Jump to content
Sign in to follow this  
ChevySan

Zgomot Usor La Finalul Franei

Recommended Posts

Am constatat ca atunci cand franez un piiiic mai brusc (nu foarte), pe finalul franei se aude un zgomot in momentul cand roata se opreste, ca si cum s-ar harjai in discul de frana or smth (nu ma prea pricep). E firesc zgomotul ala? Masina are 1000 km facuti.

Share this post


Link to post

Si a mea face la fel de cand am schimbat placutele (acum 3000 km). Eu cred ca e normal, probabil astea fiind din alt material fata de cele vechi.

Share this post


Link to post

Sau mai este o posibilitate. Discul de frana ruginind(pojghita aia mica...cand sta pe loc masina) se aude un...zgomot. La mine mai scartaie, dar dupa 3-4 franari nu se mai aude nimic. Sunt convins ca este de la pojghita..(in cazul meu). Bafta

Share this post


Link to post

Subscriu. Ca sa te convingi, incearca vreo 6-7-8 franari succesive - vei vedea ca zgomotul dispare apoi ca prin minune.

Adica, ma rog, sper sa o faca ;)

Share this post


Link to post

Subscrii la ce? Crezi ca discul meu de frana e ruginit? Masina are o luna.

Share this post


Link to post

Discurile de frana capata o pelicula de rugina fina dupa doar 2-3 zile de repaus, in aceasta perioada. Daca este udat, perioada se reduce la cateva ore.

Share this post


Link to post

"un piiiic mai brusc " Sa fie oare de la ABS? :-?

Share this post


Link to post

Foarte ciudat, si eu am acelasi zgomot la Tico.

Dar pe langa zgomotul descris de tine, la finalul franei, la mine se mai aude un harjait metalic daca tin masina din frana intr-o panta puternica. De exemplu cobor fooaaarte incet o bordura.

Share this post


Link to post

Si la mine se aude zgomotul ala in panta. De fapt cred ca e vorba de aceeasi sursa.

Share this post


Link to post

Pai... dati cu vaselina pe discuri si nu o sa se mai auda. Deh... frecare, frecare... dar vreti fara zgomot?

La Kalos se auzeau de obicei sabotii :) )

Share this post


Link to post

Salut. Am avut i eu un zgomot asemanator si in service mi-au schimbat o bucsa la bascula inferioara. si nu mai misca. Poate asta e si la voi???

Share this post


Link to post

La nici 1000 km, pe masina aia nici nu s-au asezat bine piesele ! Ai citit postul generator al topicului ?

Share this post


Link to post

La asta m-am gandit si eu - ca ar fi piesele noi, pana se rodeaza, etc. In fine, am zis ca nu strica sa intreb.

Share this post


Link to post

Trage-i niste franari de urgenta pe un drum necirculat si problema se va revolva.

Share this post


Link to post

Acelasi zgomot,la frinare usoara in panta,rampa,de fapt cind se elibereaza frina incet...la Aveo, 4800km rulati,si a aparut la aproximativ 2500km.

Share this post


Link to post

Uhm, ti s-au tot recomandat franarile repetate: de ce nu incerci?! ;)

 

Nu e nevoie sa treaca luni pentru a prinde pojghita de rugina - si nu trebuie sa fie neaparat rugina, niscaiva praf e de ajuns pentru producerea zgomotului.

In fine, si eu il am si l-am avut pe toate masinile prin care mi-am plimbat fundu' si consider zgomotul a fi "specific tamburilor". Si nici nu-l aud "o data la 2-3zile", ci in fiecare dimineata.

Share this post


Link to post

Nu necesita 2-3 zile ca sa prinda pelicula de rugina. Eu dupa ce am spalat masina(la curte la tara) am observat rugina pe discuri. :D

Share this post


Link to post

E suficienta o scadere a temperaturii intr-un mediu cu umiditate mai ridicata pentru aparitia condensului pe piesele metalice.

Share this post


Link to post
Acelasi zgomot,la frinare usoara in panta,rampa,de fapt cind se elibereaza frina incet...la Aveo, 4800km rulati,si a aparut la aproximativ 2500km.

 

Se datoreaza sabotilor, nu ai de ce sa iti faci griji.

Share this post


Link to post
Se datoreaza sabotilor, nu ai de ce sa iti faci griji.

 

Si daca se aude la fel si la Lacetti, de unde sa fie?

La mine pare mai degraba o trepidatie la frecare, nu e un "scrâşnet" sau "hârşâit" de rugina, e cam ca zgomotul franei pe tamburi dar numai ca nu am tamburi. Si eu am observat zgomotul destul de recent si nu tin minte sa-l fi auzit pana in 5000Km. Probabil se mai creeaza unele jocuri în elementele de fixare ale plachetilor in etrieri.

Share this post


Link to post

Pai trepidatia nu este zgomot. Eu ma refeream la zgomotul acela... de parca se rupe ceva de fier in doua aparut cand cobori o bordura sau e panta sau rampa si esti cu piciorul usor, pe frana.

Share this post


Link to post

Te-am inteles Satori, dar ma facusi sa zâmbesc: cum adica "trepidatia nu este zgomot" :-?

Share this post


Link to post

perfidus chiar daca noi (la Lacetti) avem frana pe discuri, sa stii ca avem si frana pe tamburi ... frana de mana, pe spate :D nu cred ca are vreo legatura, dar ca fapt divers, si offtopic :(

Share this post


Link to post

Poti sa ai frana pe disc sau pe tambur (fata/spate) sau frana pe disc fata/spate.

 

NU SE EGZISTA ... si disc si tambur pe aceeasi roata !

 

Asta numai si numai in spiritul adevarului stiintific irefutabil ...

Share this post


Link to post

Poti sa ai frana pe disc pe spate si totusi frana de mana sa fie tamburistica. :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...