Jump to content
Sign in to follow this  
Fles

Bare portbagaj pavilion

Recommended Posts

Salut, am si eu un matiz si sunt curios daca pot gasi pe net bare de deasupra...nu stiu cum se numesc...pe care se pune si "portbagaz" deasupra...scuzati exprimarea...sper ca stiti ce vreau sa spun!

Share this post


Link to post

pe net nu shtiu daca gasesti, dar bare pentru portbagaj (si de asemenea portbagaj..) shi'a luat sprite. incearca sa dai de el pe MP.

 

numai bine

:beerchug:

Share this post


Link to post

Uite un nene cu preturi inca cam mari.

vezi aici

Vorbeste cu Sprite, el are, a testat etc.

Share this post


Link to post
Foloseste si tu "" (vezi ca este mai sus). Fa click aici:

sau contacteaza-l pe Sprite (mesaj privat). El si-a luat barele pe care ti le doresti tu!

 

Multumesc pentru informatie, am gasit ce ma interesa!

Mai am insa ceva nedumeriri: pe topicul respectiv scrie ca chestiile astea ar fi conforme cu normele RAR, stie insa cineva care e situatia pe afara (mai ales in UE)? Pe la vama nu se comenteaza nimic?

 

Cum afecteaza portabagajul asta de pe pavilion comportarea masinii la drum lung (stabilitatea...) ?

Share this post


Link to post

big edy, barele in sine nu afecteaza deloc stabilitatea, doar vor face un zgomot senzational peste 90km/h (cele de aluminiu mai mare decit cele de otel plastifiat :shock: :shock: :shock: ) si vor creste cu ceva consumul.

 

Daca insa pui pe bare o cutie sau bicicleta (eu le-am pus pe amindoua deodata) masina va avea un ruliu nu foarte exagerat (oricum, abordarea virajelor trebuie s-o faci ceva mai prudent decit in mod obisnuit) si un tangaj sesizabil mai accentuat la frinare ... consumul va creste cu ~1-1.5l fata de consumul obisnuit la aceeasi viteza.

Share this post


Link to post

...pai cre' ca n-au nici o problema. Stiu ca sunt certificate ISO alea, alea... (scrie pe cutie, dar, din pacate, am aruncat-o chiar in Carrefour.)

Eu am AutoMaxi. Vezi aici: http://www.automaxi.co.uk

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare ..ma intereseaza daca stie cineva daca acele bari de sunt pe plafonul matizului din fabrica se pot da jos fara anumite probleme pt ca am vazut ca sunt prinse in niste suruburi ...

Ms frumos

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare ..ma intereseaza daca stie cineva daca acele bari de sunt pe plafonul matizului din fabrica se pot da jos fara anumite probleme pt ca am vazut ca sunt prinse in niste suruburi ...

Ms frumos

 

http://chevy.mrmax.dp.ua/EN/documents/Matiz/start_matiz.html intra aici si cauta la "Labour Time Guide/Body and Accessories/Roof"

 

Vrei sa le dai jos? le vinzi?

Share this post


Link to post

Le poti da jos, dar ramai cu suportii pe care vin montate aceste bari. Acesti suporti sunt sudati de structura de rezistenta a pafonului(arcadele de deasupra usilor). Sunt curios ce o sa faci cu alea...

Share this post


Link to post
Le poti da jos, dar ramai cu suportii pe care vin montate aceste bari. Acesti suporti sunt sudati de structura de rezistenta a pafonului(arcadele de deasupra usilor). Sunt curios ce o sa faci cu alea...

 

 

Deci astea normale nu au suportii aceia? e cineva p'aici care si-a montat asa ceva?

Share this post


Link to post

Deci:

 

1. Daca iei masina cu barile montate din fabrica(versiuni SE-Power) barile sunt montate pe niste suporti care sunt sudati de intariturile pafonului;

2. Daca masina nu are suporti din fabrica, dar vrei sa-i pui, trebuie sa prinzi cumva acei suporti de plafon; Echiparile care nu au bari nu au nici suporti!

Share this post


Link to post
Deci:

 

1. Daca iei masina cu barile montate din fabrica(versiuni SE-Power) barile sunt montate pe niste suporti care sunt sudati de intariturile pafonului;

2. Daca masina nu are suporti din fabrica, dar vrei sa-i pui, trebuie sa prinzi cumva acei suporti de plafon; Echiparile care nu au bari nu au nici suporti!

 

aha, am inteles, te rog nu te irita cu totii invatam

 

se prind cu sudura sau se pot da gauri si prinde? pe mine ma intereseaza un sistem de prindere exclus cel cu ghiare - mi se pare fragil si foarte usor la facut pasi :mrgreen: ...daca intelegi ce vreau sa spun

Share this post


Link to post
pe mine ma intereseaza un sistem de prindere exclus cel cu ghiare - mi se pare fragil si foarte usor la facut pasi :mrgreen: ...daca intelegi ce vreau sa spun

Se incuie cu cheie si nu se pot scoate decat daca ai cheia si usile deschise.

Share this post


Link to post
Se incuie cu cheie si nu se pot scoate decat daca ai cheia si usile deschise.

 

 

Aha, eh atunci ma mai gandesc...stie careva de un model mai pitice? adika mai joase?....cele cu gheare sunt de obicei foarte inalte, si asta influenteaza in multe moduri..hm?

Share this post


Link to post

Nu exista.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...