Jump to content
Sign in to follow this  
daniel21

Dupa Cati Km Parcursi Un Cielo Este Depasit?

Recommended Posts

E bine asa cum faci.

Share this post


Link to post

parerea mea e ca o masina devine depasita atunci cind ai pus okii pe alta si ai bani de diferenta, pana atunci a ta e cea mai tare :D

Share this post


Link to post

Ce bine zici :thumbl: .

Share this post


Link to post

:banana: Subscriu.

Si ca sa fiu ontopic: depinde de stilul de condus si grija acordata masinii. Sunt Cielo-uri cazute la 100k si altele cu consumabile schimbate si ingrijite la 500k si merg fara probleme.

Share this post


Link to post

Nu sunt Gica contra... dar eu n-am vazut Cielo terminat la 100 000 km reali.

 

Am vazut destule si de firma si personale..

Cam dupa 150 000km te asteapta o segmentare ...

Bine pot fi situatii accidentale dar Cielo e o masina fiabila de cursa lunga dar depasita moral e din start ...

 

Oricum daca esti classic e ok !

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post

Cielo nu expira niciodata...al meu are 550.000km si merge inca struna.Daca schimbi totul la timpul lor si nu lasi sa cedeze definitiv...atunci merge mult si bine.

Share this post


Link to post

Salut! Nu i-ai facut nici o segmentare,nimic?Ce tip de ulei folosesti?Nici cuzineti?Pe la tacheti,culbutori,ceva?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Cielo nu expira niciodata...al meu are 550.000km si merge inca struna.

Probabil ca e si unu din modelele Coreea. Astea chiar ca nu expira daca nu iti bati joc de ele. :osanale:

Share this post


Link to post

Am citit cu interes ce s-a scris pana acum. Nu cred ca voi chiar credeti ce scrie unu altu pe aici

550 mii km si merge struna... in comparatie cu ce?

Asta e ca in anunturile de vanzare cu dacii fabricate in 1980..."stare impecabila"

Am un espero luat de nou(korean) si are 200mii km. Am avut grija de ea si totusi nu am scapat de segmentare.

Nu am sa cred niciodata ca un motor pe benzina poate ajunge 500 mii de km si sa nu consume un gram de ulei.

Daewoo este o masina fiabila, ieftina de intretinut, dar sa nu exageram

...pararea mea

Share this post


Link to post

Nu comparare cele 2 motoare si incearca sa nu cataloghezi spusele altora mai ales daca nu cunosti exact situatia.

Motorul de 1,5 sohc ajunge cu bine la 4-500k fara segmentare daca este intretinut bine.

Share this post


Link to post

Mai era un topic pe care nu il gasesc acum in care cineva avea o Nubira cu aproape 700k km si era nesegmentata.

Intr-adevar o buna intretinere a motoarelor Daewoo, arata cat sunt acestea de fiabile.

Share this post


Link to post

OFF TOPIC un cielo poate fi depasit cam la 190km/h(si inainte)

 

Cu motorul este in felul urmator(F.Simplu)..se pune ulei bun (Castrol 5W-40 schimbat la 10.000km)si consumabile originale aprobate de fabrica + un mecanic care sa se si priceapa si al sa il tii si 500.000km fara prbl.

 

Bafta

Share this post


Link to post

-am lucrat 7 ani pe un cielo fab 1996 coreean ce pot sa spun o masina ieftina fiabila cu un design atragator la vremea ei am depasit 200 000 km incepuse sa consume ulei batea axul cu came ,benzina numai de la petrom 95 pe bonuri lovita luat toate gropile din bucuresti cu ea plimbat cu ea sefu ,nevasta porcu, catelu, carat ciment gresie fainta samd.si cand sa scos la licitatie sa vandut cu 2700 euro cumparata de samsarii polisata, siliconata si vanduta cu 4000 euro si bineinteles cu km dat inapoi la 80000 km-masina am recunoscut-o in targ in vitan la o saptamna dupa ce a fost vanduta la licitatie si arata chiar ca < noua> sa vedem loganu cum arata dupa 300 000 km ?

Share this post


Link to post

Cielo e o masina extraordinara . Cu un cielo din 2003 si cu doar 60k km dar destul de abuzata zic eu (in sensul ca s-a mers destul de mult pe drum neasfaltat si s-a carat destul de mult cu ea si accidentata usor de vreo 2 ori) in afara de un trancanit la bord pe la 140 km/h si niste probleme la instalatia de gaz masina merge extraordinar de bine .

Share this post


Link to post

Pentru mers prin Bucureşti (preponderent) schimbul uleiului la 10.000 km este cam rar. Mai ales la motoare ceva mai uzate care-l mai şi papă.

 

Eu l-am luat la 93.000 şi acum am 112.000 - am schimbat distribuţia (că aşa se face când o iei SH) şi s-a mai stricat pompa de apă (curgea) + electroventilatorul care răceşte motorul. Altceva nu a căzut. Părerea mea e că o duce mult şi bine până pe la 200.000 km: nici ambreiajul nu dă semne de oboseală, ulei consumă în limitele normale, nu scoate fum şi motorul trage bine - nu văd de ce ar ceda vibrochenul sau să fie nevoie de segmentare.

 

PS: rămân la părerea mea că, în general, bărbaţii au mai multă grijă de maşini decât femeile :P

Share this post


Link to post

Eu am luat al meu CIELO la 146.500 km de la o doctorita. Mergea femeia de acasa pina la servici (cam 20 km dus intors) plus concediul anual aferent.

Masina nu era "fata mare", dar nici de lepadat. Mie chiar mi-a placut. Am avut garantia ca are km reali, nu ca cele din tirg care aveau si cite 50-60.000 km, dar aratau jalnic. Gasisem un CIELO rosu frumos tare, proaspat polishat cu numar de Iasi si cu km putini. Noroc ca aveam prieteni pe acolo si cind i-am sunat si le-am zis numarul masinii l-au si recunoscut ca si taximetrist de vaza din Iasi (masina care fusese foliata si era polishata proaspat).

Acum sa revin on-topic:

Chiara daca era masina de femeie nu am ce reprosa ff mult.

Am schimbat imediat discurile de frina - astea trebuie sa recunosc ca erau subtiri tare :rolleyes:

 

CIELO.xls

 

Am atasat aici un fisier cu toate interventiile facute la masina de cind o am (instalatie GPL, piese, manopera, costuri, consumabile, inclusiv taxele achitate)

Am dat pe masina 100 mil. (destul de ieftin) si am cheltuit cu ea pina acum, fara combustibil, inca vre-o 80 de milioane, dar nu regret nici un leutz.

Acum masina are in jur de 178.000 de km si nu cred ca e cazul sa ii fac vre-o segmentare ceva - merge ff bine cu 140 km/h pe GPL deci consider ca motorul ma va mai duce. Daca ma duce pina la 200.000 fara segmentare ma pot considera fericit.

Share this post


Link to post
Eu am luat al meu CIELO la 146.500 km de la o doctorita. Mergea femeia de acasa pina la servici (cam 20 km dus intors) plus concediul anual aferent.

 

 

Sti care este singura mea uimire ?......cum a reusit doctorita sa faca 146.500 km doar cu 20 km pe zi + concedii ? Mi se pare foarte mult... :)

 

Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte in cat mai multe calatorii.

Share this post


Link to post
...cum a reusit doctorita sa faca 146.500 km doar cu 20 km pe zi + concedii ? Mi se pare foarte mult...

 

 

Probabil ca fel cum si eu care am doar 6 km din fata blocului pina la servici (cu tot cu lasat nevasta la serviciul ei) am reusit sa fac pina acum 31.130 de km. Apar tot timpul si alte drumuri in afara de cele de casa-servici si retur.

Share this post


Link to post

he he... când căutam Cielo SH şi dădeam de câte un samsar sigur maşina fusese foarte îngrijită, ţinută în garaj condusă de o femeie (de regulă doctoriţă) care nu prea a mers cu ea că pleca prin străinătate etc etc

 

Am văzut o astfel de maşină de curiozitate: cielo alb, când l-a scos din parcare m-a lovit un miros de gaze de eşapament de nu mi-a mai trebuit + parbriz spart + că doctoriţa (prietena smasarului) nu era în ţară - de aia o luase el pe numele lui de o lună doar... să o vândă mai uşor.

 

adycez: cum adică merge f. bine cu 140 km/h pe GPL, adică asta e viteza maximă pe care o prinde?

Share this post


Link to post

Eu ma cumparat-o direct de la doctorita. ;)

M-a ferit Domnul de samsari.

 

130-140 km.h e viteza de croaziera care-mi place d.p.d.v. stabilitate, distanta de frinare etc.

Maxim am atins pe GPL 160 km/h anul trecut dupa intalnirea de la Costinesti, cind ma tineam de Wolfman cu a sa Leganza ca altfel nu cred ca as fi mers asa, caci nu mi se pare ff stabila masina la asemenea viteza si pe drumul Slobozia - Costesti (Buzau)

In general pe un drum Bacau - Bucuresti merg cu virf de 150 km/h.

Daca nu am siguranta pe masina nu ma risc degeaba. Un Cielo de 10 ani si ceva (aproape 11) nu cred ca m-as risca sa merg cu mai mult.

Edited by adycez

Share this post


Link to post

Am cumparat de la un coleg de servici cu 5300 euro CIELO DOHC 16 VALVE ,an fab 2002 model standard fara ac cu km la bord 18 000 ,initial am vrut sa-mi cumpar LOGAN la 6400 euro dar nu regret nici un euro dat pe ea,fiabila ,ieftina la consumabile nu am avut nici cea mai mica problema cu ea am schimbat toate consumabilele la timp in fata blocului nici nu stiu cum arata service-ul ( siteul DAEWOO CLUB are sfaturi bune de care am tinut cont,) si cred ca mai fac 100 000 de km cu ea fara probleme in prezent am 45 000 km.

Share this post


Link to post

Cum se comporta ambreiajul daca este uzat daca sunteti amabil sa-mi raspundeti :osanale:

Edited by ovi_jer
ovi_jer : Nu mai cita mesajul anterior inutil .

Share this post


Link to post

In prima faza incepe sa tina sus apoi incepe sa patineze in sarcina mare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...