Jump to content
Sign in to follow this  
s3bby2000

Noua Mea Masina

Recommended Posts

Din cate am vazut pe site,nu se prea aduce vorba despre noul Aveo.Stiu k e un Kalos restilizat,dar arata mult mai bine la interior si exterior decat Kalosu' in 4 usi.A mea fiind Platinum,are radio cd cu 6 boxe Blaupunkt,climatronic,oglinzi electrice heliomate,volan,schimbator si frana de mana imbracate in piele,etc. Deocamdata masina se comporta bine,are doar o saptamana.Pentru cei ce aveti Kalos o intrebare: aveti scut la motor?Daca aveti spuneti-mi unde vi l-ati pus,pls.Aveo asta nou nu are scut la motor si la ce transee sunt pe drumurile din Romania trebuie neaparat unu'.

Am vorbit cu aia de la reprezentanta inainte sa citesc cartea si am comandat niste huse pt scaune.Modelul asta are airbaguri laterale si in carte zice k nu e prea bine sa ii pui huse.Aia de la reprezentanta au zis ca husele au niste locuri pe unde sa iasa airbaguri.Ce ziceti,sa-mi pun huse sau nu?

 

Nu mai folosi limbaj IRC!

post-3523-1147697031_thumb.jpg

post-3523-1147697043_thumb.jpg

post-3523-1147697054_thumb.jpg

post-3523-1147697067_thumb.jpg

post-3523-1147697085_thumb.jpg

post-3523-1147697099_thumb.jpg

post-3523-1147697125_thumb.jpg

post-3523-1147697139_thumb.jpg

post-3523-1147697153_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Cei de la reprezentanta au dreptate, exista huse speciale pentru masinile cu aribaguri laterale.

Scut poti sa comanzi la un dealer sau la userul nicubarbu de pe forum (autodaewoo.ro) - de plastic

Share this post


Link to post

In primul rand s-o stapanesti sanatos si cat mai putine probleme cu ea, exista huse speciale pentru masini cu aibag-uri laterale si in Metro 1,5 - 2,5 mil in functie de calitate si culoare :)

Share this post


Link to post

Cat ai dat avans ? Cate rate si cat e rata?

 

P.S. Nice car ;) si vezi ca gasesti la Selgros, huse destul de frumoase cu iesiri pe lateral ptr. airbag-uri. Costa 1 mil.

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos. Masina este frumusica, mai ales designul interior. Vad ca este si bine dotata: climatronic, computer bord... In orice caz e un pas inainte fata de Kalos care nici el nu arata rau.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos!

 

Avand in vedere ca te-ai sesizat singur in legatura cu restilizarea, cauta la sectiunea Kales. Toate intrebarile tale sunt deja discutate acolo.

Share this post


Link to post

Avans am dat 5600 euro,leasing pe 5 ani,rata 170 euro cu valoare reziduala si full casco inclus.De huse nu e problema,au la reprezentanta la Chevrolet speciale pentru Aveo dar in masina ,deasupra sigurantelor scrie ca nu e bine sa pui huse.De aceea v-am intrebat de huse.

Share this post


Link to post

masina e foarte frumoasa, e culoarea care mie imi place cel mai mult...

despre huse...parerea mea e ca nu sint absolut necesare, atita timp cit ai un minim de grija sa nu te urci murdar, sa nu versi tot felul de lichide, etc...

iar daca chiar se murdareste interiorul, se poate curata profesional la un pret -as zice- nu exorbitant.

Share this post


Link to post

Pe forumul asta face cineva Virtual Tuning?Daca da :osanale:

Share this post


Link to post

Scut motor se poate pune la dealerul de unde ai luat-o . Nu recomand scut de plastic .

Mie mi-au pus scut cei de la UMotors de unde am cumparat-o ( a mea e kalos ) dar cred ca scuturile se potrivesc . Un minus pt scuturi ar fi faptul ca , garda la sol coboara destul de mult.

Poti pune huse si in cazul airbagurilor laterale dar vezi ca respectivele huse au un "decupaj" special pt chestia asta .

Bafta

Share this post


Link to post

I-am cumparat huse speciale pt Aveo/Kalos.Pt scut trebuie sa ma duc pana in Targu Mures la reprezentanta de acolo pt ca in Brasov dobitocii aia de la reprezentanta au decis ca nu e nevoie de scut si nu monteaza.

Mi-a facut cineva pe 4tuning un model de pleoape.Ce ziceti,ar arata fain?

post-3523-1148985799_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce bleaga e cu pleoapele alea...

Nasoala rau...

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior in intregime!

 

Daca ii pun pleoape le lungesc si pe deasupra semnalizatoarelor si isi vor schimba ascpectul

 

Nu nimeresc deloc culoarea dar cam asa va arata(bineinteles in aceeasi noanta)

post-3523-1148991129_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea arata mai bine fara :)

Share this post


Link to post

Sambata am cumparat niste musama neagra,imitatie de piele dinaia si am pus-o pe podeaua masinii pe deasupra mochetei ca sa o protejeze.Stiti si voi ca mocheta aceea nu e prea placuta iarna cand intra apa in ea si se impute.A durat ceva ca podeaua masinii are o topografie complexa dar cu rabdare s-a rezolvat :thumbl: . Cand mai am timp tre sa o mai intind un pic pe la unflatura aceea din mijloc din spate.

O sa pun si niste poze cu produsul final dar cand am timp :D

Oare ma lasa astia sa antifonez masina pe dedesupt sau pierd garantia la tabla?

Edited by s3bby2000

Share this post


Link to post

Ce-mi place cand va faceti de lucru...

Pentru protectia mochetei exista covorase de cauciuc. De vara, sau de iarna.

Ce sa antifonezi? Las-o asa cum a facut-o coreeanul cu manutele alea mici, ca e bine facuta!

Share this post


Link to post

Ce sa antifonezi, ti-ai luat Dacie ? La anticoroziv, nu grosimea conteaza, ca la altele !

Daca vrei sa reduci nivelul de zgomot provenit prin podea, atunci izoleaz-o fonic pe interior, exista materiale bune acum si un topic dedicat pe forum.

Share this post


Link to post

Comunismul si dacia 1300 a lasat urme mult mai adanci decit credeti.

Share this post


Link to post

Poate nu e chiar asa.

La Kalos, in portbagaj e tabla chioara pe partea de jos, inclusiv in oala pentru rezerva. Capacul de la portbagaj nu are "blanita", iar spatele de le spatarele scaunelor e din tabla... vizibila. Deci insonorizare pe spate doar prin mocheta de pe tablie. Nu zic ca e zgomotoasa, dar se putea mai bine si se va face la un moment dat. Pana si la Nova toata "podeaua" de la portbagaj e captusita cu ceva gen dynamat - habar n-am ce e, dar e clar pus pentru a atenua vibratiile. Acelasi lucru este peste tot pe podeau din habitaclu si are o "pasla" groasa de 2 degete - recunosc pe Kalos inca nu l-am desfacut pe burta :)

Share this post


Link to post
Ce-mi place cand va faceti de lucru...

Pentru protectia mochetei exista covorase de cauciuc. De vara, sau de iarna.

Ce sa antifonezi? Las-o asa cum a facut-o coreeanul cu manutele alea mici, ca e bine facuta!

Am si eu covorase,nu-ti fa griji dar pe dedesuptul lor am pus peste tot musama dinaia.Am desurubat un pic consola centrala si pragurile din plastic de pe la usi si am bagat-o pe sub iele ca sa nu iasa cand dai din picioare.O sa intelegeti mai multe cand o sa pun poze.

Nu prea are treaba antifonul cu comunismul dar fie.Eu nu voi avea bani prea repede ca sa o schimb si nu vreau dupa ce o scot din leasing sa apara rugina pe la praguri si aripi.

Cu 1300 la mine nu are treaba antifonul dar la 1310 din primul an in care am cumparat-o am si antifonat-o, si de atunci in fiecare an.La 2 luni ii bagam ulei in praguri si i-am pus niste aripi interioare la roata din fibra de sticla ca sa nu mai arunce noroi pe stalp.Dupa 7 ani cat am avut-o in proprietate nu gaseai nici o urma de rugina.Inainte sa o cumpere unul zice: "Mergem pana la mine,o punem pe canal si iti zic daca o cumpar". Eu ii zic:"Domne,esti imbracat frumos,nu are rost sa te murdaresti de anti fon pe dedesupt'.Ala a inceput sa rada dar cand a intrat sub masina a zis:"Dar e gresata masina asta.." =)) .

 

Poate nu e chiar asa.

La Kalos, in portbagaj e tabla chioara pe partea de jos, inclusiv in oala pentru rezerva. Capacul de la portbagaj nu are "blanita", iar spatele de le spatarele scaunelor e din tabla... vizibila. Deci insonorizare pe spate doar prin mocheta de pe tablie. Nu zic ca e zgomotoasa, dar se putea mai bine si se va face la un moment dat. Pana si la Nova toata "podeaua" de la portbagaj e captusita cu ceva gen dynamat - habar n-am ce e, dar e clar pus pentru a atenua vibratiile. Acelasi lucru este peste tot pe podeau din habitaclu si are o "pasla" groasa de 2 degete - recunosc pe Kalos inca nu l-am desfacut pe burta :)

Eu nu ma refeream la antifonare pt a atenua vibratiile ci la o gresare cu vaselina,ulei,etc, cu alte cuvinte antifon ca sa nu rugineasca preventiv.

Edited by s3bby2000

Share this post


Link to post

AB@Mai toate masinile sant asa.E vreo problema cu roata de rezerva de la zgomot? :D

Share this post


Link to post
Am si eu covorase,nu-ti fa griji dar pe dedesuptul lor am pus peste tot musma dinaia.Am desurubat un pic consola centrala si pragurile din plastic de pe la usi si am bagat-o pe sub iele ca sa nu iasa cand dai din picioare.O sa intelegeti mai multe cand o sa pun poze.

Nu prea are treaba antifonul cu comunismul dar fie.Eu nu voi avea bani prea repede ca sa o schimb si nu vreau dupa ce o scot din leasing sa apara rugina pe la praguri si aripi.

Omule, imitatia aia de vinilin in 2-3 luni o sa se vada ca dracu. Masina mea are e din 2002 si n-are gram de rugina pe nicaieri. Si e facuta in .ro! A ta n-o sa faca pana expira leasingul, decat poate daca ai leasing pe 20 de ani. In plus, doar n-o s-o tii o vesnicie nu? Masinile au devenit bun consumabil din pacate. 5-6 ani maxim si gata, avans la una noua.

Share this post


Link to post

Da, dar unii dintre colegii nostri se gandesc la binele urmatorului proprietar... ceea ce e chestie de admirat, nu ?

Share this post


Link to post

Mircea, daca tu zici ca nu apare rugina eu am incredere in spusele tale :D dar imitatia aia de vinilin iti zic sigur ca tine mai mult de 2-3 luni. Am tinut-o de cand am cumparat dacia pana am dat-o.

 

 

Da, dar unii dintre colegii nostri se gandesc la binele urmatorului proprietar... ceea ce e chestie de admirat, nu ?

Nu ca ma gandesc la binele viitorului proprietar dar nu stii ce iti rezerva viata peste 5 ani si nu stii daca ai resursele financiare sa o schimbi.Astfel de lucruri minore iti vand masina: cand m-am dus cu ea in talcioc erau pe putin 30 de dacii bagate la vanzare dar a venit omul si intr-o jumate de ora am dat masina.

Tu stii sigur ca tii de exemplu masina 5 ani si pe urma iti iei alta?Stii ce iti rezerva viitorul?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Sa-ti traiasca masina (ca sa zic asa) cu tot cu Musama :) DAR la masinile facute de Daewoo (acum GM-DAT) in Koreea nu au existat niciodata probleme de ruginire prematura ,deci nu vad sensul in a umple masina de ulei si vasilina .Nu mai zic de muncitorul care o sa se bage sub masina si o sa iasa negru de acolo ,sa vezi ce o sa te tina minte la urmatoarea revizie :) )

Daca vrei sa faci o chestie isteata poti isonoriza fetele de usa si portagajul DAR aceasta investitie merita facuta doar daca esti pasionat de muzica ,oricum AVEO este o masina destul de silentioasa dar totusi nu e AUDI deci sa pastram proportiile .

Recomandarea mea sincera este sa o pastrezi curata la interior ca oricum la exterior dupa o spalare si un polish arata ca noua masina ,chiar si dupa 5 ani .

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...