Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Intarire Suspensie Tico

Recommended Posts

Arcurile de Tico sunt compatibile cu cele de Matiz ?

Stie cineva?

In principiu ar trebuui sa aiba acelasi numar de spire si aceeasi inaltime , dar spira ar trebuii sa fie mai groasa...

Intreb ptr ca am gasit arcuri sport H&R ptr matiz care coboara 30mm , si vreau sa incerc sa pun pe tico ..

Share this post


Link to post

Arcurile de Tico sunt compatibile cu cele de Matiz ?

ToPser arcul de matiz ( sursa:din manualul de reparatie) are 291 mm inaltime si este mai ingust in partea de sus de latime sau grosimea spirei nu scrie

Share this post


Link to post

Si la ce bani ai gasit arcurile sport de matiz? Daca pui arcuri sport nu pui si amortizoare pe masura? sa ai efectul total? Si ma intreb, intrebandu-te nu o sa duci dorul unei suspensii mai moi, mai confortabile?

Intreb doar.

Share this post


Link to post

Nu am zis arcuri sport de Matiz ,consider ca arcurile stok de Matiz sunt destul de sport pt.Tico avand in vedere ca Matizul este mai greu cu vreo 200 de kile !

In toate magazinele in care am fost nu am gasit doua arcuri (unul de Matiz si unul de Tico) sa le pot pune unul langa altul pt. comparatie ! :-? ( am gasit ori de unul ori de celalant)

Merg in general cu unul doi pasageri in spate si pe deasupra mai car cu el (ce nu incape in Logan :D ) ,deci vreau sa fac modificarea asta din motive practice ! Arcurile nu sunt foarte scumpe si daca rezultatul este prea dur trec pe stok!

De obicei ce imi propun si fac ! :) >-

Share this post


Link to post

incearca cu amortizoare monroe pe gaz . amicul pedala are si sta foarte bine

:thumbl:

Share this post


Link to post

Stii ce vreau sa te intreb?

stii tu sau ai auzit la cineva cu matiz sa mai taie din arcuri?

Stiu si eu de arcurile de la H&R dar mi se pare ca coboara cam putin, eu am pus jante de 15 inch pe matiz si s-a mai inaltat masina si as vreau ca distanta dintre partea superioara a rotii si aripa sa fie de maxim 3 cm, pe cand acum cu cele stock am distanta de 10 cm si arata urat tare!!!

ceva sugestii tu sau altcineva care citeste topicul asta ,...HELP!

Si ca sa fiu mai convingator pun si niste poze sa vedeti despre ce distanta vorbesc, de exemplu matizul caramiziu are o simetrie dpdv al distantei intre roate si aripi si pe fata si pe spate pa cand al meu cu jante stoc(sau alea pe 15 inch)este total aiurea, mai alea pe fata! help help help!

post-6902-1178822723_thumb.jpg

post-6902-1178822935_thumb.jpg

Edited by tanase_constantin

Share this post


Link to post

Coborand masina atat, este posibil sa iti frece rotile... date fiind drumurile din Romania! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Coborand masina atat, este posibil sa iti frece rotile... date fiind drumurile din Romania! :rolleyes:

tot ce este posibil, asta in cazul in care schimb doar arcurile ca daca schimb si amortozoarele nu mai misca, am prieteni care au distanta de 1.5 max 2cm si nu ii freaca pe airpi,am facut niste calcule daca ar mai cobora cam 3 cm este deajuns,testez si va zic cum a iesit si pun si poza pe site.

Share this post


Link to post

Pana la urma o schimbat cineva arcurile/suspensiile de la tico? eu am pregatit ceva suspensii mai tari . astept sa vina iar vremea buna sa le montez sa vad cum se compoarta. da pana atunci daca cineva stie o modalitate pentru suspensia fata nu m-asi supara daca ar inpartii detaliile cu noi drunk.gif

Share this post


Link to post

Merg arcurile de Dacia 1100. Cele de pe fata vin pe spate si viceversa, dar nu prea o sa mai ai suspensie (a incercat cineva pe spate).

Share this post


Link to post

Pe spate am pus de Matiz ! Urmeaza si fata !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...