Jump to content
Sign in to follow this  
allex

Invitatii Gmail

Recommended Posts

Ce curs dom'le ? E testat, e final... bun, rău, ăsta e !

 

Nu s-a dat drumul la el public, pentru că MS a declarat că update-urile incluse vor fi scoase către end-useri prin Windows Update. Pentru corporate şi OEM se preinstalează tot SP-ul.

Share this post


Link to post
GMail foloseşte doar SSL (portul 443) la autentificare,

Exact ala e inchis de fw-ul de pe SP2!!!!!

Share this post


Link to post

Testat pe naiba, aia de la IBM nu-l instaleaza la ei ca nu merge cu multe din softurile folosite de ei!

Si, pe lista neagra, sunt vreo 3 variante de AutoCAD, de exemplu...

 

Mai exact:

 

http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=884130

 

si

 

http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=842242

 

Asa ca...

 

@VAXXI: nu o sa crezi, dar am facut curs pentru instalare/depanare/etc SP2!!! Curs Microsoft...

Share this post


Link to post
Ce curs dom'le ? E testat, e final... bun, rău, ăsta e !  

 

Nu s-a dat drumul la el public, pentru că MS a declarat că update-urile incluse vor fi scoase către end-useri prin Windows Update. Pentru corporate şi OEM se preinstalează tot SP-ul.

Am fost la conferintza de lansare SP2. Deva pt partenerii M$ e disponibil si in curind si pt end useri.

Share this post


Link to post
@VAXXI: nu o sa crezi, dar am facut curs pentru instalare/depanare/etc SP2!!! Curs Microsoft...

 

Nenea Viper te credeam om serios ai dat 50$ pt cursul asta?

 

Contine alceva decit:

 

Curs 1: Sp2.exe /install

Curs 2: Activarea firewall-ului

Curs 3-8: Augarea de aplictii in lista de exceptii

Curs 9: dezactivarea firewall-ului

Curs 10: Sp2.exe /uninstall

 

:lollol:

Share this post


Link to post
Asa ca...

 

Din câte am înţeles eu, au zis că nu merg aplicaţiile pentru c-au folosit APIuri nestandardizate, chestii de genul ăsta, care au fost blocate/închise pentru mai multă securitate - adică "nu e vina noastră, e a lor".

Share this post


Link to post

@Shenck: nu am dat, ca am fost invitati de Microsoft ca OEM System Builder... Si cursul e mult mai stufos... Manualul de curs (in engleza) e cat o carte de telefon... Nu asta e ideea, ci, exact ce zicea si VAXXI: sunt niste magari, adica vrei-nu vrei te aliniezi la ce vor ei...

Share this post


Link to post
sunt niste magari, adica vrei-nu vrei te aliniezi la ce vor ei...

App nostre riska mult de la sp2-ul asta :( de kko.

:ontopic:

Sa revenim la Gmail :lol:

Oare cind o sa scoata Opera ver casa sa-l suporte?

Share this post


Link to post

SCUZE allex ca ne-am folosit de mesajul tau... Dam o bere...

 

Stiu, si pe mine ma doare ca nu mere cu Opera... Dar sa vedem pe la setarile de ActiveX, pe acolo tre sa fie treaba... Cred...

 

A, GATA, merge cu Opera 7.60!!! Adica cu versiunea Preview de aici:

 

http://snapshot.opera.com/windows/o760tp1v_7141.exe

 

Atentie, nu e final! Instalati-l in alt director, de siguranta. Mie imi merge insa perfect!!!

 

Version information

Version 7.60

Build 7141

Platform Win32

System Windows XP

 

Java Sun Java Runtime Environment version 1.4

VoiceXML Plugin Version: 4.1.2, Build: 20040815.1

Share this post


Link to post
Dar sa vedem pe la setarile de ActiveX, pe acolo tre sa fie treaba

 

Nu e ActiveX, Firefox nu ştie de ActiveX :aloooecineva: ci JavaScript la greu.

Share this post


Link to post

Nene, zau ca Gmailu foloseste ActiveX :spume: , dar numai ca sa vada cu ce browser intri... Idea e ca am luat un mic programel si am reusit sa dau si sa primesc mailuri de pe contul de Gmail cu Outlook-ul!!!

Share this post


Link to post

Nu stiu daca Gmail foloseste ActiveX, din cate cunosc eu ActiveX nu este suportat de Mozilla si Firefox, iar eu folosesc cu succes Firefox ca sa intru in contul de la Gmail.

Share this post


Link to post

Exact asta am zis şi eu allex :) ziua când va rula ActiveX pe Firefox va fi o zi nasoală :D

 

Ce naiba, daţi un View Source: doar Javascript şi CSS :thumbl: Google

Share this post


Link to post

Eh... nu as zice ca va fi chiar asa de nasoala... depinde cum vor implementa acest suport de ActiveX. Sunt si chestii folositoare pe care le poti face cu activex-ul... anyway, din cate stiu pentru mozilla exista un plugin de activex iar ultimul netscape care a fost lansat (culmea, nimeni nu se astepta la o noua versiune de netscape) are plug-in-ul asta instalat.

Share this post


Link to post
Ce curs dom'le ? E testat, e final... bun, rău, ăsta e !  

 

Nu s-a dat drumul la el public, pentru că MS a declarat că update-urile incluse vor fi scoase către end-useri prin Windows Update. Pentru corporate şi OEM se preinstalează tot SP-ul.

SP2 este dat la public de cam o luna de zile. Ce-i drept primele 2 saptamani a fost disponibil doar install-ul administrativ de 265 MB, dar dupa aia a aparut si pe Windows Update.

Au si inceput sa vina CD-urile. Daca nu stiti se poate comanda gratis pe CD, nu sunt 100% sigur dar am inteles ca si in RO, dar e posibil sa fie nevoie sa fii inregistrat la ei ca fiind cu licenta.

Share this post


Link to post
Gmail nu suporta Opera   :(

Nici eu... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Ce curs dom'le ? E testat, e final... bun, rău, ăsta e !  

 

Nu s-a dat drumul la el public, pentru că MS a declarat că update-urile incluse vor fi scoase către end-useri prin Windows Update. Pentru corporate şi OEM se preinstalează tot SP-ul.

SP2 este dat la public de cam o luna de zile. Ce-i drept primele 2 saptamani a fost disponibil doar install-ul administrativ de 265 MB, dar dupa aia a aparut si pe Windows Update.

Au si inceput sa vina CD-urile. Daca nu stiti se poate comanda gratis pe CD, nu sunt 100% sigur dar am inteles ca si in RO, dar e posibil sa fie nevoie sa fii inregistrat la ei ca fiind cu licenta.

Il iei de pe MSDN, are 400 si ceva de MB. E mai simplu.

Share this post


Link to post

Daaa, stim si tocmai spusesem ca SP2 e RTM (release To Manufacturer sau manufacturing), dar asta nu inseamna ca e si stabil, testat, etc! Chiar nu intelegeti? Deja au aparut 2 patch-uri pentru SP2... Asa ca nu ma mai innebuniti cu ce tare e, etc... E varza, ok?

Share this post


Link to post

Cind vad cum va certatzi pe niste rateuri ale lui Gates, imi vine sa-mi dau pumni in cap ca nu m-am orientat catre Apple Mac-uri. :compupunch:

Share this post


Link to post

ontopic: as vrea si eu o invitatie, daca mai e valabila chestia... danke

Share this post


Link to post

Da, mai este valabila chestia :D

 

Da-mi un pm cu numele si adresa ta de email si iti voi trimite una.

Share this post


Link to post
ontopic: as vrea si eu o invitatie, daca mai e valabila chestia...  danke

 

Ti-am trimis :-D

Share this post


Link to post
Daaa, stim si tocmai spusesem ca SP2 e RTM

 

Mda, scrie RTM în "About" peste tot.

 

Şi mie mi se pare că se mişcă mai prost decât SP1 (şi-am instalat de pe CD cu SP2 slipstreamed). Poate o fi de vină Data Execution Prevention ăla ? am văzut că-i activat pentru toate programele, şi nu prea merge dezactivat :( System Properties, Advanced, Performance - Settings, DEP.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...