Jump to content
Sign in to follow this  
marr

Catre Praga

Recommended Posts

Acum vreo lună era groaznic pe Orşova-Caranebeş-Lugoj :rolleyes: Ziua din cauza lucrărilor şi blocajelor de trafic generate de acestea, iar noaptea din pricina "surprizelor".

Share this post


Link to post

Sa vezi, doar, ce surprize sunt pe Sibiu-Deva (unii au creierul inconjurat de borduri, cat mai inalte !), abstractie facand de tot traficul de TIR ! Oricum, recomand plecarea in we sau fara nervi, "la misteaux" (hai s-o facem si pe asta, ca tot e obligatorie).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Plecarea o sa fie sambata. Am planificat-o asa...sa mai scap de tiruri pe E-uri.

Hmmm...acum chiar ca sunt in incurcatura...sunt doua drumuri si amandoua varza :-|

Share this post


Link to post

E simplu, dai cu banul, iar la intoarcere alegi celalalta ruta. Asa verifici si informatiile primite.

Share this post


Link to post

Despre varianta Bucuresti - Brasov - Cluj - Oradea ce parere aveti? Distanta de parcurs in Romania e practic aceeasi. Unul din dezavantaje de care-mi dau seama acum e ca nu ai parte de cei 100km de autostrada. Altele care ar fi?

Share this post


Link to post

Amicii mei plecati la "capsnuni" :D doar pe acolo vin, au zis ca e mult mai lejer decat prin Arad. Despre lipsa autostrazii, pe acolo e E60-ul, din cate am inteles drum cu 2 benzi pe sens in Ungaria.

Share this post


Link to post

De la Oradea ai doua variante. Ori mai faci 60 de km pana la Debrecen si de acolo intri pe autostrada, ori mergi tot inainte spre Budapesta pe nationala si ajungi la autostrada doar cu vreo 30 de km inainte de Budapesta.

Share this post


Link to post

Subscriu, am mers pe varianta Drobeta Turnu Severin - Timisoara si drumul este foarte prost. Daca ai ghinionul sa prinzi si un accident, astepti in coloana aproape o ora.

 

Peste o luna incep si eu deplasarea catre Praga.

Sunt drumuri in Romania de evitat pe traseul clasic? (Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac)

 

Ti-as recomanda sa iesi din tara pe la Cenad, se trece foarte repede si ai autostrada mai aproape. Daca nu ai neaparat treaba prin Slovacia, incearca sa o eviti, autostrada lor este FOARTE PROASTA! Drumurile nationale din Cehia sunt mult mai bune decat autostrazile slovace.

 

TIP 1: daca schimbi la casele valutare cehesti, ai MARE grija la comision si vezi ca afiseaza un curs, dar valoarea reala este alta. Mare grija!

TIP 2: in cafenele sau baruri au afisat un pret care poate sa fie pe suta de grame sau centilitri. Generosi, ei iti aduc un pahar mai mare si pe urma te pun sa platesti dublu :)

 

Succes!

 

LE: Prietena mea tocmai si-a amintit si cel de-al treilea TIP: Intotdeauna sa ceri bonuri de benzina sau bonuri de casa. Faza patita ieri la granita dintre Germania si Austria, la o benzinarie Shell: eu alimentez, prietena se duce sa plateasca si primeste un bon de Diesel (nu de Super 95, benzina mea), bon care bineinteles valora mai mult decat plinul facut de mine. S-a intors la casiera si dupa indelungi parlamentari i-a returnat bonul si restul corect.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Multumesc de tips-uri pixel...

Pana la urma cred ca aleg varianta Bucurest-Brasov-Cluj-Oradea...si de acolo sa vad...ori direct Budapesta ori prin Debrecen. Se lungeste drumul putin dar mai bine merg, decat sa stau.

Cu banii...o sa ii schimb din Romania...iar pentru cheltuielile de drum si altele mai mari... card-ul.

 

Spui sa nu intru deloc in Slovacia? Adica sa o iau pe Viena spre Praga? Sunt aproximativ 80km de facut acolo...e chiar asa rau ca sa o evit? :)

Share this post


Link to post

Pentru 80 de km nu merita sa platesti aproape 10 euro vigneta slovaca.

Share this post


Link to post

Pai si ocolitul prin Viena costa considerabil mai putin? :D

Share this post


Link to post
Spui sa nu intru deloc in Slovacia? Adica sa o iau pe Viena spre Praga? Sunt aproximativ 80km de facut acolo...e chiar asa rau ca sa o evit? :)

 

E chiar asa de rau. Daca depaseam 100km/h aveam senzatia ca o sa rup masina in doua. Drum prost si soferi stupizi. Daca nu ai treaba prin Slovacia alege alt traseu. Daca vrei, te astept la un punch in Vienna :)

Share this post


Link to post

Viena vroiam sa o aleg la intoarcere...dar cred ca si la dus o sa o iau tot pe acolo. Multumesc inca odata...

 

P.S. poate ne sincronizam pentru punch-ul ala...sau poate chiar o cafea... :)

Share this post


Link to post
Faza patita ieri la granita dintre Germania si Austria, la o benzinarie Shell ...

Inteleg ca ai informatii foarte proaspete :) . M-ar interesa si pe mine starea autostrazilor din Austria + Sud Estul Germaniei, ma refer din punct de vedere al ninsorii si degajarii zapezii de pe carosabil. Sint probleme mari de trafic ? Vreau sa plec pe 1 si am la dispozitie 2 zile pentru traseul Bucuresti -> aproape de Innsbruck. Merci

Share this post


Link to post
Inteleg ca ai informatii foarte proaspete :) . M-ar interesa si pe mine starea autostrazilor din Austria + Sud Estul Germaniei, ma refer din punct de vedere al ninsorii si degajarii zapezii de pe carosabil. Sint probleme mari de trafic ? Vreau sa plec pe 1 si am la dispozitie 2 zile pentru traseul Bucuresti -> aproape de Innsbruck. Merci

Mergi linistit. Important e sa iesi cu bine din tara. Anul trecut eu nu am vazut zapada pe autostrazi in Austria si am prins si nisori pe acolo. Daca speli masina la iesirea din tara te intorci cu ea curata. :)

Share this post


Link to post
Inteleg ca ai informatii foarte proaspete

 

Salex: eu am trecut granita dintre Germania si Austria spre Salzburg (nu mai stiu cum se cheama autostrada). Am avut liber doua zile si am stat la Inzell (in apropiere de Innsbruck). Saptamana trecuta, in noaptea de Sambata spre Duminica in Alpi a nins de-a rupt, chiar imi era putin teama de ce o sa gasesc pe autostrada. Sa-ti iei cauciucuri de iarna, lanturi (pentru orice eventualitate) si lichid de parbriz. In rest nu ai de ce sa-ti faci griji.

Share this post


Link to post
Mergi linistit. Important e sa iesi cu bine din tara.

Merci de urare ... cunoastem tara, ne asteptam la orice capcane ;)

 

Salex: eu am trecut granita dintre Germania si Austria spre Salzburg (nu mai stiu cum se cheama autostrada). Am avut liber doua zile si am stat la Inzell (in apropiere de Innsbruck). Saptamana trecuta, in noaptea de Sambata spre Duminica in Alpi a nins de-a rupt, chiar imi era putin teama de ce o sa gasesc pe autostrada. Sa-ti iei cauciucuri de iarna, lanturi (pentru orice eventualitate) si lichid de parbriz.

Exact asta e si traseul meu, West Autobahnn. Dupa Chiemsee, la Rosenheim fac stinga spre Innsburck iar la Oberaudorf (Sebi) intru inapoi in Austria. Drumul il cunosc, l-am tot batut. Ca idee, e vorba de Kaiserwinkel ( Walchsee, Kosssen ...). Masina e deja gata de drum, cauciucuri, lanturi, lopeti, are tot ce ii trebuie. Rindurile trecute m-a prins super super zapada in Fernpass si tot nu am avut nevoie de lanturi.

 

Dat fiind ca e acelasi traseu pe care il voi parcurge, gasesc informatia extrem de pretioasa. Multam ! :)

 

Oricum, intre 2 si 3 Ianuarie mi-am facut o rezervare la Viena, asa ca o sa am de parcurs doar vreo 450km exclusiv pe autostrada. Mai nasol o sa fie cu o zi inainte cind o sa am de parcurs traseul Sibiu->Viena :(

Share this post


Link to post

Pleaca pe la 3-4 dimineata din Sibiu ca sa scapi repede de romania. Treci frontiera pe la 7 si la 12 esti in Viena.

 

Eu anul trecut am plecat pe la 10-11 noaptea din Bucuresti... pe la 6 jumate am trecut frontiera si pe la 12 eram in Viena. :)

Share this post


Link to post

Am revenit si eu pe plaiuri romanesti.

A fost frumos...drumul mai bun decat ok...

Traseul ales Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Budapesta - Viena - Praga - Bratislava - Budapesta - Arad - Deva - Sibiu - Bucuresti = 2800Km

 

La dus am plecat la 17:00 din Bucuresti si am ajuns la 8:30 (9:30 ora RO), la intoarcere plecat la 5:30 (6:30 ora RO) si am ajuns la 00:00.

 

A fost foarte frumos...o sa ma mai duc odata...dar vara. A fost un frig de nedescris...

 

DSCF4416.JPGDSCF4417.JPGDSCF4433.JPGDSCF4453.JPGDSCF4439.JPGDSCF4520.JPGDSCF4554.JPGDSCF4605.JPGDSCF4730.JPGDSCF4862.JPGDSCF4876.JPGDSCF4918.JPGDSCF5031.JPGDSCF5062.JPGDSCF5071.JPGDSCF5086.JPGDSCF5165.JPGDSCF5184.JPGDSCF5211.JPGDSCF5254.JPGDSCF5256.JPGDSCF5270.JPG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...