Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Ca tot suntem la comparatii , ce a facut crinulet sau gionel ? Nimic , nici macar un butic ceva , am uitat ei sunt saraci si cinstiti ! =))

 

Gioana a facut, a vandut rulmenti la turci, a avut initiativa privata deci e liberal :) >-

http://www.catavencu.ro/mircea_geoana_sau_suplimentul_3_pentru_turul_2-10997.html

Cîteva cuvinte despre protagonistul suplimentului nostru de săptămîna asta pe care le veţi regăsi detaliate în interior:

- proful de Fizică îl pedepsea cu foarfeca

- a vândut rulmenți la turci

- îl plăceau fetele de la Energomontaj

- soacra îi face plăcinte machidonești cu praz

- are tot timpul la el 100 de milioane vechi, cash

- se știe cu Patriciu din '83

- este tatăl unui șofer de 16 ani

 

Insa nelamurirea mea e ... ce naiba face cu 100 de miliaone cash la el? :) )

Stiu pe cineva care nu se putea simti confortabil daca nu avea o caramaida de bani la el,

dar acolo explicatia era simpla, nu avea curaj la femei si asa se simtea mai stapan pe el.

Share this post


Link to post

Io tin minte si acum cand Patriciu anunta cu aproape un an inainte, in plin boom economic si imobiliar ca imobiliarele nu numai ca nu vor mai creste, dar vor scadea drastic. Am zis initial ca aiureaza, dar cand am vazut ca a avut dreptate, mi-a castigat respectul.

Vorba unui clasic "Hai ma lesi" 24000000.gif eti unde statea Nostradamus...pai asta era usor de prezis acum 1.5-2 ani...si eu am gindit-o la fel si nu am investit in imobiliar...am preferat sa iau o dobinda in euro si sa astept sa scada preturile... era de prevazut ca orice cutremur in SUA va face valuri si in Europa..iar cum noi eram cu ibricu pe ocean normal sa se simta valu mult mai puternic si la noi...

Sa continui prezicerea lui Patricel... mai scad preturile inca 1/2an sau chiar 1 an...noi deabia ne scufundam in kkt pina la fundul gropii mai este...Sa dea cel de Sus sa nu am dreptate...

 

Insa nelamurirea mea e ... ce naiba face cu 100 de miliaone cash la el? 21000000.gif

Stiu pe cineva care nu se putea simti confortabil daca nu avea o caramaida de bani la el,

dar acolo explicatia era simpla, nu avea curaj la femei si asa se simtea mai stapan pe el.

 

Poate e aceeasi explicatie =)) si la motobiziitor...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

 

Bai frate.. eu citesc si ma crucesc, stiam ca finul lui patriciu e un infractor.. dar chiar asa..

Si bogdan chiriac, marele alb. Incredibil. Pun doatr cateva citate.

 

 

 

 

SRS: Eu nu ştiu cât de prieten eşti tu cu el. (n.r. cu BC)

CM: Asta să v-o spună Bogdan, că eu nu-mi permit să...

SRS: Nu, dar e vorba de o chestie foarte gravă. Dacă poate, s-o vadă şi el sau nu. E vorba de tine, nu de altcineva.

CM: Să vă răspundă Bogdan.

Roşca ameninţă cu „nişte acte“

SRS: Am nişte acte. Voi vă hotărâţi dacă uită discuţia. Poţi s-o uiţi?

CM: Eu zic că nu, n-o uita. Nu mizaţi pe asta că nu ştiu.

BC: Deci pot să uit dacă am venit cu el la tine.

SRS: Păi ştii că ai luat 100.000 de la un domn?

CM: Nu, arătaţi-mi hârtia!

SRS: Nu ştiu... (scoate documentul)

CM: Nu, domnu’ ăsta a luat împrumut.

SRS: E semnătura ta?

CM: Da!

SRS: Şi ce scrie aici?

CM: „În prezenţa martorului“. „Contractul a fost încheiat în prezenţa martorului Macovei“. Da, aşa e, şi e valabil şi în ziua de azi că ăla n-a dat banii. Adevărat tot ce scrie de la un cap la altul şi adevărat că-i semnătura mea. Dar n-am luat eu, din păcate. Acum îmi pare rău, fie vorba între noi, că n-am luat nimic de acolo.

SRS: Păi da. Acum informaţia care-o am e că aţi împărţit banii: tu, martorul, cu ăsta care a luat.

....

 

SRS: Începusem o discuţie şi a rămas aşa, în coadă de peşte, cu Videanu!

CM: Aşa e.

SRS: N-am amestecat la vremea aceea şi numele de Blaga.

CM: Da.

SRS: La data aceea. Pentru ca „poporul“ să afle adevărul, pentru a se face puţină dreptate, m-ar interesa unde v-aţi dus cu investigaţiile. Până unde au ajuns aceste investigaţii.

CM: Păi la Blaga s-a terminat. Asta ştiţi!

SRS: Nu ştiu! Şi l-aţi găsit curat?

CM: Păi am dat-o public asta. Ce-am terminat. Blaga a justificat tot.

SRS: Nu i-aţi găsit conturile de afară?

CM: Suntem în procedură... Lui Blaga?

SRS: Da.

CM: Sincer, nu le-am căutat.

SRS: Urât.

CM: Urât, dar nu am ştiut.

SRS: Dar ceilalţi doi?

......

 

 

SRS: Absolut! Sincer, preocupările mele nu sunt să fac rău unor oameni; nici lui Berceanu. Problema mea e că ăsta distruge un sistem... democratic. Am o problemă.

CM: Berceanu e un tip.

SRS: Nu Berceanu distruge, şeful lor.

CM: Da’ să ştiţi, după părerea mea, Berceanu e un tip care nu ştiu de cât răspunde acolo. El e cam independent.

SRS: El joacă. E unul dintre marii actori ai ţării, îi merge capul, are experienţă. Jos pălăria.

BC: Are coaie.

SRS: Dar cineva trebuie să i le strângă şi lui. Da’ şi decât să i le strângă pe jos când nu mai are rost, i le strâng eu între picioare.

Bogdan Chirieac râde cu poftă.

.....

 

 

SRS: Dacă-l cunoaştem împreună pe Bogdan, n-apari nicăieri.

CM: E, n-am ştiut asta...

SRS: Dacă tot am făcut cunoştinţă, eu sunt foarte corect.

CM: La fel şi eu.

SRS: Iar atunci, degeaba spui c-am dat tot ce-am avut. La televizor, cu aia era călare pe mine. Câştigase procesul cu tine.

CM: Păi da, l-a câştigat, dar mai e recursul.

SRS: Eu puteam să mă duc la două televiziuni - Realitatea TV şi Antena 3, n.red -, tu-ţi dai seama ce emisiuni făceam. Ce audienţă!

BC: Ce emisiune?

CM: Nu e Bogdane, n-ai pierdut nimic. Trebuie să fim cinstiţi.

BC: Sunt disperat. Iară m-a abandonat amanta... Sunt pielea cuvânt_urât

...

Share this post


Link to post

Basescu si mai cum?

Traian.

 

Vorba unui clasic "Hai ma lesi"

Nu suntem/n-au fost toti destepti asa ca tine si cel putin eu am ratat intreventia ta la o televiziune publica in care presentai acest lucru. Poti sa ne spui cum va evolua piata peste 1.5-2 ani ? Mi se pare putin stupid sa apara acum destepti care sa spuna ca ei stiau, cand atata amar de lume spune ca habar n-avea. Sau poate ti-a trimis Maior informari special pentru tine.

Share this post


Link to post

Vorbeam de voturile existente in urne. Nu am zis nimic de autocare, intr-o cumuna aici mai jos spre vest erau 100 de sateni cu drept de vot, au mai fost vreo 1000 de votanti pe liste suplimentare si rezultatul a fost peste 1000 de voturi PSD. Se va urmari de la alegerile astea fiecare persoana care a votat pe lista suplimentara.

 

Nici anul asta nu o sa le numere, iti garantez. Altfel de ce ar mai face reclama la tv, pentru ca sunt baieti buni si nu vor sa te prinda? :)

 

 

Aia cu fraudarea alegerilor e pt manipulare acum, si un motiv de scuza dupa, daca pierd alegerile sa aiba mila cel ce le va da suturi in posterior =))

 

Fraudarea alegerilor se face de catre cei care pot. In general, cei mari pot. Dupa se acuza reciproc. De placere.

 

De ce nu te duci la privat , daca nu-ti convine la stat ?

 

Pentru ca nu are chef sa munceasca, pe scurt.

 

Dar nu despre asta e vorba, ci despre faptul ca invatamantul a fost dintotdeauna prost platit, guvernantii au fost constant dezinteresati de acest domeniu de activitate.

 

Vai, saracul de tine. Macar aia stiu ca atunci cand mergi mai repede, aerul nu se raceste. Cine e dezinteresat de invatamant? De cunoastere?

 

 

Deci... cu cine votati? :D Ca sa stiu de cine ma iau dupa. Vorba lui Carlin, daca nu votez stiu sigur ca nu i-am bagat aluia mana in buzunarul meu.

Share this post


Link to post

Masura a fost aleasa si pentru ca trebuia facuta trecerea la economia de piata unde proprietatea privata trebuie sa primeze in fata celei colective. La fel s-a intamplat si cu actiunile care au fost date populatiei.

E alta problema ca nu s-a sinchisit niciun mare director de ias sau vreun mare inginer agronom sa faca o asociatie cu tehnologiile care existau si atunci, se putea face treaba. Corect, nu existau formele acestea de creditare, dar dansii mai aveau legaturi cu alti omologi din alte tari, poate veneau ei cu creditare si cunostinte.

Din fostele ias-uri si cap-uri se fura pe rupte, toata lumea lua.

Toate guvernele au fost proaste: nu avem sosele (ca tot e un forum dedicat masinilor), nu avem spitale, forta de munca buna e plecata sau pleaca, siguranta persoanei este undeva aproape de 0, justitia e pe bani multi sau pe toane, etc., insa unele au fost foarte proaste: actualul psd si pdl-boc.

 

Haideti sa vedem ce guvern facem, in afara de base care doreste sa-l tina pe boc sau sa-si puna alta marioneta, toti il vor pe Johanis. O fi asta cheie iesirii din criza? Poata da. Dar, cand va veni vremea imparirii ministerelor, sa vedeti scandal ...

Share this post


Link to post

Mai lasati-ma cu acest Mesia al lumii politico-economice romanesti aparut peste noapte si agreat subit de toti opozantii lui Basescu. Brusc s-au inteles toti cand a fost vorba de Johaniss...

Cat priveste jaful care s-a facut la CAP-uri si IAS-uri, s-a facut tot pentru ca cineva le-a permis sa-l faca. Ca sa nu mai vorbim de mentalitatea tampita inradacinata in 50 de ani de comunism, cum ca proprietatea publica este a nimanui si toti ne putem servi din ea... Noi intotdeauna de 20 de ani incoace emitem legi si apoi ne gandim cum sa le aplicam.

Share this post


Link to post

Noi intotdeauna de 20 de ani incoace emitem legi si apoi ne gandim cum sa le aplicam.

Emitem legi, apoi normative de aplicare a legilor si de-abia apoi instructiuni de aplicare a normativelor de aplicare a legilor :dizzy: . Pina sa se aplice efectiv, multe legi ajung sa fie abrogate. Iar chestia asta s-a cam intimplat sub toate comanduirile de pina acum. Exceptie, desigur, au facut-o cei care au apelat la muuulte ordonante de urgenta ;)

Share this post


Link to post

rant.gif Ai uitat de Metodologia de aplicare a Instructiunilor de aplicare a normativelor de aplicare a legilor 24000000.gif

Ar trebui mers pe principiul "nu lasa pe miine ce poti face azi lasa pe poimiine poate nu mai trebuie"...prrrr.gif

 

Nu suntem/n-au fost toti destepti asa ca tine si cel putin eu am ratat intreventia ta la o televiziune publica in care presentai acest lucru. Poti sa ne spui cum va evolua piata peste 1.5-2 ani ? Mi se pare putin stupid sa apara acum destepti care sa spuna ca ei stiau, cand atata amar de lume spune ca habar n-avea. Sau poate ti-a trimis Maior informari special pentru tine.

Nu tre' sa te informeze nimeni sa-ti dai seama ca o buba umflata de genul imobiliare se va sparge in 1-2 ani...

Si nu am fost singurul cu ideea asta...daca ar fi fost nus' ce previziune gen Nostradamus ma duceam la B0TV...

Daca ai fi urmarit putin piata imobiliara ai fi vazut tendinta de saturare...aparitia pe piata a mai multor jucatori in constructii si materialele aferente...iar imbulzeala la credite cu "bulitinu" era dementiala...

Si simptomele pot continua...vezi cresterea economica declarata fara suport real, etc...

Era o chestie de exemplu sa zica "in luna oct 2009" pica guvernul Boc"...aia da ar fi fost ceva :)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Aham, ok ... Si cum intrebam, cam cum prevezi piata peste 2 ani ? Te limitezi doar la imobiliar sau ai niste pareri pertinente si in domeniul financiar, auto, samd. Ma intereseaza, daca tot zici ca este totul asa de simplu.

Share this post


Link to post

Traian.

 

 

Zi "Zau ca Traian Basescu s-a ocupat de afacerea cu fabrica de inghetata!"

 

Uite si alianta majoritara din parlament:

 

Ludovic Orban: Eu il propun pe Mircea Geoana pentru a fi trimis in cosmos

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6441799-ludovic-orban-propun-mircea-geoana-pentru-trimis-cosmos.htm

Klaus Johannis: Sper ca Antonescu sa ajunga presedinte

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6441596-klaus-johannis-sper-antonescu-ajunga-presedinte.htm

Share this post


Link to post

Aham, ok ... Si cum intrebam, cam cum prevezi piata peste 2 ani ? Te limitezi doar la imobiliar sau ai niste pareri pertinente si in domeniul financiar, auto, samd. Ma intereseaza, daca tot zici ca este totul asa de simplu.

Smail simt o nota de interes in reply-ul tau...neee m-am inselat smilies56.gif

Ma limitez la imobiliare, m-a interesat, si nu numai pe/pentru mine...cel putin 1an o sa mai scada preturile masiv cel putin la terenuri... la apartamente ceva mai putin...vile/case preturi mai mici...atentie insa la calitatea lor...acelasi lucru si la apartamentele noi...

Unul din argumente e destul de simplu: cind tarile cu apa calda au tras frina si anunta o mica crestere, la noi ce se intimpla: se cearta care e frina si cine dracu trage de ea...sau sa fiu in ton cu alti clasici in viata sintem in kkt si il mirosim...inca nu stim gustul...

Share this post


Link to post

Nu suntem/n-au fost toti destepti asa ca tine si cel putin eu am ratat intreventia ta la o televiziune publica in care presentai acest lucru. ... Mi se pare putin stupid sa apara acum destepti care sa spuna ca ei stiau, cand atata amar de lume spune ca habar n-avea. Sau poate ti-a trimis Maior informari special pentru tine.

Nenea, adica ma scuzati...stimate domn, logica e simpla "what goes up, must come down". Cu alte cuvinte, un apartament care in 2004 valora 30.000 euro, a ajuns anul trecut sa se dea cu 75.000 euro (in Oradea). Fa un calcul, vezi cu cat a crescut in 4 ani pretul. Era un balon pe cale sa se sparga, creditele se dadeau cu buletinul...care crezi ca era logica?

Inca o chestie, inainte sa jignesti, ar trebui sa iti dai seama ca nu inseamna ca trebuie sa fii prost daca nu apari la TV. ;)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Intre timp prea cinstitul Crin si-a mai luat o teapa: http://www.realitatea.net/crin-antonescu-reclama-la-csm-un-conflict-intre-presedintie-si-parlament--pe-tema-investirii-guvernului_660842.html

"Preşedintele PNL, Crin Antonescu, cere CSM să facă demersuri la Curtea Constituţională pentru medierea relaţiei dintre preşedinte şi Parlament în legătură cu existenţa unui conflict juridic, de natură constituţională, între autorităţile publice reprezentate de Preşedintele României şi Parlamentul României, cu privire la procedura de învestitură a Guvernului."

 

Pina si PSD s-a dezis de actiunea lui ca fiind nefondata, justitia neputand interveni vreodata intre celelalte puteri ale statului.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/875227/PSD-Antonescu-a-gresit-apeland-la-CSM/

"PSD consideră că preşedintele liberal Crin Antonescu a greşit amestecând CSM în conflictul dintre şeful statului şi Parlament. "

 

Raspunsul CSM: http://www.gandul.info/flux/csm-nu-va-sesiza-cc-decat-daca-constata-un-conflict-cu-puterea-judecatoreasca-5095335

"CSM nu va sesiza CC decât dacă constată un conflict cu puterea judecătorească"

 

Eu zau nu pot intelege cum poate fi atat de slab in gandire(ca sa ma exprim elegant, ca doar nah, a facut si el 5 ani de facultate in 7),

probleme de constitutionalitate nu se rezolva la CSM ci la CC. :) )

Si sunt curios cum va evolua relatia PSD-PNL in urmatoarele saptamani.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nenea ...

Mda, zeneseu, nici nu ma-ndoiam ca ai prevazut si tu asta. Probabil lipseste zet sa spuna ca stia si el. Desi n-am facut afirmatia de care ma acuzi, in cazul tau cred sincer ca ar fi fost adevarata. Sau poate ai aparut cumva la TV. Asa, ca sa spun ca Basescu la Etno, ca in douaj' de ani ne va fi mai bine, pot si io sa spun, am vrut sa spun ca am apreciat timingul lui Patriciu, mi s-a parut destul de exact din ce-mi aduc aminte. Si nu prea am auzit pe nimeni sa mai spuna chestiile astea asa de devreme ca Patriciu, dar na, n-auzise lumea inca de vizionarul imobiliar zeneseu. Chiar asa, ai scris vreun articol pe undeva, vreun blog sau ai tinut totul pentru tine si i-ai lasat pe restul sa isi ia teapa ? ... Si sa vad acum cum sar o gramada de colegi de forum ca ei stiau ce-o sa se intample, sa explice cu sibiect si predicat, cand Basescu si Boc spun ca ei se luau dupa de spunea Vosganian, ca va fi bine, deci cei doi erau lemne, mi se pare cam deplasat.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

@Tommy, Crin avea mai multe sanse daca se ducea la Daniel cu plangerea.

Share this post


Link to post

@smailmaiami Imi place din ce in ce mai mult. Tu care te tii cu bun simt, reusesti sa murdaresti acum pe toata lumea. Care e problema daca omul gandeste? Chestia cu imobiliarele era de asteptat. Acum ramane sa mai zici ca Patriciu a prevestit si criza economica mondiala. Daca vine acum andreib si suatine acelasi lucru ca si noi, il faci si pe el prost destept?

Share this post


Link to post

Si sunt curios cum va evolua relatia PSD-PNL in urmatoarele saptamani.

Daca toata lumea se joaca de-a Mafalda pe aici, imi permit sa imi expun si eu parerea vis-a-vis de aceasta situatie. Eu cred ca o sa se atace ca orbii, fara menajamente, coalitia anti-Basescu e singura legatura posibila intre aceste 2 partide (si, evident, curente). Chiar daca unii vor sari sa imi aminteasca de guvernarea Tariceanu cu ... sprijinul PSD, le multumesc anticipiat si le spun ca nu m-am senilizat (imi place sa cred). Situatia s-a schimbat, PSD deja simte mirosul puterii, nu vor mai accepta sa fie back-up pentru liberali. Deci ... scandal !

Share this post


Link to post

...

Eu zau nu pot intelege cum poate fi atat de slab in gandire(ca sa ma exprim elegant, ca doar nah, a facut si el 5 ani de facultate in 7),

...

Si sunt curios cum va evolua relatia PSD-PNL in urmatoarele saptamani.

 

Tommy se spune ca se aprofundeaza cunostintele =))

 

Citind dintr-un clasic =)) "...atat Crin cat si Geoana sunt dispusi sa isi faca unul altuia felatie, sa nu iasa Basescu."si extrapolind la "mariajul" PSD-PNL, dupa alegeri se vor intreba "noi dam sau luam xxx?" rolleyes.gif unde xxx este explicat academic la minutul 1.25 din

Share this post


Link to post

... Situatia s-a schimbat, PSD deja simte mirosul puterii, nu vor mai accepta sa fie back-up pentru liberali. Deci ... scandal !

 

Vad ca o fac cam devreme. Eu unul le dadeam timp pana dupa alegeri cand 1. va pica basescu, deci dispare liantul coalitiei, dispare coalitia si va fi cum zici tu cu backup-ul.

2. Ramane basescu, se rupe coalitia ori mergem la parlamentare.

Share this post


Link to post

off topic

@ andreib Astept si eu un raspuns la postul 1661 .

In postul tau 1665 vorbesti de bisnitar , se poate tocmai tu cu un limbaj elevat sa folosesti cuvantul asta ?

on topic

S-a spus ca se vor da si imagini filmate cu srs si bc pe un post TV .

Aseara la una din antenele lui felix corul" Labas": gedea , badea , valerian stan ii insultau pe Patapievici si Liiceanu . Cat de ingust la minte sa fii sa poti sa te iei de oricine pentru ca asa iti spune patronul?

Referitor la dialogul filozofal intre srs , bc si tipul de ani sincer nu stiu ce sa mai zic , am ramas mut cat de nenorociti pot fi astia .

Share this post


Link to post

@zmeul Perfect adevarate clipurile alea . Ce nu e asa ?Pentru tot ce se intampla in tara asta base e de vina !

Share this post


Link to post

off topic

@ andreib Astept si eu un raspuns la postul 1661 .

In postul tau 1665 vorbesti de bisnitar , se poate tocmai tu cu un limbaj elevat sa folosesti cuvantul asta ?

 

Bisnitar nu este un cuvant urat, preamarite.

 

Astia de la Antene sunt super adevarati. Daca nu iese Base, merita o mare parte din laude sau injuraturi (dupa caz) pentru asta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...