Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Garantia la partea electrica si montajele aditionale

Recommended Posts

dan_m a scris:

 

 

 

Dane, eu stiu ca garantia ai pierdut-o deja cind ai montat alarma (daca nu cumva ai avut-o montata din fabrica, lucru de care ma cam indoiesc), practic garantia pe electrica revine acum dealer-ului (daca ai montat alarma la un deler Daewoo si nu la un serele oarecare), asa ca ...

Orice lucrare beneficiaza de o garantie, atit a componentelor cit si a manoperei ... si daca e facuta intr-un service agreat Daewoo, cu atit mai bine!

Share this post


Link to post

sa fim seriosi, cand am cumparat eu masina acum 6 ani, am montat alarma imediat si nu la un centru autorizat de Daewoo. Nu am pierdut garantia de loc.

Share this post


Link to post

Lucian, pe bune, de electrica raspunde acum cel ce a modificat-o, nu mai raspunde fabrica, scriptic vorbind ... de fapt, totul e la un fel de mica intelegere intre dealer si fabrica si in eventualitatea unui defect major se poate decela nivelul de implicare a fiecarei parti ... nasol e ca tu nu esti informat de chestiile astea si daca nu pastrezi facturi/certificate de garantie cu stampila montatorului ai cam imbulinat-o, incep sa te paseze ...

Share this post


Link to post
Dane, garantia ai pierdut-o deja cind ai montat alarma (daca nu cumva ai avut-o montata din fabrica, lucru de care ma cam indoiesc), practic garantia pe electrica revine acum dealer-ului (daca ai montat alarma la un deler Daewoo si nu la un serele oarecare), asa ca ...

Orice lucrare beneficiaza de o garantie, atit a componentelor cit si a manoperei ... si daca e facuta intr-un service agreat Daewoo, cu atit mai bine!

 

Flex, inainte de a monta alarma la alt service decat cel care mi-a vandut masina, am intrebat de garantie si mi-au raspuns ca nu pierd nimic. Am repetat intrebarea si la revizii cand aveam deja alarma si din nou mi s-a spus ca am garantie in continuare. Mai mult, am cred un contact prost la un senzor de usa ceva incat la piatra cubica mi se mai aprinde plafoniera din cand in cand. La revizie le-am zis sa verifice si asta si dupa ce au cautat, au zis ca e de la senzorii alarmei, pe care nu i-au montat ei (corect) si ca nu se baga sa-i verifice. Din nou am intrebat si mi s-a confirmat ca mai am garantie. Se pare ca pana acum ceva vreme asa a fost - pierdeai garantia la orice montai - acum nu. Sper ca nu m-au aiurit aia in service. De fiecare data am vorbit cu alta persoana.

Acum sa montez turometrul asta conectat pe la bobina mi se pare o operatie mai finuta si mai rar facuta prin service-uri si deci cred ca ar trebui verificata chestia cu garantia (daca mai sta in picioare sau nu).

Share this post


Link to post

S-ar putea sa ai dreptate, nu zic nu ... in fond fiecare cu felia lui; in caz extrem, insa, in care o greseala de montaj a unui accesoriu antreneaza alte defecte nu cred ca mai e asa cum zici, nu cred ca Daewoo e dispus sa-ti schimbe matzaraia din cauza ca un gigel a gresit niste conexiuni sau a lucrat cu picioarele ...

 

Nu e obligatoriu ca turometrul sa fie conectat la bobina, mai e posibil si un contact inductiv, prin infasurarea unui conductor pe fisa centrala ... scrie in prospect ...

Share this post


Link to post

de ce alarma?

ati auzit de vreun matiz sau tico furat?

de folos (mi-)ar fi doar inchiderea centralizata.

dar nu mi-am pus fiindca am auzit ca-mi dau jos fetele de usi.

le-or mai pune bine inapoi? :?

daca incepe sa-mi faca zgomote ca la multi altii? :X

Share this post


Link to post

Sa o lamurim clar:daca ne-am montat alarma am pierdut garantia la partea electrica.FOARTE SIGUR EU AM SUNAT DE T ORI LA TC SI AM PRIMIT ACELASI RASPUNS.Daca e montata la un dealer ai garantie de la el.Eu acum vreo luna mi-a cazut goarna de la alarma si am fost la service ca nu-mi dadeam seama ce e.Manopera au prins-o pe garantia RADACINI NU PE GARANTIA DAEWOO.

Share this post


Link to post

Este cam cu cantec :D .

Cand am cumparat Matiz-ul, am primit spaga (pardon, cadou) o alarma pentru masina, si a fost montata de o firma specializata agreata (banuiesc) de dealer si nu de Daewoo. Acolo am achitat suplimentar inchiderea centralizata. Nu am primit factura pentru ca decontarile se fac intre ei.

Sa fie o manevra pentru a lasa clientii fara garantie la echipamentele electrice sau sa nu stie dealerul ca in aceste conditiii trebuie sa asigure garantia pe banii lui?

Daca eu si toti ceilalti clienti au ramas fara garantie, este deja crima cu premeditare.

Pana acum nu am avut nevoie de nimic in garantie si la cum se lucreaza prin service-uri ma cam gandesc sa renunt la ea. A cam trecut perioada

de fiabilizare.

Asta asa ca fapt divers. :cry:

Share this post


Link to post

Deci e o mare tampenie dar asta e.Totusi dealerul si-a asumat o raspundere cand a facut aceasta operatiune si asta ma mai incalzeste putin.Macar stiu ca am cu cine sa ma cert in caz de ceva.

Share this post


Link to post

Primul lucru pe care l-am facut pe E-ul care-l am a fost sa pun alarma si centralizata. Apoi, am fost la revizii cu masina, si nimeni n-a comentat ca am pierdut garantzia si asa mai departe.

In plus, am intrebat dealerul inainte de a face treaba, si mi-a zis ca masina nu iese din garantzie, deoarece alarma vine infipta aditional in fisele special prevazute de fabricant, la fel si centralizata. Daca cel ce monteaza alarma nu se pricepe, si taie fire si arde becuri, ai pierdut evident garantzia.

 

Ganditi-va logic, montarea unui device suplimentar (alarma), care intra in parametrii fabricantului, ar trebui sa atraga dupa sine pierderea garantziei? E ca si cum ai pierde garantzia in clipa in care itzi montezi casetofonul pe masina, si boxele, sau cand itzi infigi telefonul la incarcat in aprinzatorul de bricheta. Este exact acelasi lucru.

Share this post


Link to post

Danielson nu sunt gica contra dar suna laTC si o sa vezi ca ce am scris eu mai sus este perfect adevarat.Si eu am ramas uimit dar asa este.Ai sa auzi cu surprindere ca DAEWOO NU RECOMNDA MONTAREA DE ALARME.Asta e un bussines al dealer-ului care nu-ti spune adevarul adevarat(mai face si el un ban gramada).Chiar am sa scriu un e-mail pe tema asta la Daewoo si am sa public raspunsul.Si la mine primul lucru a fost montarea alarmei si a inchiderii centralizate.

Share this post


Link to post

Le-am scris.Cand vine raspunsul v-a fi publicat aici.

Share this post


Link to post

Iata intrebarea si raspunsul:

Buna ziua.Nu este prima data cand v-a scriu si de fiecare data raspunsurile primate mi-au lamurit problemele la care faceam referire si va multumesc pentru acest lucru.Revin cu o noua intrebare la care as dori lamuriri :montarea unei alarme,a unei inchideri centralizate si a unui casetofon la dealer-ul de unde mi-am ridicat autoturismul duce la pierderea garantiei la partea electrica a acestuia ?(repet este vorba de un dealer autorizat Daewoo).Va intreb acest lucru pentru ca dansii mi-au spus ca nu se pirde garantia la partea electrica in urma acestor operatiuni.Dar as dori si un punct de vedere al dumneavoastra.

 

Va multumesc anticipat.

 

 

Stimate Domn,

 

Orice dotare suplimentara fata de dotarea initiala este considerata modificare si, in consecinta, conduce la pierderea garantiei pentru piesa care s-a defectat datorita proastei functionari a accesoriilor montate suplimentar.

Un prestator de servicii, fie el dealer Daewoo, isi asuma responsabilitatea pentru modificarile facute prin oferirea de garantie la lucrarea efectuata.

 

Cu stima,

ing. O. Constantinescu

Sef Birou Satisfactie Clienti Service

Daewoo Automobile Romania S.A.

tel: 0251-417799; fax: 0251-590.067

 

Cred ca ne-am lamurit.

Share this post


Link to post

"Orice dotare suplimentara fata de dotarea initiala este considerata modificare si, in consecinta, conduce la pierderea garantiei pentru piesa care s-a defectat datorita proastei functionari a accesoriilor montate suplimentar"

 

Pai e foarte clar, atata vreme cat centralizata si alarma functioneaza perfect, n-ai de ce sa fii ingrijorat de garantzie. Eu la alarma am garantzie pe viatza de la aia care mi-au montat-o.

 

Oricum, cei de la Allianz nu au acceptat sa-mi incheie asigurare FULL Casco pana nu am avut montata alarma pe masina. Altfel, nush daca imi puneam alarma, ca oricum, un hotz profesionist itzi deschide portiera intr-un minut, maxim, asta daca nu e vreun "mitocan" care sparge geamu.

Share this post


Link to post

Danielson cred ca altceva e clar:daca ti se strica ceva la partea electrica ei o sa o interpreteze ca s-a strcat din cauza proastei funtionari a alarmei,care e echipament montat suplimentar,deci papapa garantie.Asa ca sa ne rugam sa nu bulim ceva ca am pus-o.Oricum ai vazut:dealer-ul raspunde.

Share this post


Link to post

Mi se pare corecta fraza. Este normal ca daca ai un scurt de la alarma care prajeste altceva sa nu ti-o faca in garantie. Totusi daca device-urile puse suplimentar nu fac probleme inteleg ca avem garantie la ceva divers care nu merge (gen un far sau dezaburirea spate). Eu asta inteleg din mesajul lor.

Share this post


Link to post

Adica:

DACA UN DEFECT AL INSTALATIEI ELECTRICE SE DATOREAZA PROASTEI FUNCTIONARI A UNUI MONTAJ ADITIONAL, DE REPARATIE RASPUNDE CEL CE A FACUT MONTAJUL.

 

DACA INSTALATIA ELECTRICA PREZINTA UN DEFECT FARA NICI O LEGATURA CU MONTAJELE ADITIONALE, ATUNCI FABRICA POATE FI TRASA LA RASPUNDERE IN BAZA GARANTIEI ... si aici intervine o mica chichita, daca fabrica nu vrea sa faca reparatiile in garantie, se poate apela la o expertiza tehnica ...

 

CEL MAI BINE E SA FACI ORICE MONTAJ LA ATELIERE DE INCREDERE SI CARE ACORDA GARANTIE!

 

Sper ca acum e destul de clar ...

Share this post


Link to post

Eu am montat un volan MOMO pe mashina shi cand am intrebat la Craiova au spus ca pierd garantia la partea electrica, dar am fost la revizie aici in bucuresti shi cei de acolo au spus ca nu este nici o problema, ce concluzii trageti de aici?? Garantia se pierde optional?

Share this post


Link to post

Ce are coada vacii cu stampila prefectului nu inteleg.De unde pierzi garantia la partea electrica pentru volan?Ce volanul are vre-o legatura cu partea electrica si eu nu stiu?Sau eu sunt tampit sau ei.Emi citeste cu atentie raspunsul OFICIAL primit de la Daewoo(si comentariile ulterioare) si cred ca te lamuresti.

Share this post


Link to post

Volanu pe care l-am montat are clxonul pe el, se considera parte electica, sau nu? deci poate face scurt, nu?

Share this post


Link to post

Da eu sunt tampitul.Sorry.

Share this post


Link to post

k...

Share this post


Link to post

Si iti mai revine semnalizatorul in viraje, sau dai cu deshtiu' de el sa vina inapoi? ca asta ar fi defect, fata de functionarea normala a masinii ...

 

Mai oameni buni:

 

ORICE MODIFICARE FATA DE CUM AI PRIMIT MASINA DIN FABRICA ANTRENEAZA PIERDEREA GARANTIEI ACORDATE DE FABRICANT PENTRU PIESA/SUBANSAMBLUL RESPECTIV, ce e greu de inteles? GARANTIA TRECE LA CEL CARE A FACUT MODIFICAREA! si oricit i-am blama noi pe cei din service, ei sint cei care pot sa-si dea seama ce a generat un anumit defect si pina la urma de ei depinde sa schimbe sau nu ceva in garantie.

Share this post


Link to post

Nu, tre" sa dau cu degetul pentru revenirea semnalizatorului, cauza este butucul (nu este de Matiz, este de Hyundai). La montaj tre" avut grija de filetul axului de la volan(este de proasta calitate) eu l-am bulit pe al meu, astept cursa cu piese de la Craiova.

Share this post


Link to post

emi, n-ar fi bine sa postezi la Tuning ce ai facut tu cu volanul ala si alte chestii pe care intuiesc ca le-ai mai facut, sa invatam si noi de la cei ce au mai mult curaj ... nu numai CE ai facut ci si CUM ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...