Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Deci, daca nu e "dictatura", poate cineva sa ma lamureasca cum un presedinte dedicat functiei (ca sa nu mai zic tarii) propune aiurea in tramvai un prim ministru dupa altul fara sanse de a trece prin Parlament si, culmea, atit componenta guvernului cit si programul de guvernare al acestora nu difera prea mult (sau deloc) de propunerea anterioara ?

Pune-te o clipa in pielea sustinatorilor lui Basescu (daca nu ai o ura irationala impotriva lui/lor, poti face acest exercitiu de imaginatie). Basescu nu avea voie sa il desemneze pe Johannis, ar fi fost o lipsa de respect fata de mine, sustinatorul si votantul lui (al lui Basescu), si ceilalti ca mine. Ar fi devenit pe loc un fel de Milica neputinciosul, caruia ii fac guvernul mogulii, si el sta ca sobolanul ascuns pe la Cotroceni, sperand sa nu piarda voturi.

A facut ce trebuia, la urma urmei presedintele are foarte putine prerogative, dar printre ele sunt doua hardcore: sa desemneze primul ministru si sa dizolve parlamentul daca acesta respinge doua guverne la rand.

 

Dictatura - cuvant absolut penibil in contextul actual. Un dictator este facut cacacios de ziua lui de o supusa (cu unele probleme psihice, roxana iordache, goagal pt amanunte)? Dictatura in care dictatorul este facut terci zilnic de toate televiziunile? Unui dictator i se buseste guvernul in parlament? Pana si simplul fapt de a spune "dictator" unui dictator in tara aflata sub dictat, este contradictie in termeni: imagineaza-ti doar ce ar insemna pentru un nord corean si pentru familia lui pana la gradul 4, sa spuna iubitului kim jong il "dictator". E penibil. Nu mai folosi cuvantul asta. Spune si tu: incapatanat, sau ma rog, un cuvant mai adecvat, dar dictator e numai bun pt gluma photoshop cu reportofonul.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Alianta PDL-PSD a fost inregistrata la judecatorie ?

 

 

Cere-i lui tolin sa iti dea linkul! Sau, daca nu, vezi ca l-a pus mai acum o pagina. Altfel, nici nu aveau nevoie, inregistrarea este pentru fortarea mainii prezidentiale.

Share this post


Link to post

Basescu nu avea voie sa il desemneze pe Johannis, ar fi fost o lipsa de respect fata de mine, sustinatorul si votantul lui (a lui Basescu), si ceilalti ca mine.

Dar TU, sustinatorul si votantul lui Basescu si ceilalti ca tine cu ce erati fratioare batjocoriti daca il punea pe Johanis ?! Tu l-ai auzit vreun moment pe Johanis cum vorbeste ? Cam ce impresie ti-a facut ?? Cre' ca numai de grija ta nu poate Basescu sa doarma ! Nu l-a pus pentru ca ramanea fara om la ciolan si destul s-a chinuit saracu si pedelei 2 ani cu Tariceanu.

 

Ete io, sustinatorul si votantul lui Crin, cred ca in primul rand l-a pus si a facut ce-a facut acolo in primul rand pentru intereseul lui si-al PNL-ului, nu pentru al meu. Pana sa intru in discutiile de pe acest topic nu credeam sa existe niste boci mai fanatici decat premierul. Pace tie !

 

Zmeule, intrebarea mea era alta. Nu daca exista, n-am negat asta, ci daca a fost inmregistrata la tribunal, asa cum cereai tu in postul tau si cum cerea Baselu odata. Eu stiu ca nu.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu stiu, e irelevant. Ar fi contat doar daca presedintele ar fi fost penelist. Nu este obligatorie existenta unei majoritati inregistrare la tribunal decat pentru fortarea mainii presedintelui.

 

Iohannis nu ar fi ramas acolo decat pana la eventualele alegeri (pe care mai mult ca sigur le-ar fi castigat geoana).

Share this post


Link to post
... Unui dictator i se buseste guvernul in parlament? Pana si simplul fapt de a spune "dictator" unui dictator in tara aflata sub dictat, este contradictie in termeni ...

Pai, asta este, un dictator de mucava, un Chaplin in rol de hitler, un bufon cu pretentii sa conduca o tara inca 5 ani cand n-a fost in stare sa se impuna in primii 5. patriciul si srs au aparut in fanteziile lui tocmai pentru ca ei sunt aceia care, la acelasi vestit restaurant de pe marginea lacului Snagov, l-au invatat pe tariceanul cum sa rada de acest mascarici, dandu-i partidul de slugi afara de la guvernare, cum sa-l promoveze in pozitia de primul presedinte al Romaniei suspendat, dupa care l-au votat la referendum (in batjocura), cum sa-l transforme din jucator in spectator la alta premiere ale politicii romanesti: demiterea primului guvern, respingerea primului ministru propus de catre un presedinte roman si lista poate continua pentru ca tot el a declarat ca: "nu mi-a placut, dar mai vreau". Daca unii doresc ca baselu sa fie ciuca batailor pe mai departe, foarte bine, negoita s-a oferit voluntar si asteapta sa se jertfeasca pe altarul cantarii conducatorului iubit.

 

Asta nu inteleg sprijinitorii lui, majoritatea electoratului s-a saturat sa mai aiba o caricatura de presedinte in calitate de reprezentant. Eu n-am ceva impotriva sustinatorilor sai, este placerea lor sa-si aleaga persoana pe care o doresc sa-i reprezinte.

Share this post


Link to post

Te asigur ca nu este o placere, Basescu este doar un superlativ RELATIV. Vorba aia "Stiu ca sunt prost dar, cand ma uit in jur, prind aripi".

Share this post


Link to post

Poanta asta cu dictatura vine numai din lipsa argumentelor. Cand s-a aratat aici ca nu poate fi vorba de dictatura in romania incep alte bancuri, mai slabe ca primul si mai lipsite de gaz ca apa plata.

 

Crin n-a tresarit la aceasta magarie pentru ca e stanca in calea marinelului si pentru se astepta la orice din partea lui. E un bonus pentru crin..

Cei care tot voteaza crin si se stie si cu cine voteaza in 2, ar putea sa-si faca un pustiu de bine sa voteze din prima cu gioana, poate aduna 50% si scapam de cheltuiala turului 2.

Share this post


Link to post

tariceanul cum sa rada de acest mascarici, dandu-i partidul de slugi afara de la guvernare

Pai a avut succes Base cu stilul asta: PD era partidul nr. 3 in parlament, cu jumatate din ponderea pnl-ului, acum este partidul nr. 1 in parlament, avand de 2 ori mai multi parlamentari ca PNL-ul. Pana la urma Base este un invingator, care nu a pierdut pana acum nicio singura lupta electorala. Il urmarim cu atentie, urmeaza ultima lui lupta electorala, eu cred ca va invinge si de data asta, daca nu credeam asta nu imi iroseam votul votand cu el.

Share this post


Link to post

Tocmai asta e ceea ce spun cel putin eu: ca Base nu-si urmareste decat intereseul lui si-al PDL-ului. Deci, PDL-ul l-a adus pe locul 1 in Parlament, are de doua ori mai multi parlamentari ca PNL-ul si alte alea. PENTRU ROMANIA CE-A FACUT ?

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pina cind va cramponati pe chestia cu Pministrul?

Un vot majoritar nu e acelasi lucru cu o alianta ak partid majoritar...

Ca e incapatinat ok ca face un joc politic ok, ca se gindeste "la binele poporului" mai putin sau mai mult ok...dar sa zici ca e dictator deja e aberant...

 

De ce nu au pus pe altul in locul lui Nica?

De ce a iesit Psd-ul de la guvernare?

De ce a iesit cu ~1 luna inainte de alegeri?

De ce a intrat PSD-ul la guvernare?

De ce sau cramponat la Johanis si nu au numit pe altul ca nu se termina lumea aici?

De ce nu au acceptat alt guvern pina la alegeri si sa-l dea jos dupa aia?

De ce au demis guvernul pina la adoptarea bugetului?

De ce acum investeste acelasi guvern pt adoptarea lui?

Daca ar fi incalcat intradevar constitutia il faceau terci pe Basel...puteau sa o modifice eventual...

cum au facut pt Ilici...dar au lasat sa curga pt ca spera sa iasa Gioana...si e cam greu sa o modifice inapoi...

NU am o treaba cu marinarul si cu gasca lui dar nici sa se intoarca PSD-ul inapoi chiar daca nu mai au majoritatea confortabila din primii ani...

Eu gindesc ca e bine sa mai ramina altii la guvernare -de preferat PNL- sa mai sparga putin gasca organizata din teritoriu a PSD-ului...poate daca sint oarecum egali ca raspindire, numar etc in institutiile statului se vor pindi reciproc, punind putin frina la dezmatul total care a fost pina acum...

Tolin zici ca Basel e o caricatura de presedinte...corect; comparativ cu cine? Cu nea Nelu, sau surogatul de Gioana? Sa fim seriosi...Antonescu e ok dar din pacate nu are sanse...dar nici atunci Johanis nu era o idee buna...si Iasul a avut primari tot asa asta nu inseamna ca au super tari...din contra...

Iar apropo de imaginea unui om politic ti-o faci din mass-media iar asta e ca Photoshopul...

Johanis nu-i independent e PNL, si are suportul PSD numai la oha sa-l toace putin pe Basel...

 

Asta e de caterinca:

"Tocmai asta e ceea ce spun cel putin eu: ca Base nu-si urmareste decat intereseul lui si-al PDL-ului."

Pai si ce vrei sa urmareasca interesul PSD-ului??? Zi un candidat,partid etc care nu urmareste interesul gastii din care face parte si care la propulsat-finantat??????

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Crin:

 

"Am vazut acum cateva zile ca viteazul nostru domn Mircea Geoana se plimba liber prin curte, ii dadusera drumul la joaca Hrebenciuc si Vanghelie si, umbland prin curte voios, a sarit pe gard si l-a luat gura pe dinainte. A inceput sa strige la Traian Basescu, a inceput sa latre la cainele cel mare si a spus ca vrea o confruntare in orice oras universitar al tarii, de exemplu la Cluj.

 

Spre ghinionul lui, cainele cel mare trecea pe ulita si l-a auzit si a latrat scurt: La Cluj, vino maine! A iesit gospodarul Viorel Hrebenciuc si a luat iepurasul de urechi si i-a zis: Treci in casa ca te mananca! si a plecat la Macin si i-a transmis lui Basescu ca a glumit, ca nu acum, ca alta data.", a declarat Antonescu pe scena de la Piatra Neamt.

 

E clar, astia chiar daca l-ar fi pus pe Iohannis, oricum ar fi spart gasca in campanie, cum bine a spus smailmiami. Practic ar fi fost aceeasi chestie care este in momentul de fata, cand alianta PSD PDL a fost sparta inainte de prezidentiale...

Share this post


Link to post

"Tocmai asta e ceea ce spun cel putin eu: ca Base nu-si urmareste decat intereseul lui si-al PDL-ului."PENTRU ROMANIA CE-A FACUT ?

Daca te duce capul sa coroborezi cu sfarsitul afirmatiei mele necitata integral de tine, era clar ca spuneam ca Basescu isi urmareste DOAR propriul interes, si n-are deloc interesul Romaniei in minte, ci dimpotriva. O sa fiu mai atent sa ma explic si pentru lemne.

 

L.E.: Ca sa evit discutia, afirm ca nici ceilalti nu au in minte in principal interesul national, dar pastreaza un x% si pentru el. Si cum cum spunea si Basescu, lui nu i-a placut, mie nu mi-a placut, atunci de ce dracu sa-l votez tot pe el ?!

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai intrat tu cumva in mintea lor? Ca altfel altii ar suspecta naivitate:

Crin abia acum o luna era mana in mana cu gioana, azi rade de el ca de ultimul gunoi.

Gioana pozeaza in baiatul bun ca asa i-a spus hrebe, sa fie opusul lui base dar injura oameni pe strada cu microfonul in fata.

Base a fost constant in optiuni.

Nu te pune nimeni sa-l votezi pe base, eu il votez ca e cel mai inteligent si cel mai barbat dintre ei.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
... eu il votez ca e cel mai inteligent si cel mai barbat dintre ei.

Barbatii stau pe sport.ro !

Share this post


Link to post

Cand s-a aratat aici ca nu poate fi vorba de dictatura in romania ...

Pai nu de Romania este vorba, cel putin nu in cazul meu ! Ci de PDL & Co, eu il acuz pe Basescu de dictatura in ce-i priveste pe PDListi. Asta am vrut sa spun aici:

Deci 3 (trei) persoane diferite (Boc, Croitoru si Negoita) considera ca Pogea ar fi cel mai bun pentru pozitia de Ministru al Finantelor ??????????????????? Si exemplele pot continua ...

Edited by Salex
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ai intrat tu cumva in mintea lor? Ca altfel altii ar suspecta naivitate:

Crin abia acum o luna era mana in mana cu gioana, azi rade de el ca de ultimul gunoi.

Gioana pozeaza in baiatul bun ca asa i-a spus hrebe, sa fie opusul lui base dar injura oameni pe strada cu microfonul in fata.

Base a fost constant in optiuni.

Nu te pune nimeni sa-l votezi pe base, eu il votez ca e cel mai inteligent si cel mai barbat dintre ei.

Ete sfantz, ce sa spun ... Da ce, tu i-ai dat lui Base vreun test de inteligenta ?! E parerea mea si cu asta basta. Iar din capitolul portocaliu cu idei fixe si putine, am mai spus pe aici, e campanie electorala, e normal sa se atace unii pe altii. Astia macar se ataca in campanie, dar Basescu isi ataca aliatii dupa campanie, cand avea treaba de facut, de-aia canta acum: "sunt singurel ..."

Edited by smailmiami
  • Like 1

Share this post


Link to post

Bogdan Chireac si Rosca Stanescu, partea a 3-a.

Geoana a vandut locurile din parlament pe bani buni si mai fura si din banii de campanie.

Am impresia ca Presedintele vrea sa ajunga cu Crin, pardon, cu Dinu Paturica - "marele" om de afaceri, in turul doi.

Aici, Basescu a jucat magistral si cred ca Geoana poate spune "Pa!" viitorului sau politic...

(scuzati limbajul de mahala al lui Chirieac)

 

Bogdan Chirieac: si de ce mi l-au f.tut si pe Catalin Predoiu?... N-am apucat sa vorbesc cu Vîntu fata catre fata. Chestia aia facuta de Realitatea cu intratul în vestiar peste el. Bai, nu se poate asa ceva.

Catalin Macovei: Ei, nu se poate. Bine ca n-a intrat la dus.

BC: Da, ma. Asa ceva, si înregistrare ilegala. Bai, nu se poate asa, bai, nu se poate asa ceva. si Vîntu stia de chestia asta ca i-am zis: „Bai, ce p.la mea, ma, asta-i Realitatea?“ Face: „Sa ma dai în judecata!“.

CM (întrebator): Aa?

BC: „Sa ma dai în judecata!“

CM: Cine-a zis?

BC: Vîntu! Tre’ sa ajung sa vorbesc fata catre fata cu el.

 

De dragul lui Patriciu, Rosca îl ameninta pe Basescu

CM: Rosca e jucator. Într-un fel, sa stii ca-mi place. Hai sa fim sinceri. Omul stie sa joace.

BC: Bai, si sa stii ca dac-ajungi... sa stii ca eu am fost profund surprins de ce-a facut atunci.

CM: Ti-am zis, cu doza lui de ticalosie.

BC: El este, era în acelasi timp foarte bun prieten si cu Basescu, si cu Patriciu, în mod real. Si când Basescu a vrut sa-l f.ta pe Patriciu...

CM: Atunci s-au stricat, nu?

BC: Atunci s-a stricat. Atunci când l-a sunat pe Basescu. Deci ei jucau table împreuna la Snagov, la p.la mea, întelegi? Si l-a sunat la telefon spunându-i: „Traiane, sa-mi bag p.la, daca te iei de Dinu, te fac!“. Iar Basescu a iesit în presa si-a spus ca a fost amenintat de un jurnalist!

CM: Da, mi-aduc aminte episodul.

BC: Rosca Stanescu, p.la mea, nu Stiu ce...

Bogdan Chirieac vorbeste la telefon în limba engleza cu un „prieten din tarile calde“, care îi solicita un CV pentru a putea fi cooptat în stafful sau. Formeaza un numar de telefon unde îi raspunde „Dudisor“, asistenta iubita, pe care o roaga sa-i trimita CV-ul sau prin fax domnului Ernst Rohrer. (rezumat)

 

Geoana a strâns câteva zeci de milioane

BC: Greu cu gagicile. Macar sa fii bucuros ca esti ok cu prietena. Pe mine m-a lasat amanta iara. Aveam tot timpul discutii. Si apoi ma întreaba lumea de ce sunt asa de rau la televizor.

BC: A fost de un ridicol absolut Geoana cu chestiile alea, 50.000 de case pentru familiile tinere cu chirie. Dom’le, n-a facut una.

(Apoi da un interviu unei ziariste de la „Gazeta de Cluj“ despre referendum, în care afirma ca acesta nu are rost).

BC: Deci, Cataline, începe o campanie anti-Basescu si anti-Geoana. O sa spui, bine, de ce anti-Geoana? De ce? Geoana Stie ca n-are nicio sansa si atunci toti banii pe care i-a strâns, si a strâns câteva ZECI DE MILIOANE, îi duce la soacra-sa. N-ai vazut asa ceva. Batrâne, n-a platit ni-ca-ieri pe nimeni!

CM: De ce?

BC: Pai daca tot pierde.

CM: Pai si nu tipa lumea, bai, banii, ti-am dat banii, ce faci?

BC: Asta se întâmpla, asta se întâmpla. Deci, pa televiziuni, pa ziare, nene, îi baga p.la pâna-n epiglota (n.r.: Mic cartilagiu al regiunii superioare a laringelui. Situata la extremitatea superioara a laringelui, ea face parte din peretele anterior al acestui organ; baza limbii se gaseste chiar deasupra si în fata ei.)

 

Vânzatorul de locuri în parlament si în ministere

BC: E un fenomen! Sa f.ti cel mai mare partid comunist, cel mai mare partid din România, care-i partidul comunist, numai pentru bani. În conditiile-n care-ai strâns, Cataline... Lasa-ma-n p.la mea! Deci ai vândut locurile-n parlament!... Aicia la stânga?

CM: Da, încolo...

BC: Ai vândut locurile în parlament, ai vândut locurile în ministere, ti-ai luat banul, batrâne. Ai intrat pe toate „deal“-urile (n.r.: afacerile) si s-au asezat niste lucruri. si frate, ai strâns bani. Ai luat cu sapte mâini, ai luat cu p.la mea...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Asadar e de rasul curcilor! Jionel a furat de la PSD, nu de la buget! Calculul lui e cat se poate de pragmatic: si asa nu ies presedinte, ce rost are sa arunc cu zecile de milioane de euro in marketing de campanie, mai bine ii pun deoparte.

In psd a fost noaptea cea mai lunga, au stat sauronii in "consiliu", ascutind la iatagane. Greii partidului stiau demult ca Geoana fura, dar faptul ca s-a aflat public i-a scos din minti, lui Geoana o sa i se rupa capu'. De urmarit declaratiile lui Van Gele (conducatorul de facto al pesedeului): se pare ca desi e inca in campanie, Geoana nu va fi iertat.

 

 

Am doua comentarii:

1. Pentru ca e prostanac, adoarme vigilenta, nu prea te astepti de la un prostanac sa fure. Omu' asta s-a folosit de calitatile lui naturale ca sa se imbogateasca.

2. Ma bucur ca Geoana le-a tras-o pesedeilor. Nu conteaza cine trage pesedeului presu' de sub picioare, are de la mine o bila alba. Asa ca ii "urez" domnului Geoana un Bravo! din toata inima.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Geoana nu are cum sa nu ajunga in turul II.Crin e mult prea in spate.Base deja lupta pentru 6 decembrie.Si il fragezeste bine pe Geoana.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai ca-mi vine sa-l votez pe jionel cand vad cat le-a furat la pesedei. =)) =))

Share this post


Link to post

Pai nu de Romania este vorba, ... Ci de PDL & Co, eu il acuz pe Basescu de dictatura in ce-i priveste pe PDListi.

 

Asta este un nonsens: dictatura intr-un partid. Un partid este o asociatie liber consimtita, nu te tine nimeni in pdl daca te simti dictatorizat. In plus, Basescu pt PDL este o pleasca, de la partidulet de buzunar (5% pe vremea lui Roman, 8% pana in 2008), Basescu a facut din el primul partid din parlament. Base e seful de facto, conducatorul informal al pdl, lucru pe care pedeleii il accepta de buna voie si nesiliti de nimeni, iar restul societatii nu are a se baga in seama: ce se intampla in pdl e treaba pedeleului, pe noi ne intereseaza ce se intampla in tara: actiunile lui Base ca presedinte, actiunile pdl-ului ca partid care guverneaza, etc.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Omu' era inronic la dresa lui Base. Ceva in genu ca as fi in stare sa fac cheta, sa-i strang salariul, numai sa stiu dracu' ca sta acasa cu nevasta-sa.

 

Pai hai sa-ti explic =)) ! Fi atent ! Faptul ca doreste sa impuna un partid cu 35% cum ti se pare ?!

smail nu scoate din context , de ce nu citezi si propozitia urmatoare , aia cu nascase? Sau nu-ti convine . Raspunde te rog prin da sau nu . Are dreptul presedintele conform contitutiei sa numeasca premierul in cazul in care nu exista un partid sau o alianta majoritar(a) . Da sau nu .

PS Sorry tolin era pt smail

Edited by body

Share this post


Link to post

Dancu (PSD) despre Geoana-Johannis:

 

Vasile Dancu: Mircea Geoana nu-l va desemna premier pe Johannis, daca ajunge presedinte

 

 

Cum bai... Geoana se opune majoritatii de 65%??? Este dictator!!!

Ah, stiu, daca va fi presedinte, va spune ca majoritatea aia de fapt nu era chiar majoritate, era asa, un colocviu, si ca propunerea lui Johannis nu este chiar obligatoriu de luat in seama de presedinte. Adica exact ce ne spune basescu de vreo luna incoace.

Edited by zet

Share this post


Link to post

@body > ai pierdut sirul citatelor, asa deruta a intrat in aparatorii baselului ?

 

Baselu poate sa faca orice, unul care si-a pierdut ratiunea se poate pune si contra majoritatii Doar in mintea lui plecata cu pluta pe mare este posibil sa faca un guvern exclusiv dintr-un partid minoritar. Irationalitatea actiunilor basescului este dovedita de situatia actuala in RO: un guvern demis functioneaza peste termenul legal cu derogare de la majoritatea parlamentara care l-a cenzurat. O alta premiera in politica marca base, o umilinta in plus pentru cel care l-a slujit orbeste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...