Jump to content
Sign in to follow this  
Dromichete

Casco in Perioada Leasingului

Recommended Posts

Buna ziua.

Care este treaba cu CASCO?

Eu am un Kalos sedan din iunie 2004, 1.4 16 V, full. Leasing pe 4 ani.

Rata CASCO este de 154 EUR pe trimestru.

Am intrebat daca dupa un an lipsit de incidente am dreptul la o reducere a politei (asa cum de altfel scrie in contractul de CASCO de la ASIBAN). Am primit raspunsul ca nu, deoarece am avut un tarif preferential! Adica 616 EUR /an la o masina de 12000 EUR este un tarif preferential? Ar reveni cam 2% din valoarea masinii.

La voi cum este?

Share this post


Link to post

Dai sa caute ca s-a tot discutat. Uite CASCO

Share this post


Link to post
Adica 616 EUR /an la o masina de 12000 EUR este un tarif preferential? Ar reveni cam 2% din valoarea masinii.

La voi cum este?

 

Foloseste un calculator, cand mai dai "ar veni"-uri. Vine 5,1% ceea ce nu este rau, parerea mea.

Nu ti-a scazut rata deloc?

Share this post


Link to post

Da, asa este 5,1 % pe an.

Rata fixa cum ziceam.

 

Nu cita mesajul anterior in intregime

Share this post


Link to post

Cam ciudat, sincer sa fiu. Cum am avut leasing pentru un an, nu stiu exact cum e normal sa se intample. Intr-adevar, sunt totusu tarife mai mici la Casco in perioada leasingului.

 

PS: Care sunt firmele implicate in afacerea asta?

Share this post


Link to post

Din experienta mea, deduc 2 variante:

1. nu se modifica

2. ar trebui sa scada, dar la mine s-a "dedus" clauza asta, avand in vedere ca am avut vreo 3-4 mici "interventii" in primul an, si asta in conditiile unui prime de vreo 580 EUR/an (la Premium Plus fara aliaje)

Dar ma rog, eu am masina din 2004, nu din 1994. In 10 ani, multe lucruri se pot intampla :D (pentru posteritate, la data acestui post Dromichete al nostru avea masina din 1994, ba mai era si Chevrolet Kalos)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Poate se muta topicul unde s-a mai discutat.

La mine Casco nu intra in contractul de leasing, am grija sa-l platesc eu separat odata la trei luni. Spre deosebire de alte firme de leasing la care am fost si impuneau plata CASCO odata cu redeventele. Desi dealerul mi-a spus ca dupa un an rata scade, nu am intrebat si la asigurator deci nu stiu ce sa-ti spun. Si eu am avut un procent promotional, dar de 4%. Rata este 144 euro/trim. la o valoare de ~14400. Sorry :rolleyes:

Share this post


Link to post

E o particularitate a asigurarii CASCO, deci aici ramane.

Share this post


Link to post

Pe anexa contractului de leasing cu bcr prima anuala asigurata scade 515/an in primul an si 309/an in al cincilea an. Mi se pare normal pentru ca si suma asigurata scade.

 

Eu am avut probleme cu rata. Ratele de casco le platesc separat, dar datorita unei neintelegeri, pe ultima rata de leasing mi s-a facturat inca odata aceea rata de casco (sa nu mai zic ca cu tot cu tva), casco platit fara intarziere.

Share this post


Link to post

@sebip, si eu tot cu bcr am contract, cum naiba scrie la tine suma asigurarii CASCO pe anexa, ca la mine nu apare nimic de genul asta? Cand ai facut leasingul, anul asta? Mai nene, ce le mai schimba si astia...

 

clarificare: desi la mine anul masinii este 2006, contractul este din octombrie 2005.

Share this post


Link to post

Scuze :D din cauza vitezei m-am incurcat, am si leasing si casco cu BCR (BCR Leasing, respectiv BCR Asigurari). Respectiva anexa nu e la contractul de leasing ci la contractul de casco.

Share this post


Link to post

Si suma anuala la CASCO e trecuta in contractul cu BCR asigurari? Eu nu am decat contract pe un an, nu pe toti 5 ai leasing-ului (pardon, la mine sunt 4).

Share this post


Link to post

sper ca despre asta vorbim

 

Contract din oct.2005

post-2586-1149590613_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aha, eu ori m-am ramolit si nu mai tin minte ca am semnat asa ceva, ori n-am asa anexa. Ma uit cand ajung acasa, m-ai facut curios.

 

Edit: acu' vad ca nici tu n-ai semnat, au semnat ei intre ei :) ))

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

Mie mi-a venit ieri un plic de la HVB Leasing prin care ma anuntau ca, dat fiind faptul ca, in urma evaluarii efectuate de catre ei, UNITA nu nu mai corespunde standardelor lor blablabla, incepand de acum polita a fost transferata la Generali Asigurari(parca).

Pe polita de asigurare parca am vazut ceva de genul: "prima rata/prima de asigurare 5x Euro, a doua (actuala) 4x Euro).

Nu am dat mare atentie la ce scria pe acolo, dar acum m-ati facut curios. Cand ajung acasa ma uit mai atent la chestia asta.

Share this post


Link to post
Edit: acu' vad ca nici tu n-ai semnat, au semnat ei intre ei

 

Pai pentruca pana la finalizarea leasing-ului BCR este proprietarul

 

@dromichete: Apropo ai Kalos din 1994???

Share this post


Link to post
Mie mi-a venit ieri un plic de la HVB Leasing prin care ma anuntau ca, dat fiind faptul ca, in urma evaluarii efectuate de catre ei, UNITA nu nu mai corespunde standardelor lor blablabla, incepand de acum polita a fost transferata la Generali Asigurari(parca).

Pe polita de asigurare parca am vazut ceva de genul: "prima rata/prima de asigurare 5x Euro, a doua (actuala) 4x Euro).

Nu am dat mare atentie la ce scria pe acolo, dar acum m-ati facut curios. Cand ajung acasa ma uit mai atent la chestia asta.

 

Generali Asigurari nu se mai ocupa de RCA ci doar exclusiv de CASCO, si cum nu au clienti la asa ceva s-au gandit sa faca o intelegere un HVB. Macar te-au intrebat daca esti de-acord cu transferul ? Si eu tot la Unita am, insa nu mi-a venit nimc.

Share this post


Link to post

HVB lucra si inainte cu Unita si Generali. Probabil acum au facut diferenta, au inmultit-o cu o reducere pe la spate si le-a iesit din joc Unita.

Share this post


Link to post

La mine e cat se poate de fixa...si parca imi pare si logic, pentru simplul fapt ca daca masina'ti ia foc in al 3lea an...compania de asigurari tre' sa ia una noua, nu? :)

Share this post


Link to post
Din experienta mea, deduc 2 variante:

1. nu se modifica

2. ar trebui sa scada, dar la mine s-a "dedus" clauza asta, avand in vedere ca am avut vreo 3-4 mici "interventii" in primul an, si asta in conditiile unui prime de vreo 580 EUR/an (la Premium Plus fara aliaje)

Dar ma rog, eu am masina din 2004, nu din 1994. In 10 ani, multe lucruri se pot intampla :D (pentru posteritate, la data acestui post Dromichete al nostru avea masina din 1994, ba mai era si Chevrolet Kalos)

Pentru posteritate masina e din 2004 (daca citeai mesajul vedeai, nu neaparat din profil unde era gresit, intre timp am corectat).

 

 

Cam ciudat, sincer sa fiu. Cum am avut leasing pentru un an, nu stiu exact cum e normal sa se intample. Intr-adevar, sunt totusu tarife mai mici la Casco in perioada leasingului.

 

PS: Care sunt firmele implicate in afacerea asta?

Firma de asigurare CASCO e ASIBAN. Leasingul e separat la firma DiBas.

Share this post


Link to post

Acu' daca tot m-am bagat in vorba, sa dau si valorile "reale", luate direct din politele de asigurare (UNITA prin HVB Leasing prin GTT-initial).

 

AN 1 - Valoare asigurata: 12576, Prima 566 (4,5%)

AN 2 - Valoare asigurata: 11318, Prima 509 (4,5%)

 

Concluzia este:

- valoarea asigurata scade

- cota (%) ramane constanta

- prima scade

Share this post


Link to post

Confirm acum, cu contractul de Casco in fata. Perioada este de un an, si nu am un desfasurator al ratelor decat pe aceasta durata. Ma intreb acum cum o fi oare in al doilea an - scade?

Share this post


Link to post
La mine e cat se poate de fixa...si parca imi pare si logic, pentru simplul fapt ca daca masina'ti ia foc in al 3lea an...compania de asigurari tre' sa ia una noua, nu? :)

Subscriu si confirm. Recomandarea mea este fie sa negociati dur cu ei, fie sa apelati la un broker. ...In eventualitatea in care firma de leasing va lasa cateva variante - asa cum am avut eu la BCR. Eu am apelat in al doilea an la broker si am economisit semnificativ. Nu am acum actele la indemana si nu vreau sa dau cifre eronate, dar se discuta de diferente semnificative, de peste 10%. Insa datorate doar negocierilor, nicidecum vechimii masinii!

Edited by DIO

Share this post


Link to post

Eu am leasing-ul pe 4 ani, si obligat CASCO tot pe 4 ani. La mine suma asigurata scade de la an la an, si implicit si prima de asigurare dupa cum urmeaza :

- primul an: valoarea asigurata 16.802, prima 665

- al 2-lea: valoarea asigurata 14.618, prima 579

- al 3-lea : valoarea asigurata 12.433, prima 492

- al 4-lea : valoarea asigurata 10.921, prima 432

 

Tin sa mentionez ca am CASCO la unita, si e facuta printr-un broker, de ei. Eu decat am avut de ales intre 2, sau 3, firme de asigurari ...

Share this post


Link to post

Prin cine ai facut leasingul? Eu am leasing la HVB si au facut asigurarea prin HVB Insurance - la Allianz.

 

Ce scrie pe polita:

suma asigurata prima asigurare

1. 16802 852

2. 15122 852

3. 13442 852

4. 11761 852

 

Si valoarea vad ca a primei este mult mai mare ca la tine - dar ceea ce ma deranjeaza este ca suma nu scade. Le-am trimis azi un mail - sper sa-mi raspunda pe maine sa fiu lamurit.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...