Jump to content
Sign in to follow this  
BettyX

Bucureşti - Deva: Pe Unde?

Recommended Posts

Va salut!

Zilele astea tre sa fac o deplasare de la Bucureşti până la Deva şi inapoi într-o singură zi, ca să cumpăr o maşină. Am fost acum câţiva ani pe Transfăgărăşan şi mi-a plăcut, aş merge şi acum dar am văzut la TV că e făcut praf. Dacă aşa stă problema, pe unde să merg atunci? Ca să rezolv toate într-o zi va trebui să alerg, deci îmi trebe drumuri bune, mai ales că maşina e joasă. Poate pe valea Jiului? Mercic pentru răspunsuri!

Share this post


Link to post

Transfagarasanul nu este deloc distrus ,mai proasta este portiunea pina la Balea .In rest de la Balea spre Sibiu este perfect drumul doar ca este inchis momentan ,acolo este inca zapada .

Share this post


Link to post

pai sa o luam asa..

ai grija.. este totusi un drum lung, de 400 km la cursa.

banuiesc ca te duci cu trenul si apoi vi cu masina.. cea mai rapida varianta este bucuresti-pitesti-rm valcea-sibiu-sebes-deva

daca tragi ca disperatul, scoti 5 ore, dar nu ajungi intreg ( fi sigur de asta)

daca mergi normal 6-7 ore cu popasurile de rigoare.. ca trebuie sa te opresti din cand in cand, mai ales dupa ce parcurgi valea oltului sau zona dealul negru..

deci per total.. sunt aprox 800km, daca mergi cu trenul, cam 9 ore apoi cu masina inapoi 6-7.. va fi o zi grea pt cineva neobisnuit cu drumurile lungi... in romania

sfat.. daca te simti obosit.. mai bine tragi pe dreapta macar o ora sa te odihnesti putin

 

transfagarasanul poti sa-l scoti din discutie (momentan e inchis) pt ca nu este un traseu rapid, indiferent de starea asfaltului, este solicitant

 

mai este si variantele deva-petrosani-tg jiu-bucuresti sau deva -sebes-sibiu-brasov-buc... dar traficul pe DN1 cred ca il sti, si pe valea jiului este si el destul de ..obositoare

Share this post


Link to post

Pe DN1 in timpul saptamanii se circula super bine ,oricum este mai lung drumul pe DN1 decit prin Pitesti -Rm Valcea -Sibiu dar este mai bun .

Share this post


Link to post

Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea-Sibiu-Sebes-Deva.Cat priveste calitatea drumului aici te inseli bogdang.

In afara de A1 care e stricat de tine cu rotile alea patrate drumul este perfect.

Share this post


Link to post

Perfect pe dracu ,cred ca nu ai mai iestit tu din Valcea :) )

A1 este praf ,la fel si Pitestiul si o parte din drum pe Dealu Negru portiuni scurte dar deranjante .

Share this post


Link to post

Cred ca se simt rau mai ales in tractor.Oricum de la valcea in sus este foarte bun.

Share this post


Link to post

:o fftopic: deh ... tractoristii au ramas cu sechele de cand erau la arat. De aia isi pun si cauciucuri cu talon mic ... sa simta fiecare "brazda" a drumului! :) )

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri. Da, nu am precizat: mergem din Bucuresti cu o masina si ne intoarcem cu doua.

Transfagarasanul mi-ar fi placut mult, daca nu era inchis; chiar daca mi-ar fi luat mai mult timp, imi place sa conduc pe drumuri sinuoase.

 

Am hotarat ca vom pleca marti pe la ora 15 si innoptam pe unde gasim. La Deva ajungem miercuri dimineata, am luat-o si am plecat. In cazul asta, voi prefera sa vad ceva si prin geamul lateral, nu numai prin parbriz :) , deci o sa mergem mai repede pe autostrada si mai domol pe unde ne va placea, sa ne oprim sa mai luam o gura de aer pe unde-i peisajul mai frumos.

 

Care va sa spuna, o sa merg la dus pe ruta Buc - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu iar la intoarcere prin Targu Jiu si Craiova. Sau Targu Jiu - Rm. Valcea? Va spun cum a fost.

 

Ovi jer, sa ma incumet la Tg. Jiu - Rm. Valcea, ca e mai scurt? Sau e mai cuminte prin Craiova?

Edited by BettyX

Share this post


Link to post

Apai domnu' daca faci traseul in 2 zile si pleci la ora 15.. stai sa calculez...

se intuneca la ora 21 jumate, deci ai 6 ore jumate de lumina.. daca nu te deranjeaza sa mergi un pic pe intuneric, . am eu un traseu de propus., in afara a 4-5 km unde nu este asfalt.. restul este mirific peisajul.. asfaltul cat de cat bun..

Deci.. Bucuresti-Pitesti(atentie pe autostrada ~km 20-48 sunt gropane)-Rm Valcea- Brezoi(pe valea oltului)

La Brezoi faci stanga spre Petrosani daca timpul i-ti permite, adica mai sunt 3-4 ore de lumina.

Asadar brezoi-voineasa-Obarsia Lotrului-Petrosani-Deva,, nu vei regreta..dar sa fie facut pe lumina pana macar in apropiere de Petrosani..

Mai frumos ca Transfagarasanul

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg nimic ! Cam ce se vrea de la drumul asta: concediu sau ajuns la destinatie ? Eu am facut drumul Bucuresti-Deva de zeci de ori, cunosc cam toate variantele. In primul rand este o maaaareee diferenta de timp intre variantele propuse. Cel prin Rm valcea, Sibiu, Sebes e clar cel mai bun ca asfalt, cel mai rapid si cel mai circulat, insa se poate merge bine, eu in principiu mai mult de 5 ore nu fac pana in Deva in conditii normale. Daca nu cunosti Romania, poti admira Valea Oltului, te poti opri pe dealul negru la micii lui BogdanG :) ...

 

Varianta prin Brezoi-Ob. Lotrului-Petrosani e marfa, insa nu o recomand sub nici o forma, ultima oara era sa raman inzapezit in Octombrie ! Si a trebuit sa fac cale intoarsa, insa chiar si fara zapada sunt cativa km de macadam intre judetele Vl si HD. Ala e un drum f. frumos pentru mers in condcediu, o campare la Ob. Lotrului...etc...vara.

 

Apoi pe Defileul Jiului se merita, dar Tg. Jiu - Valcea e de groaza, adica sat dupa sat, radare, nimic de admirat... de uzura mare drumul...

 

Drum bun pe orice varianta !

Edited by Gica

Share this post


Link to post

Este superba zona Voineasa ,Muntii Lotrului sunt superbi ,zona plina de lacuri de acumulare deci chiar ai ce vedea .

Share this post


Link to post

M-ati convins. Merg pe la Voineasa, dar cred ca mai degraba miercuri, la intoarcerea spre Buc., ca sa nu ma grabesc si sa ma bucur de peisaj. Asta chiar daca voi strica bucsele a doua masini in loc de una :) La dus voi merge pe unde mi se va nazari (poate chiar DN1, face bine la consum :) ) iar la intors prin Voineasa. Multumesc!

Share this post


Link to post

Bun, sa ne scri neaparat impresii !

 

Bafta !

Share this post


Link to post

Pe transagarasan am fost eu cam acum o luna si intr-adevar dupa barajul vidraru e cam praf drumul, oricum era inchis pe la cabana capra (zapada) ca de obicei dealtfel in perioada aia, s-ar putea sa-l fi dezapezit intre timp dar nu m-as baza pe asta, oricum fusesera si niste avalanse care pusesera copaci si bolovani pe drum, destul de urat, eu merg an de an si niciodata n-a fost mai rupt drumul ca acum.

Share this post


Link to post

No, dragii mosului, acu is din nou acasa. O fo fain in Ardeal.

Am fost, si la dus si la intors, prin Pitesti, Rm Valcea, Sibiu - varianta cea mai umblata si cu drumuri bune. Am plecat tarziu din Bucuresti si nu am mai fost pe traseul Brezoi-Voineasa-Ob. Lotrului din cauza de intuneric, dar a doua zi, la revenire, am lasat una din masini la Brezoi si am fost pana la Voineasa si inapoi, intr-o excursie de doua ore. In adevar, peisajul e superb, ne-am promis ca vom reveni si ca ne vom caza cateva zile intr-o casuta taraneasca, sa ne bucuram de natura.

 

A1 e stricata pe alocuri la dus dar la intors aveti grija ca e sparta de-a dreptul in unele locuri, mai spre Buc.

Total parcurs : 800 Km. Ore de condus: 10.

Mercic inca o data!

Share this post


Link to post

Dar tot nu ne-ai zis de masina. Cat a costat masina ... masina, cat e masina ? Si de care :P

Share this post


Link to post

:) Masina e asa: un Renault Twingo din '99, proaspat adus din Germania, cu 73 mii km. la bord si dotari: geamuri+oglinzi el., aer conditionat, servodirectie, inchidere centralizata, radioCD Alpine. Are cauciucuri bune, carte service din Germania, RAR pana in 2008 si revizia de 60 mii km. facuta (in 2004). Motor de 1150 cmc, viteza maxima 151 km/h. Merge super, consuma putin si e f. spatioasa. Pretul - pt. mine, ca prieten - a fost de 4300 E.

Ete si o pozna:

post-2982-1149323874_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...