Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Daca nici acum nu v-ati prins de alba-neagra practicata de marinel, eu n-am vreo vina.

 

Pai manipularile sunt din toate partile si cel mai mult au oamenii de la stat de tras ce platesc si la sindicat, ca-s pacaliti si de guvern si de propriile sindicate, ce arata fara rusine cu degetul spre privati fie ei firme sau profesii liberale cerand impozitarea lor cu 30%.

 

Nu am auzit ca vreo unul din sindicalistii astia de sus, multi-miliardari, sa ceara renuntarea la plata cotizatiei catre sindicat, ca deh, oamenii o duc greu.

 

Salex, da a iesit Base ca salvator, ca, eu nu am uitat, in zilele alea acuzatiile pe toate canalele erau cu totul altele, si el a pozat ca salvator al cotei unice:

"Crin Antonescu acuza "Guvernul Boc-Udrea" ca vrea sa desfiinteze cota unica."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7193787-crin-antonescu-acuza-guvernul-boc-udrea-vrea-desfiinteze-cota-unica-ministerul-finantelor-neaga-informatia.htm

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

...ca-s pacaliti si de guvern si de propriile sindicate, ce arata fara rusine cu degetul spre privati fie ei firme sau profesii liberale cerand impozitarea lor cu 30%.

Sincer iti spun ca eu unul nu am auzit o astfel de cerere din partea sindicatelor. Daca au facut-o, atunci e o mare timpenie, nu are rost sa discutam acest aspect. Ce am vazut/auzit eu din partea sindicatelor este o condamnare a lefurilor nesimtite acordate de sistemul bugetar catre clientela politica (secretari de stat fara numar, angajati ai administratiei publice locale, angajati auxiliari ai Parlamentului, SRI, SPP, etc). Asa ceva am auzit/vazut si cu asa ceva sint TOTAL de acord. Redirectarea problemelor sistemului bugetar CATRE sistemul PRIVAT ar fi o idee complet AIUREA si, din cite stiu eu, doar PSD-ul a sustinut-o.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nicaieri in lume nu se conduce dupa ce spun liderii sindicali, chiar acolo unde acestia ii reprezinta pe sindicalisti.

E normal ca liberalii sa apere ceea ce ei au introdus, cota unica.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Sincer iti spun ca eu unul nu am auzit o astfel de cerere din partea sindicatelor. Daca au facut-o, atunci e o mare timpenie, nu are rost sa discutam acest aspect.

Ia uite la musiu Hossu, il doare de profesiile liberale, de cei care nu cer nimic dar cotizeaza, putin, dar sigur:

http://www.google.ro/#hl=ro&source=hp&q=hossu+30%25&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=6aa5aa95ff0d4c4c

Share this post


Link to post

musiu hossu traieste din vorbitul cu gura, il hranesc cei care-l asculta. Statul trebuie sa fie mai prost ca bok (lucru imposibil) pentru a supraimpozita acolo unde doar recolteaza, fara sa ude. hossu n-a auzit ca comunismul s-a prabusit economic din anii 80.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Da'asa, ca fapt divers, mai stie cineva daca Basescu traieste?

L-a mai varut cineva dand vreo declaratie oficiala/neoficiala de pe 17.05.2010?

Eu m-am tot uitat la tembelizor si nu am mai auzit nimic concret de "presedinte"....

 

De acord . Si cine i-a impiedicat sa se gindeasca la solutia asta ? Pe toti, nu doar pe PDL-isti ?

Nu este doar punctul TAU de vedere. Sint (sintem) mai multi care il impartasim. Citeste, te rog, ce am scris anterior vis-a-vis de invrajbirea diverselor categorii si o sa vezi ca nu esti singurul care vezi lucrurile asa. Din pacate, atitudinea asta este combatuta atit de cei pro cit si de cei anti Basescu. Politica lui "Cine nu este cu noi este impotriva noastra" se aplica de ambele parti mai sus mentionate

 

Da amice, stiu ca nu e numai parerea mea...dar imi pare rau ca mai sunt oameni care nu au inteles inca ca ne priveste pe toti.

Inca mai sunt unii care cred balariile astora de la putere si sar la gatul celorlalti.

Exact asta nu trebuie sa facem. Trebuie sa fim uniti si sa avem parte de bunatate si intelegere.

Indiferent ce urmeaza(reduceri, proteste, zile grele), numai ca o tara unita putem trece peste criza asta sociala\politica\economica.

Share this post


Link to post

Ca fapt divers, probabil e la shopping pe la shpermarket. Dar mie mi se pare irelevant.

 

O treaba buna a ramas, dar iar pe la tembeliziuni mai nimic: Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri http://economie.hotnews.ro/stiri-it-7300226-angajatii-din-vor-scutiti-continuare-impozitul-venituri-patronate.htm

Share this post


Link to post

Ca fapt divers, probabil e la shopping pe la shpermarket. Dar mie mi se pare irelevant.

 

O treaba buna a ramas, dar iar pe la tembeliziuni mai nimic: Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri http://economie.hotnews.ro/stiri-it-7300226-angajatii-din-vor-scutiti-continuare-impozitul-venituri-patronate.htm

DE CE sa fie scutiti?

Share this post


Link to post
DE CE sa fie scutiti?

Cheltuielile firmelor sa fie mai mici, pentru ca acestea sa nu se relocheze in alta tara, sa dai senzatia ca reprezinta un sector prioritar.

Share this post


Link to post

Da'asa, ca fapt divers, mai stie cineva daca Basescu traieste?

L-a mai varut cineva dand vreo declaratie oficiala/neoficiala de pe 17.05.2010?

 

A botezat ieri un nou fin. Lumea cu "sange albastru" oare incearca sa-l atraga de partea ei pe presedinte?Sau a fost un simplu gest de curtoazie .

Share this post


Link to post

Se vede ca Basescu e marinar, asteapta sa treaca furtuna si dupa aia iese din cabina.

[-O<

Cred ca se roaga sa nu se scufunda vasul. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Conditia FMI de acordare a unui credit atat de mare catre BNR este cunoscuta de anul trecut, din acesti bani s-a returnat bancilor "garantia" pastrata la BNR pentru orice credit in valuta si cum bancile au fost rugate sa nu repatrieze brusc banii, acestia au fost folositi pentru a credita ministerul de finante. E clar ca lumina zilei ca pentru aceeasi bani, contribuabilul roman plateste de 2x dobanda, o data la FMI si a doua oara la creditul luat pentru a plati salarii si pensii (sustinerea deficitului bugetar). Acum a vazut si FMI ca gluma se ingroasa si vrea sa reduca deficitul, adica pofta de imprumut a bocilor. Nu trebuie sa ai cunostinte de economie pentru a vedea acest lucru, e suficienta o inteligenta de nivel mediu. Daca la bok ma indoiesc ca ea ar exista, baselu si vladescul sunt constienti de asta, dar tac in papusoi. Pomenile erectorale din 2009 (alegerile euro-parlamentare si realegerea geniului din Carpati) trebuie platite de catre contribuabil, fie si de 2x. Asta spune oricui vrea sa auda despre grija fata de natiune, popor si suveranitate a marelui carmaci. Vorba lor: "daca nu-l alegeam pe asta, ar fi fost mai rau, sasul n-ar fi platit decat o data". =))

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Paharul asta cu pelin trebuie baut de romani pana la fund. Il merita pe deplin. Asa poate vor casca bine ochii unde dau cu stampila la urmatoarele alegeri. Si poate nu vor mai pune botul la galetile din plastic si pungile cu faina. Ne meritam soarta pe deplin, ca natie.

 

Treaba e buna. Pe vremuri eram subjugati turcilor, acum vom fi Vestului. Ei ne vor da din cand in cand cate o gura de oxigen, sa nu murim. Dar vor avea grija sa nu ridicam capul prea mult sau sa devenim prea puternici si prea independenti. Solutia? Pentru mine personal este emigrarea!

Share this post


Link to post

Solutia? Pentru mine personal este emigrarea!

 

De ce ma sa fugim de probleme in loc sa luptam cu ele...

Hai sa emigram toti, da-o naibii de tara!

Share this post


Link to post

Buna idee. Da-o naibii de tara! Ca oricum ce ai face tot acolo se ajunge. Uita-te in istorie si spune-mi cand s-a trait bine in tara asta? De la Burebista incoace ba au fost romanii, ba migratorii, ba ungurii, ba tatarii, ba turcii, ba rusii. Cand s-a terminat cu ei s-au instalat hotii (fanariotii). Si apoi alti hoti (a se citi capitalismul dintre cele 2 razboaie), apoi dictatura si apoi alta dictatura: comunismul. Acum iar sunt hotii la putere. Cand spun hotii nu ma refer la un anumit partid. Ei pot fi gasiti peste tot!

Parerea mea este ca aceasta tara nu are speranta. Aici nu va fi niciodata bine pentru omul de rand cinstit. NICIODATA!

Vrei sa iti cresti copii intr-o tara normala? PLEACA!

Share this post


Link to post

Asa se intampla cu tarile bogate. Atrag precum .c... , mustele! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Conditia FMI de acordare a unui credit atat de mare catre BNR este cunoscuta de anul trecut, din acesti bani s-a returnat bancilor "garantia" pastrata la BNR pentru orice credit in valuta si cum bancile au fost rugate sa nu repatrieze brusc banii, acestia au fost folositi pentru a credita ministerul de finante.

 

Aici e tot spilu'

 

Una dintre cele mai mari hotii care s-au vazut.

 

Imi vine sa rad, ce gainarii faceau unii acum ceva ani, gen operatiunea "Tigareta"...... sau "termopanele" lui Nastase.

 

Astia au vrut sa ramane in istorie pe bune, trebuia ceva de nivelul lor, nu frimituri.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Hehe, topul acela nu spune mare lucru, la saraci si cu populatia mai multa, ca noi, o datorie mult mai mica procentual este mai greu de returnat. Un clasament pe gradul de indatorare a capului de locuitor raportat la PIB ar fi mai elocvent. In plus, daca se scot exporturile din PIB, atunci se poate vedea cat de mult se poate recupera din consumul propriu, prin noi insine si cat de mult se preseaza pe TVA (cazul nostru). Degeaba vezi Germania, Franta, Austria, Italia, Ungaria prin frunte, cand pentru ei platesc altii (exportul).

Share this post


Link to post

Pai n-auzi ca prin consum ne-am putea revigora, ca doar de aia e naspa ca se micsoreaza salariile bugetarilor? Nu se intreaba nimeni de unde ar proveni consumul ala, daca nu din import?

 

Capul de locuitor "se simplifica" atunci cand faci calculul efortului returnarii creditelor/ capatana. De aia se face raportarea la PIB, nu la PIB/cap de locuitor. Sau preferi impozitul diferentiat? :D Optima pentru ceea ce vrei tu sa zici ar fi datoria/pib/cap de producator.

Share this post


Link to post

Multumesc votantilor acestui nebun (baselu) ca mi-au oferit, la numai 5 luni de la patrioticul gest, sansa sa traiesc ziua in care un hot (premierul Romaniei) isi justifica furtul din buzunarele pensionarilor prin argumentul restrangerii unor drepturi cetatenesti fundamentale invocand siguranta nationala. Acum, ca mi-am format un deja-vu, intreb: nu-i mai simplu pentru a evita un atentat la siguranta nationala si pentru a nu mai tine cetateanul restrictionat, trimiterea sub supraveghere medicala/militara a cuplului cleptoman baselu/bok, in ordinea indicata ?

Share this post


Link to post

Multumesc votantilor acestui nebun (baselu) ca mi-au oferit ... sansa sa traiesc ziua ... Acum, ca mi-am format un deja-vu ...

Nu spune "hop" ca inca nu am sarit (de tot). Cind o sa se interzica (evident, tot pe baza Constitutiei - Constitutie citita, interpretata si aplicata selectiv, desigur) dreptul la manifestatii, greve, etc ... atunci sa "vezi" deja-vu.

Share this post


Link to post

Fara vreo urma de simpatie pentru invocarea legii de mai sus, care de altfel arata o mare si larga carenta legislativa, eu as interzice insa formele de proteste care blocheaza circulatia (cum se intampla cand se opreste metroul, autobuzul sau vin ciobenii in B etc), mai mult, orice miscare de protest sa se desfasoare in asa fel incat sa nu afecteze drepturile celor neimplicati in doleantele lor. E acelasi principiu democratic, dreptul de a face ce vrei fara sa afectezi pe altul.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Peste dreptul de manifestare si greva se poate trece linistit, atata timp cat cuplul de excroci baselu/bok isi baga mana cu nesimtire in proprietatea parintilor mei suntem deja in stare de razboi pe fata, fara echivoc. Cu maimutoiul de bok am castigat deja disputa anterioara, sunt in faza de executie ... judecatoreasca.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...