Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Cum se schimba aparatorile de noroi la Matiz?

Recommended Posts

Se pare ca ieri am reusit sa fac praf aparatoarea de noroi de pe dreapta cand am plecat din parcare. O sa ma duc sa caut aparatoarea la magazin, sper ca sa gasesc. Acu' intrebarea care survine, cum se schimba astea? Am vazut vreo 3 sau 4 suruburi, este suficient sa le desfac pe alea si gata? Exista piulita pe partea ailalta sau sunt prinse asa pur si simplu in tabla? A facut cineva asa ceva pana acu? E vreun skepsis deosebit?

Share this post


Link to post

Nu e nici un skepsis, desfaci suruburile respective (vezi ca pe linga cele vizibile, de pe muchia aripii mai e unul jos, dincolo de prag - asta e valabil la cele din fata, pe spate inca n-am intrat), scoti aparatoarea bolnava, cureti bine cu o cirpa umeda noroiul depus pe zona de suprapunere, ca sa stea fest aparatoarea noua, o stringi cu suruburi si gata!

Share this post


Link to post

Sar'na FLEX. Pe fata este problema. Cred ca a fost o piatra ceva, ca am auzit un poc, dar nu m-am dat jos de-al dracu'. Am intrebat asa sa nu am vreo supriza, cum ca tre' sa desfac mai mult din cauza vreunei piulite, dar totusi avem masina facuta de coreeni, nu de dacia.

Share this post


Link to post

eu am schimbat pe spate o aparatoare (la tine nu stiu care e fata/spate?). Dar in spate e prinsa in 3 suruburi (gen kipling fara piulita) si se schimba relativ usor. Eu am folosit o cheie clichet care era cam mare si a intrat cam greu intre aparatoare si cauciuc. In fata nu stiu cum e dar cred ca similar. Succes.

PS aparatoarea a fost vreio 50.000 ROL :D

Edit: hai ca au fost altii mai rapizi ca mine :lol:

Share this post


Link to post

E rupta rau? Cit costa o aparatoare de noroi?

Share this post


Link to post

Unde naiba ai gasit aparatoare de noroi cu 50k lei? Eu am fost in doua locuri in Galati si intr-unul in Iasi si am gasit numai preturi de la 100k in sus. Suspect era ca nimeni nu le avea pe stoc. Aveau numai de TICO si ma luam dupa preturile astea. A propos: vazut azi: aparatoare Tico 134 k lei.

Pe fata e asemanator. Tot in 3 suruburi. Va prindeti voi daca va bagati pe-acolo. La mine a sarit de vreo 2 ori cea de pe fata din piulita de plastic datorita drumurilor din centrul orasului.

Share this post


Link to post

Ia baga un ochi la ACSA: http://www.acsa.ro/MMA8.HTM

Se pare ca momentan doar la magazinul din Craiova le are pe stoc, o sa dau azi o tura la Radacini Nord sa vad poate au.

Share this post


Link to post

Spune-le si la astia cu piesele de schimb sa se uite acolo si in consecinta sa scada preturile. Si sa-si bage-n undeva aparatorile lor. Eu m-am saturat sa tot stau din martie cu aparatoarea sparta pe spate.

Share this post


Link to post

Avertizare cod galben Matiz: Am demontat o aparatoare rupta din fata apoi si cealalta bunapost-5799-1193516674_thumb.jpg post-5799-1193518253_thumb.jpgsi am constatat ca in spatele celor doua aparatori dupa 3 ani cat are masina, s-a adunat nisippost-5799-1193517206_thumb.jpgpost-5799-1193517469_thumb.jpg.

Probabil particulel mai fine sunt spalate de apa iar ce e nisip mai mare ramane si in timp obtureaza canalele de drenare.

Acest amestec de nisip si prafpost-5799-1193517914_thumb.jpg era ud si dupa 2 zile de la ziua ploioasa, deci mentine umezeala aproape tot timpul acolo. Poate e o solutie sa demontezi vara toate aparatorile si curatat fara zgariat si vazut daca a inceput rugina, fiindca dupa aceea e prea tarziu. Poate cineva care are masina mai demult a rezolvat sau cine stie, e bun ca namolul ala la reumatism.

Share this post


Link to post

Inlocuit aparatoare noroi, fata dreapta, sparta la coborarea cu roata intr-o grapa din soselele bucurestiului. Pret 15 lei. Bine ca a fost numai asta, prima grija a fost sa nu fi lovit cu pragu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...