Jump to content
Sign in to follow this  
Larincov

Chevy Kalos Si Sistemul Audio!

Recommended Posts

Mica modificare.. sau mai bine zis adaugire la e mea. Pus soobwoofer activ, de 150W, legat in paralel (rog initiatii sa nu rada de isprava) pe difu` stanga-spate! Vreau sa zic ca modifica total modul de auditie in masina, muult mai in bine. Si nici n-a costat mult investitia, dar se merita, zau.

Share this post


Link to post

O sa ma duc luni cu el la service, aveam ieri programare insa am uitat caietul de garantie acasa si nu m-am mai dus... Sa vedem de unde o fi duda. Bine ca functioneaza macar.

Share this post


Link to post

Mi-am facut timp, intr-un final, sa-mi montez PDA-ul (pe post de mp3 player) la radio CD.

Am folosit o mufa auxiliara (mini-iso la un capat si 2 RCA-uri la capatul celalalt) de la capodimonte http://www.capodimonte.ro/produse/poze_mar...-aux_becker.jpg, plus un alt cablu cu mufe RCA la un capat si jack la celalalt.

Treaba a mers repede, fara probleme, in maxim jumatate de ora.

Cablul l-am scos prin locasul de sub radio (am dat o gaura in laterala acestui locas). Am scos doar vreo 30 de cm din cablu, care sta acum in acel locas, asa ca nu incurca deloc.

Share this post


Link to post

Intenţionez să fac acelaşi lucru, cât de curând.

Întrebarea este, dată fiind schema de pe CD-player (v. foto), trebuie să folosesc contactele 18, 19 şi 20, nu?

post-3777-1182138594_thumb.jpg

Edited by rzvpopa

Share this post


Link to post

Exact. Dar luand cablul de la Capodimonte pe care l-am pus in link, acesta deja are legati pinii exact cum trebuie, si nu trebuie decat infipta mufa in aparat.

Share this post


Link to post

Nu găsesc cablul în cauză pe nicăieri prin Bucureşti?

Că să dau comandă tocmai la Oradea doar pentru un cablu...

Share this post


Link to post

Eu unul, nu am gasit in Bucuresti, asa ca am dat comanda si mi-au venit prin posta. Nici macar pini pentru mufe mini ISO nu am gasit in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Din păcate, la ei comanda minimă e de 100 RON, iar cablul respectiv e vreo 15 RON.

Mai caut, să văd ce pot găsi...

Share this post


Link to post

Da, acum am vazut si eu ca au marit comanda minima. Eu am dat comanda acum vreo doua luni, si era minim 20 RON.

In cazul asta, nu stiu ce sa zic. Succes. Sper sa gasesti in alta parte.

Share this post


Link to post

Aş mai avea o nelămurire...

E suficientă transmiterea semnalului pe 18, 19 şi 20? Întreb asta pentru că, în mod normal, AUX-ul nu este activ.

Să înţeleg că activarea AUX-ului se face automat, la simpla detectare a semnalului, sau mai e nevoie de vreo şmecherie?

Share this post


Link to post

Vezi ca eu am legat fire la acei pini si merge- am scris pe aici pe undeva!

Si inca ceva: trebuie sa setezi AUX-ON din meniul CD-player-ului.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Merci de răspunsuri. Mi-am încropit deja nişte cabluri: o să intru direct pe pini, cu papucii de la o mufă de alimentare a unui hard-disk. Să vedem ce iese. Sper să ajung azi să-mi cumpăr şi mp3(4?) player-ul şi să rezolv "probelma" definitiv...

Share this post


Link to post

Scuze pentru dublu post, dar vroiam să împărtăşesc reuşita. Mp4 player + jack + cablu (2 căi) + gaură în compartimentul de sub CD-player + 3 x papuc alimentare HDD (strâns puţin cu patentul) + x cm bandă izolatoare + activare AUX din meniu = :rock: .

Thanks, guys!

Share this post


Link to post

Salutare!

Spre rusinea mea nu stiu cum se scoate HU-ul din bord si imi e frica sa nu rup ceva pe acolo. Ma poate ajuta cineva cu niste instructiuni?

Inca ceva: pe difuzoarele din fata sunt montate ceva filtre (ma refer la varianta cu boxe in usi plus tweetere pe stalpi)?

Edited by whiskyman

Share this post


Link to post

Am impresia ca nu e niciun filtru, nici pe fata, nici pe spate. Parerea asta coincide cu schema din manualul de service, dar mi se pare teribil de... minima. Este foarte ciudat cum un sistem fara filtre se poate auzi asa de bine.

Conform experimentelor lui MCojo, chiar si cu alt HU se aude la fel. Asta infirma banuiala mea initiala ca au umblat in partea electronica. Ramane doar ca au pus difuzoare de "banda": joasa pe spate, medie in usi si inalte pe stalpii A, ultimele doua combinate intr-un paralel pur. Nu e foarte ortodox, dar suna mai mult decat satisfacator pentru o asemenea instalatie electrica :)

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri!

Eu am schimbat difuzoarele din spate cu unele ovale JBL 6x9 si pot sa spun ca se aude mai bine, un plus considerabil de bas, aceeasi claritate dar rezista mai mult in volum. Cele originale am reusit sa le sparg intr-un an. M-ar interesa si pe fata o inlocuire deoarece si acelea dau semne de oboseala. Are cineva alternative la dif-urile originale?

Share this post


Link to post

CINE MAI DORESTE !!!

Fac comanda pe www.metrafo.ro pt mufe mini iso, cabluri & etc pentru a conecta un mp3player la HU de Aveo(5u) / Kalos(4/5usi).

Magazinul este din Oradea iar comanda minima este de 100 ron !

Doreste cineva sa se bage ? Caci altfel va trebui sa cumpar tot felul de prostii ca sa ajung la suma minima.

Astept doritori !

Share this post


Link to post

Count me in!

Dacă iese ceva, vreau şi eu

ZRS-AUX/BECKER (Mufa AUX Becker.Blaupunkt.VDO Mini-ISO/2RC) 14.16 RON:

post-3777-1190219312_thumb.jpg

şi

CABLE-458/0.2 Mufa JACK stereo 3.5/2xConector RCA 0.2m 1.09 RON:

post-3777-1190219741_thumb.jpg

 

PS: dacă mă ajută colegii de forum, poate mă bag şi la nişte LED-uri...

Share this post


Link to post

Si eu as vrea un AUX-MiniISO, dar sunt din Craiova. Poate gasim un "transportator" din club, n-are rost sa platim transportul de doua ori... Altfel nu stiu cind mai am drum in Bucuresti.

Share this post


Link to post

Avem asa: 2 bucati ZRS-AUX/BECKER (Mufa AUX Becker.Blaupunkt.VDO Mini-ISO/2RC) + una bucata Mini Iso cu fire si pini, ramane doar sa te pui cu ciocanul de lipit pe ea.

Cine doreste vreuna dintre aceste chestii sa dea un PM.

Share this post


Link to post

Poate cineva sa ma ajute cu indicatii pentru scoaterea boxelor spate? Le-am tot dat roata dar nu vad cum sa ajung sa scot cele 4 hotzsurub-uri cu care sunt prinse cumva din partea de sus, dar de sub masca de plastic.

Si inca o rugaminte: Dimensiunile de "6x9" care am inteles ca sunt specifice acelor boxe ovale de spate sunt date in cm, " , sau in ce?...

 

Multumesc. :osanale:

Share this post


Link to post

Trage de dracia aia de mocheta- nu se rupe nimic- si umbla cu o surubelnita mai scurta sau cu una cu acumulator- dinaia care se poate indoi- e mult mai usor. Ai grija sa NU pierzi suruburile!!! In 2 minute nu ai ce face- se scot f usor.

6x9 - astia sunt inches (1"~2,5 cm).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

mersi, dar hotzsuruburile au floarea orientata in sus...sub mocheta sunt iesite varfurile.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...