Jump to content
Sign in to follow this  
BogdanG

Alternativa La Centrala Termica Pe Gaz

Recommended Posts

Dormitoarele raman sa fie incalzite in sistem conventional, deci nu se pune problema condensului acolo.

 

Cat despre centrala electrica nu cred ca are cum sa fie mai eficienta decat un ac cu inverter... Din specificatii rezulta ca un AC cu inverter da cca 3.5kw energie termica pentru un kw de energie electrica consumat. In realiztate raportul variaza, in functie de temperatura exterioara, sarcina etc. Atasez un studiu comparativ gasit pe net.

aer conditionat incalzire studiu.pdf

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cool, asta inseamna ca functioneaza ca pompa de caldura.

Probabil ca presupune insa ca din cand in cand sa mai dezgheti chestia de afara, chiar si la temperaturi exterioare pozitive.

Eu am vazut unele facute de Mitsubishi pentru toata casa, insa sunt criminal de scupe. Una de vreo 15kw produsi costa cu tot cu instalare peste 15k€ la mine... aka nu o amortizez pe timpul vietii mele.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

AM folosit eu un Hitachi de 12k A+ pe incalzire, nu mai retin exact COP dar oricum peste 3. Este foarte eficient, mai ales cand nu e f frig afara(peste 0 grade). COP-ul respectiv oricum nu e constant si depinde de temperatura exterioara. La -15 cred ca nu mai era nici COP 1.5. La o comparatie aproximativa cu o centrala termica pe GPL(nu sunt trase gaze in zona) costul electricitatii pt aer conditionat a fost de 1/3 - 1/4 din cel al GPL-ului care ar fi trebuit folosit.

 

Edit. De dezghetat face singur revert la circuit si in 10 min nu mai e gheata deloc pe radiator, plus ca stie f bine sa aproximeze cand sa faca lucrul asta(n-am idee cum). De costat a costat 1000 ron asta toamna fara instalare(am prins o lichidare de stoc).

Uite asta e: http://www.shopix.ro/Aparate-de-aer-conditionat-Hitachi-Bigflow-14KH2PK--clasa-A_p_60027.html COP 3.85.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

De curiozitate, care e pretul la gaz metan si la electricitate in Romania? Ca sa imi dau seama cat de extrapolabile sunt calculele la mine?

La mine pretul gazului metan e legat de cel al electricitatii (ceea ce nu e rau, avand in vedere ca belgia are mai mult de juma' din curent nuclear). 1m3 de gaz metan costa aproximativ 10.5kwh electrici, la pret de noapte (aka vreo 50 centi cu tot cu TVA).

La mine cred ca ar merge bine o dracie din asta, ca temperaturi f scazute nu sunt decat foarte rar.

 

Mai am o intrebare...

Exista si masinarii din astea care sa aiba un singur radiator exterior, si 2-3 in interior? Ca daca ma bag as vrea sa pun in minim 2 camere, si nu vreau sa fac sita peretii exteriori...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Daca te referi la inverter, da, exista dublu si triplu split.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Pretul per kwh gaz metan (ca mai nou factureaza tot in kwh) e cca 0.1 ron. Pretul kwh electric e 0.32ron/kwh (la tariful standard al EON) sau 0.51 si 0.16 diferentiat pe zona varf/gol.

 

LE: La nivel teoretic, la temperaturi peste 0 grade e mai ieftin un AC cu inverter performant. Conform testelor facute (fisierul atasat) diferenta e in favoarea gazului dar doar la mustata. La temperaturi f reduse, in schimb, centrala pe gaz devine sensibil mai economica.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...