Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

La mine la bloc toti isi doresc sa-mi iasa o masina in cale cand merg cu uimitoarea viteza de 40-50 printre stradute...n-ai ce sa le ceri,au impresia ca zgomotul e inutil,precum si motocicletele...ca doar nu pot nevestele sa-si care fardurile si tampoanele pe care le cumpara de la mall cu ceva fara portbagaj :) )

revenind, exista plase pentru casti dar uneori mai dau si gres ...altfel nu ar fi stat casca acolo nici 100 de metrii.

Share this post


Link to post

Vecinii tai n-au invatat, inca, sa-ti arunce o punga cu kkt peste motor, te-ar invata imediat sa respecti colectivitatea. Ce vrei sa demonstrezi cu zgomotul inutil, ca n-ai minte cat unul de 5 ani ?

 

PS pe aici sa mai postezi cand ai ajuns la maturitate !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Zgomotul pe stradute e bun, e bun pentru pozitionare, e ca sa nu iti sara gagicilii in fata.

Share this post


Link to post

@vaxxi Sa zicem ca a fost o alegere nefericita a cuvantului, cu toate ca totusi as putea zice asta avand in vedere ca in momentul in care accelerezi in halul ala toate capetele se intorc sa te vada.

 

ZeNeSeule, ala e de compatimit atat de mult pe cat e de acuzat. Daca ai stii cat de greu este sa legi ceva de motor, nu te-ar mira ca dupa cateva gropi risti sa ramai fara...

Nu cred ca e de compatimit. Casca a cazut din cauza accelerarii si nu a gropilor. Asta cu gropile e alta poveste. Si acum sa nu imi spui ca in urma accelerarii a ajuns la "marea" viteza de 40-50km/h si ca asa si-a pierdut casca (asta vis-a-vis de chestia aia cu radarul in gura :P )

 

Atitudinea ta e consistenta cu ceva de genul "tot ce fac motociclistii, fac gresit" si nu e ceva de laudat.

 

Neah, am trecut de faza asta. Si nu sunt de parere ca toti motociclistii fac ceva gresit. Stau de multe ori si ii admir pe cei care desi au drum liber in fata, nu se dau cu viteze mari prin oras.

Problema e ca m-am saturat sa fie acuzati soferii pentru accidentele in care cad "victime" motociclistii genului de mai sus, motociclisti care tind sa o ia pe urmele multor taximestristi ce cred ca drumul le apartine doar lor iar restul participantilor la trafic nu mai conteaza. M-am saturat de cei care cred ca strazile din oras sunt piste de viteza, de cei care nu mai respecta pe nimeni in trafic, de cei care asteapta sa fie protejati de toata lumea doar ca sa se poata da ei smecheri cu motoarele, de cei car e nu realizeaza ca alegerea le apartine si in consecinta trebuie sa isi asume niste responsabilitati si sa aiba ceva bun simt, de cei care fac jaloane printre masinile in mers luand prin surprindere multi soferi.

Cam asta am avut de zis, si asta e parerea mea prezenta. Pot sa fac distinctie intre un motociclist serios care savureaza mersul cu motocicleta si unul care si-a luat motor doar pentru adrenalina si pentru a da bine in ochii gagicilor.

 

P.S. Aceeasi atitudine o am si fata de soferii care au aceeasi mentalitate, asta sa nu fiu acuzat de subiectivism ;)

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Nu cred ca e de compatimit. Casca a cazut din cauza accelerarii si nu a gropilor. Asta cu gropile e alta poveste. Si acum sa nu imi spui ca in urma accelerarii a ajuns la "marea" viteza de 40-50km/h si ca asa si-a pierdut casca (asta vis-a-vis de chestia aia cu radarul in gura :P )

 

 

Casca se prinde ori cu plasa, ori o inchizi cu prinderea normala de ceva de pe motor, in cazul in care poti sa faci asta.

O accelerare nu este suficienta pentru a o desprinde. In schimb, la socuri repetate cauzate de gropi, plasa se misca si, fiind elastica, e posibil sa "piarda" casca. Daca casca este prinsa cu prinderea ei normala, este aceiasi poveste, nu se poate desprinde din cauza unei accelerari sau a unei serii de accelerari, altfel ai pierde-o si de pe bostan.

 

Mi-ar placea sa incercati sa mergeti pe motor o perioada. Altfel, vorbiti doar pe baza unor aparente si acestea inseala. Sper insa sa va arat in curand cum se vede drumul si traficul din perspectiva unui motociclist.

 

La mine la bloc toti isi doresc sa-mi iasa o masina in cale cand merg cu uimitoarea viteza de 40-50 printre stradute...n-ai ce sa le ceri,au impresia ca zgomotul e inutil,precum si motocicletele...ca doar nu pot nevestele sa-si care fardurile si tampoanele pe care le cumpara de la mall cu ceva fara portbagaj :) )

revenind, exista plase pentru casti dar uneori mai dau si gres ...altfel nu ar fi stat casca acolo nici 100 de metrii.

 

Omule, las-o mai moale cu zgomotul printre blocuri. Sunt motociclist si, totusi, crede-ma, le-as arunca un ghiveci in cap alora care o duc spre rosu printre blocuri pentru a li se scula.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum a asigurat casca pe motor, dar pot sa iti spun ca drumul a fost ca-n palma. Nu exista nici o groapa in acea zona.

nu se poate desprinde din cauza unei accelerari sau a unei serii de accelerari, altfel ai pierde-o si de pe bostan.

Mda...poate mi s-a parut mie ca era sa sar de pe motor (ca pasager) cand a accelerat brusc soferul.

 

Mi-ar placea sa incercati sa mergeti pe motor o perioada. Altfel, vorbiti doar pe baza unor aparente si acestea inseala.

 

Nu stiu cat de inselatoare poate fi o viteza de peste 100 km/h atinsa in cateva zeci de metri, si nici senzatia de stomac in gat in timpul accelerarii. Daca nu as fi fost pasager in astfel de ocazii, nu as mai vorbi. Am facut de doua ori greseala sa fiu pasager si iti spun ca nu voi mai repeta experienta in graba ;)

Share this post


Link to post

...

 

Daca vrei accidente cu "scapat" ceva in mers, ia de aici:

 

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/zeci-d...-constanta.html

http://www.protv.ro/stiri/eveniment/si-a-g...oi-pasi-de.html

 

Mda...poate mi s-a parut mie ca era sa sar de pe motor (ca pasager) cand a accelerat brusc soferul.

 

Sa o dam in fizica: cam ce inertie are o casca si cam ce inertie ai tu? Si nu ma lua cu faze din alea, ca ai slabit si blablabla :D :D

Share this post


Link to post

Mama tampitilor e tot timpul gravida, stiti foarte bine asta, si din cand in cand mai naste si mototciclisti. Ieri s-a trezit unul mai cu motz, pe Colentina, la Bucur, sa depaseasca, pe linia de tramvai, toata coloana care statea la stop, la intersectia cu Campul Mosilor. Numai ca idiotul cu motz nu da doi bani ca are semafor rosu si loveste pe trecerea de pietoni o femeie, care traversa regulamentar, si mai rade si vreo 5-7 metri de plasa dintre liniile de tramvai.

 

De asta ce mai zici, Sato?

 

Se pare ca se discuta aici http://www.motociclism.ro/forum/index.php?...230578&st=0 de accident.

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Ce sa zic? Nimic. Fiecare cu lipsa lui.

De exemplu, cum ar fi a ta, dovedita prin credinta ca apar orice se misca pe doua roti.

Share this post


Link to post

A fi obiectiv inseamna sa-i acuzi pe cei care gresesc si sa-i aperi pe cei care "joaca" corect, nu sa fii nepasator cu cei care gresesc, dar sa aperi cu fervoare pe cei care sunt corecti.

 

Credinta mea e irelevanta...

Share this post


Link to post

Urmarile legale inevitabile nu sunt treaba mea si nici nu ar trebui sa fie subiect de discutie.

Share this post


Link to post

Nu vorbeam de urmari legale ci de atitudine. Cat timp comentam un conservar care taie fata unui motociclist cred ca ar trebui comentat si cand se intampla invers.

 

parerea mea...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Il locul celui cu moto ar fi putut fi un jmeker pe 4 roti, deci e offtopic. Eu le spun mereu cunoscutilor sa fie atenti cand trec pe trecere in dreptul refugiului liniei de tramvai.

Share this post


Link to post
Nu vorbeam de urmari legale ci de atitudine. Cat timp comentam un conservar care taie fata unui motociclist cred ca ar trebui comentat si cand se intampla invers.

 

parerea mea...

 

Cica acolo e la ordinea zilei situatia asta. Saptamana trecuta a fost masina, saptamana asta a fost motor.

Tu crezi ca ar trebui comentat doar pentru ca de data asta este un motociclist cel care a comis-o acolo? Caci, daca da, exact despre asta vorbeam mai sus, e o atitudine de toata jena.

Share this post


Link to post
Il locul celui cu moto ar fi putut fi un jmeker pe 4 roti, deci e offtopic. Eu le spun mereu cunoscutilor sa fie atenti cand trec pe trecere in dreptul refugiului liniei de tramvai.

Nu e offtopic, my friend. putem discuta despre acelasi semafor la topicul de accidente auto.

Cica acolo e la ordinea zilei situatia asta. Saptamana trecuta a fost masina, saptamana asta a fost motor. Tu crezi ca ar trebui comentat doar pentru ca de data asta este un motociclist cel care a comis-o acolo? Caci, daca da, exact despre asta vorbeam mai sus, e o atitudine de toata jena.

My friend, acum doua saptamani si saptamana trecuta au fost masini. Saptamana asta a fost un moto. Le putem comenta pe amandoua dar sa zici ca nu te intereseaza cand un moto loveste un om, dar sa te erijezi in avocatul motociclistilor cand un conservar mai altoieste cate unul...hmmm, nu mi se pare corect...

 

...iar atitudinea mea probabil ca nu e in totalitate obiectiva, recunosc, avand in vedere ca s-a intamplat in fata mea...

Edited by Sebian

Share this post


Link to post
Nu e offtopic, my friend. putem discuta despre acelasi semafor la topicul de accidente auto.

Inteleg ideea ta, e on-topic fiindca eu ca pieton trebuie sa incep sa constientizez ca ma poate "razui" unu cu motorul pe trecerea de pietoni...

Share this post


Link to post
...eu ca pieton trebuie sa incep sa constientizez ca ma poate "razui" unu cu motorul pe trecerea de pietoni...

 

Pai tu credeai ca numai conservarii trebuie sa fie cu ochii-n 8 dupa motociclisti kamikaze? :D

Share this post


Link to post

Da, asta era subiectul topicului pana acum, dar deschidem o noua perspectiva.

Share this post


Link to post

Aha Adi, hai, recunoaste ca tu l-ai impins pe ala sa ii sara in fata motociclistului ca sa poti apoi sa-i blamezi :D

Share this post


Link to post

dap, corect, si acum Sato nu reactioneaza :P

Share this post


Link to post
My friend, acum doua saptamani si saptamana trecuta au fost masini. Saptamana asta a fost un moto. Le putem comenta pe amandoua dar sa zici ca nu te intereseaza cand un moto loveste un om, dar sa te erijezi in avocatul motociclistilor cand un conservar mai altoieste cate unul...hmmm, nu mi se pare corect...

 

 

In primul rand, nu am zis ca nu ma intereseaza. Este pacat ca trebuie sa se raneasca oameni, este pacat ca nu toti respecta regulile de circulatie, este foarte mare pacat ca uneori chestiile astea duc la accidente soldate cu victime. Dar nu am ce sa comentez la acest incident... se intampla cu zecile in Bucuresti in fiecare zi si nu au nimic special, daca gandesti corect. Daca nu, orice accident in care este implicata o motocicleta, devine brusc ceva tipic, ceva de condamnat, ceva de razbunat, ceva ce o sa tii minte forever, blablabla.

 

In al doilea rand, nu m-am erijat in nimic. Iau apararea motociclistilor atunci cand consider ca trebuie luata si iau apararea celorlalti atunci cand consider ca

trebuie luata. Faptul ca tu sau altii ma vad astfel este fix problema voastra si, cum spunea si Desavarsitul, ma lupt cu morile de vant. Generalizarea este prea usoara si comoda pentru nu deveni moda. Si, intr-o oarecare masura, ma recunosc si pe mine in aceasta postura (vezi posturile mele despre motociclism de inainte de a vedea despre ce e vorba). Sunt chestii pe care pur si simplu nu ai de unde sa le stii pana nu le experiementezi pe pielea ta (vezi mult prea blamata accelerare la semafor ca sa scapi de valul de masini).

Share this post


Link to post

Da-mi voie sa te contrazic. Fiecare accident are ceva special, daca te gandesti ca in el sunt implicati oameni, destine. Nu uita ca tu ai pus acea cerinta de ajutor pentru Alina (Dumnezeu sa o odihneasca in pace :( ) Cum e cu ganditul corect?

 

 

Cu erijatul...ok, poate ca am exagerat eu, dar toti trebuie sa incercam sa pastram un dram de obiectivitate.

 

 

Nu stiu cine e Desavarsitul. Daca vorbesti de Mr. Vaxxi, nu-l recunosc ca fiind desavarsit cat timp nu judeca corect ;)

 

Cam atat am avut de spus.

Share this post


Link to post
Da-mi voie sa te contrazic. Fiecare accident are ceva special, daca te gandesti ca in el sunt implicati oameni, destine. Nu uita ca tu ai pus acea cerinta de ajutor pentru Alina (Dumnezeu sa o odihneasca in pace :( ) Cum e cu ganditul corect?

 

Pai... nu e. Altfel ai vedea ca, desi sunt multe tragedii pe strazi, nu toate se transforma in posturi. Nu orice incident in care sunt implicate o masina sau o motocicleta merita mentionate. Altfel, numai asemenea posturi am avea si, speriati, ne-am incuia in casa.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca am mai scris pe aici, dar as vrea sa spun si eu doua vorbe, cu oarecare legatura cu discutia de pe pagina asta.

 

Am inceput sa ma cam obisnuiesc cu aparitiile moticiclistilor de pe stanga, de pe dreapta, de pe trotuar sau de peste banda dubla. Astia sunt aia cu "motoare". Un lucru e clar: asa vor ei sa mearga. Habar n-am daca e legal, dar practic e irelevant, pentru ca daca vrei sa nu ai probleme e mai bine sa te uiti cat mai des in oglinzi. Din pacate, cateodata doar soarta te scapa: majoritatea fac slalom prin cozi si ma minunez cum de n-am incasat niciun ghidon pe tablarie (nu-mi ziceti ca e chestie de echilibru). Ma deranjeaza acceleratul in gol in semn de atentionare sa-i faci loc. Am zis ca cu prima ocazie il blochez si ma dau putin jos la el :)

 

Mai sunt aia cu "trotinete", mult mai linistiti, dar din tagma carora fac parte si cei mai multi scrantiti. Cum cei doi motociclisti sefi de pe forum nu sunt din categoria asta :D nu insist.

 

Totusi, titlul topicului este evident partinic :) Din experienta mea, de cele mai multe ori trebuie sa ma feresc eu de ei (inclusiv a le face loc sa treaca), decat sa ii feresc pe ei (ca daca e asa, inseamna ca au facut de fapt o manevra ciudata in trafic, de exemplu o fandare brusca), altfel de ar trebui sa-i feresc? :) Sau poate ar trebui sa-i si legan un pic?

Share this post


Link to post
Ma deranjeaza acceleratul in gol in semn de atentionare sa-i faci loc.

 

Acceleratia este mai la indemana decat claxonul. Daca am ambreiajul apasat si vreau sa claxonez risc sa scap ambreiajul. Acesta este motivul pentru care eu prefer uneori sa accelerez in gol decat sa claxonez.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...