Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Zebre cu dinti!

Recommended Posts

Trecind ieri prin Militari ca sa ies pe A1, la un moment dat trec peste o trecere de pietoni si dintr-o data face masina "zzzzzzzzit"... tocmai ma intrebam speriat ce "morts de sa mere" poa' sa fie, cind ... alta trecere, acelasi zgomot! La urmatoarea, incetinesc, casc ochii ... si ce vad... toate benzile albe de la zebra au multe santzuletze transversale mici! Sunt facute cu intentie, adica nu e stricat asfaltul, sau mai stiu eu ce...

 

Pentru ce naiba sunt santuletzele alea? (ca daca erau un fel de a te atentiona ca esti pe o trecere, nu prea vad rostul... ca daca dormi la volan si te trezesti pe trecere, e cam tirziu, Doamne fereste!)

Share this post


Link to post

Mda, aceeasi problema am avut-o eu sambata, cand fiind al 2lea la semafor, s-a nimerit sa calc ambreiajul fix cand incepea trecerea de pietoni. Mama, mama, am zis ca se dezmembreaza masina, imediat m-am gandit la cutia de viteze ceva (v-am zis ca tocmai schimbam a 2a).

Probabil sunt facute pentru a nu trece cu viteza prin zona trecerii de pietoni, nu stiu de ce naiba le-au facut. Oricum, uitandu-ma de aproape, sunt facute din niste bucati de platbanda sau asa ceva aplicate peste vopseaua alba. Mai exista bucati late cat tot drumul si pe dunga transversala din fata trecerii (care BTW, cica nu trebuie calcata cand dai prioritate sau stai la stop, dar cine respecta).

Share this post


Link to post

Eu cred ca sunt puse cu bunastiinta pentru a te face sa reduci viteza.Dar mai logic era sa fie inainte de trecere,nu chiar pe ea.

Share this post


Link to post

Sau sint puse pt a mari durata de pastrare a vopselei pe asfalt

Share this post


Link to post

cred ca sunt puse sa te oblige sa micsorezi viteza, dar cred ca ar trebui puse mult inainte de trecere...si poate chiar 2 rinduri la distanta unul de altul...ca daca ti-l pune la 2 metri de trecere kuku mai reuseste sa frineze...

Share this post


Link to post

Stai ca mi-a venit o ideie... la iarna sa nu mai alunece pietonii pe trecere!

O fi bine? :roll:

Share this post


Link to post
Stai ca mi-a venit o ideie... la iarna sa nu mai alunece pietonii pe trecere!

O fi bine? :roll:

 

...sau sa cada direct in nas...fara sa mai alunece tz metri... :lol:

Share this post


Link to post

ma gindesc ca din punct de vedere al traficului e in regula. Benzile au striatii numai unde e continua si practic daca o calci face masina ca toti dracii, te sesizezi si te regrupezi. La trecere de pietoni stii dupa ce te frigi o data si alta data incetinesti. Sunt mai practice decit sicanele alealalte care erau puse in fata scolilor si-ti rupeau masina

Partea nasoala o sa fie la iarna cind o sa prinda gheata in cute, sau o sa le rada REBU cu Plugurile :aloooecineva: minte de edil bucurestean

Share this post


Link to post
...La trecere de pietoni stii dupa ce te frigi o data si alta data incetinesti.

Ei, pe naiba, n-are masina nici pe draku daca treci peste alea... cel putin a mea nu s-a plins. Asa ca dupa sperietura initiala si dupa mirarea aferenta, am trecut si mai tare peste ele ca-mi place sunetul! :twisted:

Share this post


Link to post

mie nu mai imi trebe. M-a disperat. Nu stiu cum reactionati voi dar mie mi se rupe sufletul cind aud celebrul zgomot de magar care rage infundat

Share this post


Link to post

daca sunt puse ca sa reduci viteza , nu e o idee prea buna, pentru ca poti sa le iei printre roti; si in mod normal trebuie sa reduci viteza inainte de trecere, nu chiar pe trecere

Share this post


Link to post

Deci nu-s puse ca sa reduci viteza... asta a fost si parerea mea.

 

Totusi... nu stiu cum e la Cielo... dar cu Matizul nu poti sa le iei intre roti... am incercat eu! Nu-i masina destul de lata. Macar una tot iei!

Share this post


Link to post

niste cretini notorii astia de la PS6 asta patesti daca dai primaria pe mina unui luptator de la militie, facem cu toti ca-n reclama de la Love Plus e singura chestie care are logica vis a vis de prostiile alea, o senzatie deosebita :lol:

Share this post


Link to post

cu dacia, tico si matiz nu poti sa le iei printre roti, ai avut dreptate

fusesem indus in eroare de faptul ca unele treceri de pietoni au dungile zebrei mai inguste (sunt cateva), unde reusisem sa evit "placerile zebrei"

tare sunt curios care e motivul oficial al montarii acestor accesorii

Share this post


Link to post
cu dacia, tico si matiz nu poti sa le iei printre roti

 

Eu cu Nova pot sa le iau intre roti. Cel putin cu fata trec fara probleme. Mai greu e cu spatele pt ca ecartamentul e ceva mai mic la puntea spate.

Share this post


Link to post

Mda, le-am văzut şi eu azi. Pot să le iau între roţi :) da' tot nu le văd rostul. Şi sunt puse şi pe benzile de separare - acolo le-nţeleg rostul, să simţi când ai călcat linia, dar pe trecere ?! :scarpin:

Share this post


Link to post

obisnuiti-va cu ele ca se pare ca este epidemie.

azi au aparut in capatul bd. expozitiei :D

Share this post


Link to post

Mai sa duc masina la service din cauza lor pana m-am prins ce si cum. Cred ca sunt limitatoare de viteza.

Share this post


Link to post

Eu cred ca este o investitie desteapta din partea primariei care mai duce niste bani in conturile cuiva. Alt rost nu vad. Poate ar fii "un zgomot mai amenintator cand treci razant prin spatele sau fata pietonului angajat regulementar in traversare, bai incepatorule" pentru cine practica asa ceva. Sau pentru aventuri la iarna pe treceri cand o sa se stranga gheta in striatii si pietonii o sa faca patinaj in plonjare cu nasu'n dunga trecerii.

Share this post


Link to post

Va fi interesant de vazut ce se va intampla in viitor!

Asta pentru ca m-am uitat atent si dpv calitativ se pare ca sunt facute bine, ceea ce inseamna ca durata lor de viata va fi de cativa ani bunicei, in timp ce asfaltul la noi este plin de gropi sau macinat intr-un an sau doi (cel putin in Bucuresti)!? Incepand de la anu' or sa ramana precum niste mici insule in asfalt!?

Mie unul imi place zgomotul facut si nu incerc sa le ocolesc... ;)

Share this post


Link to post

Nu stiu unde ai vazut tu ca din pct. de vedere calitativ sunt facute bine, pt. ca la Piata Gorjului, deja s-au cam ros pe banda 1, sens spre Pitesti. Vazut aseara.

Share this post


Link to post

Mai bine puneau niste 'speed bumper-shi' erau mult mai util. Obligatoriu te face sa reduci viteza unde trebuie (treceri de pietoni, intersectzii periculoase, etc.)

Share this post


Link to post

Le-am simtit si eu astazi. Kelule, exact magar ragusit :) eu am crezut ca mi-a iesit din viteza si intra singura in macharier :D

 

Am vazut ca daca le ei la viteza

Share this post


Link to post

Ma bucur ca apreciaza cineva simtul meu auditiv :lol: , cit despre 25-30 km lah, cam greu tb sa recunoastem

Share this post


Link to post
Nu stiu unde ai vazut tu ca din pct. de vedere calitativ sunt facute bine, pt. ca la Piata Gorjului, deja s-au cam ros pe banda 1, sens spre Pitesti. Vazut aseara.

 

Confirm si eu, vazut la Paciii/ Pe prima banda sunt deja tocite, probabil ca au luat muncitorii acasa ceva materiale, sa-si faca pitici din jucarie, poate o veni vreun american sa-i cumpere... :lollol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...