Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Ploieşti - Cheia - Muntele Roşu

Recommended Posts

Bravo, digit, o aventura frumoasa ... io am coclaurit acum citeva saptamini pe Brasov-Cheia-Ploiesti si mi-a placut nespus drumul, nu ai pic de liniste pina in Valeni, stinga-dreapta-stinga-dreapta pina la nemurirea sufletului ... excelent, mai ales fara pasagerei sensibili :D :D :D

Share this post


Link to post

O yeah, subscriu la cele zise de FLEX. Si daca e si trafic pe contrasens cat sa nu mai poti "largi" curba putin, rocks!

Share this post


Link to post

Nu prea e trafic... Am mers mult pe ruta asta si s-a intamplat sa nu ma intalnesc decat cu doua-trei masini. Intr-adevar, curbele sunt foarte multe si foarte stranse, dar peisajul compenseaza din plin :)

Daca graba nu e foarte mare si se poate conduce mai relaxat (asta pentru pasageri), sunt o multime de locuri de facut fotografii superbe.

Share this post


Link to post
Tocmai m-am intors de la Muntele Rosu! Dupa ce am plecat vineri pe la 16 "cu arme si bagaje" 5 oameni intr-un Logan, am ajuns utilizam Matizul meu... Motivul... Benzina proasta.

Pe scurt, tot ce era in Logan s-a mutat imediat in Matiz. A fost un adevarat show. Orice cotlon a fost indesat cu bagaje! (sub scaunele din fata, in interiorul usii portbagajului, si bine-nteles fiecare cu cate ceva intre picioare - dupa ce am trecut si ne-am aproviyionat la Carrefour). Cred ca am depasit cu 50-100kg masa totala autorizata...

...

 

 

Mai, voi astia cu micul Gigant, vedeti ca o sa complexati Loganul! :D

Acum vreo 2 ani am facut acelasi traseu... fiind cazat la Cabana Multele Rosu.

Eu am urcat cu Cielo (4 oameni si portbagajul super full), acum 2 ani drumul de la DN la Cabana era foarte bun (probabil doar ce se reparase drumul), dar era foarte mult nisip pe jos... cu a doua patinau rotile la urcare... si in unlele viraje trebuie 1-a... sunt taiate prea brusc... Drumul e foarte frumos!!!

Plecat de dimineata in jur de ora 10, si ajuns inapoi pe la 16. Super frumos ... Tigaile... Privelistea de la vf. Ciucas spre Cheia este superba!!! Pacat de Cabana Ciucas care a fost de-a dreptul devastata... cred ca ciobanii din zona au avut un rol important...

In ce stare se mai afla Cabana? Acum 2 ani era proaspat renovata, si arata foarte bine!! Pacat de atmosfera creeata de cei din "camping" (manele cat cuprinde, cat mai tare posibil) da, ce sa-i faci, asta e RO... nu scapi de manele nici in varful muntelui :wallbanger:

Share this post


Link to post
Dupa ce am plecat vineri pe la 16 "cu arme si bagaje" 5 oameni intr-un Logan, am ajuns utilizam Matizul meu... Motivul... Benzina proasta.

Pe scurt, tot ce era in Logan s-a mutat imediat in Matiz.

:scarpin: NU pot sa inteleg de ce nu ati plecat cu Loganul... S-a stricat sau ce s-a intamplat ?

 

Drumul pana la Cheia nu imi pare asa de enervant, doar ca nu poti merge ca la curse, dar ma rog la cat merg eu cu masina, asta pare subtire. Ulitima oara fost anul trecut de 1 Mai, unul din primele drumuri cu Kalosul in afara Bucurestiului (abia il luasem de o luna). Burdusit (ca e hatchback) cu multe bagaje inclusiv cort si saci de dormit ca sa ne petrecem noaptea pana la urma la casutele de la Muntele Rosu... :o

Share this post


Link to post

Da' cine-a zis ca e enervant? mai ales daca mergi mai alert :lavolan: , it rocks! :D :D

Share this post


Link to post
:scarpin:   NU pot sa inteleg de ce nu ati plecat cu Loganul... S-a stricat sau ce s-a intamplat ?

 

Cam offtopic raspunsul, dar:

 

Am aflat ca i se dusese pompa de benzina... Filtrul si pompa de benzina cica erau pline cu gunoaie si respectiv apa. Masina nu mai tragea benzina... era ca si cum ai lasa masina in viteza I si te-ai juca cu acceleratia...

Share this post


Link to post

Am facut duminica o iesire la munte pe ruta Ploiesti-Sinaia- Brasov -Cheia-Ploiesti.

Ce pot spune , a fost super ok , am urcat la muntele rosu unde era foarte cald , un gratarel o berica mica si apoi inapoi la Ploiesti.

Drumurile sunt ok , pe varianta Brasov Cheia Ploiesti s-a asfaltat integral si se merge foarte bine , dar mai poti intalni camioane . Din DN pana la muntele rosu drumul este foarte prost.

In concluzie o iesire de nota 10 care poate fi facuta fara pb intr-o zi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...