Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Este inca un motiv pentru care nu-mi doresc asa un presedinte care nu este capabil sa candideze pe faptele sale. Tara asta n-are nevoie de un inecat care se agata de orice fir de paie pentru a se mentine la butoane. Spre deosebire de ceilalti candidati, drumul lui este stabil demult.

 

 

2 cetateni strang de oo un sef de autoritate, sa il dea pe goarna pe Basescu. Iese inregistrarea in piata publica, si tu te superi... pe Basescu! Pai nu prea e corect.

si in alta dezordine de idei: tie ti se pare normal ca doi gurnalisti de frunte sa spuna clar, in microfon :D : dau hartia asta compromitatoare la dusmani, daca nu ne dai conturile dictatorului? Oamenii aia 2 nu mai au nicio credibilitate. In primul rand hartia cu camatarul trebuia data la organe, daca era compromitatoare, nu fluturata si apoi palmata, si in al doilea rand ii cereau un lucru ilegal lui fasola ala: ani nu are voie sa dea informatii decat la organele in drept.

Eu vad in faza asta ca formatorii de opinie romaneasca sunt niste oameni pusi cu orice pret sa il beleasca pe Basescu.

Share this post


Link to post

Pentru un lucru simplu: in toata campania asta, sustinatorii basescului ataca pe orice altcineva decat pe candidati. Toti sunt negri: presa opusa actualului viitor fost, parlamentul, comunistii, mogulii, patriciul, iliescul, hrebe si doar unul este astazi Alba ca Zapada ... maine, poate, este Napoleon sau Nero. Deja se recomanda public unora, in prezenta aparatorului Constitutiei, sa traiasca pe malul drept al Dunarii. Episoade cu golani, mineri, mai animalule, tiganca imputita, gauzarule s-au vazut desfasurat din plin. Vreti altele ? Eu m-am saturat de derbedei politici, locul lor este in alta parte.

Share this post


Link to post

Eu m-am saturat de derbedei politici, locul lor este in alta parte.

 

Foarte bine, si ai sa votezi conform cu constiinta ta.

Dar punctual, la incidentul cu santajul: ai fi crezut vreodata ca BC, ditai externologu', sa se coboare la asa o manevra, demna de romanele lui Mario Puzo? Nu ti se pare ca basescu e haituit de trusturi? Si intrebarea cea mai importanta pe care si-o pun sustinatorii dictatorului:

De ce nu urla toate televiziunile, de ce nu vedem break alerturi, de ce nu se varsa un tsunami de comentarii si analize, despre aceste incidente (vezi si ala cu injuratura lui Geoana).

 

 

Share this post


Link to post

Foarte bine, si ai sa votezi conform cu constiinta ta.

Dar punctual, la incidentul cu santajul: ai fi crezut vreodata ca BC, ditai externologu', sa se coboare la asa o manevra, demna de romanele lui Mario Puzo?

Te inseli, despre BC stiu mai multe decat stii tu, si nu din presa. Daca ai vedea dovezile ce ai face, ai emigra ? Doar ca eu nu-i asociez pe ceilalti candidati cu el sau cu srs, chiar daca, aparent, toti se afla in acesta tabara conjucturala. Eu nu cad in plasa de-a decredibiliza presa pentru ce au facut de-a lungul timpului tinu, ctc, bc, srs pentru a crede ce spune acum baselu si ai lui.

 

Inca ceva: scuteste-ma, te rog, de formularea "votezi conform constintei", eu nu sunt fals, eu votez cu stampila, conform interesului meu, propriu si personal, nu dupa al altora, motiv pentru care n-am trezit vreodata un interes pentru vreo structura ("este neinregimentabil").

Edited by tolin

Share this post


Link to post

"Episoade cu golani, mineri, mai animalule" . toline asta e alta partitura , se pare ca nu-ti mai aduci aminte cine o canta !

Nu stiu daca cineva din sustinatorii lui base de pe aici a zis ca ar fi Alba ca Zapada , dar fata de ceilalti doi e , la figurat vorbind " Prince Charming ".

Ceilalti doi sunt niste saltimbanci , unul copil de mare securist cu ifose de diplomat , celalalt un individ care a facut o facultate in nu stiu cati ani si care nu a fost in stare sa aibe un job ok niciodata . Astia sunt cei ce apar , in spate se stie cine e:

ilici , bombo , hrebe pe de o parte si patriciu ( apropo de patriciu - va mai aduceti aminte - pentru cei mai in varsta - cat de jigarit era la revolutie - avea si dinti lipsa ).

Eu nu votez pe base ca as fi mare fan , dar fata de ceilalti e super ok .

PS Totusi tu cu cine votezi ?

Edited by body

Share this post


Link to post
PS Totusi tu cu cine votezi ?

N-ai auzit ? Votez cu constinta mea, in cabina =)) , lucru pe care-l recomand tuturor.

Share this post


Link to post

Inca ceva: scuteste-ma, te rog, de formularea "votezi conform constintei", eu nu sunt fals, eu votez cu stampila, conform interesului meu, propriu si personal, nu dupa al altora, motiv pentru care n-am trezit vreodata un interes pentru vreo structura ("este neinregimentabil").

 

Eh, era un stereotip, vroiam sa subliniez ca e foarte bine ca votezi cu altul decat Basescu, ultimul lucru pe care mi-l doresc este o lume unde nu exista optiuni, am trait-o si nu imi mai trebuie.

Share this post


Link to post

Daca tu votezi cu constiinta ta in cabina inseamna ca intrati 2 in cabina si vezi ca nu e voie , s-ar putea sa te arzi ! =))

Share this post


Link to post

Patriciu ar fi avut mai multe sanse sa il votez decat Crin. Oare de ce nu candideaza, dar candideaza Crin?

 

Eu nu cad in plasa de-a decredibiliza presa pentru ce au facut de-a lungul timpului tinu, ctc, bc, srs pentru a crede ce spune acum baselu si ai lui.

 

 

 

Atunci numeste doi - trei jurnalisti de incredere!

Share this post


Link to post

Azi am platit impozitul pe tot anul, un trimestru in avans, asa sa-l cheltuie cei care fac ceva in tara asta, adica Boc, si nu PSD-ul in caz ca iese :D hahahhaha :) )

 

Bun, sa revenim la subiectul asta, este absolut normal sa luam si pe altii in calcul nu doar pe cei 3.

Ei nu candideaza singuri, au un aparat in spate, mai mare sau mai mic, aparat care joaca mai corect sau mai murdar, aparat ce ii sustin moral, financiar, mediatic etc.

Rezultatele votului tin intr-o masura semnificativa de actiunile celorlati, ei nu sunt candidati independenti lipsiti de reprezentare.

Este la mintea cucosului cum joaca marea partea a presei, ziaristii cu ceva coloana au fost indepartati de pe sticla, vezi si cazul Turcescu, Gheorghe,

locul s-a deschis intocmai ca poarta lui sfantu petru crestinilor saraci cu duhu, ziaristilor fara urma de deontologie profesionala. Cred ca sunt bland cu ei.

Poate ca justitia nu va fi, eu nu as paria contra.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pentru mine, un conducator trebuie sa fie un factor coagulant, unificator si nu unul care are ca unica strategia dezbinare. Niciunul dintre fosti n-a reusit acest lucru, a insista pe ei este un non-sens. Deci, pe mine ma poate convinge, doar, unul nou. Culmea, la aceste alegeri este doar unul pe care NU l-as vota, pentru ca altul a renuntat si celalalt a fost pus la pastrare. Decredibilizarea presei a inceput-o iliescul si roman, unul prin aceptare, celalalt prin punerea la dispozitie a logisticii catre cei doi mari corifei ai presei din toate timpurile A.P. si V.T. Cum s-a intors aceasta tactica perdanta asupra lor a vazut toata lumea. Nu va trece mult timp si vom auzi alte "tonomate la care moguli nesatisfacuti vor baga euro". Primul a activat in orasul meu, ii stie lumea non-valoarea de pe vremea cand lustruia scaunele la tv local, radeau cameramanii de el.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru mine, un conducator trebuie sa fie un factor coagulant, unificator si nu unul care are ca unica strategia dezbinare.

 

O, dar Basescu este un factor foarte coagulant si unificator. A reusit sa aduca in aceeasi tabara stanga si dreapta politica precum si personalitati precum: Iliescu, Crin, Geoana, Orban, Vantu, Voiculescu, SRS, Mircea Badea, Stan Laptop, Tariceanu, Iliescu si cred ca mai sunt si altii. Asa ceva nu a mai reusit pana acum decat Patriciu, dar el avea dezavantajul ca ii spagui... sponzoriza pe toti.

Share this post


Link to post

si patriciu ( apropo de patriciu - va mai aduceti aminte - pentru cei mai in varsta - cat de jigarit era la revolutie - avea si dinti lipsa ).

Animalu, cum a indraznit sa-si puna dinti si sa mai faca si avere! Hot parvenit!

Share this post


Link to post

Barfa: umbla vorba prin targ ca sunt cateva dosare pregatite special pentru marinar, cum scapa de putere, cum o sa fie saltat. Eu zic sa-l ajutam sa scape de putere :D

Base pe unde a fost a provocat numai scandaluri.

Share this post


Link to post

Eu zic sa-l ajutam sa scape de putere :D

Eu, sotia, frate-meu, cumnata-mea, mama, tata si socrii o sa-l ajutam cu cea mai mare placere. Garantat 100%.

Share this post


Link to post

Animalu, cum a indraznit sa-si puna dinti si sa mai faca si avere! Hot parvenit!

...- cat de jigarit era la revolutie - avea si dinti lipsa ...

 

Imaginea asta imi aduce aminte de un personaj de la revolutie -22dec etc- de la Casa Patrata/Prefectura...ceva mai tuciuriu, imbracat cu niste chestii parca scoate din tomberon etc...la vreo citeva zile l-am vazut plecind cu un televizor in brate-activitate febrila pe acolo/se fura pe rupte...pe la 1/2 lui '90 l-am vazut pe la primarie cica era consilier...dupa inca vreo 2 ani l-am vazut iesit de la Schroter din magazin, imbracat la 4 ace urcind intr-un Mertz cu numere rosii... am aflat ulterior ca e "om de afaceri"...afaceri cu spatii comerciale luate moca de la primarie...

Share this post


Link to post

Episodul 2.

 

http://turnofftheglo...-partea-a-doua/

 

 

Citat: Minciunile personajelor desprinse dintr-un film mafiot, care se recomandă ziarişti, ne-au silit să amånăm pentru måine dezvăluirea legată de acuzaţia că Geoană fură banii de campanie ai PSD.

Ha ha... mi-am facut provizii de popcorn (nachos-ul imi cauzeaza)... asteptam...

Mirciulica, fa-te ca nu esti kkt pe tine.

Edited by zet

Share this post


Link to post

@tolin Say what? Ce legatura are sula cu prefectura? Adica tu imi dai ca si contraargument un argument pentru pledoaria mea? "srs-ul este in proces civil cu base si dusman declarat,". /

 

Asta este o rezultanta.

 

Tudor Popescu (CTP) a avut cea mai raspicata, coerenta si transanta atitudine pe marginea subiectului, era de asteptat de altfel.

Nu vad ce ziarist cu pretentie la prestigiu se poate asocia "presei nescrise" (termenul folosit de CTP) care nu e facuta sa fie scrisa,

ci pentru santaj, iar pentru cei din "liga", fiecare articol scris e un articol ratat.

Excelent si felicitari.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

-"Bey Bula, la voi mai sunt virgine ?"

-"Da, cu sutele".

Daca nu v-as cunoaste, as zice ca am dat peste un cor de fete mari. Omul, de cand a aparut, s-a ocupat cu culesul, unii de poame, altii de informatii. Orice culegator foloseste "mijloace specifice". Dar sa ajunga baselu sa ne spuna ca unii culeg in interesul national (aia buni care le dau labe1tv) si ca altii culeg in interesul personal si de grup (aratandu-i cu degetul pe aia rai, de la GRIVCO), nu credeam ca mai tine figura asta in epoca liberalizarii informatiilor. Se pare ca a gasit targetul pregatit pentru asta. Jos srs, sus baselu ! =)) Imi imaginez deja cum s-a pus de un referendum la Mizil sa-i ia mandatul lui nascase si cum primaru din Dabuleni a schimbat broasca comunei, sa numai fie buna cheia lui gionel. La aflarea stirii cu srs-ul, populatia din Fagaras a iesit in strada, afara fiind mai cald decat inauntru. Sediile agentiilor de somaj sunt luate cu asalt pentru a cere inscrierea pe tabel a lui B.C. Cu mic si mare, toti romanii s-au strans in fata televizoarelor mogulului fratii paunescu pentru a afla cum gionel a furat bani de la sanul bolnavelor de cancer si cum crinutz priza din stocul de insulina al diabeticilor. Hai, spuneti, ce povesti vreti sa mai auziti ca sa traiti bine, va spun eu de jurati ca-s adevarate. Promit sa incep cu formula preluata de Mircea: "sunt indicii ca ..."

 

PS Am o curiozitate: daca maine ANI anunta ca videanu si berceanu au conturi in helvetia prin care s-au facut tranzactii dubioase, se va spune ca informatia nu-i adevarata pentru ca s-a obtinut prin santaj ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

PS Am o curiozitate: daca maine ..

Toline, vorbim pe fapte nu pe supozitii.

Supozitiile si procesele de intentie le-am vazut destul la cei doi pe care ii sustii.

Nu mi se pare onest sa deviem discutia in directii false, incerte, prezumtive pentru a construi sofisme.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu, sotia, frate-meu, cumnata-mea, mama, tata si socrii o sa-l ajutam cu cea mai mare placere. Garantat 100%.

Si mai zici de indoctrinari! =))

@andreib Nu intra pe domeniu petrolier ca aici iti pot spune multe . Sa-ti aduc aminte cum a facut averea patriciu??

Datoria catre romanica a libiei insusite de catre patriciu proin rompetrol , un mizilic de vre-o doua sute de milioane .

Rafinaria petromidia luata pe cativa lei .

Datoriile catre stat anulate ale rompetrolului.

Sa mai zic?

PS astept inca niste explicatii de la tine , sunt rabdator .

PS2 Sa va aduc aminte despre concesionarea catre sterling

o firma a carei filiala in romanica are 3 angajati , a mai multor zone din Platoul continental al Marii Negre ?

Cine e in spatele la sterling ? Bingo patriciu!

Cum s-a facut concesionarea? Cumva prin licitatie ?

NUUUUUU , prin incredintare !

Te las pe tine andreib sa ne spui daca e legal sau nu .

Edited by body

Share this post


Link to post

- Omul, de cand a aparut, s-a ocupat cu culesul, unii de poame, altii de informatii. Orice culegator foloseste "mijloace specifice". Dar sa ajunga baselu sa ne spuna ca unii culeg in interesul national (aia buni care le dau labe1tv) si ca altii culeg in interesul personal si de grup (aratandu-i cu degetul pe aia rai, de la GRIVCO), nu credeam ca mai tine figura asta in epoca liberalizarii informatiilor.

 

Indiferent cine a facut inregistrarea, ala este cel mai jurnalist dintre toti, ala a adus la cunostinta publicului o stire incriminatoare (cu dovezi, inregistrare) fara sa o judece. SRS-ul nu avea intentia asta. Informatia, in Romania, aparent nu este libera si nu serveste publicului, ea costa si face bani, altfel nu ar planui "jurnalistul" sa depuna 5 euro in pretinsele conturi. Metoda "jurnalistilor" e alta, ei nu aduc dovezi de genul asta, ei ataca, adica discuta zi de zi acelasi lucru, isi pun pun probleme ipotetice pe care le discuta zile in sir. Cateodata aduc ca dovezi transcrieri ale scrisorilor din puscarie ale unor teroristi condamnati in care astia povestesc vrute si nevrute de parca nu ar sti ca scrisorile lor sunt monitorizate.

 

Eu vreau sa vad cum isi dau unii altora la oua, nu sa se stranga de oua in spatele usilor inchise.

Share this post


Link to post

Astazi (de fapt, aseara la "Nasu"), a iesit la iveala partea a 2-a a santajului. Il gasiti pe site-ul Curentului (sa intrati mai repede caci ieri a fost blocat cateva ore - un "atac cibernetic venit de aiurea..."), ma refer la inregistrarile audio si script-ul.

Va dau mai jos o mostra de delectare (sau degustare, cum doriti) :mrgreen: :

 

Bogdan Chireac: Deci despre ce vorbim? Adica poate fi un set-up (înscenare, n.r.) complet. Iar în partea asta,(….). Asta-ti spun, ca faptul ca exista semnatura ta pe aia de martor si de nu stiu ce este suficient de…, si-i autentica. Este suficient pentru a cautiona si o eventuală declaratie a ta, falsa.

Catalin Macovei: Prin care sa fie grozavii.

BC: Da, falsa!

CM: Pai asta-i adevarul. Ce vroiai sa zic, ca nu-i a mea?

BC: Ba, ce ticalos, sa-mi bag p..a, ce ticalos. Iti spun ca are dreptate si Basescu cu ticalosia din presa.

BC: Stii cine îl poate bloca pe Rosca?

CM: Mm?

BC: Dar scapi de dracu', dai de fra-su: Vîntu!

CM: Si Vîntu o sa vrea acelasi lucru.

BC: Vezi? (….) Ei nici de santaj nu poti sa-i acuzi. Nu ti-au cerut nimic. Ti-au cerut sa-ti faci datoria.

CM: (Râde) Pai da, dar mi-a cerut sa-i dau lui cum ar veni.

BC: Ca ziarist, sa-i dai lui ca sa publice, ca neavând raportul asta ti-a cerut sa-i dai informatii ca sa le publice. Acum, ca sa le publice sau sa-i santajeze pe Videanu, Berceanu…

CM: Asta nu mai stiu.

BC: Dar oficial ti-a cerut ca sa dai acte sa le publice. Pentru „interesul public“, pentru „a salva tara“.

Share this post


Link to post

Cat ziceau astia ca este deficitul bugetar?

 

Body, ceea ce spuneam eu cu cateva pagini mai in urma. Hai sa fim seriosi, obtii atatea in urma Petromidiei, vinzi la cazaci, si reinvestesti profitul tot la ei? De ce?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...