Jump to content
Sign in to follow this  
kornelush

De Ce, Cum Si In Ce Fel?

Recommended Posts

2.Ca sofer merg pe A.

Intrebarea era adresata nu vis-a-vis de comportamentul ficaruia in trafic ci de prevederile legale si comportamentul celor pusi sa aplice prevederile legale :) . Cu alte cuvinte, povestea aia cu "fa ce zice popa, nu ce face popa " ;)

Share this post


Link to post
Din ce stiu eu, insa e posibil sa ma insel, legal nu prea se poate sa afli cate puncte penalizare ai.

In ce sector stai?

Din ce stiu, nu mai gasesc acum legea/ordonanta...poti afla cate puncte ai daca faci o cerere la Politia in raza careia este eliberat permisul.

Practic in 3 si 6, in hartii stau in provincie. :P

Art. 208. ? Titularul permisului de conducere, la cerere, are dreptul sa obtina, personal, la sediul politiei rutiere din judetul care îl are în evidenta, informatii cu privire numarul de puncte de penalizare ce i-au fost aplicate.

 

Exista vreo prevedere care anuleaza B ?

Da!

Art. 110. ? (1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.

(2) Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora.

(3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta.

Citat din "Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice "

Edited by VFX

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...