Jump to content
Sign in to follow this  
marr

Catre Praga

Recommended Posts

Pe la jumatatea lui Martie am de facut un drum la Praga.

O sa merg cu masinuta, so, orice sfaturi si recomandari privind:

- traseul optim, detalii de stiut despre vignete, statii de benzina, etc,

- hoteluri rezonabile in Praga,

- puncte de interes acolo (am numai o zi pentru vizitat + o zi cu treaba pentru care merg).

 

Orice sfaturi sunt binevenite si vor fi apreciate cum se cuvine ! :drinkers:

 

In principu, vreau sa plec joi dimineata (noaptea) pe traseul Sibiu - Arad - Szeged - Budapesta - Bratislava - Praga (asta in mare, dupa viamichelin) si sa ajung seara in Praga.

Vineri ar fi zi de vizitat.

Sambata intalnirea pentru care merg.

Duminica dimineata plecarea spre tara.

Share this post


Link to post
... - puncte de interes acolo (am numai o zi pentru vizitat + o zi cu treaba pentru care merg).
Orasul vechi ar fi de vazut. O zi e mai mult decat suficient. Voi atasa cateva poze spre final. Ar fi bine sa-ti iei cazare in apropierea orasului vechi. Eu a trebuit sa stau intr-un hotel de trei stele, recomandat de colegii mei cehi, insa mi-a parut la doua margarete fara vreo cateva petale... :D Avantajul a fost ca era la trei statii de tramvai de orasul vechi. Orasul e foarte aglomerat, asa ca-ti recomand sa te deplasezi cu mijloacele de transport in comun. Traficul nu-i chiar ca la noi, insa nu prea sunt locuri de parcare.

Podul Charles post-3742-1170662382_thumb.jpg foarte dragut. Multe statui pe lateralele lui. E una pe la mijloc pe care cica e bine s-o atingi si sa-ti pui o dorinta. Era buluc de japonezi in jurul ei asa ca mi-am dat seama repede care e. :D Trupa INXS are un clip filmat pe langa acest pod. Orasul vechi vazut de pe pod post-3742-1170662970_thumb.jpg

Dincolo de pod... un drum frumos catre castel. Pe acolo e si ambasada Romaniei, cand urci pe stanga, dupa ultima piateta mai larga.

Castelul post-3742-1170663060_thumb.jpg post-3742-1170663075_thumb.jpg, schimbarea garzii la castel post-3742-1170663110_thumb.jpg.

"Orasul nou" vazut de la castel... post-3742-1170663244_thumb.jpg. Cam asta e! Eu am fost in 2004, la inceputul lunii aprilie, si era plin de turisti de toate natiile. Merita sa stai la o terasa din centru sa bei un Gambrinus si sa mananci ceva (nu-ti recomand ceva specific zonei). E o atmosfera interesanta. Chiar daca e frig, nu-i problema pentru ca au un sistem de incalzire cu aeroterme exterioare. Parca am vazut si pe la noi asa ceva. Suvenirurile mi-au parut cam scumpe.

Daca ai chef, mergi seara tarziu pe podul Charles. Castelul e foarte frumos luminat.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Praga http://sabin.ro/gallery/prague

Praga e o experienta...

Have fun!

 

http://www.daewooclub.ro/forum//index.php?showtopic=3039

Edited by Vijelia

Share this post


Link to post

Cazarea trebuie sa o rezolvi de aici, din tara, preturile la receptie cand ajungi acolo sunt aproape duble, in cele mai multe cazuri; rezervarea o faci cu ajutorul unei agentii, caci de asemenea, daca te adresezi direct hotelului, obtii un pret mare. Un exemplu: anul trecut in vara, am cautat pe internet hoteluri din Praga, am vazut ce preturi au, apoi m-am interesat si la agentii. De la pretul de 100-120 (nu mai tin minte exact) de euro pt o camera dubla, cat ne cereau ei, prin agentie, am obtinut camera cu 70 euro/noapte, a patra noapte gratuit... diferenta e notabila, zic eu, dar acum depinde si de bugetul fiecaruia :) . Era hotel de 3 stele, Inos se numea, mic dejun inclus, cu parcare subterana propie, la 3-4 statii de tramvai de centrul istoric, locul unde iti vei petrece ziua libera :)

De asemenea, in afara de multimea de hoteluri pe care o vei gasi, daca te apuci de cautari, cele mai ieftine locuri de cazare sunt hostel-urile, care sunt un fel de camine pt studenti cu 2-15 locuri in camera, la pret mic fata de hoteluri. Fiind si acestea in numar mare, le vei gasi imprastiate peste tot si aproape de centru si mai indepartate. Bafta!

Share this post


Link to post

Eu am facut traseul asta in ianuarie. Odata ce iesi din Romania este simplu (oricum am avut si GPS). Am cumparat vigneta pe perioada minima de 4 zile in Ungaria (1150 HUF), 7 zile in Slovacia (150 de coroane parca) si de un an in Cehia (cea mai ieftina este de 7 zile - 200 de coroane). In Ungaria am pus benzina de la OMV iar in Cehia de la Shell. Apropo, la Shell CZ, 1 l de Natural 95 (fara plumb) este putin peste 27 de coroane. O sa incerc sa ma interesez de hoteluri. Peste tot am folosit cardul si recomand asta deoarece pierzi mult la schimbul valutar. In Praga cel mai bine scoti bani de la un bancomat, te poti pacali rau la casele de schimb valutar. Apropo, poate iesim si la o bere cand ajungi aici :) .

Edited by MariusM

Share this post


Link to post

Uite-aici gasesti ceva bun si ieftin

 

http://www.etaphotel.com/etaphotel/index.html

 

Ibis Praha Smichov

 

Plzenska 14 PRAHA 5 Smichov - 15000 - PRAGUE - CZECH REPUBLIC

Tel : (+420)2/21701700 Fax : (+420)2/21701801

 

Hotel manager : Ms. Eva Paskova

Hotel code: 5211

 

 

Pret: 69 EURO

Share this post


Link to post

Marea deziluzie a mea a fost autostrada dintre Bratislava si Praga (partea ceha), care era din beton, parca era facuta pentru tancuri.La viteze mai mari de 80 nu mai stiai daca mai atinge masina drumul sau zbori.Imi amintesc, asa a fost si in anii 80, n-au facut nimic de atunci spre deosebire de nemti (DDR), unde tot asa a fost, dar acuma e alta lume.

Share this post


Link to post

Eu am stat intr-un hotel nu tocmai in centrul vechi dar cu metroul ajungeam in cateva minute, are mai multe linii decat in Bucuresti si statii relativ mai scurte. Sunt cateva restaurante cu tenta medievala care merita calcate ( daca te pasioneaza atmosfera - arme si armuri, vanat, tacamuri invechite etc)

Share this post


Link to post

Când am întrebat-o pe cumnată-mea acum vreun an care e cel mai frumos oraş din Europa pe care l-a vizitat, şi ea a vizitat multe credeţi-mă, mi-a răspuns fără să gândească mai mult de 2 secunde: PRAGA.

 

Eu când merg in alte ţări, dacă nu găsesc alte hoteluri mai bune şi mai ieftine decât Ibis, la acestea mă cazez. Tarifele sunt 69 de euro pe noapte, iar camerele sunt de vis: super curate, AC, TV, baie si mai ales, destul de mari.

 

Încearcă să cauţi pe net detalii referitoare la hotelurile Ibis din Praga.

Share this post


Link to post

Eu am rezervat hotel la Praga prin www.hrs.de 4 stele 40 euro dubla si mic dejun inclus. Prin siteul asta am luat hotel si in alte orase si niciodata nu am avut surprize neplacute iar preturile sunt de-a dreptul incredibile. Am cautat la plesneala pentru Praga in aprilie si preturile sunt incepand cu 25euro dubla...

Share this post


Link to post

"Praga cel mai frumos oras", e mult marketing in spate si mult subiectivism. Hai sa fim seriosi e un oras frumos si bine conservat dar cam atat. Poate ce il face mai atractiv e lipsa atmosferei de metropola pe care o gasesti in majoritatea oraselor turistice europene.

Share this post


Link to post

Am revenit de Praga acu' doua zile.

Un sigur cuvant : SUPERB !!

Serviciile turistice ireprosabile.

Hotelul la care am stat (Kafka 3*)- super curat, nou renovat, mobilat nou si cu bun gust, servicii excelente.

Preturile la restaurante mai mult decat decente. De exemplu, masa pt. doua persoane in buricul targului - din pacate nu am retinut numele localului (era situat pe o straduta intre Venceslas Square si Turnul Pulberariei) - "Old Bhoemian Plateau" (un fel de mix grill cu carnati albi, piet de rata, porc si vita + sos, doua feluri de varza calita !!???, si niste galusti de catrofi) + bere a fost ~ 500 Coroane (cca. 60 RON).

 

Din pacate, nu am stat decat doua zile, din care una a fost plina si doar una am avut la dispozitie pentru vizitat.

Am fost ca si turistii americani - alergand sa bifez punctele de atractie.

 

Ideea este ca o sa revin cat de curand (cu sotia de data asta) dar vreau sa stam cel putin 3 zile ca sa ne "delectam" pe indelete.

 

Inca o chestie - multa lume, inainte de a pleca, ne "ameninta" ca in Praga nu se vorbeste Engleza .

FALS - toata lumea vorbeste engleza, inclusiv soferii de autobuz si controlorii din metrou (ca sa nu mai zic de receptioneri, personalul din localuri sau magazine).

Share this post


Link to post

Deci avea dreptate cumnata-mea. :D

 

Tre sa ajung si eu cu soaţa.

Share this post


Link to post
Eu am rezervat hotel la Praga prin www.hrs.de 4 stele 40 euro dubla si mic dejun inclus. Prin siteul asta am luat hotel si in alte orase si niciodata nu am avut surprize neplacute iar preturile sunt de-a dreptul incredibile. Am cautat la plesneala pentru Praga in aprilie si preturile sunt incepand cu 25euro dubla...

 

Nu te supara - dar unde ai vazut preturile alea? 4 stele 40 E ... dubla de la 25 E ? Chiar am cautat si nu prea este nimic in zona de preturi spusa de tine - nu erau preturile in GBP cumva?

Share this post


Link to post

Scrie acolo unde am vazut preturile... mesajul meu insa a fost postat pe 2 martie si a fost facuta pentru aprilie. Cu cateva saptamani inainte se pot face afaceri interesante, dar cand se apropie sezonul mai cresc preturile.

 

Acum de exemplu am gasit asa la repezeala 3 stele cu 42 euro dubla, sau 4 stele 54 euro, cu mic dejun inclus, si destul de "din scurt". Daca as fi cautat acum 2 saptamani probabil preturile erau si mai coborate.

http://www3.hrs.de/search.do%3Bjsessionid=...howSearchResult

 

Cu 40euro 4 stele am stat eu anul trecut la sfasitul lui aprilie, insa e adevarat ca stelele lor sunt ceva mai mici decat in alte tari. (de exemplu nu aveau decat f putine locuri de parcare si trebuia sa-ti cauti singur :wallbanger: )

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Azi am primit de la un coleg ceh urmatorul link

 

http://www.ubytovani.cz

 

Cursul de schimb este de aprox. 28 kr la 1 euro. Am gasit si hoteluri la 20 de euro. Bafta

Share this post


Link to post

Cateva zile de concediu si un traseu in spatiul UE avand ca baza capitala Cehiei Praga. Traseul ales a inclus urmatoarele puncte de atractie: Baile Felix; Hajduszobodslo; Lacul Balaton; Praga; Dresda. Iesirea prin vama Bors si revenirea prin Nadlac fara probleme utilizand cartea de identitate. Matrica / vignetele achizitionate fara dar si poate, doar ca la dus, pe teritoriul HU sistemul electronic era defect si a trebuit sa intarzii obtinerea vignetei. Traseul a fost destul de lejer cu o congestie in zona Budapesta unde se efectueaza lucrari de ceva vreme si datarita unui accident in care un TIR s-a rasurnat blocand una dintre benzi.Obiectivul principal a fost Cehia si indeosebi capitala Praga, ale carei atractii turistice le-am stability consultand http://www.prague.net/sightseeing si http://www.pragueexperience.com Cazarea a fost extrem de avantajoasa 300 E / 7 zile / 3 persoane cu mic dejun inclus la Hotel AIDA. Bonus a fost patul ca locatia era gard in-gard cu o sectie zonala de politie si am parcat linistit free pe loc public in fata hotelului. Parcarile in Praga sunt in mare parte cu plata in zona centrala turistica percepandu-se 40Kc / 1,5E / ora. Utilizand harta http://www.pragueexperience.com/maps/map.asp am ales locatia parcarii in raport cu pozitia obiectivelor de vizitat. Recomand cu caldura utilizarea masinii in detrimental mijloacelor de transport in comun care desi moderne nu asigura accestul in inima targului. Cum avertiza cineva intr-un post anterior, banii i-am schimbat la recptia hotelului sau la banca. Am verificat si casele de schimb insa acestea au cursuri diferite pentru sumele de sub 2500E, aici fiind si smecheria. Sub 50000Kc ofera un curs de 16,8 Kc 1E fata de 21, 7 la hotel si de 22,3 la banca. Tot la capitolul financiar, atentia marita la restaurante unde nota este ceva foarte orientativ si unde cateva sute de Kc in plus se cuvin ospatarilor chiar daca consumatia a fost relative simbolica. Au cehii o nesimtire debordanta in acest sens de te uimesc. Congolezii sunt mici copii pe langa acestia. La City Mall cateva prajituri au costat 235 KC, iar la 1000 KC mi-au dat 265 KC, pentru ca apoi sa vina o tipa sa-si ceara scuze in timp ce ma uitam stupefiat la rest si sa mai ia 100 KC si sa zambeasca service tax . Bey un tupeu fantastic, dar nu le merse, mi-am luat restul la microcoroana de la fiecare nemernic care a incercat. Pe altii i-am gratulat cu pana la 10% pentru amabilitate si corectitudine.

Revenind la partea turistica mentionez ca am utilizat in conditii excelente GPS-ul care ma ghidat cu precizie la toate adresele obiectivelor turistice si nu numai. Intre altele am mai vizitat Siofolk Balaton in drum spre Praga, Dresda si Karlovy Vary unde in cateva ore si la un parcurs de pana la 250 Km dus intors se pot vedea lucruri deosebite.

Benzina am alimentat preponderent OMV atat in HU cat si in CZ in medie la 1,5E per litru.

post-2099-1217619233_thumb.jpg

post-2099-1217619550_thumb.jpg

post-2099-1217619625_thumb.jpg

post-2099-1217619662_thumb.jpg

post-2099-1217619812_thumb.jpg

post-2099-1217619826_thumb.jpg

post-2099-1217619844_thumb.jpg

post-2099-1217620088_thumb.jpg

post-2099-1217620223_thumb.jpg

post-2099-1217620461_thumb.jpg

post-2099-1217620504_thumb.jpg

post-2099-1217620626_thumb.jpg

post-2099-1217620658_thumb.jpg

post-2099-1217620851_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Stie cineva de unde pot sa cumpar(!) hartile I-Go pentru Romania, Ungaria, Slovacia Cehia si Austria? Am de umblat cateva saptamani prin tarile astea si GPS-ul mi-ar prinde bine :)

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Peste o luna incep si eu deplasarea catre Praga.

Sunt drumuri in Romania de evitat pe traseul clasic? (Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac)

Share this post


Link to post
Peste o luna incep si eu deplasarea catre Praga.

Sunt drumuri in Romania de evitat pe traseul clasic? (Bucuresti-Pitesti-Valcea-Sibiu-Deva-Arad-Nadlac)

 

As recomanda Craiova - T Severin - Timisoara - Arad.

post-2099-1227791837_thumb.jpg

post-2099-1227792158_thumb.jpg

post-2099-1227792163_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De evitat este drumul Sibiu-Deva (modernizari, refugii, borduri inalte !). Dupa aceea, e Zeiss.

Share this post


Link to post

Au terminat "reabilitarea" drumului in Caras?

Share this post


Link to post
As recomanda Craiova - T Severin - Timisoara - Arad.

 

As recomanda sa se evite T. Severin - Timisoara !!! (e drept ca n-am mai fost pe acolo de 2 luni ... da' nu cred ca s-au intimplat minuni ... drumul e catastrofa)

Share this post


Link to post
As recomanda sa se evite T. Severin - Timisoara !!! (e drept ca n-am mai fost pe acolo de 2 luni ... da' nu cred ca s-au intimplat minuni ... drumul e catastrofa)

 

Scuze daca recomandarea nu a corespuns. Le-am parcurs in august pe amandoua, insa am preferat Caras Severin fata de Deva. Stiu ca era in lucru, insa a fost mult mai liber. Pe acest considerent am facut recomandarea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...