Jump to content
Sign in to follow this  
mortymer

Permis Furat/pierdut Sau Distrus?

Recommended Posts

Unei prietene i-a fost furat permisul, in 2005, oricum nu-l folosea. Au venit baietii de la sectiaX au facut proces verbal de constatare a furtului, care s-a pierdut intre timp. Acum vrea sa-si ia un duplicat. Cum e mai bine sa declare permisul la politia circulatie: pierdut/furat sau deteriorat?

La furt/pierder trebuie mers la udriste/candiano(nu stiu exact care) facut cerere pentru eliberare dovada cu seria si numarul permisului, dovada cu care mergi la M.Of. sa dai anunt, si iar la permise cu dovada anuntului, si abai acum incepe procedura de eliberare a duplicatului.

La deteriorare e tot asa sau fentezi mersu la M. Of. si depui direct actele de eliberare duplicat?

Va multumesc.

Am apelat la voi pt. ca la 323.30.30 int. 21243 nu raspunde nimeni.

Share this post


Link to post

Eu te sfatuiesc sa il declare furat. Astfel evita ulterior alte complicatii. Si ma refer aici la faptul ca cineva ar putea sa il foloseasca in cazul in care l-a gasit, si sa comita infractiuni.

Share this post


Link to post

Pai l-a declarat furat dar a pierdut procesul verbal de constatare facut de militenii de la sectia x. Si nu prea are timp de plimbat la politie->MO->politie->politie.

Ma gandeam ca in cazul deteriorarii nu mai trebuie mers pe la MO.

Share this post


Link to post

Pai procesul verbal de constatare din cate stiu eu se face ca majoriatea actelor in dublu exemplar. Deci ar trebui sa existe pe undeva pe la Politie. Am inteles ca nu are timp... si cel mai comod asa ar fi. Dar voiam sa iti spun sa iei in calcul si varianta ca permisul sa fi fost gasit de persoane rau voitoare. S-au intamplat multe cazuri. Atentie mare.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns. O sa-i transmit variantele posibile si o sa hotarasca care e mai avantajoasa pentru ea.

Share this post


Link to post

Nu cred ca scapi de MO. Daca se putea, il declarau toti pagubitii ca deteriorat si nu mai marcau banu, probabil tre sa-l predai la politia circulatie si sa-l distruga complet ei. Poti sa-l mai declari odata pierdut, eu asa am procedat acum mai multi ani, pana am avut timp sa-mi fac altul nou. Am vrut sa cred ca l-am gasit si apoi l-am pierdut iar :|

Share this post


Link to post

Nu poti sa-l dai deteriorat pentru ca va trebui sa-l predai apoi politiei pentru eliberarea unuia nou, idiferent in ce stare e. Eu stiam ca pentru acte pierdute/furate nu e obligatoriu sa dai anunt in MO, poti sa o faci intr-un ziar central si sa il declari nul, dar numai dupa 3 luni de la constatarea disparitiei pentru a preveni "gasirea", caz in care ai avea doua acte.

Share this post


Link to post

Din 2006 trebuie sa dai o declaratie notariala ca s-a pierdut in imprejurari necunoscute,si sa iti faci un dosar pt permis.Am avut aceeasi problema cu certificatul de inmatriculare.Din 2006 permisele si taloanele pierdute nu se mai declara ma MO ci dai o declaratie pe proprie raspundere la notar,dar trebuie sa iti refaci tot dosarul inclusiv vizitele medicae daca il ai de mai mult de 5 ani.Singurul lucru care nu se mai cere este dovada absolviri unei scoli de soferi.

Share this post


Link to post

In Iulie 2006 mi s-au furat toate actele in Grecia. Am avut si dovada de la Politia din Atena, dovada de la Consulatul Roman din Atena, ma rog, tot ce trebuie. Prin Septembrie-Octombrie, 2006, pentru ca asa stiam ca este procedura, am fost la Monitorul Oficial si am declarat pierdut permisul (de restul actelor ma ocupasem eu sau altcineva intre timp). Abia anul asta, in Martie 2007, am reusit sa ajung la Udriste in incercarea de a obtine un nou permis (duplicat). La ghiseu, surpriza !!! NU MI S-A CERUT DOVADA DE LA M.O. , nu mi s-a cerut nici o declaratie DE LA NOTAR. Pur si simplu am dat o declaratie pe propria raspundere ca am pierdut permisul si solicit unul nou, cu conditia de a-l restitui pe cel vechi in cazul in care il gasesc intre timp. Intrucit eram in termenul de "valabilitate" NU MI S-A CERUT NICI FISA CU ANALIZELE MEDICALE !!! Am platit o taxa la CEC (nu mai retin exact cit, modica oricum) si ATIT !!!

 

Retineti ca nu mi s-a solicitat nici un alt document oficial (cel de furt/pierdere din Grecia) ci doar declaratia pe propria raspundere facuta la ghiseu (ghiseul 18 sau 19 de la Udriste, parca :) ). Aceasta reglementare de care am beneficiat si eu se pare ca a fost introdusa in Ianuarie 2007

 

Deci ... pierdut e mai simplu ;) Oricum, chiar si politistii iti recomanda varianta asta

Edited by Salex

Share this post


Link to post

In conditiile in care permisul este pierdut / furat / distrus , adica in cazul incare constiinta este nepatata si faptul ca el nu mai exista nu e ca urmare a unei retineri din partea Politiei ( astfel neexistand riscul unei probleme pe viitor ) , pentru a ocolii birocratia exista acei "combinatori " de la Udriste care iti fac dosarul, ti-l depun, te duci faci poze si a 2-a zi ai permis.

Practic ceea ce fac ei este ca stau la cozi in locul tau si ca stiu exact ce si cum sa scrie. Pentru asta in afara de taxele inerente mai arunci catre ei 50 ROn. Eu zic ca merita !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...