Jump to content
Sign in to follow this  
silviustel

Posibile Tzepe In Parcarile Cora, Carrefour Etc

Recommended Posts

Salutare la toata lumea. Am stat vreo 10 minute in dilema daca sa postez la Kitsch sau sa fac un topic separat, dar am decis ca e mai clar asa. Astatzi am fost la cumparaturi la Cora Pantelimon si am dat peste ceva pe cat de amuzant pe cat de riscant pentru neavizati.

Un individ dubios, rrom, a venit la noi (eram cu un amic) in parcare cand sa plecam, cu o sacosa in mana si l-a luat pe amicul meu sa ii propuna o oferta. Avea in sacosa ceva aparatura video. La prima vedere amicul meu parea interesat. Grobianul nu a vrut sa ne arate ce era exact in sacosa, zicea ca il iau camerele, si cred ca a zis de vreo 100 de ori :"Hai patroane, zi cat imi dai?" Evident ca i-am spus sa ne arate exact ce are in punga ca nu am inteles nimic decat ca vrea niste bani. El incerca sa ne faca sa credem ca are ceva "de furat" de prin magazin si ca risca foarte mult ca ne arata. In punga era o imitatie de camera foto Sony, chiar scria Sony, dar realizata infect, deci m-a bufnit rasul, cu blitz, si "Card" in blitz, deci pe scurt o copie de aparat analogic, nudigital, pt ca am deschis "scula" si era cu film. Dupa ce ne-a aratat mizeria, ne-a intrebat : "Hai barosane, imi dai macar 100 de euro? Hai ca ma iau camerele..." Desigur i-am raspuns ca ii dau 30.000 de lei vechi si ca astept sa imi dea si restul. Oricum, pentru primele 20 de secunde poate ca ne ducea cu vorba, asa ca m-am gandit sa postez despre isprava aceasta, asa ca aviz amatorilor de chilipiruri, pt ca individul chiar se straduia sa para stresat si ca se fereste sa fie vazut. Ne-a zis ca are baieti si la Carrefour care "lucreaza" cu scule de acelasi gen. In mod cert "scula" =)) =)) =)) era cumparata de prin Europa/Niro etc. cu maxim 2-300.000. Sunt curios ce parere aveti si daca v-ati "lovit" de astfel de chilipiruri si voi.

 

L.E.: Scuze pt "tz" din titlu, am uitat sa setez tastatura pt diacritice.

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

Intr-o dimineata cand plecam la serviciu m-am trezit cu unu in masina care mi-a pus in brate o asemenea camera. Nu era sony ci olimpus parca. Un plastic mizer pe care in 30 de secunde l-a lasat la pret de la 2 milioane la 300 de mii. Era bagat intr-o gentuta verde inchis cu cureluse maro. O mizerie ce sa mai. Din pacare un vecin si-a luat teapa dand 500.000 pe "aparat". I-am spus ca isi poate lua pachetelul pentru serviciu in ea...in gentuta. Sper sa mai aibe camera ca sa o fotografiez sa o postez... Oricum trebuie sa fi prea naiv ca sa cumperi o asa facatura.

Share this post


Link to post

Cam tarziu postati :)

Asta vara prin fata postei din centru(CT) erau vreo 2 care cica vindeau camere foto si video, si cum eram cu HP-u dupa mine am zis ca poate-l pacalesc sa dau sapuniera la schimb pe... pe nimic [-X

Omu vindea ceva pe care scria practica sau practika, nu stiu sigur, pe film, de niste dimensiuni de FZ30-ul pare mic, cu blitzu intr-o parte, in aceeasi gentuta verde descrisa mai sus dar se vedea de la o posta ca e teapa si cerea 2 mil.

 

Intr-un interval de 2 sapt m-au oprit vreo 5 persoane de genu asta cu "scule": foto, video si chiar binocluri ;)

 

Ce nu-mi place la astia e ca te agaseaza desi le zici clar ca nu te intereseaza :-W

Share this post


Link to post

am patit si eu tot la Cora in parcare...m-a tot batut la cap pana i-am zis ca-i dau 30.000 pe aia..atunci a plecat bodoganind...

Share this post


Link to post

In prima zi cu nubira, in mai 2005 am patit si eu in Metro Iasi exact aceeasi chestie.

Share this post


Link to post

O practica veche in Brasov; cand m-am mutat in acest oras, ghici ce imi oferea un astfel de individ? Ati ghicit bine, acele imitatii proaste luate la kilogram din Europa.

Acum zilnic dau de ei la servici, in parcare la blocul albastru, iar, mai nou, vand ceasuri de marca. Or fi Rolex? =))

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

S-au reprofilat si pe hdd-uri si alte componete.

Share this post


Link to post

Inseamna ca "oferta" este extinsa. Am patit acelasi lucru, cu aceeasi "camera" Sony, intr-o benzinarie din Pitesti. Greu am scapat de vanzator...

Share this post


Link to post

in vara trecuta prin centrul iasului erai agasat de tipi ,care-ti vindeau cate un binoclu "de firma"cica.nu stiu la ce pret pentru ca nu am fost interesat niciodata.

Share this post


Link to post

Stiu pe cineva care a luat-o rau de tot. A cumparat 2 "CD playere auto Sony" la "super oferta": 100 de dolari bucata.

Share this post


Link to post

Pe mine m-a abrodat unul pe la Pta Romana sa-mi dea un ceas Swatch, cica original. Nu stiu daca era sau nu original ceasul ca nici nu l-am bagat in seama. Si la Obor daca mergeti e imposibil sa nu va agate baietii cu telefoane. Si nu pot spune ca imi pare rau de cei ca-si iau astfel de tepe. pentru ca astia sunt cei care incurejeaza (e drept ca indirect) furtul din masini, din autobuze, etc. daca nu ar cumpara nimeni de la hoti nu ar mai fi atat de motivati sa fure. Dar normal ca atat timp cat se gasesc amatori de chilipirului vor exista si hoti. Si daca te bucuri pentru bunul altuia asa-ti trebuie, data viitoare poate te vei gandi ca cineva a muncit sa cumpere legal lucrul pe care il iei tu de la "baietasi".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...