Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Voi ce ati alege?

Recommended Posts

Am vindut laptopul cel vechi si umblu sa-mi iau altul!

Am de ales intre doua modele care au doar citeva diferentze.

Diferentele sunt:

 

Laptop1:

CPU: Athlon XP-Mobility 3000+ (1.6GHz); L2 Cache = 256Kb

VGA: NVIDIA GForce4 420 Go ; 32 MB DDR

Laptop2:

CPU: Pentium 4 3.0GHz; L2 Cache = 512Kb

VGA: ATI Mobility RADEON 9000 ; 128 MB

 

RAM-ul e 512 DDR la 333MHz la ambele (asta ca sa vedeti de unde scad aia 128 la laptopul 2 - si cit imi mai ramane!)

 

In mod normal as lua laptopul 2, dar ma enerveaza Video ram-ul ala sharuit!

VOI CE ATI ALEGE, tinind cont de caracteristicile astea??

 

Va rog frumos, cit mai la obiect.

Nu-mi ziceti ca stiti voi unu ieftin la nush ce firma. D-aia nici nu va zic ce marca sunt. Diferentza de pret nu o luam in considerare.

Share this post


Link to post

Păi în mod normal, dacă nu vrei să te joci (prea mult) pe el, n-ar trebui să-ţi facă probleme memoria shared. Şi dacă nu mă înşel, 9000 are un chip mai nou decât cel de pe GeForce. Deci, #2 !

 

P4 la 3 GHz pe laptop, ce vremuri am ajuns :rotfl:

Share this post


Link to post

P4 e Mobile sau nu? Daca nu, papa mult si se cam incalzeste... Si, tot daca nu, il bate XP Mobile de-l usuca! Apoi, degeaba te bucuri ca are L2 cache 512 fata de 256 la AMD, atata vreme cat L1 cache e infim la P4, 32 fata de 128!

 

Radeon 9000 stie pixel shader, GF4 420 Go e un fel de MX440, deci cam varza la 3D... Apoi, iti alegi tu cata memorie vrei sa aiba placa video, nu e obligatoriu sa aiba 128!!! De obicei poti alege intre 8, 16, 32, 64, 128.

 

Mai zi si hardul de cat e la fiecare (eventual si viteza), cdrw-ul, etc...

Share this post


Link to post

#2, #2, #2, #2, #2, #2 !

 

:butoane:

Share this post


Link to post
P4 e Mobile sau nu?

Nu scrie c-ar fi Mobil!

Scrie asa: Intel® Pentium® 4 processor with HT Technology 3.0GHz

(studiez acum sa vad cei HT Technology aia) ... m-am prins, e de bine!

Si ce daca se incinge?!?! Are cooler, asa e facut sa mearga, care-i prob.?

 

Mai zi si hardul de cat e la fiecare (eventual si viteza), cdrw-ul, etc...

:scarpin: Hmmm... cum am zis si mai sus, in afara de diferentele mentionate, restul e IDENTIC la ambele!

Share this post


Link to post

Hyperthreading e un fel de emulare SMP... merită, când nu ai SMP :)

 

Contează cât se încinge atunci când o să-l ţii în poală, foarte aproape de testicule :rotfl:

Share this post


Link to post

Conteaza la consum, automat la cat te tine bacteria... Iar aia cu HT-ul... Sa fim seriosi, daca nu ai soft care sa beneficieze de HT, e spanac... Ofertele sunt din RO? Noi? Nu te intreb aiurea, ca oferte de laptop-uri tari sunt garla, astea 2 mi se par cam nustiucum...

Share this post


Link to post

Visul meu este un Centrino. Performanta este apropiata de un P4, dar tine bateria de 2 ori mai mult. Acuma daca ai de ales doar intre cele 2... greu de ales. Depinde ce vrei, sa ai performanta da sa-l poti cara usor, sau ai mobilitate, adica sa tina cat mai mult bateria. Intre cele 2 Athlonu' tine mai mult la baterii de aceeasi capacitate.

Share this post


Link to post

2 fara sa clipesc. Merge shi la jocuri brici! Chiar daca are memorie sharuita 9000 e designed good, vedetzi shi voi reviewul pe net. Probat pe viu. Pt. cunoscatori jocul era HALLO. Si hai sa fim seriosi, eu la laptopul meu (SONY Vaio :mrgreen: ) i-am si scos bateria, nu il folosesc in public sa ma dau smecher. Asha ca consumul de energie nu m-ar interesa. :compupunch:

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie off topic dar toti hackerii romani folosesc AMD-uri...De cand ma stiu, am folosit numai AMD-uri. Momentan am tot AMD si-l folosesc deoarece rezista la "frecari" dese si lungi. Acum, in functie de ceea ce vrei sa faci cu laptop-ul tau, alege-l pe cel care-ti foloseste mai bine scopurilor tale (editare, executie, programare, jocuri, arhivare etc). Vorba aceea: este foarte bun Mercedes-ul dar parca mi-as lua un WV!

Share this post


Link to post

eu sunt client fidel Intel, poate si din cauza ca nu sunt maniac dupa jocuri&stuff...as ca ti-as recomanda #2... 8)

Share this post


Link to post
S-ar putea sa fie off topic dar toti hackerii romani folosesc AMD-uri...!

mda...si ca sa te completez, toti hecarii romanii au hard-uri maxtor, cd-drive-uri teac, boxe a4tech si tastaturi & moushi logitech (stiu ca la toti le plac cele microsoft dar deh...microsoft sucks).

bine ca macar TOTZI crackerii (din romania) folosesc intel...

Share this post


Link to post

Copilashi, cadem rau in :o fftopic: ... Omul are o dilema, hai sa-i dam solutii dpdv tehnic...

Share this post


Link to post
...De cand ma stiu, am folosit numai AMD-uri. Momentan am tot AMD si-l folosesc deoarece rezista la "frecari" dese si lungi.

Si eu am folosit to AMD pina acum. Din motiv ca era sensibil mai ieftin la performante cit de cit egale.

As opta totusi pt Intel deoarece majoritatea programelor sunt optimizate pt Pentium, acesta fiind standardul Microsoft.

 

Arhitectura Athlonului este creata in momentul asta de ala care a facut procesoarele Alpha de la SunMicrosystems, care va sa zica s-ar preta beton pt un Linux.

Numa ca n-o sa folosesc doar eu laptopul asta, iar daca nevasta-mea isi prinde urechile dup-aia imi face asa: :maso:

Share this post


Link to post
Numa ca n-o sa folosesc doar eu laptopul asta, iar daca nevasta-mea isi prinde urechile dup-aia imi face asa:  :maso:

 

Deci 2, bun!

Iar acum putintel offtopic. NFS, vorbind acum ca intre oameni casatoritzi in general fara laptop ori cu laptop finalul la-i prevestit bine! :mrgreen:

 

Dovada :mrgreen: :

love___marriage_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Laptop1:

CPU: Athlon XP-Mobility 3000+ (1.6GHz); L2 Cache = 256Kb

VGA: NVIDIA GForce4 420 Go ; 32 MB DDR

Laptop2:

CPU: Pentium 4  3.0GHz; L2 Cache = 512Kb

VGA: ATI Mobility RADEON 9000 ; 128 MB

Eu as alege

Laptop1:

CPU: Athlon XP-Mobility 3000+ (1.6GHz); L2 Cache = 256Kb

VGA: NVIDIA GForce4 420 Go ; 32 MB DDR

 

Am intrebat ca sa fiu sigur daca stiu bine si al doilea are un ditai zgomotul de fond si isi tine citeva ventilatoare la turatii maxime ca sa il raceasca

si se duce bateriea ff repede.Cu toate astea tot se incalzeste prea tare.

Share this post


Link to post
S-ar putea sa fie off topic dar toti hackerii romani folosesc AMD-uri...

 

Pen' că n-au bani de ceva mai bun, de-aia :mrgreen:

 

Noi de exemplu n-am avut nici picioruş de AMD în firmă (servere serioase pe AMD nu prea am găsit), şi nici n-am avut probleme vreodată.

 

Intel VS AMD e o bătaie mare de tot, şi fiecare tabără are argumente beton. Personal, mi se pare că AMD are costuri mai scăzute şi performanţe mai bune decât Intel, cu costul necesităţii unei răciri mai serioase. De fapt, eu aş zice că disputa între tabere nu se desfăşoară pe domeniul procesoarelor, care şi-aşa sunt echivalente din punct de vedere al calităţii de construcţie, ci pe domeniul plăcilor de bază: procesor Intel pe placă Intel nu se compară cu AMD pe VIA/SiS. Poate nForce să-i mai scoată din gaura asta neagră cu plăcile.

Share this post


Link to post
Am intrebat ca sa fiu sigur daca stiu bine si al doilea  are un ditai zgomotul de fond si isi tine citeva ventilatoare la turatii maxime ca sa il raceasca si se duce bateriea ff repede.Cu toate astea tot se incalzeste prea tare.

 

1. Depinde de marca. Daca ai un Acer nu se aude ventilatorul. Daca ai unul facut de Flamingo pe genunchi din bucatzi :mrgreen: se aude. Eu la Acer a trebuit sa fac liniste in camera ca mi se parea ca nu merge ventilatoru si ca sa blocat din cauza prafului. :mrgreen:

 

2. Daca nu te intereseaza sa lucrezi cu el prin trenuri, avioane, sedinte, masina, consumul ridicat de energie, ca problema vorbind = zero.

Share this post


Link to post

Offtopic: Hitmane, psihologii aia au mare dreptate mai...

 

Ontopic: Nevasta era motivul pt care n-o sa pun Linux pe el.

Asta nu inseamna ca n-ar merge XP-ul pe AMD.

 

La nivelul performantzelor era dilema mea. Vad ca majoritatea au mers pe Intel. Cum am zis, si eu as inclina spre P4. Vroiam doar sa mai aud si alte opinii si explicatii, avind in vedere ca n-am avut niciodata ocazia sa pun mina pe un Radeon 9000 de exemplu! Si tot ma enerveaza memoria aia sharuita!

 

Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns. Mi-ati fost de un real ajutor. Subiectul ramane deschis. Continuati, va rog. :)

Share this post


Link to post

NFS-ule, memoria sharuita era o problema inainte. De ce? Pt. ca nefiind dedicata, exista un mic delay la accesarea ei de catre procesorul de pe placa video. Unde mai pui ca mai astepta si traficul octeti de pe magistralele de date. Acum sa mai rezolvat in sensul ca, memoriile si procesoarele nu mai sint asha de slow iar frecventele de refresh si tact au crescut f. mult. Iar ATI 9000 e o placa buna, citeshe reviewul cu google.

Share this post


Link to post
Multumesc frumos tuturor celor care mi-au raspuns. Mi-ati fost de un real ajutor.

 

Hai bre, laşi aşa telenovela fără sfârşit ? ce-ai ales ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Asa magar crezi ca sunt? Momentan inclin spre P4, dar probabil c-o sa-l iau simbata sau duminica... asa ca pina atunci... suspans!

Share this post


Link to post

Rog Intel-istii sa nu se supere pe mine! Este doar o gluma...

system_thumb.jpg

Share this post


Link to post

ADJUDECAT! Si anume... #2:

 

HP Pavilion zv5240us

Intel P4 3.0 GHz

512 RAM DDR

ATI Radeon 9000 128 shared

HDD 60GB

Combo DVD/CDRW 24x

Display 15.4" Widescreen

5in1 Digital Media Reader (AMD-ul n-avea d-asta)

3xusb 2.0

Firewire (nici d-asta n-avea AMD-ul)

Harman/Kardon Speakers

net, fax/modem, etc... the usual...

 

Pagina de prezentare aici.

 

Inca o data, multumesc frumos pt help. Dau o bere! :beerchug:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...