Jump to content
Sign in to follow this  
Moshu

The "2 Seconds" Tents

Recommended Posts

Am gasit ceva interesant pe net. Aruncati o privire pe linkul umator. As vrea sa-mi spuneti daca ati vazut undeva, cum se prezinta si de unde s-ar putea achizitiona.

Romania nu este in lista lor pentru reprezentante. Dar poate exista undeva, aduse pe cont propriu.

Share this post


Link to post

Vrei upgrade? :)

Probabil ca nu o sa gasesti prea usor asa ceva in RO si la preturi acceptabile. Tin minte ca al meu cort a fost cumparat din Braila pe vremea cand in CT nu se gaseau corturi cu 2 straturi :P

 

Ca idee, intreaba pe la magazinele cu specific macar daca au auzit de acest producator ;)

Share this post


Link to post

Desi nu sunt cortist e super marfa! Vreau si eu asa ceva si la 35 de pound nici nu e scump.

 

PS: Ti-am modificat eu titlul la "2 seconds" tents.

Share this post


Link to post

NU o sa gasesti asa ceva la noi! Singura posibilitate este sa ti-l comanzi pe net!

Share this post


Link to post

Eu personal nu am incredere in sistem..

pare apropiat de notiunea"unica folosinta"(sau concediu)..

Eu am un cort comunist, facut la urziceni, ce a vazut zeci de veri(cred ca are aproape 20 ani si inca se prezinta bine, chiar daca are betele de fier, este inca solid, mai putin cauciucurile de la intinderile pt cuie ce s-au intarit sau macinat...

Nu prea intra apa nici acum in el, foaia exterioara este din fas cauciucat si musamaua de jos la interior chiar ma intreb cum a putut rezista atata timp..

Oricum si eu m-am gandit la altum, dar vad ca preturile sint nesimt de mari la unele cat de cat mai aratoase, si neaparat cu 2 invelisuri..

Share this post


Link to post

Am vazut si eu unul din asta pe viu, in Vama Veche. In primul rand, nu s-a desfacut cum se spune, nu s-a extins in aer cum trebuie. In al doilea rand, nu mi se parea de 'mare angajament'.

Share this post


Link to post

Cea mai interesanta parte a problemei este viteza de montare cat si timpul alocat strangerii cortului. Daca va uitati cu atentie, in afara de modelul acesta, exista link catre site-ul principal (firma este in Franta) unde se prezinta numai articole de campare, catarare si drumetii. Acolo gasesti si corturi de marimi uriase, unde posti sa bagi masina sub tenda, iar dormitorul e cat al meu de acasa. Dar tot pe sistem bete de fibra, usoare si rezistente. Firma testeaza corturile la apa in conditii indoor si outdoor. Corturile toate au 2 straturi, inclusiv astea.

Nu se compara cu corturile de urziceni unde numai betele au 60 kg (am si eu unul), iar montajul este greoi si pentru un expert. Il folosesc de 30 ani si arata bine si acum. Dar numai la stationari de la 3 zile in sus.

Revenim la "2 seconds".

De rezistenta lor nu ma indoiesc, la modul cum sunt testate acolo. Problema este ca acest cort ar trebui sa stea in portbagaj, si cand n-ai de ales, il... arunci in sus! Ca sa pui unul de urziceni la 10 noaptea, cand ajungi la locatie si dimineata la 8 sa-l demontezi ca tre sa pleci, mai bine dormi in masina :D

 

Si acuma, pe bune la 50 euroi vrei sa te tina toata viata? Stii cum era o vorba "doar daca nu traiesti prea mult..." :) )

 

Daca auziti ceva, ziceti si mie. Sau poate o comanda comuna?

Share this post


Link to post

Euroii sunt vre-o 100, asta la retail, ca pretul acolo il vad in lire si.. la fabricant.

Adevarul e ca pt iesiri de o zi.. e multumitor.

 

Oricum sa nu uitam regula de baza.. de obicei cortul se cumpara la numar de persoane+1..

Adica la 2 persoane trebuie unul de 3... si asa mai departe

Share this post


Link to post

Corecte ambele afirmatii. Intradevar, lire. Am gresit eu cu euroii.

Cortul pentru 2 p intotdeauna l-am luat de 3, ba mai mult ala de urziceni e de 4 + veranda + camera de gatit. Chiar si la cort e bine sa ai spatiu, la gabaritul meu mai ales pe inaltime :D . Astea iglu sunt joase, si pentru mine e un chin mai ales iesitul ca n-ai puncte de sprijin si te tarai ca o rama, dar pentru o noapte merge. :)

 

Acum daca vorbim de pret, macar sunt frantuzesti. Ai vazut ce scoruri au chinezariile de corturi la noi. In metro, de 2 p, 1 strat, 1,35 mil lei vechi. Si cand ploua isi pun folie de plastic pe el, de mori fara aer.

 

Eu mai vreau sa iau unul de 4, de acela cu doua camere in oglinda despartite de un hol, si 2 intrari - fata spate. Am gasit ceva la 3 mil, cu folie aluminizata (stratul 2). Inaltime 1,90. Daca intri pe linkurile lor ai sa vezi ce minunatii, dar cine le aduce de acolo?

 

Uite, tot de la ei chestii mai clasice. Uite-te la modelul T6.2 XL Air. :) >-

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Am vazut ca au magazin care ii reprezinta in Ungaria. Deoarece peste 2 saptamani se pare ca voi merge la Budapesta, in limita timpului disponibil o sa trag o vizita la magazinul respectiv. Si pe mine ma intereseaza un cort de genul asta.

Share this post


Link to post

Salut Rares. Faci drumul asta ocazional, sau se va repeta peste catva timp? Poate ne dai niste preturi.

Share this post


Link to post

Eu sper sa-l fac regulat (adica sa ma mut cu serviciul acolo). Pana atunci mai vedem, va tin la curent.

Share this post


Link to post

Succes si nu ne uita!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...