Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Am Ramas Fara Eleron

Recommended Posts

Politia face cam asa (partea pe care o stiu de la furt geam oglinda si capace roti):

- declaratie despre ce, cum, unde si cand s-a intamplat

- poze ca sa se vada ce s-a intamplat

- luat amprente de pe masina

- luat amprente de la posesor (la mine a luat de la tot familionul cu care eram in masina, asa ca acum nu mai avem curaj sa furam :D )

- comparat amprente cu ce au prin baza de date (din spusele mesterului criminalist)

- asteptat sa se intample ceva care sa se... lege (asijderea)

- dat la tine adeverinta ca cerceteaza (chestia simpatica este ca cercetarea "continua" pana la pastele cailor, dar tu iti vei lua adeverinta dupa "maxim" 30 de zile)

 

Si eu am fost speriat cand am vazut ce mai "cerceteaza" la mine, dar am realizat (e drept dupa) ca nu eu sunt "hotul" (ultimele ghilimele sunt puse ca sa simbolizeze toti imputitii de care aminteam intr-un post anterior).

 

Sugestia mea este sa dati sfaturi din cele "patite" si nu din "logica pura". Nu de alta, dar de multe ori viata depaseste imaginatia.

 

Iar daca eleronul zboara pe autostrada la 200 mph si cu vant din fata de 100 mph si el, atunci de vina e... ? Din pacate, s-ar putea intampla accidente. Eu unul nu mi-as face insa prea multe griji. Fortele la care este supusa o "jucarie" din-aia ca la Kalos 3/5 sunt destul de mici (dovada si prinderea de... jucarie).

Share this post


Link to post
@ Immortal

A ramas vre-o hartie la ASIROM?

 

Nu din câte stiu eu, insa am precizat deja ca tipul a fost plecat vreo 15minute in care sincer nu stiu ce a facut.

Cat despre recomandarea pomului... parca asa ceva as face. Astfel ar trebui sa fac PVul in Bucuresti si poate ar fi ceva mai usor.

Singurul lucru la care inca ma gandesc 'din greu' este ce s-ar putea daca as da de acelasi 'tip de le ghiseu' la ASIROM

 

Scaneaza si tu conditiile alea din polita si pune-le aici poate s-o gasi vreun avocat amabil sa-ti dea vreun pont.

 

As vrea sa le am :-W Nu am decat polita, dar, din cate stiu eu, contractul e cel universal - pe care il am si la berlina.

 

@all - stie cineva daca; CASCOul m0ar despagubi in urma unei avarii produse...in mod voit?

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

In mod voit nu! Dar fa mai un raport in alta localitate si tot acolo si constatarea si de ce nu si reparatia. Vii la Bucuresti, zici ca esti student si gata. Ii spui aluia de la asigurare ca n-ai chef/timp s-o faci la Constanta, o faci la radacini sau di bas si gata.

Share this post


Link to post

Cu furtul eu zic sa nu te incurci. dureaza multe luni puna iti primesti banii. Asiguratorul asteapta finalizarea cercetarilor politiei, care pot sa dureze mult si bine. Si chiar si asa, pot sa nu deconteze daca au vreun dubiu.

 

Dar totusi eu am o curiozitate. de ce dai spaga la o spalatorie automata, si inca una babana, de 40%?

Share this post


Link to post

OFF-TOPIC

 

[...] Dar totusi eu am o curiozitate. de ce dai spaga la o spalatorie automata, si inca una babana, de 40%?

 

Acum raspunsu' e clar - de fraier.

 

Pana acum insa, dadeam in functie de buna-dispozitie. La dacia care pleca uscata din spalatorie nu ma sinchiseam prea mult, un max 20%, insa la Kalos am remarcat ca trebuia bibilita mult si bine cu laveta. Asta pentru a nu pleca cu masina 'scursa' din spalatorie.

 

Oricum, mi-e clar ca nu se va mai repeta.

Share this post


Link to post

None yet.

 

Am o problema in familie care nu-mi permite sa'mi bat capu' prea tare acum. Nici n'as avea unde/cum/cand, dat fiind faptul ca de joi sunt in Bucuresti.

 

 

 

Ar mai fi o noutate, da' asta merge mai degraba la 'masina mea': un bucurestean binevoitor mi-a tras o cheie splendida pe toata portiera spate. :(

Share this post


Link to post

Sorry about that. Ai grija pe unde lasi masina.

Nu vii la intalnire in Bucuresti?

Share this post


Link to post

OFF-TOPIC

 

Intalnirile sunt joi in Bucuresti, iar eu joi la prima ora (sau, ma roig, cand o iesi mama din spital) plec spre Piatra Neamt. Din pacate nu, cel putin de data asta.

 

ON-TOPIC

Fata-n fata cu mine era o frumusete de Leon 2.0T. Doua masini negre, parcate bot in bot, oglinzi pliate, etc. Numai a mea s-a ales cu zgârietura.

Intr-o zona, zice-se, 'bunicica' (Ghica Tei, cantina facultatii de inginerie :D ). Nenorociti domne...

Share this post


Link to post

immortal,stii cum e : o nenorocire nu vine niciodata singura.

pacat de biata masinuta.

Share this post


Link to post

Gura pacatosului adevar graieste. Inca doua, pe partea opusa. Dar de data asta s-a avut grija sa nu fie prinsa numai o portiera, asa ca s-a mersa mai 'departe' inspre spatele masinii.

 

Si cand te gandesti de cate ori m-am uitat, "sa nu blochez domne vreun 'vecin'". Ha, degeaba. Jegosi.

Share this post


Link to post

poate acum e momentul sa te duci din nou la politie sa-ti iei dovada si sa le spui ca ti-au rupt( nu smuls :P )

si eleronul si sa o faci pe toata pe casco.

Share this post


Link to post

Ce n-as da acum pentru niscaiva ore... :(

 

Din pacate, timpul nu-mi permite. POATE saptamana viitoare.

 

Eventual ramane sa ma sfatuiesc si cu voi la prima intalnire pe care o voi apuca (probabil in 2saptamani) ;)

Share this post


Link to post

Ce nesimtit sunt...am lasat topica de izbeliste :(

 

Eleronul a fost inlocuit cu unul nou, gratie amabilitatii dealerului. S-a luat una bucata eleron rosu, s-a vopsit (treaba de mantuiala) in black 87U, s-a montat.

S-a venit acasa, s-a demontat, s-a rupt piciorusul de prindere si s-a adaugat car-tape din abundenta.

 

Am eleron :thumbl:

 

Epilog: mama lor de asiguratori...cine o mai spune adevaru' in PV'uri b-(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...