Jump to content
Sign in to follow this  
NYD

Ce Sa Aleg...!

Recommended Posts

Salutare

as dori sa imi cumpar un chevrolet aveo.

dispun de 11.500ddp si ma inclun spre varianta full option (platinum) sau daca nu premium.diferenta intre ele este cam 400 euro.

mai ales acum ca este si o oferta de reducere 8.5% si taxele vamale au scazut la 10% asta ar insemna ca un aveo 4 usi 1.4 16v full sa insemne 11.500 euro.(aprox)

acum dvs, care aveti aveo dati`mi ceva sfaturi pro sau contra.

masina o voi lua in rate pe 5 ani.

ele au 3 garantie,si as vrea sa stiu cam cat costa reviziile...la 15.000, 30.000...care a facut atatia km...

si as vrea sa imi spuneti consumul in oras si in afara orasului.

sper sa nu fi gresit cu ceva din ce am spus mai sus...dar nu stiu multe detalii despre masina...si de aceea va cer ajutorul.

multumesc

Share this post


Link to post
De ce nu Opel Astra G (clasic) sau noul Corsa?

astra classic e cam vechi... iar corsa este frumos dar nu imiplac masinile mici...

aveo mi se pare mare si spatioasa

 

 

Te rog foloseste majuscula la inceput de fraza/propozitie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Aveo este exact in aceeasi clasa ca si Corsa. Adica mica.

Astra e o clasa peste.

Share this post


Link to post

Dap, dar la Aveo exista si varianta hibrid...aa pardon, sedan. :P si atunci nu mai e asa de mic.

Share this post


Link to post

Clasa ramane aceeasi :D

Share this post


Link to post

Spatiu interior e diferit in ambele cazuri. E mai mare la Chevy.

Share this post


Link to post

Inainte cu 2 luni de a-mi lua Aveo , am batut toate Show-Room-urile din estul tarii - absolut toate marcile le-am luat : si aspect exterior , si interior , si spatiu , portbagaj , frumusetea interioara , comenzi , motorizare , materiale , noutate ca model , etc - plus preturile si alte pareri de pe net sau mai vechi proprietari .

Apoi va spun ca ametisem total - dar prin excludere , din motive obiective , am ramas la urma cu AVEO - cum am facut - pai la Skoda , fabia sau felicia - model vechi , interior de cocoa ------- la Opel - maxim new corsa , pret mare la full ----- la fiat - aspect varza , noul fiat pret mare la full ------ loganul ----- interior facut din plastic recuperat de la galetile si butoaiele sparte a lui tata , suna a doaga tot ------ la Renault - ce era mai nou si mai dotat era cat un Opel Vectra , restul modele ca forma din 98 ------ la Toyota , pret maricel chiar si la Yaris , iar interiorul muci ----- etc , si asa am judecat - prin excludere am renuntat la ele una cate una si a ramas Aveo - raspundea cel mai bine tuturor cerintelor mele - inclusiv pretul .

Asa poti face si tu , nu te incadra in cei care-si iau masina fara sa vada toata piata - sa intri in ele , sa faci drive test , sa o atingi , etc , etc .

Parerea mea !

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea!

 

Un nou inscris pe forum, dar vechi in vizite :) , vrea sa afle pareri de la voi legate de cumpararea unui Kalos nou sau aproape nou sau a unui Aveo.

Spre ce ati tinde ? V-ati mai lua inca odata Kalos ? :D dar ...sincer!

Dar Aveo ? tot ... sincer ! :P

 

Va multumesc si astept raspunsuri cat mai sincere si obiective. E vorba de niste bani totusi...

 

Nu mai cita integral si inutil postul anterior !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Corect ar fi "daca v-ati putea intoarce in timp, la momentul in care ati ales masina, ati mai alege Kalos?".

 

Si raspunsul meu ar fi Da.

 

Acum nu as mai lua Kalos pentru ca:

1. M-am plictisit de ea si am ajuns si in pozitia in care imi permit sa ma plictisesc de o masina

2. Nu as mai cumpara o berlina.

Share this post


Link to post

DA, dar as lua una cu 3 usi si motor de 1,8L (sa nu-i mai rusinez pe unii cu un motor de doar 1150 cc).

Share this post


Link to post
1. M-am plictisit de ea si am ajuns si in pozitia in care imi permit sa ma plictisesc de o masina

2. Nu as mai cumpara o berlina.

 

1. Hihihi, pe cand un test-drive cu o Epica? :X

2. De ce?

 

Ontopic: Am avut kalos sedan 30.000km si inca am unul in familie (hb). O masina foarte buna cu care nu am avut nici o problema reala (am schimbat decat 2 seturi de becuri). Am dat-o doar pentru ca vroiam Epica.

Share this post


Link to post

A fost cu Coyota :D =))

Share this post


Link to post

O singura data am folosit TOT spatiul pe care il ofera Kalosul (4 adulti, 1 copil, bagaje pentru Canada).

 

hawkeye, sorry, dar limo-urile nu-s de mine.

Next car: http://www.subaru.ro/nou/modele/forester/data_sheet/ (2.5XT)

Share this post


Link to post

Sa te vad eu cum o sa mai scoti consumuri sub 10 cu motorul ala de 230 cai :P

 

Intrebarea ramane: De ce nu STI?

 

 

Offtopic: Cineva detine un forester de vreo 4-5 ani. A zis sa-si mai cumpere inca o masina, sa aiba ceva mai misto si nou. Ford Mondeo. Dupa ce a cumparat-o, tot cu forester-ul merge.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

@satori > hai bre, nea Titi, inchizi ursu polar in ea ?

Share this post


Link to post

Daca ar fi sa aleg din nou o masina, as lua tot ce am acum :P Aveo HB 1,4 16v. Nu regret alegerea facuta, cunosteam oarecum masina. Acum pot spune ca sunt pe deplin multumit de ea. Nu as schimba decat... consumul :) - dar nici 900 km nu am deci un 8,5 mixt nu e chiar de speriat pt inceput.

Mai e inca ceva: eu am fixatie pe HB, au ceva masinile astea - sunt pe placul meu (si al sotiei). In plus- sunt si practice (gura de incarcare hayon).

Masina are un motor destul de puternic, e suficient de silentioasa chiar si la viteze mai mari. Stabilitatea mi se pare super-ok. Comfort- nu mai vorbesc.

Cand va veni timpul sa-mi iau alta, sper ca, Chevrolet sa aiba la vanzare un hatch asemanator cu Aveo 5dr, cu caracteristici asemanatoare si, daca se va putea- chiar cu un motor mai puternic. Dar sa ajungem pana atunci.

Deci- pt mine HB-ul e solutia ideala in ceea ce priveste raportul aspect/comfort/putere/stabilitate/siguranta/consum/pret. Masina- ca si Matizul avut inainte- mi se potriveste ca o manusa.

Mai are rost sa spun ce as recomanda ? :) )

Share this post


Link to post

Eu un 330xd as lua cu ochii inchisi si not HB :D

 

------ la Toyota , pret maricel chiar si la Yaris , iar interiorul muci -----.. sa o atingi , etc , etc .

Si i-o fi suflat nevasta dealurului pe acolo :dizzy:

Hai bre .. ca-s acrii strugurii =))

Share this post


Link to post
@satori > hai bre, nea Titi, inchizi ursu polar in ea ?

 

famili car, bre, famili car > :)

Share this post


Link to post

Neah, io inteleg ca atunci cand iti iei un sport car nu te mai uiti la consum dar un 14-17l/100 pt foresterul ala in afara deja ar fi mult prea mult pt mini. In +, masina aia e strutocamila. Ori iei o sportiva ori un SUV. Ma rog, nici d-aia nu e, e un fel de break, defapt e un fel de MCV cu 230 de cp.

Share this post


Link to post

De fapt, nu stii masina deloc si presupui si tu...

Share this post


Link to post

Io am analizat una de Jandarmi. E adevarat ca nu era aia turbo. Cat despre consumuri astea sunt reale, ia da o geana pe Softpedia...

Share this post


Link to post

In concluzie, parca nu prea mai va trage ata la Kalos... :) Mie imi place masinuta, am condus un sedan SX full, mai multe drumuri prin tara si mi-a placut. Singura problema e consumul mare (masina condusa de mine are deja peste 100.000 km) deci nu se mai pune problema de ..."lasat", doar de lasat ...de tot :)

In privinta lui Aveo... motorul e cam acelasi din cate am inteles, iar consumul banuiesc ca nu s-a redus doar din cauza schimbarii numelui.

Acesta e impedimentul care ma face sa am mari retineri in a cumpara un Kalos sau Aveo.

Ma mai gandesc si la un Hyundai Accent, tot ceva coreean, dar deja suma creste ...

Iata de ce v-am scris si inca mai astept ceva pareri, poate ma faceti sa ma hotarasc spre ceva, ca taaaare nehotarat mai sunt #-o .

Multumiri !

Share this post


Link to post
famili car, bre, famili car > :)

 

 

Cataline sa intelegem ca te insori si deja ai "proiectat" vro' 2-3 yoda?! :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...