Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Am observat ca asa sta la matiji dar parca e totusi un pic (a se citi 1/2 cm) mai deplasat.

Partea proasta e ca tocmai miercuri ma intalnesc cu asiguratorul si sa vedem cand intra in service, imi este frica sa o tin la bloc dupa cum sta usa :rolleyes:

Ce am observat asta aseara ca numai imi functioneaza indicatorul de la benzina, o fi fost pozitionat in partea stanga si a sarit din soc? :scarpin:

 

@Belzebut nu stiu ce sa zic cu punctele, am primit 3, am o dovada ce expira pe 12.05 si acum daca ma uit pe PV nu vad unde scrie ca am permisul suspendat pe 30 de zile, o fi mai mult?

 

L.E. Cred ca odata cu noul cod rutier s-au schimbat si pv-urile si numai este trecuta perioada, dat fiind faptul ca am luat 3 puncte si am incalcat regulamentul prin "neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept" se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile.

Inainte scria pe pv-uri perioada?Eu sunt la primul proces verbal.

Edited by CristiP

Share this post


Link to post
... imi este frica sa o tin la bloc dupa cum sta usa ...

Stai linistit, pana si hotii respecta masina asta ! Din pacate, animalele se simt in siguranta langa ea si urineaza pe jante, spoiler ...

Share this post


Link to post

Destul de urat, CristiP, imi pare rau pt. masinuta ... :(

Sper sa ti-o repare bine; oricum, usa ti-o schimba cu totul.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Da, usa trebuie schimbata , imi este frica ca o sa taie pragul si aripa si chiar nu vreau sa ma mai gandesc cum o sa iasa.

Si acum ma intreb de ce nu m-am dus pe la semafor, sa astept frumos culoarea verde :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Share this post


Link to post

Stiu pe cineva care a avut pragul Matizului lovit similar si i l-au tras afara cumva si nu se cunoaste absolut nimic (ziceau ca au niste scule ... nu stiu mai multe; la EuroService Baneasa a facut-o, dar am inteles ca s-a desfiintat).

Aripa-spate se indreapta fara probleme. Aia din service or sa prefere sa taie/inlocuiasca, dar da-le niste bani si sa vezi ce voiosi se pun pe indreptat.

Mergi pe la mai multe service-uri, arata-le problema, si cere-le sa-ti explice cum intentioneaza s-o repare.

Edited by LYM

Share this post


Link to post
, dar da-le niste bani si sa vezi ce voiosi se pun pe indreptat.

 

Pai daca are CASCO, pt. ce sa le dea bani ca s-o indrepte ? Nu cred ca intereseaza costurile, trebuie doar sa iasa bine : daca e ceva de schimbat, sa schimbe.

 

Cristi, nu cred ca e in regula sa-ti si suspende permisul si sa-ti si dea 3 puncte penalizare. Poate totusi cele 3 reprezinta puncte amenda (cuantificabile in roni...).

Share this post


Link to post

Sunt trecute in pv si 4 puncte-amenda in valoare de 234 ron.

Permisul asa cum ai spus si tu mi-a fost retinut in vederea suspendarii iar cele 3 puncte pun in aplicare cele 30 de zile :scarpin: cu siguranta dupa ce o sa sustin examenul o sa-mi pun la punct treaba asta.

 

L.E. As fi mutat aici dar numai pot :(

Edited by CristiP

Share this post


Link to post
Pai daca are CASCO, pt. ce sa le dea bani ca s-o indrepte ?

 

Fiindca, in caz contrar, o s-o faca de mantuiala ...

Bleah, imi vine greata doar cand ma gandesc la magarii aia de "meseriasi"

Share this post


Link to post

Zona Lacul tei.Masina era parcata pe o straduta.

post-7956-1178792119_thumb.jpg

post-7956-1178792129_thumb.jpg

post-7956-1178792135_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Este un service cam de cartier acolo (probabil colaboreaza cu cel al Dibasului). Masina este de la "La Mama" daca nu ma insel si e de ceva timp acolo.

Share this post


Link to post

Azi de dimineata pe A2, pe la km 23, pe sensul spre Bucuresti, un autobuz (presupun, dupa forma) ars complet. Da' complet, nu mai ramasese pic de vopsea/geam/cauciuc pe el. Era "parcat" pe banda de urgenta. Din pacate nu am putut sa fac poze, ca aveam aparatul foto in portbagaj. Cum o fi ars in halul ala, nu stiu. Nu am gasit nimic in presa despre el, presupun ca e proaspat.

Share this post


Link to post

Sincer m-am ferit sa scriu aici pana acum. Dar acum nu mai pot rabda. Azi dimineata in jurul orei 7.25, in Oradea pe str. D. Cantemir a fost lovita o fetita de vreo 9-10 ani pe trecerea de pietoni de catre un "idiot" de taximetrist care nu a invatat la scoala de soferi ca in zona trecerilor de pietoni trebuie sa reduci viteza si sa maresti atentia. Aceasta speta josnica de oameni se cred mai presus decat insusi Dumnezeu si cred ca lor li se permite tot. Parca vad ca a declarat politistilor "mi-a sarit in fata...nu am mai avut ce sa fac"...si uite asa fetita e vinovata ca doar nu mai conteaza ce viteza a avut idiotul. Taximetristul avea 50-60 km/h, petru ca altfel nu imi explic cum franand, a lovit fetita care a zburat cca. 2 metri prin aer. Ce idiot de om merge cu viteza in zona trecerilor de pietoni cand pe contrasens masinile stau la semafor pe o distanta de cca. 500m si reduc vizibilitatea trecerii de pietoni? Tot ce ii doresc acelui om, si altor ca el, este ca viata sa le plateasca cu aceeasi moneda. Din pacate ar avea de suferit bietii copii care nu au nici o vina.Dar de mai spune ca copii vor plati pacatele parintilor. Stiu ca nu e drept ce zic si pare dur, dar nu ma pot abtine. Putea fi copilul unuia dintre noi si nu mi se pare corect ca un idiot care cica are si el permis si teoretic ar trebui sa fie un bun sofer, sa distruga viata unui copil. Sper ca cine are ochi sa vada si cine are urechi sa auda, iar aceste lucruri sa nu se mai intample.

Imi cer scuze daca am fost violent sau am deranjat prin acest post...dar asta e...

Share this post


Link to post

Avea mai putin daca a zburat 2m.

Generalizezi fara rost.

Share this post


Link to post

Da, dar oricum a avea prea mult daca a lovit-o :( .

In ceea ce priveste partea cu generalizarea, cam asa e, nu toti taximetristii sunt iresponsabili, la fel cum nu toate femeile sunt varza la volan sau toti motociclistii niste inconstienti.

Share this post


Link to post
Ce idiot de om merge cu viteza in zona trecerilor de pietoni cand pe contrasens masinile stau la semafor pe o distanta de cca. 500m si reduc vizibilitatea trecerii de pietoni?

Eu partea asta n-am inteles-o. Aia de pe contrasens stateau la semafor... adica taximetristul avea semafor rosu? Avea macar semafor? Ca daca avea si era verde... parca nu mai e chiar asa "idiot" taximetristul, chiar daca mergea cu 50-60 (sa nu-mi spuneti ca nu ati trecut niciodata cu 50 printr-o intersectie...)

Daca avea semafor rosu insa...

Share this post


Link to post

Destul de ciudat... fetiţa a păţit ceva?

Share this post


Link to post
Eu partea asta n-am inteles-o. Aia de pe contrasens stateau la semafor... adica taximetristul avea semafor rosu? Avea macar semafor? Ca daca avea si era verde... parca nu mai e chiar asa "idiot" taximetristul, chiar daca mergea cu 50-60 (sa nu-mi spuneti ca nu ati trecut niciodata cu 50 printr-o intersectie...)

Daca avea semafor rosu insa...

Ma simt nevoit sa editez postul intrucat nu am fost coerent in exprimare. Strada Dimitrie Cantemir este cuprinsa intre strada Nufarului(strada pe care se iese din oras) si Piata Independentei(zona centrala)La cca. 300 m dupa trecerea de pietoni in cauza, spre Piata Independentei, exista o intersectie semaforizata. Masinile care stateau la semafor, veneau din Nufarului si se indreptau inspre centru.Aceasta coada in orele de varf se poate intinde pana la 1 km.Taximetristul se indrepta catre Nufarului-nu cred ca mai conteaza de unde. Trecerea de pietoni se afla asa cum am mai zis la o distanta de cca.300m de intersectie si era semnalizata prin marcaj si panou, deci taximetristul nu avea prioritate si avea obligatia sa reduca viteza si nu sa accelereze!!! Deci este vinovat!

@alexmohora - cred ca s-a ales cu ceva oase rupte. A fost totusi constienta dupa accident.S-a apucat saraca sa planga si sa tipe de durere.

Cat despre generalizare...poate am gresit...poate nu. Asta e parerea mea despre ei si nu am sa mi-o schimb in graba. Evident exista si exceptii...dar de obicei acestea intaresc regula.

L.E. Sper ca axum e mai bine si ati inteles si voi.

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Daca era trecere de pietoni o incurca. Doar daca nu are un martor ca fetita a trecut pe rosu.

 

PS: Clar in exprimare nu ai fost dar nu mai conteaza. Esentiala este prezenta trecerii de pietoni.

Edited by alx

Share this post


Link to post

:spumelagura: La un semafor, acum vreo 2 ore, m-a pupat un nene ale carui frane se pare ca au fost intimidate de ploaie! Rezultate: la mine mai nimic (cateva puncte de zgarietura pe bara) iar lu' nenea i-a crapat farul stang si bara se mai tine un pic ... cat sa nu cada! :D Cam atat!

Share this post


Link to post

Si pe mine ma accidentat o tanti..facea manevre de parcare pe langa masina mea si cum era incepatoare sa lipit de bara mea , damage: eu coltul stanga bara fata zgaraiat si putin deplasata bara spre dreapta .

Ea: usa spate dreapta zgaraiata toata si aripa indoita.

Pacat de masina ei , era o Toyota noua.

Share this post


Link to post

Aseara pe soseaua de centura, in dreptul comunei Glina un tir plini de masini noi noute s-a ciocnit frontal de o masina , nu imi dau seama ce tip, deoarece TIR era cu capul tractor in sant. Sper sa nu fie nimic foarte grav :-S

Share this post


Link to post

Tot aseara si tot pe centura, in intersectia de la Stefanesti, un scuterist ce depasea coloana a facut la stanga pe contrasens pe breteaua pentru viraj la dreapta si s-a infipt direct sub o betoniera care circula regulamentar.

Share this post


Link to post

manevra aia e super-periculoasa, ca e padure, e in curba si nu vezi ce vine din fata...din pacate multi fac smecheria aia, sa intre pe drumul cu prioritate la bariera, Stefanesti-Dascalu :(

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Azi noapte pe la 2 noaptea 2 pustani cu o dacie au facut pachet 2 masini ale unor vecini de-ai mei la 2 metri de matizul meu de firma, pana am coborat eu fugisera dar am avut noroc cu 3 baieti cu un tico care vazand ce sa intamplat au oprit si sunau la politie cand am ajuns eu jos. Ulterior am gasit si masina parcata 50 m mai incolo, ori pana acolo a mai mers, ori acolo statea proprietarul, am reusit sa-l prindem pe unul din ei, pasagerul din dreapta din cate am inteles de la baieti, era mort de beat, pe urma a venit si politia, nu stiu ce s-a mai intamplat fiindca am urcat sus dar oricum domnii de la rutiera aveau mare "chef" de munca, cei de la "siguranta si incredere" au fost mult mai amabili.

 

Oricum tin sa le multumesc baietilor cu tico pe aceasta cale, poate sunt si pe forum, nu am mai stat sa ma uit la numar sau sa vad daca aveau autocolant, daca toata lumea ar fi la fel... poate ar fi mai putine "asa am gasit-o in parcare" la asigurari. Macar acum se stie numerul de inmatriculare al daciei.

 

La cat mai putine evenimente va doresc!

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Politistul care dirijeaza accidente :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...