Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Caut întrerupătorul valet, pe unde-ar putea fi ?

Recommended Posts

După cum probabil unii dintre voi ştiu, alarmele au un buton numit "valet", care serveşte programării unor parametri ai alarmei. Manualul de la alarma mea îl am, însă cum am luat maşina 2nd hand, nu ştiu pe unde se află valetul ăsta.

 

Ca atare, rog pe cine şi-a montat alarma de nouă sau pe cei care ştiu unde se află butonul pe maşina lor să-mi spună şi mie locul unde este instalat - poate din mai multe păreri, voi avea şi eu idee pe unde să caut.

Share this post


Link to post

La mine este in stanga pedalei de ambreiaj, infipt intr-o gaura care era in armatura caroseriei. Ma rog, nu e chiar armatura, ci bucatile de tabla de pe acolo. La mine butonasul e rosu.

Share this post


Link to post
La mine este in stanga pedalei de ambreiaj, infipt intr-o gaura care era in armatura caroseriei. Ma rog, nu e chiar armatura, ci bucatile de tabla de pe acolo. La mine butonasul e rosu.

 

si la mine e la fel...numai ca eu mai am si butonul de Master Reset pus pe acolo...unul dintre ele...

Share this post


Link to post

În stânga pedalei, adică pe podea sau în peretele lateral, unde e şi cutia cu siguranţe ?

Share this post


Link to post

In stanga pedalei, la nivelul talpicii de cauciuc (nu stiu cum sa-i zic altfel) de pe pedala, la 5-6 cm, pe o tabla verticala, care face cam 45 grade cu directia de inaintare a masinii la mine. E zona putin curba, cum se inchide transversala cu longitudinala masinii.

Share this post


Link to post
În stânga pedalei, adică pe podea sau în peretele lateral, unde e şi cutia cu siguranţe ?

 

eu la espero nu il am pe podea, e in stinga, pe peretele lateral, unde e un pic valurit (nu stiu daca acolo sunt sigurantele),,,,

Share this post


Link to post

La mine e fix sub capacul de la blocul de sigurantze. Are capatzana rosie.

Share this post


Link to post

Nu l-am găsit de nici o culoare, ba m-am apucat să pipăi şi mocheta :lol: poate-poate... nu-i ! alte idei de locuri ?

Share this post


Link to post

sub volan ai pipait? in spatele lui? :oops:

Share this post


Link to post

Uite, o să mă uit şi sub volan, că nu m-am uitat. Misterios butonul ăsta, şi nici nu prea am cum să urmăresc firele de la alarmă să-l găsesc.

Share this post


Link to post

O sa ti se para amuzant poate, dar in torpedou sau sub torpedou ai cautat ?

Share this post


Link to post

Locuri posibile:

1.sub volan

2.la relee la sofer (stanga pedalei).

3.la tabloul de sigurante la sofer.

4.in pragul usii soferului- este pragul de plastic care se demonteaza usor si sunt diverse cabluri pe-acolo.

5.sub mocheta de sub scaunul soferului- acolo e alarma mea.

6.nu ai de-ala

Sfat- armeaza si dezarmeaza alarma in timp ce tu stai in masina, ca sa auzi tacanitul releelor alarmei...si o vei gasi.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fie un buton rosu, legat de un fir care pleaca de la centrala alarmei. Eu il am sub bord. Atirna de fir, pur si simplu.

Share this post


Link to post

Si la mine tot un buton cu capu rosu e ... si e situat sub volan, in partea de jos a bordului, putin in stinga!

Share this post


Link to post

Ce alarma ai? Black Eagle cumva?

Daca da, vreau si eu documentatia.

Share this post


Link to post
Ce alarma ai? Black Eagle cumva?

Daca da, vreau si eu documentatia.

In caz ca pe mine m-ai intrebat... am Cenmax si n-am documentatie!

Share this post


Link to post

Cred că pe mine mă-ntreba... nu ştiu exact ce model de alarmă este, eu am identificat-o extrem de primitiv, şi anume bănuind cam ce model ar putea fi, şi căutând pe site-ul producătorului toate coperţile de manuale pentru alarmele făcute, unde mă uitam care din telecomenzi se potriveşte cu a mea :alien: . E ceva cu R, o să mă uit în manual, când îl găsesc (nu sunt sigur nici că se potriveşte manualul cu alarma ce-o am, pentru că nu prea am cum să testez procedurile din manual fără butonul valet).

Share this post


Link to post

Mda, deci l-am căutat de-am căpiat. Nu e nicăieri ! :scarpin:

 

Ba mai mult, am început deja să cunosc bordul prin pipăite, de la cât am băgat mâna pe sub el :dabomb:

 

Singurul loc care mi-a mai rămas este pragul de la portieră prin care trec firele electrice. O să mă uit în weekend, că şi-aşa vreau să desfac o uşă (noroc cu instrucţiunile scrise de Zmeu).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...