Jump to content
Sign in to follow this  
ASIMO

Cascada Lotrisor

Recommended Posts

Dupa o saptamana de probleme, am ceva timp sa va arat un alt loc frumos din Valcea : "Cascada Lotrisor".

 

De la Rm. Valcea intrati pe Valea Oltului. Dupa ce treceti de Cozia (aici trebuie sa vedeti Manastirea si ruinele castrului roman Arutela care este chiar inainte de baraj) intrati in Defileul Oltului. Imdiat dupa viaductul Carligul Mic (cel mai lung), pe partea dreapta veti vedea Motelul Lotrisor (nu sunt mai mult de 35 km din Rm. Valcea pana la Motel Lotrisor). Imediat dupa parcarea motelului, inainte de pod, se face un drum forestier la stanga. Opriti acolo, pentru ca, mai nou, exista o taxa de 5lei pentru fiecare auto. Dupa care urmeaza drumul forestier. Destul de rupt, dar nu mi-a pus de nici un fel in pericol Kalosul. In schimb, mare atenite, ca peisajul va fura... Iti vine sa te opresti la fiecare refugiu sa faci poze. Dupa circa 2km. ajungeti la cascada. Pozele spun aproape totul. Daca va tine, pe langa cascada e o poteca care urca pe un platou superb, deasupra cascadei (cascada iese dintr-un tunel). Acum multi ani, cand eram mai tanar, am stat acolo cu cortul... a fost superb. Exista la marginea platoului un "cioc" de piatra, de pe care se vede superb defileul de sus.

 

De la cascada se poate urca pe drum pana la cantonul forestier. Nu stiu in ce stare e drumul, insa peisajul e din ce in ce mai frumos.

 

Drum bun!

 

post-1015-1154070896_thumb.jpgpost-1015-1154070926_thumb.jpg

post-1015-1154070972_thumb.jpgpost-1015-1154071014_thumb.jpg

post-1015-1154071089_thumb.jpgpost-1015-1154071192_thumb.jpg

post-1015-1154071281_thumb.jpgpost-1015-1154071317_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Superb peisajul. Merg foarte des in zona insa nu stiam de existenta cascadei. Oricum e bine de stiut pentru o viitoare escapada. :) >-

Share this post


Link to post

Intr-adevar frumos. Acum 2 zile am fost la Sibiu si cand eram pe Valea Oltului la un moment dat pe dreapta chiar am vazut un panou mic pe care scria "Vizitati Cascada Lotrisor, 100 metrii", ceva de genul asta si era prima oara cand il observam trecand pe-acolo, banuiesc ca e pus de curand. M-am uitat eu prin preajma, insa nu am vazut la 100m nici o cascada, nestiind ca trebuie urmat un traseu ceva mai elaborat dupa cate vad.

 

In orice caz, e de retinut !

Share this post


Link to post

Am fost si eu azi acolo, si e foarte frumos intr-adevar. Ce nu stiu probabil multi (si am descoperit intamplator) este faptul ca se poate urca pe langa cascada pana undeva deasupra pesterii din care iese Lotrisorul.

 

Pun si cateva poze:

- Prima, asa se vede de deasupra cascadei drumul si cheile

- Pestera de unde vine apa

- Vederea asupra cascadei de sus

post-92-1185991915_thumb.jpg

post-92-1185991926_thumb.jpg

post-92-1185991932_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Intr-adevar superb peisajul, mai ales daca este facut pe jos, pana la cascada! Am fost acum 3 zile acolo, o sa revin si cu ceva poze! :)

Share this post


Link to post
Ce nu stiu probabil multi (si am descoperit intamplator) este faptul ca se poate urca pe langa cascada pana undeva deasupra pesterii din care iese Lotrisorul.

 

Eee, nu zau?! :P

 

Daca va tine, pe langa cascada e o poteca care urca pe un platou superb, deasupra cascadei (cascada iese dintr-un tunel). Acum multi ani, cand eram mai tanar, am stat acolo cu cortul... a fost superb. Exista la marginea platoului un "cioc" de piatra, de pe care se vede superb defileul de sus.

Share this post


Link to post

Cateva poze de la cascada si cateva de pe drumul spre aceasta:

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...