Jump to content
Sign in to follow this  
s3bby2000

Noua Mea Masina

Recommended Posts

Acum vreo 2 ani capatasem la matiz vreo 3 ciupituri pe aripa stanga, pana la tabla. Au facut rugina repede, dar si acum arata exact la fel, nu s-au intins si nici nu a inflorit vopseaua.

In rest am mai avut vopsea sarita pe capota, de la pietricele si poate in 1-2 locuri sarise si stratul alb. In rest nema rugina, doar pe unde o mai atinsesem.

Antifonul pe dedesubt era dupa 2.5 ani si 50 de mii de km (inclusiv drumuri la pescuit, harcait borduri, ramas suspendat pe un bolovan in padure, etc) era perfect, doar aveam o zgarietura de vreo 15 cm intr-un loc, cine stie de la ce zgarietura. Asta in conditiile in care capatasem o adancitura de vreo 8 mm in baia de ulei, tot de la vreo piatra.

Iti zic cu mana pe inima. Masinile astea sunt vopsite mult mai bine decat daciile. N-au nevoie de antifon. Rugina nu infloreste de la interior, iar daca infloreste de la exterior atunci apare din cauza unei lovituri.

SA DAI JOS ANTIFONUL ORIGINAL SI SA PUI TU ALTUL E CEA MAI MARE PROSTIE PE CARE O POTI FACE. DISTRUGI MASINA.

Valoarea masinii va scade enorm la revanzare pe chestia asta.

Share this post


Link to post
Sambata am cumparat niste musama neagra,imitatie de piele dinaia si am pus-o pe podeaua masinii pe deasupra mochetei ca sa o protejeze.Stiti si voi ca mocheta aceea nu e prea placuta iarna cand intra apa in ea si se impute.

 

Decat sa te chinui atat luai covorase de cauciuc tip tavita (cu marginile ridicate), costa 70 lei setul fata spate. Toata iarna n-am avut o picatura de apa pe mocheta, toata se strangea pa covorase. Acelasi lucru l-am facut si pentru portbagaj, tavita de cauciuc 45 lei si n-am treaba.

Abia acum ai sansa sa se "imputa" mocheta fiind acoperita etans cu vinilin...

Iar cu antifonul, eu nici la Dacie n-am facut asta si este si acum in circulatie in stare perfecta. De ulei prin usi nici gand. E frumos mai ales cand se scurge si se umple de jeg uleiul ala si pe urma-l iei pe mansete.

Share this post


Link to post

Am cautat tavite si de Kalos si de Aveo dar n-am gasit nicaieri,doar tava mare de portbagaj pt Kalos care am cumparat-o.

Cand ma duceam cu dacia la vreun mecanic si se baga sub ea ziceai ca e ninja,era "camuflat" cu vaselina. =))

La antifonul impotriva vibratiilor nici nu m-am gandit pt ca mi se pare o masina silentioasa.

In fetele de usi la dacie nu am bagat ulei ci vaselina cu un conservant(nu mai stiu acum exact cum ii zice) care are consistenta vaselinei dar dupa un timp se intareste si nu are cum sa il iei pe mansete.

La dacie are niste gauri de scrugere la praguri care le astupi.Prin niste gauri care se afla mai sus bagi niste ulei care il lasi sa stea vreo ora si dupaia ii dai drumul afara.Speli masina pe exterior si nu ai cum sa te murdaresti :thumbl:

Edited by s3bby2000

Share this post


Link to post

S-ar putea sa mearga si cele de Cielo. Poti sa trimiti un mail la autodaewoo.ro si sa intrebi dimensiunile...

Share this post


Link to post

Nu prea cred ca merg ca are si unflatura aia la sofer unde iti pui piciorul care complica lucrurile.La kalos si la Aveo la topografia podelei sunt identice,doar la portbagaj sunt un pic diferite.

Share this post


Link to post

S-ar putea sa ai dreptate dar arunca un ochi, poate cine stie...http://www.autodaewoo.ro/tuning.php

Share this post


Link to post
Poate nu e chiar asa.

La Kalos, in portbagaj e tabla chioara pe partea de jos, inclusiv in oala pentru rezerva. Capacul de la portbagaj nu are "blanita", iar spatele de le spatarele scaunelor e din tabla... vizibila.

Insonorizarea se face prin "tava" portbagajului, aceea din carton presat+mocheta. Mai este mocheta si pe peretii protbagajului. Pe scaune este tabla "chioara" Deoarece s-au gandit, ca atunci cand cari ceva, sa nu fie material textil pentru a il agata/rupe/murdari/etc.

Share this post


Link to post

Ia mergi matale cu bancheta rabatata sa vezi zgomotele dracu...

Share this post


Link to post
... s-au gandit, ca atunci cand cari ceva, sa nu fie material textil pentru a il agata/rupe/murdari/etc.

 

off-topic: Da' nu s-au gandit ca pentru asta am Nova :D

Share this post


Link to post

M-am uitat si nu se potrivesc tavitele de Cielo la Aveo, difera foarte mult.

Share this post


Link to post

Si eu am tot un Aveo 2006 1,4, si sunt multumit in mare. Felicitari, deci, si sa-l stapanesti sanatos. :)

Nu mi s-a parut ca ar fi zgomotos decat in ceea ce priveste suspensia.

Pana acuma nu ai intalnit nici un fel de probleme? La a mea intr-o luna s-a crapat parbrizul (fara sa fie de la vreun impact cu ceva) si nu mi-a mers aerul conditionat cand am luat-o.

Share this post


Link to post

Ce masina ai condus pana acum, daca una din asta noua ti se pare zgomotoasa la suspensie ?

Share this post


Link to post
Si eu am tot un Aveo 2006 1,4, si sunt multumit in mare. Felicitari, deci, si sa-l stapanesti sanatos. :)

Nu mi s-a parut ca ar fi zgomotos decat in ceea ce priveste suspensia.

Pana acuma nu ai intalnit nici un fel de probleme? La a mea intr-o luna s-a crapat parbrizul (fara sa fie de la vreun impact cu ceva) si nu mi-a mers aerul conditionat cand am luat-o.

Eu nu am avut probleme cu masina,doar ca am fost prost cu ceva:am avut un deodorant auto,dinacela lichid si a curs pe casetofon,s-a umflat folia neagra de pe un buton de la CASS si a cazut,in rest nu am avut probleme.Mie nu mi se pare o masina zgomotoasa ,mi se pare ff silentioasa.Atat nu imi place la ea ca desi are bordul ff mare are un torpedou mic si tampenia aia de baraitoare la centura si la usa de la sofer.Cand am timp trebuie sa ii scot mufa de la difuzor si se rezolva :thumbl:

Share this post


Link to post

Lasa forumul, scrie pe odorizant! :) ) In plus, daca scoti bipaitoare, n-o sa te mai avertizeze nici asupra farurilor uitate aprinse, sau asupra cheii uitate in contact. Si sa vezi hai cand vei ramane fara baterie. Pui pariu ca-l pui la loc dupa prima faza din asta?

Share this post


Link to post

Si mai nasol e cand te inveti cu o bipaitoare dintr-asta si apoi te intorci la o masina "fara", sau cand te inveti cu inchidere centralizata la toate usile si te intorci la una la care aveai inchidere doar pe usile din fata. Uite asa am uitat eu matizul cu usile spate descuiate.

Share this post


Link to post

E enervanta beepuitoarea aia mai ales cand esti la un gratar si vrei sa asculti muzica din masina :spumelagura: .Ca sa mearga casetofonul trebuie sa bagi in contact cheia si daca vrei sa auzi muzica trebuie sa deschizi usile ca sa se auda mai tare dar incepe sa bazaie ca e usa la sofer deschisa,pana la urma te lasi pagubas,inchizi usa la sofer si deschizi geamul .Asta ma enerveaza,nu beepaitul ca nu ti-ai pus centura.

Share this post


Link to post

Pai lasa si tu doar usa sofer inchisa, deschide-le pe restul si capota portbagaj. Eu asa fac ;)

Share this post


Link to post
...Ca sa mearga casetofonul trebuie sa bagi in contact cheia ...

 

 

Esti sigur de asta?! La Kalos merge sa dai drumul la aparat si fara sa bagi cheile in contact...

Share this post


Link to post
cand esti la un gratar si vrei sa asculti muzica din masina :spumelagura: .Ca sa mearga casetofonul trebuie sa bagi in contact cheia si daca vrei sa auzi muzica trebuie sa deschizi usile ca sa se auda mai tare dar incepe sa bazaie ca e usa la sofer deschisa,pana la urma te lasi pagubas,inchizi usa la sofer si deschizi geamul .Asta ma enerveaza,nu beepaitul ca nu ti-ai pus centura.

 

 

Asa am crezut si eu.Mi-a aratat Satori joi la intilnire ca merge si fara cheie.Tre sa apesi butonul albastru :) )

Share this post


Link to post

Ce buton albastru?Sincer nu am vazut pana acum in masina nici un buton albastru

Share this post


Link to post

Normal ca nu ai :D . Sistemul tau audio, e altul decat cel de pe Kalos 2004 - 2005.

post-1757-1153162039_thumb.jpg

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Sorry...am uitat ca e diferita masina

Aveo 1.2 hatcback 2006 are acelasi bord cu Kalos 2005,

dar presupun ca si la tine ar trebui sa mearga si fara contact.Apasa un buton de la radio-cd, eventual prelungit si vezi daca pleaca.

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post

Ma gandeam eu,sunt asa de chior ca n-am vazut butonul albastru la casetofon? :) ) Sa stii ca am incercat dar merge doar cu cheia in contact si e enervanta faza.Ma mai enerveaza ca daca vrei sa aprinzi proiectoarele trebuie sa fie faza pusa la faruri,nu poti sa mergi doar cu proiectoarele aprinse

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...