Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Motociclism

Recommended Posts

eu am echipament full...

 

Bravo tie ... dar ce ne facem cu aia care merg in 3sferturi si tricou prin oras ? ...

Share this post


Link to post

@flimuletul pus de SATO =>>> La viteza cu care rula nici nu ma mir ca, conservarul nu l-a vazut :o

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Nu cred ca avea viteza (foarte) mare, dar a venit de dupa deal...si nu l-a vazut "fabiotul".

Oricum dupa o mica ezitare cu locul prin care sa-l ocoleasca a ales calea cea buna.

Share this post


Link to post

Viteza e de vina. Trecuse din gama 200+ in cea 100+, dar nu cred ca avea mai putin de 150kmh.

Din momentul in care se vede masina pana cand trece prin fata ei sunt 2s. Saracul om din masina, probabil s-a asigurat, dar nu avea cum sa prevada asa ceva.

Motociclistul cred ca s-a nascut a doua oara :D

Share this post


Link to post

Rahat, tu nu vezi ca accelereaza imediat dupa evitare?

Share this post


Link to post

Oricum,...la cum merge motociclistul face parte din CDO(Clubul Donatorilor de Organe) :(

Share this post


Link to post
Rahat, tu nu vezi ca accelereaza imediat dupa evitare?

Probabil ca e obisnuit, dar nu inseamna nimic faptul ca accelereaza :)

In principiu se poate produce o excitatie la nivelul creierului (ala de sus, da?) ce determina o accelerare in draci.

Share this post


Link to post

Cred ca e reflexul de a o sterge de la locul faptei.

Share this post


Link to post

Dupa o evitare atat de "din scurt" a accelerat sa evite voblajul.

Experimentat, reflexe foarte bune si o tona de noroc... toata admiratia. Doar ca atunci cand o sa i se termine norocul (ingredient absolut necesar in situatiile astea) o sa iasa o minunata tochitura de fier si carne pe asfalt. Sper sa nu traga dupa el si nevinovati in iadul motociclistilor.

Share this post


Link to post

Tare ma tem ca filmuletul asta o sa-i incurajeze pe rookie. Le demonstreaza ca se poate. Ca la mijloc au fost multe elmente gen noroc, sansa, experienta, etc...nu mai conteaza.

Share this post


Link to post

Mai, daca incurajeaza pe cineva, acela oricum nu are cap si nu avea nevoie de incurajari. Fiecare pe pielea lui.

Share this post


Link to post

Cica acum 10-15min in zona Unirii a mai fost un accident. A intrat unul pe rosu in intersectie si a luat un plin un motociclist care trecea pe verde...

Mai multe detalii nu am...

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

Azi cand te duci dinspre iancului spre universitate in zona foisor era un motociclist intre liniile de tramvai. Am apucat sa-l vad stand pe/printre motorul rasturnat, fara casca (nu stiu daca mai traia). Mai erau oprite 2 masini intre tramvaie. Nu stiu ce s-a intamplat dar s-a circulat ca dracu in zona din cauza accidentului. Nu sosise inca ambulanta si politia.

Oricum combinatia ploaie+linie de tramvai+motor nu e cea mai fericita.

 

Nu am filmat ca ploua si oricum, cand i-am vazut fata am intors repede capul si mi-am vazut de drum ca vreau sa dorm linistit la noapte.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Bine ca s-a oprit duba, desi prea tarziu.

 

Share this post


Link to post

Bine si asa, e cam greu sa il vezi pe unu crosetand cu 200 la ora. Il filmau prietenii trecand cu genunchiul jos in curba?

Share this post


Link to post

''Adu-ti aminte ca soferii nu te vad'' este primul sfat pe care l-a primit un amic cand si-a cumparat motocicleta...

Nu am nimic cu ei, dar sa nu se mai planga ca nu sunt respectati in trafic, cand ei sunt primii care incalca regulile de circulatie.

Foarte rare sunt cazurile cand motociclistii nu au nici o vina in accident.

Personal m-am cam saturat de vitezele lor excesive prin oras, chiar prin aleile dintre blocuri la ore nepotrivite, de depasirile impertinente pe dreapta, si bagari in fata la semafoare.

Share this post


Link to post

Exceptand bagatul in fata la semafor, sunt cu totul de acord.

Share this post


Link to post

Sunt retardati si pe 2 si pe 4 roti,in filmulet amandoi sunt de vina,si ala cu mobra(viteza si prostie cat cuprinde) si ala cu duba(linie continua)...nu stiu de ce majoritatea il fac pe ala cu duba cum le vine la gura iar pe retardatu cu mobra l-ar pupa si un cur numa sa se faca bine...?

Share this post


Link to post

Greseala celui cu duba este ca a facut stanga prea devreme, mai avea vreo 2 m si se termina linia continua. Daca-mi amintesc bine zona, urma o curba la stanga destul de inchisa. Din punct de vedere al legii, vinovat este cel cu duba pentru schimbare de directie fara asigurare, moral vina o poarta si motociclistul. Cum am mai spus-o si alta data, multi motociclisti nu au instinctul de conservare activat, acel ceva care te indeamna sa faci numai lucruri sigure atunci cand tii la pielea si viata ta.

Pe YT am mai gasit un filmulet, asta apropos de incidentul de acum o luna cu motociclistul oprit de politie prin blocare: http://www.youtube.com/watch?v=2zRRCxdaqF4...feature=related - asa fac altii fara sa-i blameze nimeni, dar cred ca ei n-au stirile de la ora 5

Share this post


Link to post

Apropo de motocilistii la varsta senectutii, in Pitesti, Popa Sapta, un grup vesel cu multi cai putere se joaca un fel de ruleta ruseasca:ies de pe Crinului si taie drept pana la Bazinul Olimpic 4 benzi unde se circula cu viteza destul de mare.

 

Inconstienta mai mare nu am vazut decand sunt, de cateva ori era sa iau si eu din ei pe spoiler.

Share this post


Link to post

Eu ca participant la trafic ii feresc pe cei mai mari(dube,camioane,etc) ca mine pt ca sunt constient ca daca ii lovesc se alege praful de mine...astia pe 2 roti de ce nu fac asta si de ce trebuie sa ii feresc eu pe ei???

Share this post


Link to post

Greseala motociclistului de mai sus e evidenta: a vazut semnalul stanga dar a crezut ca dubistul o sa astepte, nu o sa faca manevra.

Ghinion: era un mos, mai intarziat in reflexe (pana la urma a oprit).

 

Despre:

...lupii moralisti: voi nu depasiti viteza legala?

...generalizari: imi pare rau ca nu va bateti capul cu fiecare situatie in parte. E normal sa fie mai usor pentru creier sa includeti tot in aceiasi categorie, dar nu este corect.

Share this post


Link to post

Da,depasesc viteza legala numai cu 10-20km/h cat e pe sectorul de drum respectiv si in conditii de siguranta :) ,atunci cand conditiile dr drum permit asa ceva.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Bravo! Tine-o tot asa.

Share this post


Link to post
...lupii moralisti: voi nu depasiti viteza legala?

Asta nu insemna ca nu-i o greseala, in caz de accident. Asta a fost prima greseala a motociclistului. A doua greseala este moda filmarilor pe drumurile publice. Abia de aici incolo incep greselile tehnice (la moto nu ma pricep, spre satisfactia Cumnatului).

 

Eu as pune o intrebare de mare actualitate: cat trebuie sa astepte un autovehicul intr-o intersectie fara vizibilitate sa coteasca la stanga pentru ca soferul sa fie sigur ca nu trece un motociclist cu +200 km/h ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...