Jump to content
Sign in to follow this  
luciano

Ce Modificari Ar Fi Putut Face Daewoo La Tico

Recommended Posts

Am avut mai multe masini pana acum, espero, dacia, opel vectra 93 dar m-am hotarat sa raman la tico din mai multe motive: 1. Fiabilitate 2. Consum 3. Pret 4. Piese foarte ieftine 5. Este exact ceea ce-mi trebuia in raport cu venitul meu lunar si utilitatea acestei masini. Totusi cred ca daca coreenii ar fi construit un "new tico" l-ar fi dotat in mod cert cu un motor pe injectie plus alte mici ajustari. Daca ar fi sa schimb ceva la aceasta masina ar fi urmatoarele:

1. Un motor de 1L in 4 cilindri pe benzina (50-55 cp, ar avea acelasi consum cred eu)

2. Cu 5-7 cm mai lata la caroserie si 10 cm mai lunga pt spatiu la genunchi la pasagerii din spate

3. Geamuri electrice fata si oglinzi reglabile din interior

4. turometru

5.Remodelarea bordului si alungirea lui spre portiere de genul espero

6. Remodelarea blocurilor optice

7. Radiocass cu 4 boxe. min 4x20w

Astept si sugestiile voastre

Share this post


Link to post

Si deja ar fi fost ceva ce s-a numit Matiz, s-ar fi faultat singuri. S-a vrut a fi ceea ce a iesit si a functionat foarte bine: o masina ieftina si mica.

 

Toate modificarile mentionate de tine ar fi urcat Tico in alta clasa unde la vremea respectiva era Peugeot, VAG, si n-ar fi luat nimeni coreeana.

Share this post


Link to post

Cu exceptia turometrului, ai descris perfect un... Matiz! :) )

Share this post


Link to post

Si cu turometru a descris tot un Matiz numa' ca e Chevrolet...

Share this post


Link to post

Da un Matiz cu toate problemele lui !!! :) >-

Share this post


Link to post

Eu ii mai puneam lui Maty asa ceva din constructie !

 

Si un turometru. si...in rest, nu stiu "ce probleme" mai are Maty ???? :grumpy:

Daca eram mai pretentios, imi luam Audi A6 sau Mercedes dar... atatia bani am, de atatia bani ma plimb ! :->

post-2132-1154414741_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce-i asta, nene? :shock:

Share this post


Link to post

Aparatori de noroi sub aripa.

Share this post


Link to post

Ticolino o masina reusita care se merita. Singurul capitol la care mai trebuia lucrat este siguranta..

Share this post


Link to post

Mai trebuiau puse ceva fiare prin el-ranforsari cat sa-l faca mai teapan dar nici sa-l ingreuneze. Saptamana trecuta am vazut pe fetesti-cernavoda un accident tico vs bmw x5 (cred). No comment! Siguranta este un minus care nu l-au mai luat in seama.

Share this post


Link to post

Tico este o masinuta conceputa ptr. aglomeratiile urbane din Asia unde din cauza vitezei cu care se circula nu prea ai cum sa o rupi in accidente. Daca noi mergem cu ele pe autostrada cu 140/h,la peste, la mare si la munte sau caram cartofi cu ea, o facem ca nu ne permitem alta sau pentru ca iubim aceasta masinuta. Eu personal sunt foarte multumit de ea si cu toate ca am posibilitatea de a alege nu voi renunta la ea (chiar am contrariat multa lume)

PS multe din modificarile care sau enumerat s-au facut si vor mai urma! :-?

Share this post


Link to post

Un motor mai batos (55-60 cp), mai lata cu vreo 10 cm si alta punte spate

Share this post


Link to post

Ideea era un up-grade la tico cum orice mare producator de autoturisme aduce up-grade-uri la modelele fabricate. Nu poti fabrica acelasi model de autoturism la nesfarsit. Pana si umila noastra dacie a fost inzestrata cu un turometru, cu un motor de 1,4 ,cu blocuri optice noi, etc. Ma refer exclusiv la clasica berlina.

Sa fabrici la nesfarsit acelsi model si doar modificandu-i doar pe ici pe colo un furtunas sau o supapa asta nu se cheama up-grade. Stiti voi vre-o marca de masina care sa nu i se facut up-grade? Personal nu cunosc!

Asa ca de ce Tico sa ramana la desig-nul original cu motorul ei deja depasit . Are totusi 18 ani!!! In 10 ani nemtii au scos 3 modele de opel vectra, Japonezii 8 modelele de mitshubishi evo, etc. Ca se va asemana cu sora ei matiz, si ce? Cielo si espero nu se aseamana? Mai stiti voi in prezent vre-o firma de masini care nu face modele fara cel putin in optional geamuri elctrice fata, ABS, airbag? Personal as plati in plus pt un tico 1000 euro dar sa aiba aceste 3 minime optiuni. Totusi consider ca nu este necesar o urcare a pretului din partea fabricantului pt aceste optiuni, trebuie sa tina pasul cu ceilalti.

Share this post


Link to post

ABS? =)) E cam usurica. Airbag? =)) La un impact frontal te turteste cu tot cu airbag... Geamurile electrice-DA!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...