Jump to content
Sign in to follow this  
_romulus_

Boicot Omv/petrom

Recommended Posts

Primit pe mail... :-W

 

Citeste si da mai departe!

 

OMV dicteaza: Tariful gazelor naturale creste incepand cu 11 Noiembrie

In urma unui santaj, OMV a determinat scumpirea pretului la gazele naturale.

 

In prezent pretul a 1000 metri cubi de gaz costa 330 RON.

Incepand cu 11 Noiembrie OMV va scoate din buzunarul nostru 410 RON pentru aceiasi 1000 metri cubi de gaz.

Scumpirea, acceptata de Autoritatea de Reglementare in domeniul Gazelor Naturale (ANRGN) , este rezultatul santajului OMV / Petrom.

Pretul pe plan mondial la gaze naturale nu a crescut si nici moneda nationala nu a suferit o devalorizare excesiva.

De ce scumpeste OMV / Petrom pretul gazelor? Petrom are un singur motiv. Pentru ca poate.

Petrom, care furnizeaza 40% din consumul de gaze naturale din tara a amenintat ANRGN ca in cazul in care nu i se accepta solicitarea va inceta sa mai furnizeze gaz in Romania.

Gazul pe care OMV / Petrom il vinde in tara nu este de import, ci este extras chiar de pe teritoriul national al Romaniei.

OMV / Petrom a mai solicitat Autoritatii Nationale de Reglementare, de aceasta data insa "neoficial" , sa practice tarife diferentiate intre consumatorii casnici si cei industriali. Aceasta insemna insa ca marirea pretului pentru consumatorii casnici sa fie suportata de consumatorii industriali. Lucru care ar fi condus in mod indirect la acelasi rezultat. Cresterea preturilor de productie pentru consumatorii industriali inseamna cresterea si mai accentuata a preturilor la bunurile de larg consum, avand drept rezultat tot afectarea consumatorului casnic prin scumpiri indirecte.

In schimb, OMV / Petrom reduce preturile la benzina si motorina cu doar 0,07 RON pentru un litru!

Din generozitate? Nu prea.

"Masura de reducere a preturilor practicate de Petrom vine ca urmare a scaderii cotatiilor internationale , adaptata conditiilor de piata din Romania"

 

 

Sursa informatiilor o constituie cotidianele nationale:

Romania Libera, Cotidianul, Ziua, Adevarul

 

 

Consumatorul roman, fie casnic, fie industrial, nu isi poate alege furnizorul de gaze. Iarna aceasta vom plati 410 RON in loc de 330 RON pentru 1000 metrii cubi de gaz. Nu avem posibilitatea de a refuza sa le cumparam gazul.

Intr-o asemenea situatie, este lesne de anticipat cresterea preturilor la bunurile de consum.

In cazul in care alegem sa nu asistam pasivi in timp ce ne vor baga cat mai adanc mainele in buzunare, ce am putea face?

Sa le refuzam nimicul de 0,07 RON pentru un litru de benizna sau motorina pe care ni-l arunca inapoi dupa ce ne scot din buzunare 80 de RON in plus pentru fiecare 1000 de metri cubi de gaze.

Ceea ce castiga prin scumpirea gazelor naturale pot pierde din incasarile de la benzinarii. Putem determina OMV / Petrom sa resimta, alaturi de noi, in incasari, cresterea facturii de gaze.

Concret:

1. Timp de 5 luni de zile, pe perioada iernii: Noiembrie si Decembrie 2006, Ianuarie, Februarie si Martie 2007 sa evitam sa cumparam produse OMV / Petrom / PetrOMV. Nici benzina, nici motorina, nici alte produse.

2. Sa transmitem tuturor prietenilor si cunostintelor acest mesaj.

3. Sa inventam noi modalitati de a informa cu privire la boicotarea OMV / Petrom: tiparirea si distribuirea de fluturasi, tiparirea si afisarea in locuri publice special amenajate de afise, autocolante, grafitti, discutarea cu prietenii, colegii, cunoscutii carora nu le-am putut trimite mesajul prin e-mail, etc.

Obiectivele urmarite prin aceasta campanie sunt:

1. Informarea cetatenilor Romaniei cu privire la aceasta nedreptate care ingreuneaza viata zilnica a tuturor cetatenilor Romaniei, mai ales pe timpul iernii.

2. Constientizarea cetatenilor cu privire la puterea pe care o au de a actiona impotriva nedreptatilor de acest fel; cu minimum de efort. Fara greve, fara manifestari ample de strada!

3. Transmiterea unui avertisment catre toate companiile nationale sau multinationale, precum si catre autoritatile publice nationale si locale ca cetatenii Romaniei nu mai sunt dispusi sa asiste pasivi atunci cand li se scot mai multi bani din buzunare fara nici o justificare.

4. Prevenirea repetarii unor initiative similare celei a OMV/Petrom.

 

O campanie initiata de grupul informal pentru Campanii Sociale "Oameni pentru Oameni"

___________________________________

Pentru a evita utilizarea acestei campanii in scopuri care nu au legatura cu campania va rugam sa urmatii 2 pasi simpli:

1. Inainte de a trimite acest mesaj mai departe stergeti datele de identificare ale persoanei de la care ati primit mesajul initial

2. Atunci cand trimiteti mesajul la mai multe persoane o data alegeti optiunea BCC: Aceasta are rolul de ascunde fata de adresanti celelalte adresele de e-mail la care trimiteti mesajul

Share this post


Link to post

A postat si Iuliana , dimineata, In "Fenomenul Primeste si da mai departe"

Share this post


Link to post

Da, dar acolo discutiile pe tema asta ar fi :o fftopic:

Share this post


Link to post

Nu chiar deoarece noi ne-am saturat sa primim forward la forward la forward doar de dragul de a apasa butonul de forward. Daca cineva vrea sa faca ceva, well, sa o faca in loc sa apese butonul de forward si a-i lasa pe altii sa faca in locul lui. Ah, am uitat. Noi suntem romani si nu facem asta. Las' ca merge si asa.

Share this post


Link to post

Eu cred ca asta-i manipulare de a patricienilor ..

Share this post


Link to post

Nu prea vad ce putem face !..Pe cine sa boicotam caci, daca ma gandesc, OMV, Petrom, Mol, sunt toare cam in aceeasi palarie ce ne mai ramane. Rompetrol si Agip nu!?!?Cate statii stiti voi Agip si Rompetrol!!?!...Multe nu-s iar combustibilii de acolo nu-s chiar dintre cei mai buni (parerea mea)....Nu prea avem ce face...Se pare ca iarna asta va fi chiar grea si rece pentru multi romani...Bai, cat de tampit sa fi sa-ti dai resursele energetice unui strain !?!?..Ce idioti!...M-as fi si ***** pe ea de integrare europeana daca intr-adevar asta a fost moneda de schimb!..Da' stati ca acum urmeaza Romgazul ..Sa se privatizeze adica (ce puii mei de privatizare e asta nu stiu, ca actionarul principal la OMV e statul austriac )... Mi se pare ca visam oricum nu cred ca se va putea bocota nevoia de combustibil!!...

Share this post


Link to post

Eu unu nu am de ce sa boicotez ...inca astept sa-mi bage gazele =))

Share this post


Link to post

Deci vrei nu vre.. tu bocoitezi ;)

Share this post


Link to post

Ba boicotez ca bag motorina de la ...o fii Petrom/OMV de unde bag eu :scarpin: oare :dizzy:

Share this post


Link to post

Despre ce preturi scriu ziaristii astia acolo ? Pe cea mai recenta factura de gaz, ca pe mine asta ma doare si nu ce si cui vinde OMV-ul, scrie clar: 843,43 lei + TVA, adica 1003,68 lei pentru 1000 mc. Eu m-am saturat de genul acesta de gazetarie facuta din redactie sau pe Internet. Mai bine ar ancheta cum ajunge 1000 mc de gaz de la 330 la 1004 lei pana la contorul meu.

Altfel, benzina Petrom a fost stricata decand se vinde sub OMV si de 2 ani bag doar de la capul Midia, deci, am vechime mare in boicotul asta.

Share this post


Link to post

La fel s-a incercat si anul trecut cu benzina si nu s-a rezolvat nika. Mai mult efect a avut atunci cand a venit un nene la teve si a explicat la o natiune intreaga cam ce influenta ar trebui sa aiba bombele din Irak asupra unei tari ce isi produce singura petrol. Atunci intr-adevar s-a ieftinit carburantul.

S-a dovedit atunci ca cei care stau mult la volan nu prea stau pe internet. La fel si acum, cei care consuma mult...

Share this post


Link to post

Cu benzina nu poti spune ca nu s-a ieftinit. E adevarat, nu este pe masura portofelelor, dar asta-i altceva, aici isi trage statul tot caimacul, probabil ca vreo 60% din pretul ei se duce la buget, motiv pentru care nici nu exista interes. Pana anul trecut, pretul ei era doar in crestere, neurmarind variatia de cotatia a petrolului.

Share this post


Link to post
La fel s-a incercat si anul trecut cu benzina si nu s-a rezolvat nika. Mai mult efect a avut atunci cand a venit un nene la teve si a explicat la o natiune intreaga cam ce influenta ar trebui sa aiba bombele din Irak asupra unei tari ce isi produce singura petrol.

Mi-aduc aminte că a fost o chestie cusuta cu aţă albă, ieftinirea au făcut-o după nişte "întrevederi" cu Băsescu. Acum se încearcă aceeaşi manevră cu ceva praf în ochi. Privatizarea Petrom a fost aprobată de "aleşii neamului" fără ca aceştia sau altcineva să vadă anexele confidenţiale. Au scris ziarele atunci luni de zile despre asta. Dar asta am ales, asta merităm.

Share this post


Link to post

De la 3.6 lei la 3.2-3.3 lei este o realizare, la cum o luase la vale pretul. O reducere de 10 lei la un plin conteaza, totusi, macar din bun simt.

Poate isi va face pomana vreun nene sa apara la teveu sa explice unde se duce diferenta dintre pretul de vanzare si costul de productie, ca romanul, in marea lui majoritate, e prost si nu stie si inghite toate gogoritele servite cu polonicul de ziaristi. Multi inca mai cred si acum ca 3.3 lei e intr-adevar pretul litrului de benzina, nu ca e de fapt 1 leu, restul sunt taxe. La fel e si la gaz.

Cu campaniile prin internet nu vom face nimic, doar vor fi raspandite prin mail de pusti fara carnet sau in cel mai bun caz alimenteaza de 10 lei, ca atat pot, cei care alimenteaza consistent nu stau sa citeasca forumuri auto, cel mult dau ignore la astfel de mesaje.

Cam la fel e si cu autocolantele de le purtam pe geamuri, foarte putine si-au facut intr-adevar efectul. Restul reprezinta mandrie.

Alesii neamului au fost platiti destul de bine incat "sa nu vada" clauzele confidentiale ale contractului. Doar n-or fi fost atat de prosti incat sa-si imbogateasca cumparatorii fara sa le iasa si lor ceva.

 

Eu voi din tagma celor care nu dau mai departe, tocmai am terminat de configurat filtrele de mail, mi-e lene sa mai compun inca unul si nici sa-mi stresez prietenii.

Share this post


Link to post

Eu oricum nu pun de la Petrom sau OMV .A nu se uita ca alaturi de Petrom mai sunt cativa care urca pretul gazelor recte Transgaz si Distrigazurile ( cele 2 Distrigazuri ...Sud si Nord luate pe circa 130mil de euro fiecare ...o ni8mica toata fata de cat ar fi costat "pe bune" ). Stiti cat e o zi de diurna la Romgaz alt producator de gaze...60 RON . Daca ati stii ce salarii si beneficii au astia .

Is multe de spus dar nu stiu cat de mult ajuta.

Share this post


Link to post
...Eu m-am saturat de genul acesta de gazetarie facuta din redactie sau pe Internet...

 

Total de acord, se vede treaba ca cine a initiat boicotul sta "la bloc"...

Share this post


Link to post
Despre ce preturi scriu ziaristii astia acolo ? Pe cea mai recenta factura de gaz, ca pe mine asta ma doare si nu ce si cui vinde OMV-ul, scrie clar: 843,43 lei + TVA, adica 1003,68 lei pentru 1000 mc. Eu m-am saturat de genul acesta de gazetarie facuta din redactie sau pe Internet. Mai bine ar ancheta cum ajunge 1000 mc de gaz de la 330 la 1004 lei pana la contorul meu.

Altfel, benzina Petrom a fost stricata decand se vinde sub OMV si de 2 ani bag doar de la capul Midia, deci, am vechime mare in boicotul asta.

 

 

MAitre cred ca au gresit astia cred ca e vorba de 330 EUR nu RON!!!!...Parerea mea !..E mult mai plauzibil!!

Share this post


Link to post
Eu cred ca asta-i manipulare de a patricienilor ..

Eu cred că cineva se plictisea în faţa calculatorului...

Însă, am început boicotul: am oprit centrala termică. :D

Share this post


Link to post
1. Timp de 5 luni de zile, pe perioada iernii: Noiembrie si Decembrie 2006, Ianuarie, Februarie si Martie 2007 sa evitam sa cumparam produse OMV / Petrom / PetrOMV. Nici benzina, nici motorina, nici alte produse.

 

Cam tarziu mai fratilor. Din august 2004 mi-am bagat pana* in benzina celor de la OMV care vindeau orice mai putin produsul mentionat. Am scos de 2 ori benzina din rezervor deoarece nu reuseam sa schimb treapta a 4-a sub nicio forma si nici sa trec de 60 km/h. Le-am aratat bonuletele cum ca eram client "dobitoc" fidel si mi-au dat banii pe un plin. De atunci am evitat cu desavarsire OMV-ul. De la PETROM nu au fost probleme. Va pot promite ca nu alimentez benzina de la OMV, si motorina de la ambele :D .

 

* cuvant cu alta semnificatie - n.a. :mda:

Share this post


Link to post

Petrom este prima firma din Romania a carei CA mi-a iesit in Long Integer, chiar si in EUR. Adica o urasc... :) )

Share this post


Link to post
Stiti cat e o zi de diurna la Romgaz alt producator de gaze...60 RON

 

:o fftopic: Si e mult sau putin 60 ron diurna ?

Share this post


Link to post

Eu zic că nu-i rău. :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...