Jump to content
Sign in to follow this  
bogdan_o

Acoperire Gaura Din Bord

Recommended Posts

Datele problemei. Eu am o solenza si in partea stanga a consolei centrale a bordului, langa bricheta am o gaura in bord. Ea a fost conceputa probabil pentru a-ti arunca acolo telefonul sau un pachet de tigari sau maruntis, etc. As vrea sa fac un fel de cutiuta cu o forma identica cu a gaurii respective si sa astup astfel gauroiul ala care pe mine nu ma ajuta cu nimic. Pe capacul cutiutei as putea sa pun un voltmetru, un termometru etc.

 

Si acum problema: cum pot face sa obtin un mulaj al gaurii respective? Nu are o forma regulata si as vrea ca (,) cutiuta sa intre la fix in acea gaura. Eu ma gandeam sa umplu cu ceva gauroiul si sa obtin astfel un fel de mulaj al gaurii. Dar cu ce sa umplu?

 

Ortice sfat e mai mult decat binevenit

 

Multumesc

 

later edit: iata si o poza cu respectiva gaura

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?a...pe=post&id=9840

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post

Clasica plastilina e cred suficienta. Daca gauroiul are o forma mai ciudata s-ar putea insa sa nu mearga.

Share this post


Link to post

Multumesc mult. Problema este cum mai scot apoi plastelina intr-o singura bucata? Ca fundul gaurii e astupat?

 

Eu am mai incercat cu chit ce se foloseste la montarea geamurilor. Am captusit peretii si fundul garii cu o punga de plastic taiata si am umplut-o. Am asteptat cateva zile sa se intareasca cat-de-cat (va dati seama ce distractiv a fost sa merg cu masina asa) si apoi cand am tras de punga sa iasa chitul s-a dus totul pe apa sambatei.

Share this post


Link to post

Asta cu scosul sincer e problema ta. Poti incerca modeland in jurul unei sarme ceva, sau poti incerca cu chit auto+intaritor, dar nu-ti garantez ca-l mai scoti...

Si ipsosul de modelaj, tot asa in jurul unui ax ar fi o solutie...

Share this post


Link to post

Eu in locul tau n-as face o cutiuta, ci doar un... capac. Orice "scula" vei vrea sa bagi acolo se poate fixa de panoul respectiv cumva.

Problema este insa fixarea. Si asta nu e rezolvata nici la cutiuta, desi in cazul asta ai putea sa o fixezi pe... fund, din spate. Se pot improviza mai multe variante de fixare.

Mai e o problema (prezenta si ea si in cazul cutiutei): daca vrei ca panoul sa fie "ingropat" (de dorit) sau "aplicat". In oricare situatie, datorita muchiilor rotunjite ale gaurii, vei avea de-a face cu un compromis... estetic vs. usor de facut.

Si cutiuta din ce ai vrea s-o faci, fibra cu epoxi sau ai vreo alta metoda?

Share this post


Link to post

Pai aici e si problema. Eu ma gandeam la o solutie care sa o pun in respectiva gaura, sa bag un bat ceva in ea si dupa ce se intareste sa o scot cam ca pe o acadea si astfel sa obtin mulajul. ca scopul meu nu e sa umplu gaura si atat, eu vreau sa obtin un mulaj dupa care sa fac o cutiuta.

 

bordul e facut din abs, daca va ajuta cu ceva. solutia care o pun acolo trebuie sa se ntareasca fara sa faca priza cu plasticul bordului.

 

Cutiuta in sine o voi fixa de fundul gaurii printr-un surub micut, oricum nu are cum sa cada de acolo, gaura fiind inclinata spre interiorul bordului. in ce priveste ingoparea ei, capacul cutiutei va fi la aproximativ 1 cm adancime fata de buza. Asa am si la bricheta si vreau sa fie simetric. Deci scap usor. Cutia o voi face din fibra, e mai usor de gasit decat rasina.

 

Uitati si o poza in care se vede si gaura cu bricheta.

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?a...pe=post&id=9587

Edited by bogdan_o

Share this post


Link to post

Incearca sa faci "mulajul" cu spuma poliuretanica, tot asa, dupa ce pui un "prezervativ" in gaura. Acopera bine si prin jur ca spuma asta e pacatoasa, pateaza. Daca nu-ti iese din prima, persevereaza. Ai grija ca mulajul va iesi exact pe dimensiunea interioara a gaurii. Va trebui sa-l "pilesti" putin, altfel nu-ti va intra cutiuta in gaura.

Cat despre fibra, oricum iti va trebui si rasina :D

Raman la parerea ca o cutie ai, e chiar gaura, iti mai trebuie un... capac.

Oricum, e optiunea ta.

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru sfaturi.

 

Pana la urma cred ca o sa procedez in felul urmator. Voi face numai un capac (exact cum mi-a sugerata AmbramBurel) de care voi atasa o cutie cu forma regulata ceva mai mica decat dimensiunile interioare ale gaurii. E mai usor de facut.

Share this post


Link to post

Vorba lui Mircea: incearca cu ipsos.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...