Jump to content
Sign in to follow this  
baby_boy

Demontare Volan Matiz

Recommended Posts

am desfacut piulita la volan , am scos tot ce trebuia dar nu am reusit sa scot volanul, am incercat si cu presa, nu am reusit , poate cineva sa imi explice cum se scoate?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Fortezi cu putere volanul, atat in plan orizontal, cat si in plan vertical, cu o mana tragi cu una impingi si iese.

Nu-ti fie frica ca nu se rupe/ indoaie.

:thumbl:

Share this post


Link to post

Fortezi cu putere volanul, atat in plan orizontal, cat si in plan vertical, cu o mana tragi cu una impingi si iese.

Nu-ti fie frica ca nu se rupe/ indoaie.

ok.gif

 

M-am lovit si eu de aceeasi problema!Nu pot scoate sub nici o forma volanul!Am tras de el in toate directiile, ... si nu am reusit!Exista o piedica ceva, pt ca nu imi dau seama ce pot sa mai fac!Astept un rapsuns urgent deoarece am bordul aproape demontat pt a scoate radiatorul aerotermei si nu mai pot utiliza masina!

Va multumesc

Share this post


Link to post

Salut,

 

 

In manual scrie ca trebuie o unealta speciala dupa ce ai scos piulita si siguranta volanului, un fel de extractor. Eu am scos cele de dinainte si am inceput sa il fortez dar se pare ca nu se poate. Alte idei ? cum as putea sa scot volanul ?

Vreau sa il pun drept, e stramb 1-2 grade, asa e de nou pus.

Share this post


Link to post

Se scoate usor, in felul urmator: trebuie 2 persoane, unul il tine tensionat tras spre iesire, al doilea loveste cu un dorn si ciocan in mijlocul axului, dupa ce a demontat piulita, binenteles. Lovituri scurte si la obiect, si iese.

 

Volanul stramb se rezolva din capetele de bara, nu din volan, daca e mica diferenta de pozitie, pentru ca va sta in partea cealalta pe canelul urmator.

Edited by argon

Share this post


Link to post

nici eu nu pot scoate volanul.am dat cu dorn,pe cind unul tragea am tras de volan in toate partile .Am mai pus acolo pe partea aia metalica sint 2 gauri cu filet ,am pus 2 suruburi si o tabla pe pe capat la surubu ala gros si s-a facut ca un fel de presa dar nici asa ce ma fac?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...