Jump to content
Sign in to follow this  
mmarian

Pescuit...

Recommended Posts

De acum 2 saptamani. La iesire din lehliu sat se face un drum indreapta si mergi pe el vreo 2 km. Balta se numeste ROSU dupa numele proprietarului. Nu stiu cum se numea in trecut. Se intinde pana la autostrada. Daca esti pescar inrait nu e pentru tine. Daca esti ca mine :rolleyes: e OK. Pacat ca nu e si padure...

Share this post


Link to post
...dupa care am luat vreo 3 ciortani la vreo 6 kile apoi inca un somn de vreo 7-8 kg. Cand sa plec acasa poc a mai sarit un salau pe mal fix langa noi. L-am bagat in juvelnic.

 

Si la plecare ai constatat ca ai prins prea mult peste si nu avea loc in Tico, fapt pentru care ai eliberat toate capturile... =))

La mine nu e Photoshop [-X , e Paint, suficient ca sa elimin din cadru celelalte persoane prezente... =))

Share this post


Link to post

week-end de cosmar pentru mine. simbata am fost le Peris, au prins prietenii mei ciortanasi dar erau plini de singe, loviti, zici ca daduse cineva cu dinamita, dar nu cred ca e balta aproape de case. Duminica am fost la Oltenita, unde m-am umplut de nervi ca toti au prins pe linga mine numai eu 0. Asta e... sunt zile, si zile week-endul asta n-a fost al meu si pace :mrgreen:

Edited by keluboss

Share this post


Link to post

Am primit permisiunea desavirsitului, ca atare declar sus si tare ca s-a deschis un nou forum de dedicat in exclusivitate pescuitului momentan se afla laadresa http://infopescuit.myforum.ro intrati si dezbateti cu ardoare spre inmultirea pestilor prinsi de noi

Share this post


Link to post

Este o balta foarte buna. Conditiile sunt mai dure parca. Eu oricum merg intotdeauna la Catch&Release. Anul trecut aici am prins o salonta de 6,1 kile. :)

Share this post


Link to post

Doar ce m-am intors cu vreo ora in urma de la Danesti, bazine pe care le recomand cu caldura celor care nu au pretentii de capturi record sau cantitati industriale. Daca tot cunoasteti zona Lehliu, drumul este comun pina acolo. Mai departe se merge pe drum asfaltat (cu ceva gropi :) ) spre Valea Argovei - Danesti - Frasinet. Inca vreo 5-10 km (in functie de intrare) si ajungeti pe bazinele Danesti, balti bine populate cu caras mic-mediu (200-600g), crap romanesc, cteno, crap oglinda. Din intimplare am prins biban si salau, nu am dat intentionat dupa asa ceva. Primavara merge excelent, dupa Mai-Iunie insa nu prea mai are rost sa mergi acolo. Astazi a fost o zi complet atipica, nu am vazut nici o trasatura la undita - desi aici pescuitul la undita este un deliciu, in schimb au intrat ciortanei ca niciodata. Nu se pescuiste de performanta ca la MV2 sau, mai nou din cite am auzit, Balta Oltenitei, insa pentru o iesire la distractie si multa activitate e super OK.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

post-7473-1252309396_thumb.jpg

Somn de 9,5 kg la buchet de rame

Balta Frasinet I, langa Caracal

 

Din pacate bucuria nu a fost deplina ca m-a pus la umbra un vecin, cu alt somn, de 15,8 kg. > :)

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

photoshop...

Share this post


Link to post

Capu' la peste se vede.

Share this post


Link to post

post-7473-1252492267_thumb.jpg

Iete si cu capu' la om...

Da' in prim plan e al vecinului, al meu e pi jos

Trebuie sa ma apuc de culturism, ca n-am reusit sa-i tin pe amandoi... :)

 

 

L.E.: uitandu-ma in topic, observ ca nu am pus cea mai tare captura a anului... pana in prezent > :)

crap de Dunare, 9kg

post-7473-1252495721_thumb.jpg

 

si un peisaj superb, surprins de un fotograf teribil de amator

post-7473-1252495797_thumb.jpg

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...