Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Pot inmatricula o Leganza?

Recommended Posts

As avea posibilitatea sa-mi aduc o Leganza full din Germania.Din 99 sau 2000 super impecabila.O pot inmatricula?Ma costa vama?Cat o fi?

Share this post


Link to post

Depinde ce Euro e.Pentru taxe vamale si tva ei au niste cataloage de genul o masina marca x din anul y valoreaza atat.Vezi ca am impresia ca de la o anumita capacitate cilindrica in sus se platesc si accize.

Share this post


Link to post

obligatoriu sa ai euro III, altfel nici o sansa...

 

acun 2 sapt un prieten era gata gata sa aduc un golf IV euro III din Germania taxele vamale fiind 1500 euro

 

taxele vamale se calculeaza in functie de cm cubi si anul fabricatiei

Share this post


Link to post

Pai eu nu stiu ce euro e Leganza ca altfel nu va mai chestionam.Cert e ca daca te costa si vama nu mai merita.Iei una din Romania la aceiasi kilometri.

Share this post


Link to post

Mai ce draq vorbiti acolo... NU se platesc taxe vamale ...!!!!.....Doar TVA!!!...

Share this post


Link to post

Zeule se platesc daca vehicolul nu a fost produs in Europa.

Share this post


Link to post

trebe' sa fie scris in actele masinii (atunci cand o cumperi din germania), ei iti sciu undeva pe acte ce euro are, oricum nu cred ca are euro III.

 

intr-adevar daca masina a fost facuta in afara UE atunci platasti taxe vamale, tva-ul se plateste oricum...

 

cele mai bune afaceri le fac polonezi la ei nu exista limita de euro cand vrei sa aduci masina de afara, am impresia ca doar la noi, unguri, bulgari este aceasta chestiune

Share this post


Link to post

zeule, ei inteleg prin vama accizele care se platesc...

vama e 0%.

si ce puii mei ziceti voi ca la aceeasi bani o leganza din tara e la fel cu una din Germania??? sunteti inconstienti, sa va luati voi masina second din ro... macar daca ai lua-o la 4k sa stii ca nu e o pb daca mai bagi ceva bani in ea dar sa dai si vreo 8k si sa trebuiasca sa bagi bani in ea...

Share this post


Link to post

nu sunt sigur, dar din cate stiu eu euro III a aparut in 2002, deci nu exista pe masini mai vechi de 2002...totusi mai verificati informatia

Share this post


Link to post
nu sunt sigur, dar din cate stiu eu euro III a aparut in 2002, deci nu exista pe masini mai vechi de 2002...totusi mai verificati informatia

 

Normele euro 3 au intrat in vigoare in UE la 1 ian 2000 (in acelasi timp in RO intrau in vigoare normele eu2). Deci e clar ca masini euro 3 au inceput sa fie produse inainte de 2000.

Share this post


Link to post
zeule, ei inteleg prin vama accizele care se platesc...

vama e 0%.

 

La orice platesti vama daca nu e produs in UE! Inclusiv la automodele, daca e USA sau Japan am vama 30%!!! Si NU sunt accize!!!

Share this post


Link to post

Aseara am observat ca a aparut la mine in parcare un cielo cu numere de Germania.Scrie NEXIA EXECUTIVE pe el, are bordul un pic schimbat(are niste insertii ca de aluminiu) e full.Sunt curios ce vrea sa faca cu el??

Share this post


Link to post

nu e vorba de tara de productie ci de tara de provenienta. daca leganza a venit din koreea si a intrat in germania (e inmatriculata acolo) s-au platit deja taxele vamale. cand o aduci in ro nu mai platesti taxe. ar fi absurd.

de ex. poti sa aduci din germania mitsubishi cu euro3 si sa il inmatriculezi fara a plati vama.

de certificat, e vorba de certificatul eur1 care certifica ca marfa vine din CE. se aplica la orice marfa nu numai la auto.

Share this post


Link to post

Atunci explica te rog de ce eu cand am vrut sa aduc din BG si USA un produs japonez trebuia sa platesc vama 30%!!! Ca il cumparam de acolo cu acte, din magazin, in ambele cazuri!

Share this post


Link to post
Atunci explica te rog de ce eu cand am vrut sa aduc din BG si USA un produs japonez trebuia sa platesc vama 30%!!! Ca il cumparam de acolo cu acte, din magazin, in ambele cazuri!

 

Din simplul motiv ca nici una nu face parte din UE. Deci ce e din afara UE are taxe vamale 30%.

Share this post


Link to post

korekt! Mai nou, acum poti sa incerci din HU... astia au preturi suuuper mici in tara lor, cel putin la electronice, nu sunt ca nesimtiti astia de aici... si sunt in CE!!!

Share this post


Link to post

Deci ca sa ies in HU imi trebuie 500 EUR la mine... De unde sa-i scot????

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...