Jump to content
Sign in to follow this  
s3bby2000

Am O Idee...

Recommended Posts

Ma, da' rai mai sunteti, ce, voi nu visati s-ajungeti vedete? Acum pe bune, se pot transmite stiri destul de utile, cum ar fi traficul pe anumite strazi...

Share this post


Link to post

... si manele. Nu uita de manele!

 

PS: Facem transmisie wireless?

Share this post


Link to post

http://www.live365.com/downloads/studio365-win/index.live

 

Puteti sa faceti aici un post de radio... cre' ca e free. Toolul ala il instalezi, iti faci postul de radio, si uploadezi la MP3-uri in Playlist-uri.

Nu l-am testat ca broadcaster, dar de pe live365 ascult eu cand ma satur de ce am pe calculator.

 

Mai e si o solutie de broadcast live, pentru a putea baga si stiri "live" si "dedicatii" : "De la ASIMO, pentru Mircea ca mi-a trimis autocolantu', fara numar... (etc).".

 

http://www.live365.com/downloads/studio365-live/index.live

 

Pentru astia care se pricep la ISP-uri, ce inseamana : "A broadcasting package that supports Live/Relay Mode. " ?

Share this post


Link to post
... iti faci postul de radio, si uploadezi la MP3-uri in Playlist-uri.

 

Totul bine si frumos, numai sa fie si ORDA de acord. Operatiunea "Gramofonul" e inca in desfasurare ...

 

Am sa postez si legea 8 si tot ce tine de domeniu.

 

Adica : Tool-ul o fi free, dar muzica nu ! Decat daca o scrieti voi si nu cereti drepturi de autor !

Share this post


Link to post

Pai se vor intona in direct cantece de voie buna de catre membrii clubului. Cine se ofera?

Share this post


Link to post
Adica : Tool-ul o fi free, dar muzica nu ! Decat daca o scrieti voi si nu cereti drepturi de autor !

Atunci ma ofer sa va si cant :D

Share this post


Link to post
Totul bine si frumos, numai sa fie si ORDA de acord. Operatiunea "Gramofonul" e inca in desfasurare ...
Uite aici ce zice, chiar sub Studio365. :

"Upload your mp3s to Live365, create a playlist and you're broadcasting! Share your music with the world legally! Great for beginners and pros."

 

ORDA nu stiu daca se poate baga, ca de fapt radio-ul emite de afara. ORDA ar trebui sa se duca la aia, si daca aia trebuie sa raspunda in fata ORDA, atunci poa' sa te bage pe tine...

 

Trebuie vazut in "Terms and Conditions" ce inseamna "legally". Adica, isi asuma ei responsabilitatea pentru ce e pe serverele lor?

Share this post


Link to post

OK, dar pe muzica si versuri proprii; in caz contrar sar compozitorii, textierii; si sa fie si originale, sa nu te acuze nici de plagiat !

 

Later edit

(sa evit postarea dubla) "Share YOUR music ..." nu-ti spune nimic ? Am mai zis ca iti poti difuza linistit muzica ta sau cea pentru care detii drepturi de autor.

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Intr-o vreme imi facusem un radio in reteaua in care sunt. Am renuntat pentru ca nu asculta nimeni :D Era facut cu winampul si aveam un plugin. Trebuie sa vad pe acasa, s-ar putea sa-l mai am prin kit-uri. Repet, functiona in LAN. Dar daca bine-mi amintesc se poate si pe net. Cu ceva setari corecte. Trebuie numai sa stii unde te conectezi ca sa asculti.

 

P.S. De ce nu un post de televiziune ? :D :D Imagini filmate la intalniri. Ceva gen "daca doriti sa revedeti" :D

Edited by _romulus_

Share this post


Link to post

:o fftopic: De ce i-or fi zis "Gramofonul"? Ca doar cauta MP3-uri pirat... nu placi de gramofon pirat. Puteau sa-i zica "MP3-u'"... Bai ce imaginatzie!

Share this post


Link to post

Shoutcast-dbf for windows, la ala te referi? E misto, dar nu cred ca e o solutie pt a emite in afara retelei de care apartii. L-am folosit si eu, e misto.

Share this post


Link to post

Moama, mah, iar me polemizam pe niste kkturi? Bai, io dadui o idee, daca ti se pare aiurea, nu trebuie sa pui tu muzica sus. Ala e un site legal, cu sute de posturi de radio... Daca toti aia au patit dreptri de redifuzare a melodiilor, NUMAI ca sa-si creeze u radio FREE, aia sunt tampiti la cap...

 

Pai ce vroiai sa zica? "Share your pirated music?" Sau "share your neighbour music". Adica, toti aia de acolo, care au toate posturile alea de radio, au drepturi de REDIFUZARE? Hai ca devine haios.

Sau poate te referi ca numai muzica pe care am Compus-o eu, pot s-o share-uiesc pe radio ala, nu?

 

Daca dai un ochi mai jos, iti zice si cu ce poti sa rip-anesti muzica de pe CD-urile audio. Cand cumperi drepturi de REDIFUZARE a unor melodii in format MP3, primesti direct MP3-ul! Nu ti se explica cum sa rip-anesti ceva de pe un CD audio.

Share this post


Link to post
:o fftopic: De ce i-or fi zis "Gramofonul"? Ca doar cauta MP3-uri pirat... nu placi de gramofon pirat. Puteau sa-i zica "MP3-u'"... Bai ce imaginatzie!

 

Poate pentru initiatorii operatiunii Ipodul e un gramofon mai fitos.

Share this post


Link to post

Cum sa-ti faci un post de radio pe internet?

Pentru a face un post de radio trebuie sa stiti cateva lucruri

 

- Tipul ip-ului :

- real ( public)

- de retea ( in general retelele de cartier folosesc asa ceva)

 

 

Pentru a emite pe internet va trebuie IP REAL , .

 

ATENTIE : DACA AVETI IP DE RETEA veti putea emite doar in reteaua dv-stra

 

Bun! Daca pana aici ne-am inteles trecem la urmatorii pasi.

 

 

Programe necesare pentru a emite radio pe net: ( le aveti atasate aici)

 

- sam 4.3.1 - ( ultima versiune de sam care contine acc+ ( calitate superioara a sunetului ).

- crack sam

- shoutcast

 

 

CONFIGURARI SAM:

 

1. Se instaleaza SAM-ul:

 

Urmaritii pasii . Cand ati ajuns la DATABASE selectati Firebird.

 

2. Il deschideti si va faceti baza de date cu muzica

 

3. Apoi va duceti la Desktop B - Encoders:

 

Encoderul- ACC+ ( de preferat sa selectionati 42 sau 32 kb)

Server IP: scrieti ip-ul dv-stra ( real sau de retea)

Password: lasati asa cum este

Station Name: scrieti cum vreti sa se numeasca postul de radio ex. SOFTPEDIA FM

Genre: ce gen de muzica

Webstie: spre exempul www.softpedia.com

Debifati: List on public ( daca vreti sa nu se vada melodia din playlistul dv-stra)

 

CAM atat cu samul

 

CONFIGURARI SHOUTCAST

 

1.Instalati shoutcast atasat in acefwest topic

2. Cand veti emite cu sam trebuie sa fie deschis acest program: SHOUTcast DNAS ( GUI)

3. SUNTETI GATA.

 

 

Asa nu te mai chinui cu adrese,si alte vrajeli.Kaloman,stiu ca nu ar fi prea legala chestia ca sa difuzezi muzica fara sa le ceri dreptul,dar chiar crezi ca iti va bate Marius Moga la usa cu avocatul ca sa iti spuna sa nu ii mai difuzezi melodiile compuse de el?La cate posturi dinastea de radio sunt nu cred ca sa gaseste fix pe asta si pe oamenii care il administreaza sa ii dea in judecata.O sa incerc sa caut programele acelea din lista pe net si sa le pun la share pe forum.

Share this post


Link to post

Si cu ce ne ajuta adresa asta,vrei sa ne dai o idee despre posturile de rodio pe net sau ce?

Share this post


Link to post

Nu, pur si simplu v-am pus la dispozitie un post de radio (vorba vine). Daca aveti nevoie, bine, daca nu, continuati sa povestiti.

Share this post


Link to post
Hmmm... nu ar fi rea o moldoveanca focoasa dansand la bara pe Dau cu sabia dau cu paru' (sau faru'... ca inca nu-s lamurit care dintre ele).

Eu vreau bruneta cu tate mari de la amma record. Impreuna cu Brandy-Pac, Pac, Pac.

Pentru manele fac eu playlist-urile, ca sunt la curent cu gusturile membrilor. :banana:

Share this post


Link to post

Am gasit shoutcastul dar nu ma lasa sa il bag,imi apare "Incarcarea a esuat. Extensia fisierului nu este permisa.".Ce sa ii fac?

 

E in mai multe videoclipuri bruneta respectiva,asa faci dupa vreo 2-3 videoclipuri :dizzy: . =))

Share this post


Link to post

As vrea si eu, daca se poate, ceva muzica bisericeasca. Cu 5-6 ore/zi m-as declara satisfacuta (cultural vorbind).

Share this post


Link to post

Pai 5-6 ore inseamna cam 2-3 slujbe da-te in direct la radio :) )

Share this post


Link to post
.. da-te in direct la radio :) )

Daca geniala ta idee se savarseste cu un final fericit, promit ca iti cant prohodu' in direct!

Cei care ma cunosc stiu ce cristalina imi e vocea. Pregateste-te ptr matanii.

Share this post


Link to post

Eu pot asigura muzica comunista, absolutely for free. Stima noastra si mandria/Partidul, Ceausescu, Romania. Mai am ceva imnuri rusesti, cantece inchinate lui Stalin, cantece pentru muncitorii din colhozuri, Lauda Comunismului, tot ce vrea sufletelul vostru. :D

Share this post


Link to post

Daca se ofera cineva sa intre in direct, eu am o carticica cu toate cantecele patriotice inchinate partidului si conducatorului, note si versuri pentru solisti sau, de ce nu, cor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...