Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Revizie 10.000 km

Recommended Posts

Reviziile astea sunt de kko! Dai o caruta de lovele degeaba, tatal meu a fost cu tico doar la revizia gratuita la 1000km, apoi i-a salutat din mers :) . Smecheria consta in respectarea ghidului de service, garantia e frectie !

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 6 luni-10000km(8000reali) la Iricad Galati,dezastru,436 lei din care 200 (????) manopera.ASa scump?Am fost apoi la Ena si m-am interesat cit ajunge la ei-250 ,din care 160 materiale.

Cum sta treaba, fiecare dealer cu preturile lor?Mi se pare exagerat de mare diferenta.Ma duc la OPC sa vad daca rezolv ceva.Oricum,adio Iricad,nu ma mai prind ei de client,aviz celor din Galati!

Share this post


Link to post
Ma duc la OPC sa vad daca rezolv ceva.Oricum,adio Iricad,nu ma mai prind ei de client,aviz celor din Galati!

SI ce vrei sa-ti faca OPC? Sa te invete sa intrebi pretul inainte? Traim intr-o economie de piata, fiecare are dreptul sa ceara cat vrea, vina este a ta ca nu ai intrebat inainte si ai platit pentru nestiinta.

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 10.000km la Matiz. La Giurgiului.

 

Operatii:

- schimbat bucsa suspensie si opritor amortizoare fata (garantie)

- schimbat ulei motor (am pus Mobil 10w40, adus de acasa) si filtru de motor (de la ei, 9.5 lei)

- schimbat filtru aer motor, 20.9 lei

- bagat nu stiu vaselina siliconica pentru etrier frana, 15 lei

- doua oring-uri, nu stiu ce si la ce folosesc 5 lei

- schimbat ulei cutie, cu uleiul lor (asta m-a rupt) Castrol TAF 75w90, 3 litri 220 lei

- reparat stop ceata, care n-a mers niciodata (credeam ca nici nu are tot cei trebe), dar au rezolvat super rapid, cred ca era arsa vreo siguranta ceva, ca n-au demontat nimic vizibil de la acvariu.

 

Total revizie: 373 lei, la care se mai adauga uleiul din Cora, cred ca vreo 70 de lei.

 

Ca si impresii, parca troncane mai putin masina, nu mai zdrangane la fiecare denivelare, dar la alea mai serioase tot e destul de zgomotoasa. Dar e Matiz, ce pretentii sa am! :)

 

In rest masina merge foarte bine, n-am ce sa-i reprosez, intra usor in viteze, schimb vitezele ca la formula 1, doar in marsarier nu intra intotdeauna din prima, dar stiu ca e normal. Aerul conditionat merge bine, ca l-am folosit tot drumul. Probabil ca iar nu o sa faca fata cum trebuie pe canicula, dar e micut, ce sa-i faci!

 

In rest, la mai mare si la mai multi km!

Share this post


Link to post

Buburuzul a fost astazi la revizie. Nu a implinit 10.000 de km si nici 6 luni de la ultima revizie(au trecut 4 luni jumate si are 6580km) dar m-am gandit ca este mai bine sa il schimb mai devreme, mergand destul de mult in Bucuresti. A primit Mobil 1 Synt S 5w-40 (sper ca am tinut bine minte denumirea), filtru de ulei Daewoo, filtru de benzina, bujii NGK cumparate de mine si netrecute la facturare (2 dintre cele de pe masina erau un pic cam afumate, ar trebui sa merg mai turat), curatat IAC si cam atat.

Total revizie ~220RON plus 30 Ron spaga.

Saptamana viitoare trebuie sa il duc din nou la doctor pentru schimbat coloana de directie pe garantie si axe glisoare fata(sa vedem daca mai troncane si apoi, daca tot nu se linisteste se schimba caseta de directie).

Revizia a fost facuta la City Center Poligrafiei.

 

Senzatia dupa revizie: motorul este mult mai linistit, mai silentios, nu mai vibreaza aproape deloc la relanti si urca in ture mult mai usor(pot da a-4-a la 60 fara sa aud motorul decat foarte putin).

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Un sfat valabil pentru toti la revizii : Cand va pune ulei sa fie sigilat bidonul ! Am vazut cum strangeau ulei de prin bidoane si se distrau mecanicii spunand : " pic cu pic se face banul ".

Share this post


Link to post

closchkutza> Eu zic sa le recomanzi sa schimbe direct caseta. Saptamana trecuta, am schimbat coloana de directie si cardanul care face legatura intre coloana si caseta. Am fix acelasi zgomot si joc in volan. Saptamana viitoare vine comisie de la Craiova sa schimbe caseta. (e a 2-a caseta si are cam un an jumatate).

Share this post


Link to post

Da, dar la mine ii cam inteapa inima, ca e servo si e scumpa ca naiba! :drinkers:

Interesant este ca tipul a tras, a miscat si imediat s-a dus si l-a chemat pe ala de la garantie sa-i arate. Mai trebuie sa schimbe si axele glisoare de pe fata(pe care a vrut sa le schimbe initial ieri si s-a razgandit, a zis ca schimba tot odata si mi le-a dat mie sa le tin).

Coloana de directie sau cardanul ala nu este tot una?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu. Sunt 2 bucati separate.

Share this post


Link to post

salut,

mai am 1000 Km si vreau sa fac revizia de 10K

 

 

Recomandati-mi un service de calitate in Constanta caci cu aia de la Raver m-am certat si ma cam feresc de ei.

 

Pot sa bag duralube la revizia de 10K Km ?

 

Care e treaba cu valva PCV, pot sa le cer sa mi-o schimbe doar pentru linistea mea sau au dreptul sa ma refuze ?

 

Pot sa vin cu uleiul meu din carrefour mobil sintetic 5 w 40 ? s cu uleiul meu de cutie mobil 75w90 ? Sau pot sa ma refuze si cu asta?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Share this post


Link to post

Mai bine nu te duci cu uleiurile si aditivii tai, sunt exact ce nu trebuie la motorul acela de doar 10k km (asta ca ai cerut o parere).

Share this post


Link to post

Uleiul pt motor cel special pt tico si matiz la bidon de 3 litri este bun de ceva? sau ce tip de ulei recomandati. ( mentionez ca la fiecare revizie mi-au pus alt tip de ulei ). si acum la 40 mii vreau sa pun ulei de la daewoo dar nu stiu care este mai bun

Share this post


Link to post

S-a discutat si aici

Share this post


Link to post

Am facut si eu revizia de 10.000 la 9815km. S-a schimbat uleiul la cutie, cu Total 75w80, adus de mine. Revizia s-a facut la Autonet. Bineinteles ca ei m-au intrebat de ce am luat 3l de ulei, ca nu trebuie decat 2, dar i-am rugat sa bage 2.1 sau mai simplu pana da pe afara, ca oricum nu am ce face cu uleiul si nu am de gand sa fac economie. S-au reglat iar axele glisoare si s-au verificat articulatiile si pentru aceste 3 operatii(schimb ulei cutie, reglare axe glisoare si verificat articulatii) am fost taxat cu 59 lei. De asemenea, s-a schimbat pe garantie flansa amortizor dreapta, care batea. S-au facut o gramada de teste pentru a se determina sursa "danganitului" metalic care se aude din fata, pe partea stanga, s-a strans tot ce se putea strange pe fata, s-a verificat la motor orice putea sa faca zgomot, si pana la urma s-a concluzionat ca este caseta de directie, si trebuie sa ma prezint cand vin cei de la craiova pentru a o vedea si ei si ulterior a se schimba cu acceptul lor.

Mi-a placut de mecanici, s-au miscat repede, curat, si-au dat tot interesul sa inlature orice zgomot prezent, au avut rabdare si nu s-au dat batuti decat dupa ce au inlaturat toate posibilitatile.

Am aflat de asemenea ca la revizia trecuta, cei de la city center trebuiau sa verifice sistemul electric, franele, rulmentii, chestii pe care ei zic ca le fac la fiecare revizie iar cei de la city center s-au rezumat doar la schimbul consumabilelor.

Mentionez ca am facut doar aceste operatii pentru ca uleiul si toate filtrele au fost schimabate la ~6200km.

 

Cu noul ulei, cutia parca merge mai usor, mai "unsa", asta este tot ce am observat, oricum la mine mergea bine in general.

 

L.E: Era sa uit: am fost servit si cu o cafea :o si asta nu ca sa ma tina ocupat, sa nu vad ce se face la masina. Am stat langa mecanici si nimeni nu a zis nimic.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Facut azi revizia de 10000(9700 km aveam) la Service automobile 2, Cluj, Calea dorobantilor. S-au miscat iar foarte repede la service si foarte seriosi.Schimbat filtru de ulei, pus ultei mobil syn S 5w40 , iar in cutie ulei mobilube 75w90.Dar au uitat sa imi schimba filtrul de aer.Nu la revizia asta se schimba si asta? Ce problema am mai avut, a fost un joc la roata din dreapta spate :scarpin: si frana de mana nu tinea deloc. Total a fost de 330 ron.Multumit

Share this post


Link to post

Salut!

Sunt posesorul unui Matiz E3 din dec. 2006.

Am fost la Service Radacini Plevnei pentru revizia de 6 luni (!) de la ultima vizită la service (1500 km) desi am doar 4500 km.

Totul a durat 20 de minute si la final stupoare ... cost 3 070 000 lei !!!

Menţionez ca singura operatiune efectuata a fost schimbarea uleiului şi filtrului.

(Ulei 5W30 GM 510 000 lei litru.)

 

Întrebarea mea catre voi mai vechii posesori de "mici giganţi":

Ce trebuiau să verifice mari mesteri la aceasta revizie?

Asa de mult costa un schimb de ulei la aceasta masina?

Din 6 in 6 luni trebuie sa dau 3 milioane ca sa nu pierd garantia?

Are cineva un numar de telefon de la fabrica din Craiova unde se poate intreba despre aceste probleme?

Sincer mie imi pare jegmaneala curata. Desi am stat in service 20 de minute pe factura apar ore de manopera aproape 3 !!!!!

 

Poate cineva sa-mi recomande un service adevarat în Bucureşti unde sa se faca treba de calitate si unde sa nu primesti raspunsuri de genul:

"aveti programare la noi? nu cred, sunt doua serviceuri pe Plevenei?

sau "consuma mult? asa fac toate chiar si 12 consuma in Bucuresti" " troncane pe spate? nu aveti ce sa-i faceti asa fac toate sunt amortizoarele scurte din fabrica ????)"

etc.

Share this post


Link to post

Pune si tu o poza cu factura, sa vedem pe ce te-au taxat. De troncaneala nu scapi pana nu schimbi amortizoarele.

Share this post


Link to post

Ce fel de amortizoare sa-i pun (marca pret etc)

Atasat pun devizul asa zisei revizii de 20 de minute cu totul!

 

post-10386-1189751946_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Interesant, s-au smecherit, nu mai trec operatiile detaliat, ca sa nu poti face gura mare la ei. Trebuia sa faci gat acolo, inainte sa platesti, sa intrebi pentru ce ti-au luat banii aia. Ce am observat eu, daca nu le zici tu ce sa faca, ei schimba uleiul si atat. Macar la City Center, unde am facut 2 revizii, nu au trecut pe factura decat schimbat ulei, schimbat filtre(benzina, ulei) si atat. Asta este, acum nu mai ai ce face. :(

 

Despre amortizoare, cauta pe forum, sunt vreo 2 topicuri cu amortizoare de matiz. Din cate am inteles eu, fac zgomot pentru ca sunt tari, pentru a face masina mai controlabila. Puntea spate este usoara, de exemplu, si atunci la cea mai mica denivelare fac ca toti dracii. La mine daca este o persoana in spate, sau ceva greutate, e o liniste de nu-i adevarat, daca sunt doar eu, e concert. M-am obisnuit cu ele, le las in plata domnului, nu am de gand sa le schimb cu unele mai moi, doar ca sa nu mai faca zgomot si apoi masina sa devina barca.

Sa le mai verifici sa nu fie curse, si sa nu ai presiune mai mare de 2.1 in cauciucuri.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi.

Dar un service mai rezonabil îmi poţi recomanda?

Share this post


Link to post

Draga Maty, imi pare rau ca ti-ai luat asa o teapa insa poate data viitoare o sa intrebi inainte cam cat te costa revizia si daca nu-ti convine pretul nu te tine nimeni cu forta, iar oferte sunt destule.

Uleiul DW 5W-30 este un ulei foarte bun pentru matiz si nu costa mai mult de 90 lei / 3 litrii, cu manopera de rigoare (max. 30 lei / ora) nu ar fi trebuit sa platesti mai mult de 120 lei. Probabil cei de la service te-au mirosit imediat ca esti un baiat de treaba care nu face scandal si te-au ars pe masura.

Un amic de la fiat a zis ca e o practica destul de des intalnita (revizia de 15kkm pentru un fiat albea - 1700 lei!!!), daca omul face scandal ca e mult o mai dam la intors, daca e de treaba si plateste e ok. Nici nu ne asteptam sa-i fraierim pe toti dar e suficient sa prindem vreo cativa pe luna si ne-am scos.

Iti recomand sa procedezi in felul urmator pe viitor: schimbi uleiul din 6 in 6 luni iar reviziile le faci cand scrie in carte, adica la 10, 20, 30kkm ... etc fara sa-ti mai schimbe uleiul si inainte sa intrii in service intrebi cat face si consulti acasa ghidul de service pentru a vedea ce operatiuni trebuie sa-ti faca la masina.

Cat priveste reclamatia ta, eu cand am avut de facut o reclamatie i-am scris domnului ing. Iovan Eduard care se ocupa de serviciul relatii cu clientii la uzina Daewoo la eduard.iovan@daewoo.ro, insa asta se intampla cam cu un an in urma iar de atunci s-a si vandut fabrica.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sfaturi. Să şti ca am întrebat înainte şi mi-au spus ca se face şi revizie la...6 luni! Că nu au facut nimic în service pe motiv de masina nouă ...este altă poveste!

Oricum peste şase luni eu tot nu stiu la ce service sa ma duc!

Share this post


Link to post

Cat mai costa o revizie la 10.000 pt matiz?

Edited by Mendex

Share this post


Link to post

Depinde si unde o faci.Pe mine m-a costat 330 ron

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...