Jump to content
Sign in to follow this  
bossplaya

Cielo

Recommended Posts

Buna tuturor.

De ceva vreme ma tot gandesc la un Cielo, dar inca nu m am hotarat, si am nevoie de cateva informatii inainte sa o fac. Problema se pune in felul urmator: posed un Vectra B diesel din '97 (cel din semnatura) de care sunt foarte mandru din toate punctele de vedere, si ma gandesc sa il vand si sa imi cumpar un Cielo ..

Pe mine ma intereseaza daca Cielo are ABS (ca dehh - au fost cateva situatii iarna cand am fost la limita si nu stiu ce m as fi facut fara) si caroserie galvanizata - asta am inteles ca nu rugineste - asa o fi - si care modele au de astea si din ce an ?

Inca nu m am gandit cum sa fac - sa cumpar Cielo nou sau sau second, oricum stiu ca pe Opel iau aprox 6000 euro (e 2000 diesel, hatchback, abs, airbag, trapa, car kit, etc., si arata impecabil), si daca e sa cumpar Cielo nou trebuie sa pun diferenta.

 

Astept lamuriri, multumesc. :D

 

P.S.: Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie si rog administratorul(/ii) sa il mute daca este cazul.

Share this post


Link to post

Nu se gasesc Cielo cu ABS... Poate ceva Nexia aduse din afara, dar nu prea cred sa gasesti.

Share this post


Link to post

Eu unul,am Cielo,si totusi,ca sfat ar fi sa-ti pastrezi masina bine mersi!

De ce: 1.Cielo nou,nu mai are aceeasi calitate(ma refer la la finisaj) cum avea o data si este cam la apus de fabricatie;

2.sa-ti iei SH nu gasesti cu ABS si cu ce dotari mai ai tu la Opel;

3.dpdv al consumului o sa te socheze Cielo vizavi de consumul la Opelul motorina cum ai tu.

In locul tau,daca,tot vrei sa o schimbi cu alta noua,m-as gandi la o Nubira cu de toate(inclusiv GPL)!

Parerea mea,

Bafta,

Share this post


Link to post

bossplaya, parerea mea e ca, ori ai probleme la vectra aia si ai bagat sau ai de bagat ceva bani in reparatii .. ori te plictisesti :)

Share this post


Link to post

Parerea mea in legatura cu ceea ce vrei tu sa faci este ca e cea mai proata afacere!

Nu cred ca exista grad de comparatie intre un Cielo nou sau sh cu Opelul tau mai ales ca zici ca e si ingrijit. Gandeste-te bine inainte sa faci o prostie.

Share this post


Link to post

@ Gica - multumesc de lamurire, totusi cu tabla aia galvanizata nu stie nimeni cum e ?

 

@ dadyDei multumesc pt raspuns - dar eu nu vreau sa le compar finisajele - le am vazut la amandoua - o sa iti explic pe larg de ce si cum ma gandesc la miscarea asta, dar mai intai:

1 Vectra B nu se mai fabrica deja :(

2 nu prea am nu stiu ce dotari la Opel (semnificative) in afara de cele mentionate (la ce m am refrit eu prin "etc." - sunt nimicuri de fapt) - de ex. geamurile si oglinzile sunt manuale.. faptul ca e diesel il trage muuult in sus, dar in rest e cam shtock (din cate stiu eu airbagul si abs ul erau incluse in standard si pe atunci)

3 circul mai mult in oras, deci consumul este undeva pe la +7%, chiar 8% urban (asta pentru ca mi place cum isi ia zborul, oricat de diesel ar fi, da clasa la multe benzinare), si DA, stiu care este consumul la Cielo... dar avand in vedere ca alimentez doar de la pompa (se stie cum ii cu motorina asta "second") diferenta de pret la carburant e chiar infima, deci consider ca intre cele doua ar fi doar diferenta de litrii aia in + de care are nevoie pt a pargurge aceeasi distanta (ce i drept e ceva si aia, dar ma e optiunea GPL)

Mi a placut mult expresia ta cu socul :D , dar pe de alta parte chiar as vrea sa vad ce socat ar ramane orice posesor de Cielo daca ar merge la magazin/reprezentanta sa intrebe de caseta de directie NOUA si i ar spune pretul uneia de Vectra B. Eu am schimbat o recent cu una noua, si tin sa te anunt ca nu a fost ieftina DELOC.

Uite - nu sunt nu stiu ce impatimit dupa masini, dar imi place sa am ceva bun. Stiu ca (in general) un Opel este mai bun decat un Cielo, dar un Opel defect nu este mai bun decat un Cielo in perfecta stare de functionare. Si mie imi place ca masina mea sa fie in perfecta stare de functionare, lucru care pe care cu greu mi l permit (la concluzia asta am ajuns).. asta ca sa nu mai pun in calcul faptul ca unele piese nu se gasesc decat la dezmembrari: spre exemplu am avut nevoie de niste plastice din interior de la consola centrala pe care oriunde le am cautat nu le am gasit nici la dezmembrari si apoi am mers la reprezentanta si evident ca din nou nu a fost ieftin de loc. Ba chiar foarte scump.. si apoi vad pe multi cum fac: se strica aia - oo - nu i bai, inca merge, sau aialalta - nu tine de motor/directie/frane deci no problem, merge si asa. Decat sa tin masina asa - ca e logic ca o sa devina jalnica, mai bine nu o am. Ori e functionala 100% la parametrii fabricantului ori e defecta si atunci trebuie reparata, nu tras de ea pana inca se invart rotile..

Si acum ca sa iti zic de fapt de ce ma gandesc la miscarea asta (sa vand Opel ul si sa imi iau un Cielo), este pentru ca vreau o masina (relativ ca varsta) noua, opel ul are 8 ani si.. apoi nu imi plac break urile si mamarutzele, nu vreau sa ma complic pe nu stiu cati ani cu rata/leasing/banca, pe cat posibil sa ies in aceeasi suma... Dacia zboara automat din schema :D , si ramane Cielo ul care e o posibila varianta acceptabila. Treaba ii ca nu am garaj pt masina si incep sa apara puncte de rugina, ori asta e ceva ireversibil.. mi a spus cineva masinile fabricate dupa 2001-2002 au tabla galvanizata => nu rugineste - asa e ? se aplica si la Cielo ?

 

@ Tommy - momentan nu am probleme cu ea, a fost caseta de directie, intr adevara am bagat ceva bani, dar deocamdata e totul ok. Ma gandesc in perspectiva, pt ca la +8ani si 185.000 km in general incepi sa bagi bani in masina, nu ? Ma refer daca umbli cu ea si o folosesti, mai ales pe drumurile din Romania. Poate ca ma plictisesc de fapt, nici eu nu stiu, treaba ii ca ma enerveaza punctele alea de rugina care le am vazut acuma cand am fost la service cu ea, si stiu ca nu au fost acolo, m am uitat bine inainte sa o cumpar. Ii drept nu ii problema mare, e abia la inceput de fapt, dar ma gandesc cum va fi la anul sau peste 2 - 3 ani, de aceea tot intreb de caroserie galvanizata sau tabla galvanizata, nici eu nu stiu - astept lamuriri, si de aceea intreb aici, daca e sa imi cumpar masina care sa aiba asa ceva, atunci trebuie sa fie relativ noua, si un Cielo se incadreaza in bugetul meu. Am alte planuri si oricum nu dispun de bani de Opel Vectra noua sa zic, sau altceva, mai stiu eu.

Oricum, nu ma intereseaza care ce crede, eu stiu cum e treaba, si de aceea am raspuns acum cat mai pe larg posibil ca sa ma inteleaga toata lumea. Nu m am hotarat, nu stiu daca o sa fac asa, e o idee doar.. inca. In primul rand (ca sa se concretizeze) vreau sa stiu exact cum ii cu rugina la astea noi (daca Cielo au asa tabla galvanizata si din ce an dispun de asa ceva), si apoi o sa ma orientez sa vad ce gasesc si la ce bani, sa vad daca se incadreaza sau mai trebuie sa pun si cat - oricum semnificativ mai putin fata de alte marci, si asa mai departe.. dar vad ca nimeni nu imi spune nimic de rugina..

 

Eu asa m am gandit.. in fine, astept raspuns(uri) in continuare.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Daca ti s-a urat cu binele, atunci da Vectra si ia Cielo ;)

Eventual la motorul de 2l o sa ai taxe mai consistente de platit, dar altfel Vectra ta disel vs Cielo

nu suporta comparatie in materie de costuri de exploatare respectiv performante, dotari, confort etc.

Vectra este mult superior!!! Desi per ansamblu si Cielo este o masina reusita, are inclusa tehnologie cam demodata care nu se compara cu cea de pe Vectra ta.

 

-Apoi nu te speria ca Vectra nu se mai fabrica! Piese noi o sa mai poti gasi multi ani de acum inainte.

Apropoo si Cielo nu o sa se mai fabrice mult timp ...

-Consumul tau la Vectra 8% urban disel e foarte avantajos comparativ cu 11-12% benzina urban la majoritatea Cielo.

GPL pe Cielo este o chestie, dar tot consumuri urbane inconstante de 12-13% GPL o sa ai in oras, dar mai ai si alte complicatii tehnice, miros de gaz subtil in preajma masinii si/sau habitaclu respectiv lipsa de spatiu in portbagaj, e mai grea masina si tot timpul iti cari benzina de rezerva cu tine ori ai ori nu ai nevoie, nu mai fuge masina, etc.

 

-Eu aveam impresia clara ca Vectre sunt gramada in shrooturi si deci ai de unde alege piese de schimb.

-Nu te speria de rugina, daca vrei poti sa o supra-antifonezi preventiv, eventual sa iti repari punctele de inceput de rugina si o mai poti duce asa mult timp.

 

-Eu nu am cunostine de Cielo-uri galvanizate, dar poate ma insel.

-Stai linistit ca nici la Cielo nu sunt piesele noi ieftine si nici prea multe Cielo la shrooturi nu o sa vezi.

Si la Opel si la Cielo, problema este ca intermediarii care se ocupa de revanzarea pieselor de schimb umbla si cu adaosuri de 100->150% !!!

Lucrul este chiar verificat cu un numar de piese pe care am incercat sa le cumpar de la diversi comercianti in TM, comparativ cu aceleasi piese luate de pe net tot noi.

Apoi am observat ca numite piese de Cielo care se suprapun cu cele de Opel culmea sunt mai ieftine piesele de Opel!!!

Share this post


Link to post

Caroserie galvanizata gasesti de la Nubira in sus...

Share this post


Link to post

Dpdv al intretinerii,Cielo,este foarte avantajos sau cel putin asa mi se pare mie!

Dupa parerea mea, cu privire la caroserie,cred ca modelele fabricate la noi in tara(dupa AF 2000),sunt mai sensibile(mai prost tratate)!

In concluzie:daca ti-ai lua un Cielo,cu dotarile care le vrei,ar trebui sa ti-l iei pe cel mai scump...si asa,nu cred sa existe airbag-uri in dotare!

De ce nu te gandesti la o Astra?!

Share this post


Link to post

Tabla galvanizata nu inseamna ca nu rugineste. Galvanizarea este acoperirea cu un strat protector de zinc printr-o tehnologie speciala. Daca nu este realizata corect, nu prea protejeaza si oricum rugineste.

Share this post


Link to post
In concluzie:daca ti-ai lua un Cielo,cu dotarile care le vrei,ar trebui sa ti-l iei pe cel mai scump...si asa,nu cred sa existe airbag-uri in dotare!

Nexia.

Share this post


Link to post

@bossplaya

Si ce te faci daca iti iei Cielo si nu ai bani sa o intretii ?O masina noua necesita revizie obligatorie care oricum costa citeva milioane .

Nu mai vorbesc de lipsa de dotari ABS,AIRBAG etc etc .Tu schimbi o masina de 100CP cu una de 80CP care nici aia nu sunt .Desi nu sunt un fan Opel totusi nu-ti recomand un Cielo nou .Daca chiar vrei o masina buna i-ti recomand Leganza cu GPL ,chiar daca este o masina veche (1999-2001) este mult peste Vectra B ,iar consumul pe GPL este de 10% mediu deci 1600lei/km adica mai putin decit diselul tau .

Oricum problemele de caseta de directie exista si la Daewoo deoarece sunt aceleasi cu cele de Opel deci nu ai scapat de problema .Oricum sunt sigur ca nu stii de unde sa-ti cumperi piese ,de cele mai multe ori piesele din dezmembrari sunt mai scumpe decit cele din magazin ,oricum depinde de magazin.

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Nu ignora problema consumului la Cielo mai ales DOHC!

 

11-12 benzină, în Bucureşti nu ai să vezi decă obişnuieşti să mergi cu ea la serviciu zilinic în perioadele super aglomerate. Să nu vii pe urmă pe forum să te plângi cu 14 - 15%... hai 13% când e pusă la punct şi mai puţin aglomerat.

 

Eu credeam că am ceva defect la ea şi am făcut consumul în afară: 6,5% mers la mare până în Venus Duminică seara, 2 persoane fără AC 120 - 130km/h autostradă pe urmă în jur de 80-90 că era noapte.

 

La întoarcere 5 persoane, AC, trecut prin Constanţa mers ceva mai tare - a urcat la 7,4%.

 

În Bucureşti acum îmi ia în jur de 13,5%.

 

Întreţinerea la Cielo nu o să fie chiar ieftină dacă vrei, aşa cum zici să ai maşina bine pusă la punct.

Este ieftină dacă sari peste revizii, pui tobe de eşapament Conex, cauciucuri matador, ulei Aral, baterie rombat, benzină de 95 de la Lukoil etc etc

 

Şi vezi că rugineşte şi Cielo mai ceva ca Opelul.

 

Aşa că ai mare grijă!

 

PS: dacă tot nu-ţi dă pace gândul ăsta poate ne întâlnim şi facem schimb :-?

Edited by alexmohora

Share this post


Link to post

Putem sa calculam asa: cel ami ieftin cielo nou undeva la 7600 EURO. Ia in calcul ca la fiecare 10.000 km versi cam 3-4 mil. Eu te sfatuiesc sa le faci pentru ca au cam inceput sa cada in garantie. Eu am schimbat cam de 400 Euro piese in garantie intr-un an jumate. Consumul te rupe Spui ca-ti place sa demarezi mai sportiv... ha.. cu Cielo daca faci d'astea (vorbesc de alea noi) trebuie sa fi Patriciu. Nu mai vorbesc de manopera la garantie... Am vorbit cu oameni din serviceuri si mi-au confirmat ca arata din ce in ce mai rau... In scurt timp nu au sa se mai fabrice! Asa... , asta asa la prima vedere dar mai sunt destule.In concluzie eu cred ca cu banii astia ai putea sa gasesti ceva la mana a doua care sa fie functional total cum iti doresti... altceva decat Cielo. Te-ai speriat cam tare de rugina. Pe Cielo (asta "noul") il apuca rugina mult mai repede decat a apucat-o pe vectra ta.

Share this post


Link to post

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si informatii.. ce mai pot sa zic, m-ati convins. :D

Deocamdata (cel putin) raman la ce am, si am sa vad pe viitor daca va fi cazut in ce parte ma orientez.

 

Nu ma asteptam la atatea reply uri negative (la adresa Cielo ului), mai ales din partea voatra. Dar din moment ce sunt ale voastre, inseamna ca voi stiti cel mai bine, asa ca "merg pe mana voastra" cum se zice.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

@andone2007: Putem sa calculam asa: cel ami ieftin cielo nou undeva la 7600 EURO. Ia in calcul ca la fiecare 10.000 km versi cam 3-4 mil.

 

Cred ca exagerezi foarte mult. Cel mai mult am platit cand am facut revizia unde sau schimbat si plachetii in jur de 3mil +, iar in rest 190 lei, 150 lei. A si recent am schimbat si distributia si am luat piese de calitate zic eu care m-a costat 365 lei, dar nu am schimbat la daewoo nici in garaje prin spatele blocului ci intr-un servis autorizat. Daca si la daewoo intretinerea e scumpa atunci cred ca cu dacia berlina scapi mai usor :D

Edited by BigMe

Share this post


Link to post

O laie, intretinerea chiar si la berlina e mai scumpa decat la daewoo, ma rog, e mai ieftina daca nu te deranjeaza sa repari cu sarma. Dar daca vrei sa ai si calitate, daewoo e mai ieftin. Eu n-as fi avut bani sa intretin o dacie berlina in perioada in care am avut matiz.

Share this post


Link to post

pai si atunci, ce sa mai zicem de opel sau renault, ca tot vorbeste si se plange lumea ca intretinerea daewoo costa..

Share this post


Link to post

Eu cred ca tu exagerezi ,revizia la Cielo nu are cum sa fie 150-200RON ,acest pret nu acopera nici macar uleiul si filtrele, nu mai vorbesc de manopera care este si aia cel putin 75 RON .Un pret de 365RON pentru distributie Cielo este de ras mai ales ca o curea de calitate (GATES) costa 70RON ,rola intinzator 130RON deci 200RON .Pentru 165RON nu stiu ce service adevarat s-ar baga sa-ti schimbe tie distributia cu garantie 60.oookm sau 18 luni .La orice service adevarat manopera de distributie incepe de la 300RON dar cu garantie si factura.Cea mai ieftina manopera este de 25RON/h in reteaua Daewoo dar calitatea tinde spre 0 .In afara de Autonet nu stiu vreun service care sa nu fii facut probleme cuiva .

Apropo piesele de Opel Kadet sunt mai ieftine decit cele de Cielo asa ca extrapoland Opelul este mai ieftin de intretinut decit Cielo :) )

 

@Bossplaya cum sa dai un Opel de 7 ani pe unu de 20 de ani dar cu facelift =))

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Revizie Masina 60.000 km

 

Bujii 4 buc ngk BPR6ES - 8.5 ron x 4 = 34

Filtru Ulei Mann = 9.5

Filtru Aer GM = 15

Filtru GPL Lovato = 15

Castrol Softec TXT 5w40 = 130

Curea Distributie Gates = 60

Filtru Benzina = 15

Lichid Frana Omv dot 5.1 = 9

Manopera = 55

Curea A/C = 15

--------------------------------------

fa si tu calculul daca tot te razi atata, nu prea imi sta in fire sa aberez pe forum.. asa ca stiu ce vorbesc.

 

Revizia la 30k km. A si inca ceva la Popeci in Craiova este chiar mai ieftin decat unde am facut eu cu cateva sute de mii. Iar la Redexim poti sa te duci cu uleiul si piesele cumparate de tine, dar trebuie sa ai factura la ele si ajunge destul de ieftin depinde ce iti cumperi.

Daca doresti iti scanez si revizia la 40k unde am schimbat si plachetii ca sa vezi ca se poate ;)

 

http://img411.imageshack.us/my.php?image=picc1wa2.jpg

http://img411.imageshack.us/my.php?image=picc2gs0.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...