Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Un Router Wireless

Ajutati-ma sa aleg  

73 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pentru cat o sa intre maica-mea pe net din sufragerie cu desktop-ul in dormitor, mi se pare cam mult. Ai mei de-abia au invatat sa foloseasca messengerul si browsing-ul.

Un router mi s-ar fi potrivit mie, sa stau la gratar in fata blocului si sa ascult radio deea sau skradio sau sa reglez jocul la supape la dacie. :D

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Nu-mi spune ca faci gratar in fata blocului...?

Share this post


Link to post

Ba cum sa nu, chiar avem loc pentru asa ceva intre blocuri, in week-end trebuie sa te scoli de dimineata, ca e bataie pe locul ala. Bine, toate au o limita, s-au apucat unii vinerea trecuta pe la 1 noaptea, au venit comunitarii, asa ca au mutat gratarul la garaje.

Si la gratar normal ca merge si neste muzica buna, nu? :dizzy:

post-79-1183029778_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Si la mine in fata blocului au facut niste vecini gratar in weekend. A fost destul de funny ca s-au auzit vreo 5-6 geamuri inchizandu-se in decurs de jumatate de minut. Daca se mai repeta, investesc intr-o galeata de 10L.

Share this post


Link to post

Eu cred ca o sa-mi cumpar pana la urma o placa wireless si dupa aceea mai vad care e treaba. Trebuie sa ma uit la ceva anume?

Nu merita prea multi bani, stiu ca nu va fi folosit intensiv sistemul asta.

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg de unde chinul asta cu wireless-ul. Fata de cablu, e o porcarie - maximum teoretic e 54 Mbps la 802.11g, iar la Ethernet (cablu clasic, adica) e 100 Mbps. Nu mai zic de stabilitatea conexiunii. Parerea mea e ca singurul loc in care trebuie sa ai wireless e la birou, daca ai sedinte multe si oameni cu laptopuri - acasa e mult mai rentabil sa ai un router Ethernet, cu patru porturi, si cate un fir tras in fiecare loc din casa unde s-ar putea sa ai nevoie de net. Parerea mea, hac!

Share this post


Link to post

Da, dar stii ce frumos e sa tragi inca ceva metri de fire prin apartamentele de pe vremea lui dej? Mai ales daca n-ai nevoie de de ce++?

Share this post


Link to post

@airwave88: Dar stii ce bine e sa stai: pe fotoliu, pe buda, pe jos, in pat, sub bat, pe balcon, cu laptopu'n brate?Tot iti trage cu 2 mega in orice situatie ceea ce mi se pare suficent. Daca vrei viteza te pozitionezi langa router si infigi cablul.

Share this post


Link to post

Sau sa stai in curte ca mine la soare sa te bronzezi si sa stai cu laptoapa in brate...

Share this post


Link to post

Anu' trecut, la Vadu, te-ai bronzat cu ochelari. Anul asta vrei sa te bronzezi cu laptop? =))

Share this post


Link to post

'ntrebare actualizata: Ce router wireless imi recomandati ...? Vreau sa imi cumpar unul pt. acasa si ma intereseaza unul cat de cat fiabil si ok ca pret.

Asa ca nu strica sa citesc pareri, experiente impresii ..

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

DLink DI-524, il am din vara, f. usor de configurat, nu a fost nevoie sa il restartez niciodata (decat cand i-am uitat parola :P ). Suporta WPA2-PSK.

Am mai avut un Netgear WGR614 v6, care a ajuns pe la closchkutza, bun si ala, si destul de ieftine amandoua.

Share this post


Link to post

Linksys ... FARA EZITARE. Doar la pret :D

Share this post


Link to post

Si eu tot Linksys recomand. Eventual Netgear, sunt mai scumpute un pic dar merita.

Share this post


Link to post

Linksys WRT54G

 

LE am uitat sa adug o litera WRT54GS . Merge super si nu e nevoie de prea mare experienta pentru setare. Il folosesc pentru notebook si desktop la care am atasat un ASUS WL-167g cu adaptor USB. Receptia prin 2 pereti de beton armat la cca 6m este "foarte bun & excelent". Mai frumos este ca receptionez la acelasi nivel si semnal de Linksys-ul vecinului prin 2 sau 3 pereti din care normal unul este planseu. Al vecinului este cu denumirea "linksys" in vreme ce al meu a trebuit botezat :D .

post-2099-1205267060_thumb.jpg

post-2099-1205267071_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Linksys si eu iti recomand. De 3 luni de cand il am l-am bagat in priza, l-am configurat si gata. Nu am mai umblat la el si nu am avut nici un fel de problema

Share this post


Link to post

+1 pentru linksys. Daca esti minitehnicus ia WRT54GL si pune-i DD-WRT pe el.

 

Personal mi-am luat un WRT300N dar sunt putin dezamagit de performante, 802.11n-ul e praf, rareori ajunge la 50-60mbps iar hdd-ul extern merge decat pe fat32 (cu limitare de 4gb/fisier), pe NTFS are suport de scriere insa se crashuieste tot routerul cand incerci sa scrii ceva, dupa 10-30 secunde. In consecinta hddul extern l-am scos si are aceeasi functionalitate ca si un wrt54g. Si nici dd-wrt nu pot pune pe el.

Cu prima ocazie imi iau un airport extreme :->

Share this post


Link to post

Sau ZyXEL.

Share this post


Link to post

Linksys WRT54GL

 

Vezi ca au aia de au reclama sus pe forum la promotie la vreo 250 de lei.

Share this post


Link to post

WRT54GL recomand si eu. Din nov. 2007 si n-am avut nici cea mai mica problemuta cu el... Am mai umblat la el numai cand am vrut sa mai configurez una-alta... Super scula, iar wirelessu' bate si doua etaje mai sus! :) >-

Share this post


Link to post

Netgear WGR614 v6 la cca 145 RON e o scula recomandata la buget mai limitat. Are pana si reguli pentru blocare site-uri dupa cuvinte cheie, cu notificare e-mail, bun daca se mai intampla sa lasi copilu' nesupravegheat pe net (nu faceti asta!). In apartamentul meu merge brici prin 2 pereti de beton (la semnal "very low" adica -81..-83dB viteza oscileaza intre 24 si 36Mbps).

Share this post


Link to post
Linksys WRT54GL

 

Vezi ca au aia de au reclama sus pe forum la promotie la vreo 250 de lei.

 

De fapt costa 225 de RON. Sunt in dubiu acum daca sa imi iau si eu ca am WRT54G si nu pot schimba firmware-ul. Ramane doar intrebarea: ce fac cu ala vechi?

Share this post


Link to post

Asus WL-500g PREMIUM

plus-uri fata de Linksys WRT54GL:

- 32MB RAM fata de 16MB

- porc la 266 fata de 200

- flash de 8MB fata de 4MB

- 2 porturi USB, disponibile din fabrica - cu care se poate face cam orice, fata de 1 slot pt. sd/mmc care se poate adauga pe linksys, nu tocmai usor

- client de torrent

- pt. cei care se baga (mult) mai adanc in el se mai pot adauga 2 porturi usb si upgrada ram-ul la 128MB

- modulul wireless e o placa mini-pci normala, se poate schimba cu una a/b/g/n

- etc

singurul minus fata de linksys: nu are posibilitatea de adaugare a unui conector JTAG. Dar daca ajungi acolo, deja e cam nasol ;)

 

e un pic mai scump (~270 lei fata de ~200 lei WRT54GL), dar merita.

 

(trebuie sa mai spun ca poate fi facut sa booteze linux de pe un stick usb, cu tot ce inseamna asta?)

 

Altfel, pt. cine nu sta sa se joace cu toate astea, la birou am o basina de trendnet, undeva pe la 100 de lei. As putea spune ca merge nesperat de bine.

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Clientul de torrenti nu merge pe nici-un Asus. E doar marketing, nu e functional.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...