Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Salvati Delta Dunarii!!!

Recommended Posts

....propunea razboi Romaniei

ca sa nu mai deschid alt topic : :flaming: :swearing: :wallbanger: :mda: :evilfork: :spume: :rambo:

 

“Cauza mea” de V. Voronin

 

•autor: Constantin Cheianu

 

În această toamnă urmează să apară cartea lui V.Voronin “Cauza mea”. Prin amabilitatea editurii “Comunistul” suntem în măsură să vă prezentăm cîteva spicuiri din ea.

 

“Adevăratul moldovean îşi iubeşte fierbinte Patria şi o slujeşte cu jertfire de sine. Datoria de bază a moldoveanului este de a fi gata să moară în orice moment pentru patria şi conducătorul lui, precum şi să dea naştere cît mai multor moldoveni. Oriunde în lume moldoveanul trebuie să fie preocupat de înmulţirea stirpei sale. Pentru aceasta moldoveanul poate şi trebuie să se acupleze cu orice reprezentantă a popoarelor pe care noi le considerăm superioare, în primul rînd cu moldovence. Sînt binevenite, de-asemenea, acuplările cu rusoaice, ucrainence, bulgăroaice, găgăuze. Toţi copiii proveniţi din aceste cupluri devin în mod automat moldoveni. Iată de ce noi am dat ordin ca pruncul născut acum un an la Moscova din mamă moldoveancă şi abandonat de aceasta să fie adus acasă. Noi nu ne putem permite luxul de a irosi vre-un reprezentant al naţiunii noastre, sîngele nostru nu trebuie să se dilueze pînă la dizolvare în sîngele altor naţiuni. În principiu, moldoveanul poate să se acupleze cu reprezentantele oricărei naţiuni. Ceea ce îi este strict interzis moldoveanului şi se pedepseşte prin legea noastră dreaptă este nu doar acuplarea cu reprezentantele celei mai inferioare rase – româncele – ci şi orişice contacte cu ele. Chiar în timpul unei simple convorbiri cu un român (româncă) se produce o intensă, chiar dacă neobservată cu ochiul liber, poluare a rasei noastre, fapt ce nu poate fi tolerat şi admis în nici un caz. Scopul de bază al politicii noastre este acela de a elimina din ţara noastră, din viaţa noastră orice element care ar putea fi bănuit de contaminare de ceva românesc. Le adresăm pe această cale un grav avertisment tuturor rătăciţilor care în orbirea lor s-au amestecat cumva cu români contribuind astfel la degradarea rasei noastre. Îi preîntîmpinăm cu hotărîre că dacă nu vor părăsi ei benevol ţara în timpul cel mai apropiat, ne vom vedea obligaţi să-i izolăm de societatea noastră pentru a o proteja de efectele dăunătoare ale acestei maladii. Dacă astăzi nu plecaţi, mîine s-ar putea să fie prea tîrziu. Aceasta o cer interesele ţării şi bunul Dumnezeu! Tinerii care, în inconştienţa lor, mai nutresc gîndul de a-şi face studiile în România, trebuie să ştie că, odată trecută frontiera cu România, cale întoarsă nu mai există. Pentru că primul grănicer român întîlnit, primul vameş, simpla inspirare a aerului infestat de peste Prut, vor însemna o intoxicare iremediabilă cu bacilii rasei inferioare. Şi noi nu putem admite lucrul acesta. Vom lupta şi dacă va fi nevoie, vom muri, numai ca lucrul acesta să nu se producă niciodată! Mă auziţi, NI-CI-O-DA-TĂ!!!

Uitaţi la istoria noastră. Tot ce a fost mai urît şi nereuşit în ea vine de la români. Ei au ocupat locurile cele mai bune în economia şi agricultura noastră, ei au supt bogăţiile patriei. Moldovenii s-au convins că tot ce este mai rău în ţara noastră se trage de la români. Aceştia sunt sursa slăbiciunii naţiunii noastre. Iar noi avem nevoie de tărie, pentru că ne aşteaptă fapte mari. Nu va trece mult timp şi moldovenii vor ocupa locul meritat printre marile naţiuni ale lumii. Dar asta se va întîmpla numai atunci cînd sîngele nostru se va purifica în totalitate de elementul românesc. Numai atunci noi vom ajunge NOI, NOI, NOI!!!

 

Moldoveanul se caracterizează prin următoarele particularităţi fizice: este de statură în general mijlocie, deţine o formidabilă pereche de picioare scurte, răşchirate şi puternice, semn al unei profunde înrădăcinări în solul natal, părul îi este des, negru şi cîrlionţat, prin el neputînd pătrunde influenţe dăunătoare, are ochi de culoarea cerului patriei şi privire de vultur. Din punct de vedere intelectual, moldoveanul este foarte deştept şi talentat. Se ştie că un moldovean cu capacităţi medii abia dacă se întîlneşte la mia de moldoveni foarte deştepţi şi talentaţi. Moldoveni proşti nu există! Tot astfel cum nu există români deştepţi. Iată exemple de moldoveni adevăraţi: Tkaciuk, Stepaniuc, Mocanu, Munteanu, Ostapciuc, Teleşco, Gagauz, Timciuc, Starîş, Zgardan, Camerzan, Mişin. Pe toţi ei îi caracterizează o formă a craniului perfectă, privirea le este ascuţită, picioarele puternice. Suntem convinşi că nu vor trece mulţi ani şi toţi moldovenii vor semăna cu aceşti moldoveni adevăraţi.

Cum poate fi distins un moldovean de un român? Nu întotdeauna foarte simplu. Şi aici perfidia românului îşi spune cuvîntul, pentru că acesta ştie să mimeze, uneori foarte iscusit, moldovenii. Mai mulţi compatrioţi ni s-au plîns că întîmpină dificultăţi în depistarea şi demascarea românilor sau a celor care s-au umplut de românism. Noi nu putem lăsa fără nici o atenţie aceste solicitări ale cetăţenilor noştri. Lucrurile vor fi reparate şi aduse în albia normalităţii. Noi nu putem lăsa un popor ca al nostru să sufere. O lacrimă de-a poporului nostru nu costă cît vieţile tuturor celor 22 de milioane de români. Anunţăm că începînd cu 1 ianuarie 2005, în scopul facilitării recunoaşterii de către moldoveni a celor infestaţi de românism, aceştia din urmă vor fi obligaţi să poarte banderole şi insigne de culoare galbenă pe care să fie scris “român”. Astfel, toţi moldovenii vor fi pregătiţi în orice moment să le dea riposta cuvenită şi vor fi protejaţi de contactele cu ei. Vigilenţă, moldoveni!

 

Cît despre degradaţi de genul unui Vieru, Roşca sau Cimpoi, aceştia oricît s-ar strădui să mimeze moldovenii, la ei totul e la suprafaţă, ei put pur şi simplu de românism, e destul să le vezi forma craniului, picioarele drepte şi slabe, ca să nu mai vorbim de distanţa dintre ochi şi dintre nări, dar mai cu seamă rostirea, pentru că ei ne schimonosesc într-un mod nepermis rostirea noastră moldovenească. Aceştia sînt români în ultimul stadiu de degenerare, ei nu mai pot fi recuperaţi. De asemenea persoane o societate puternică se cuvânt_urâtăţă în modul cel mai hotărît. Şi noi vom scăpa de ei, mă auziţi, v-o spun eu, cel mai bun dintre voi, cel pe care Dumnezeu vi l-a trimis drept mîntuire! EU, EU, EU!!!

 

Se mai întîlnesc minţi rătăcite printre noi care, fiind contaminate de virusul românismului, devin atît de oarbe încît nu întotdeauna văd diferenţa dintre limba noastră, superioară, a moldovenilor, şi monstruoasa grohăială a românilor. Oricine mai comite asemenea sacrilegiu, nu se va putea considera cetăţean demn al ţării noastre. În anii apropiaţi, noi vom şterge orice urmă de românism din limba noastră, noi vom cuvânt_urâtăţa sfînta limbă a lui Ştefan de pecinginea românismului.

Într-un moment de întunecare mintală, am mers şi eu în această ţară, a cărui nume nici nu-l pot rosti pentru a negocia acolo cu cel mai degradat dintre români. O singură zi printre ei a însemnat pentru mine o cumplită suferinţă. Mi-au trebuit mai multe săptămîni ca să-mi revin. Moldoveni, să ştiţi că în preajma lor vă pierdeţi toată energia, toate sevele, ei sunt diavolul! Dacă ar mai veni o dată Cristos pe pămînt, ei ar fi cei care l-ar răstigni a doua oară!

 

Se ştie că pînă în anul 2001 moldovenii nu s-au putut bucura de o idee naţională. Noi am formulat-o din chiar prima zi, cînd am venit la putere. “Ideea moldovenească constă în combaterea şi distrugerea ideii româneşti!” Orice jertfă, oricît de mare, este prea mică pentru o cauză atît de nobilă! S-a văzut cît de mult am reuşit noi în doar patru ani! Încă un mandat şi nu va mai rămîne nici urmă de ea. Doar un mandat, mă auziţi!? Şi-i vom strivi!

Aşa să ne ajute Dumnezeu!”

 

WTF ?

Sursa : Jurnal de Chisinau

http://www.jurnal.md/articol.php?id=2090&c...at=7&editie=304

p.s. wherz SJB ? :roll:

Share this post


Link to post

Mai baietzi deci eu stau jos acum da' serios am impresia ca e o prapastie sub mine !.....CVT unde esti!?!?!??!......

Share this post


Link to post

Calm, baieti, Basarabia s-a duuuuuuuuuussss ... si dusa sa ramina! cinic si nedrept, dar nu mai avem nevoie de ea ... mergem in directii opuse!

Share this post


Link to post

Calamati-va e doar un pamflet. Scrie acolo clar:

“Cauza mea” de V. Voronin

 

•autor: Constantin Cheianu

 

E scris pana si autorul ... E mai vechi articolul. Au mai cazut si altii in cursa asta. :wink:

Share this post


Link to post

acum eu nu as fi prea inveninat pe moldoveni, poate stie cineva mai multa istorie ca mine si-mi povesteste ce s-a intimplat cu retragerea trupelor romanesti de peste Nistru... :wink:

Share this post


Link to post

Guvernul Nastase a dat frau liber macelului de pasari si de animale salbatice pe teritoriul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii prin intermediul Ordinului nr. 490/2004 al ministrului Agriculturii, care stabileste cotele de recolta pentru speciile de fauna de interes cinegetic.

 

Actul normativ este destinat celor patru gestionari ai fondurilor de vanatoare de pe teritoriul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii: AJVPS Tulcea si asociatiile de vanatoare "Diana" Bucuresti, "Delta Club" Bucuresti si "Bradul" Bucuresti.

 

Surpriza este ca, desi in respectivul ordin se precizeaza ca anexele care cuprind cotele de vanat pe specii pentru fiecare din aceste asociatii de vanatoare fac parte integranta din Ordinul 490, aceste anexe nu au fost publicate in Monitorul Oficial, ci s-au comunicat doar gestionarilor de fonduri de vanatoare din Delta.

Asta pentru a ascunde proportia dezastrului pe care urmeaza sa-l produca vanatorii din subordinea premierului Adrian Nastase in acest sezon de vanatoare (2004-2005) in randul pasarilor si animalelor din Delta.

 

http://www.revistapresei.ro/articol.php?a=...=8443&s=5&ss=-1 :shock:

Share this post


Link to post

In sfarsit o veste buna in privinta interzicerii vanatorii in parcurile nationale: http://kogayon.ro/

edit: ma scuzati pt post consecutiv :)

Edited by john

Share this post


Link to post
In sfarsit o veste buna in privinta interzicerii vanatorii in parcurile nationale: http://kogayon.ro/

edit: ma scuzati pt post consecutiv :)

Puteai sa mai astepti si tu o luna si ceva, sa implineasca pauza 4 ani.

Ati auzit ca Mihaiu a devenit guvernator al Deltei? Probabil aplica deviza: se luptam cu sistemul din interior. Bleah.

Edited by zet

Share this post


Link to post
Probabil aplica deviza: se luptam cu sistemul din interior. Bleah.

Fix asta a zis ca va face... :P

Share this post


Link to post
Fix asta a zis ca va face... :P

Da. Si eu fix "bleah" am spus.

Share this post


Link to post

Da, cel putin imi confirma ideea de a nu mai cumpara Catavencu in ultimii 4 ani.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...