Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

Dap, dar cred ca se refera doar la costum. Adauga posibilele optionale: slidere, protectie de coloana si obligatoriile: manusi, boots si casca.

Problema este ca nu prea poti sa folosesti asa ceva in oras. Singura pozitie in care esti comfortabil in asa ceva este pe motocicleta, in mers. Statul la semafor poate sa fie un chin si, daca echipamentul este foarte incomfortabil, s-ar putea sa nu reuseasca sa compenseze bonusul de viteza pe care il dai tu pentru a scapa mai repede, in cazul in care se intampla ceva.

Share this post


Link to post

Aseara a fost prima data cand era sa o comit. Mai precis, mergeam pe Lascar Catargiu, dinspre Romana spre Victoriei, eram pe banda 2 si voiam sa trec pe banda 1. Dau semnal, ma uit in oglinda din dreapta, vad ca masinile sunt departe si incep sa trec usor pe banda 1. La jumatatea manevrei(masina pe 2 benzi dar mai mult pe banda 1) imi iau ochii din oglinda laterala dreapta si ma uit in cea centrala si ce vad: o tipa pe un scuter, ce mergea regulamentar, aproape pe mijloculul benzii 1 PE CARE NU O VAZUSEM PANA ATUNCI. Nu era foarte departe de mine, la vreo 3-4m in spatele masinii, probabil franase cand a vazut ca taunele se baga peste ea. Avea farul aprins, toate in regula si totusi eu nu am vazut-o decat atunci cand eram in fata ea. Puteam la fel de bine sa o vad atunci cand o daramam de pe scuter. In momentul respectiv m-a cuprins o senzatie de vina si nervi pe mine pe care cu greu o pot descrie. Nu pot intelege de ce nu am vazut-o, mergea regulamentar, so, de ce nu am vazut-o? Oglinda din dreapta este panoramica, de pe banda 2 vad si trotuarul si banda 1 si totusi nu am vazut-o. Am vrut sa opresc la semafor la victoriei, sa-mi cer scuze insa era deja verde cand am ajuns acolo iar ea s-a dus in alta directie decat mine.

 

Stiu, evenimentul asta s-a terminat cu bine, fara nici o urmare grava multumita probabil faptului ca ea a franat. Insa nu pot sa nu ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca nici ea nu era atenta si ma roade faptul ca era acolo si nu am vazut-o. Viteza aveam in jur de 50km/h, ea cam tot la fel(a mers apoi in spatele meu pana aproape la victoriei).

Share this post


Link to post

http://www.tvneptun.ro/reporter/stiri/2008...-doua-roti.html

 

Groapa, viteza excesiva, cursa, motocicleta super puternica, ...

 

 

PS: Ah, am uitat sa spunem ca era o masina care i-a intors in fata. Nu ne cerem scuze, creierul nostru are doar 2 neuroni si unul e ocupat cu respiratia.

Share this post


Link to post

Closcuta, probabil a intrat de pe o alta banda...facea slalom...de accea nu ai vazut-o...sau pur si simplu creierul era "setat" sa vada doua faruri nu unul...si a ignorat-o...

Share this post


Link to post

Cred ca mai degraba a doua chestie. Nu facea slalom, nu avea cum sa vina de pe alta banda, doar de pe trotuar, de pe banda 2 am venit eu si era cardul de masini la 2 metrii una de alta in spatele meu.

Share this post


Link to post

nici nu am stat sa citesc ce ati scris despre motociclisti...baieti nu uitati...suntem si noi participanti la trafic!!!!!!! X( ne miscam mult mai repede ca voi cu masinile si suntem MULT mai vulnerabili in trafic!!!!! :wallbanger: asa ca nu ne mai injurati si daca va uitati voi atenti la raportul accidentelor cel putin de anul ast a (815 accidente declarate) in majoritatea peste 80% soferii sunt de vina!!!!! nu zic ca nu sunt si motoristi foarte obraznici in trafic, dar nu ne bagati pe toti in aceasi oala!!!!!!

 

 

daca cineva are sa comenteze ceva la ce am zis sa imi dea un pm!!!!!!

Share this post


Link to post

Cine a zis 80%? Nu cred ca e corect.

Share this post


Link to post
Cine a zis 80%?

90% ? :D

Edited by hitman

Share this post


Link to post
nici nu am stat sa citesc ce ati scris despre motociclisti /.../ asa ca nu ne mai injurati /.../

Păi dacă n-ai stat să citeşti, de unde ştii că vă înjurăm, mică mamă omidă?

Poate că tocmai ai dat de un topic plin de plecăciuni ale conservarilor în faţa mobrarilor...

Sau, de fapt, aşa te aştepţi să fie, pentru că ai o prejudecată în sensul ăsta?

Share this post


Link to post

Tu n-ai citit pina la capat ce destept scrie baiatul asta? ;)

El baga informatia suprema pe forum.. si cine nu-i convine scrie pe privat =))

 

daca cineva are sa comenteze ceva la ce am zis sa imi dea un pm!!!!!!

Share this post


Link to post
90% ? :D

105%

Share this post


Link to post

Ieri seara am asistat la o secventa ce nu mi-a fost dat sa vad pina acum. Mergeam dinspre P. Victoriei spre P.Romana, pe banda I intrucit vroiam sa fac rondul si sa merg spre Dorobanti. Buuun, toate cele 3 benzi ocupate, masini bara la bara, din cind in cind isi facea loc cite un motociclist. In cele cca 10 minute cit mi-a luat sa parcurg Ana Ipatescu am numarat cel putin 30 motociclisti, invidios fiind (putin) pe faptul ca avansau mult mai rapid decit "conservarii" :) . La un moment dat, un motociclist cu "rucsac" (a se citi tipa buna pe locul din spate :D ) se opreste linga o Solnitza si incepe sa ambaleze motorul in draci, n-am observat prea bine de ce ar fi facut asta. Cert e ca s-a umflat rau orezul in tipul cu Solenza, moment din care NU A MAI LASAT SA TREACA nici un motociclist. Parca inebunise, facea un fel de slalom intre banda I si banda II, demarind cu scirtiit de roti si blocind ambele benzi ... greu de descris in cuvinte, facuse gol in jurul lui, nici macar masinile nu se mai apropiau. Parca vina muste sau ciini ... un motociclist cu numar de VL s-a oprit la cca 10 metri de ala si nici nu a mai avansat.

 

Cu doar citiva zeci de metri inainte de locul intimplarii descrise mai sus, mai exact cu putin inaintea semaforului din dreptul fostului restaurant chinezesc, am vazut in oglinda centrala o lumina cu un comportament ciudat, parca aveam un OZN in spate. Uitindu-ma cu mai multa atentie in toate oglinzile, am reusit sa depistez un motociclist care facea 8-uri in spatele meu in conditiile unui trafic ca dracu' ...

 

Concluzii nu are sens sa mai trag, origum le are fiecare pe ale lui :)

Share this post


Link to post

Păcat că opturile nu erau făcute de vreun "rucsac" bun...

Share this post


Link to post

Intimplare de aseara. Ma indreptam dinspre Viilor spre Sos. Giurgiului. Mergeam pe banda I, destul de incet pentru ca, evident, era super balamuc. La intersectia cu Bd. (sau strada) Pieptanari apar 2 motociclisti chiar de pe Pieptanari, strada cu cedeaza trecerea. Fara a schita nici cel mai mic gest de acordare a prioritatii, primul imi taie calea, insa nu rapid ci fortindu-ma sa calc binisor frina pentru a nu-l impinge putin de la spate. Cel de-al doilea, venit putin in urma primului se opreste fix in usa mea dreapta, fara a ma lovi totusi. A tras in ultimul moment de ghidon si s-a sprijinit cu mina stinga, nu au rezultat nici un fel de avarii. Gesturile care au urmat, pumni ridicati si altele, eu le-am interpretat ca pe un fel de salut sau scuze pentru ca a intrat in mine ... Nu sint familiarizat cu limbajul semnelor la motociclisti.

Share this post


Link to post

Adica ai fost indeajuns de calm incat sa nu-i tragi un levier in casca? :mrgreen:

Share this post


Link to post
90% ? :D

 

55-60%. Parca asa era in raportul Politiei.

 

----

 

Intamplare de aseara. Sau mea p?ulpa.

Eram pe la 23+ la Crangasi vrand sa merg inspre Turda. La semaforul de dinainte de pod, eram pe banda a 3-a (sau a 4-a, naiba stie cat sunt de fapt acolo) langa tramvaiul usor al lu' nea Base. Banda pe care trebuia sa merg, cand se facea verde, face putin dreapta inainte de intrarea pe pod iar eu eram pe partea stanga. Langa mine trage un Opel Roadster, foarte aproape de mine si orientat astfel incat, daca mergea inainte, practic eu nu as fi putut sa imi respect banda la plecare (adica as fi intrat in gard), nu as fi avut ce sa fac decat sa il las pe el sa treaca. Ma uit la el, un barbat pe la vreo 30 de ani, imbracat smart casual (ok, poate pentru voi detaliile astea nu conteaza, pentru mine da. E important sa stiu potentialul agresiv al persoanei respective), se uita inainte, se facea ca nu ma vede (semn de intrebare). Cand a inceput sa clipeasca verdele pentru pietoni a inceput sa ambaleze masina (clar agresiv). Nu mai are rost sa spun ca atunci cand coborasem deja pe Grivita in directia Gara de Nord, el de abia ajunsase in dreptul bretelei.

Asta e, poate se certase si el cu nevasta si avea nevoie de ceva sa ii confirme barbatia. Daca m-ar fi lasat in pace, sa trec nestingherit, ar fi obtinut exact ce dorea.

 

---

 

Datorita unei lovituri, nu am mai mers cu motorul vreo 2 saptamani. Nu e vorba de un accident, ci de o chestie stupida, datorata, da, mersului pe motocicleta si gropilor. In fine, am luat Civicul la plimbare, oricum se simtea neglijat. Primul soc a fost la benzinarie. 180 pentru un rezervor?! La naiba. Al doilea soc a fost faptul ca am muzica si caldura. Mai aveam putin si adormeam. Al treilea soc a fost revenirea la 7 km in 40-50 minute. Bleah. Ma simteam ca un soarece prins in cusca, asteptand la coada pentru cascaval, impreuna cu alti soareci, fiecare cu cusca lui, unii mai nervosi, altii adormiti. Urat sentiment. Cred ca la iarna iau metroul.

Share this post


Link to post

Vezi ca si la metrou ai muzicasi caldura...chiar si TV, de curand :mrgreen:

Share this post


Link to post
Vezi ca si la metrou ai muzicasi caldura...chiar si TV, de curand :mrgreen:

 

Am vazut :) Si nici nu mai e asa aglomerat, ca pe vremuri :D

Share this post


Link to post

Metroul e "pitzi's world" :mrgreen:

Share this post


Link to post

rili, ia uite ce de soricioaice pierdem noi, cei din custi...

 

Io parca intelesesem ca pitzi merge pe moto... :D

 

Am vazut, foarte amuzat, in Sushiava ieri o pitzi in tricou si cu streci 3 sferturi in spatele unui motociclist. Sa mentionez ca erau cam 7-8 grade afara? Macar purta casca...

Share this post


Link to post

Vazut azi noapte pe la 1 un accident moto urat de tot. Un tip cu un choper s-a infipt la propiu in gardul de la refugiul de tramvai dupa b-dul Timisoara. A fost nevoie de descarcerare pentru al scoate din gard. Dumnezeu sa-l odihneasca.

Eram de servici la unitatea de acolo si am vazut live totul. Nu se poate descrie in cuvinte... Mai erau inca doua moto cu el dar au fugit de acolo... Faceau intrecere cred.

Edited by criss_blue

Share this post


Link to post
Am vazut, foarte amuzat, in Sushiava ieri o pitzi in tricou si cu streci 3 sferturi in spatele unui motociclist. Sa mentionez ca erau cam 7-8 grade afara? Macar purta casca...

 

Voia sa o raceasca sa aiba de ce sa o incalzeasca. Probabil.

Cand iti iei scuter, curajosule?! :D

 

Faceau intrecere cred.

 

Trebuie sa nu te fii durut capul vreodata daca "faci intrecere" calare pe Virago de 125cmc.

Share this post


Link to post

Nu curand, phootooui...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...