Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Jurnal de vacanta 2004

Recommended Posts

Mă consider un om normal şi obişnuit. Am terminat o facultate, mi-am întemeiat o familie, am un salar care îmi permite să trăiesc decent, şi totuşi… nu sunt mulţumit. Nu-mi doresc o maşină mai luxoasă şi nici o casă mai mare. Tot ce-mi doresc acum este o schimbare în bine a societăţii noastre care a devenit de-a lungul anilor o epavă, iar noi, cei ce formăm societatea, ne adâncim în această stare de fapt fără să ne dăm seama de consecinţe. Aceste rânduri sunt scrise cu amărăciune în suflet şi cu speranţa că Dumnezeu va face dreptate odată, când va dori El. Eu nu am să judec pe nimeni, doar vă voi spune o poveste de vacanţă.

 

În vara acestui an (2004), am hotărât să petrecem concediul – eu şi soţia mea – pe litoralul Mării Negre, la Eforie Nord. Dincolo de speranţele pe care mi le-am clădit de-a lungul unui an întreg, am găsit o lume plină de oameni puşi pe căpătuială, indivizi gata să o vândă şi pe mama lor pentru un gologan în plus. La două săptămâni după ce m-am întors, gustul pelinului încă mai persistă.

 

Cititi tot jurnalul la http://www.dataman.ro/jurnaldevacanta

Share this post


Link to post

Din pacate ai reusit sa oglindesti perfect realitatile din scumpa noastra patrie.Europa unde esti?

Share this post


Link to post

valer, tot respectul!

ai un stil aparte, un calm banateano-ardelenesc teribil, o nota ironico-serioasa care m'a terminat.

mi'a facut o deosebita placere sa citesc totul pana la capat, iar gustul lasat este intr'adevar amar... ma refer la realitatea de kko care ne inconjoara...

 

numai bine!

Share this post


Link to post
valer, tot respectul!

ai un stil aparte, un calm banateano-ardelenesc teribil, o nota ironico-serioasa care m'a terminat.

mi'a facut o deosebita placere sa citesc totul pana la capat, iar gustul lasat este intr'adevar amar... ma refer la realitatea de kko care ne inconjoara...

 

numai bine!

Multumesc pentru cuvintele frumoase. De origine sunt devean, stabilit dupa facultate in Timisoara, asa ca ai nimerit-o :oops:

Cred ca pana la urma va trebui sa ne resemnam, vorba aia... "da' multi".

Share this post


Link to post

1.Cam cum ti s-au intamplat toate astea tie??

2.romanii sunt un popor de nenorociti si am inteles asta inca din clasa I cand ma bateam cu tiganii ca cereau taxa de " smecher" in curtea scolii.

3.Remediul pt. aceasta problema este sa ripostezi pe masura.Iti spui Heart of stell ( Manowar) il urmaresti pe ala cu microbuzul si ii spargi fata, geamul de la masina de fata cu turistii acolo.Apoi chemi si Politia sa-l ia si ii mai dsai cateva si la Politie.

Eu sunt dezgustat de Romania si probabil ca de asta am si inceput sa reactionez asa...dar cu vorba buna nu se mai face treaba.Asa ca revino-ti si schimba-ti atitudinea ca data viitoare poate fi mai rau de atat.

Share this post


Link to post

Valer,

Ca tine am patit si eu de fiecare data cand am calcat in partea "nordica" a litoralului romanesc. Anul asta mi-am bagat mintile in cap si am fost in Vama Veche. Rezultatul a fost o saptamana relaxata petrecuta pe litoral. Nu credeam ca se poate intampla asa ceva, dar am fost fortat de imprejurar sa merg la noi pentru ca am avut doar o sapt. concediu si nu am avut timp sa ajung in grecia. Ce e mai sus de Mangalia se numeste tzeapa. Am mai mers cu masina prin Costinesti, Neptun, Olimp si am ramas consternat de tampenia si prostia si prostul gust predominant. Seara m-am dus in Vama si am ascultat in Club A un concert live si m-am linistit cu niste pahare de tequila. Daca mergeti pe litoral, mergeti in vama sau 2 mai. In rest e jeg.

Share this post


Link to post

subscriu...

btw : vedeti ca in perioada 3-4 septembrie in vama are loc editia a doua a festivalului stufstock...

deci...cine nu e in sesiune si mai are si bani dupa concediu nu cred ca ar face o alegere rea :lol:

www.stufstock.ro

Share this post


Link to post

Frumos scris. Ai avut parte şi de evenimente, alţii stau cu săptămânile la mare şi nu păţesc atât de multe :)

 

E bine că voi încă mai speraţi că se poate face ceva cu oamenii din ţara asta...

Share this post


Link to post
Frumos scris. Ai avut parte şi de evenimente, alţii stau cu săptămânile la mare şi nu păţesc atât de multe :)

Cred ca toata lumea are parte de evenimente. Unii dintre noi insa preferam sa lasam sa treaca evenimentele peste noi fara a le da importanta. Pentru unii, toate astea trec prin inima si vrand-nevrand se consuma.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...