Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Am nevoie de un sfat!!In privinta unei camere foto digitale

Recommended Posts

Nu ma prea pricep, dar am vazut ca unii dintre voi sunteti la curent cu tehnologia informatiei :D

Vreau sa-mi cumpar aparatul foto din linkurile de mai jos si ma intereseaza daca merita si daca fac o alegere buna la banii aia pe care o sa-i dau:

http://www.price.ro/preturi.php?op=foto&artid=230

http://www.empiredirect.co.uk/productdetai...&affiliateid=76

Share this post


Link to post

Acum ce sa iti spun. Depinde ce vrei sa faci cu ea. Cati bani esti dispus sa dai. Camera asta e buna sa faci poze la o calitate mai buna decat cele facute cu telefonul mobil.

Share this post


Link to post

Categoric NU!

 

Asta e o camera buna doar sa o faci cadou :lol: la soacra

 

De citeva luni , preturile la camerele foto sint in scadere, si destul de mult.

 

De ex iti poti lua o camera suficient de destepta cu max 10-14 mil.

 

Vezi http://www.digitalworld.ro/

 

cauta ce-ti place,gaseste importatorul si asa scoti o reducere cam de 30%

(cam cu 20% le gasesti in magazin iar 10% e de obicei pus peste importator)

 

Asa am gasit eu GP-ul si am luat d'acolo cu cca 40% fatza de digitalworld

 

Bafta la cumparaturi!

Share this post


Link to post

Pai la banii astia am mai gasit si de 2.1 megapixeli de-aia, dar mi-a placut ca-i simpatica.Deci nu-i performanta si nu face zoom?

Share this post


Link to post

N-am cum sa ma uit acum la camera pe care ai pus tu ochii ... dar in principiu tre sa urmaresti sa aibe ZOOM OPTIC cit mai mare.

Nu te lasa pacalit de zoom-ul digital sau de cel combinat... ca pe ala poti sa-l faci si pe calculator de-ti iese pixelu' cit pumnu'!

Share this post


Link to post

Pai sa ai si zoom optic , rezolutzie min 1024x768 , min 2.1 MPixeli, compresie jpg, eventual posibiltatea de avi, blitz cu diverse efecte,mod manual de foto cu reglare luminozitate/ contrast diafragma, Macro (faci poze de aprope).

 

Vezi ca sint multe modele (hp in general) care pe site-ul producatorului scrie clar ca nu fct corect cu acumulatori. Fiind circuite active se pot buli.

In cazul asta NU se merita , te costa o avere sa mergi cu alcaline.

 

 

Ce nu-ti palace la un Cannon A60,A70,A85 ?

 

Daca nu aveam ocazia sa-mi gasesc Toshiba mea M25 sigur Cannon imi luam.

Share this post


Link to post

Bey deci ZENIT E sau TTL de vreti pozeeeeee!!!....Bine e bun si Hasselblad da' e ceva mai scump!!! :) ))))

Share this post


Link to post

Zeule tu compari calitatea exceptionala a ap clasice, cu viteza de obtinere a pozei (nu mai developezi etc), pret scazut , calitate satisfacatoare a imaginii, simplitateae stocarii/transmiterii. O poza d'asta clasica daca o scanezi o sa iasa mult mai naspa ca o digitala. Daca scanezi negativul e super meserie (daca-mi aduc aminte 4096 pixeli / mmp)

Share this post


Link to post

Va rog nu va mai contraziceti ca nu mai inteleg nimic.raspundeti-mi la ce v-am rugat:

1.Face poze noaptea,adica are blitz?

2.Pretul de 4.700.000 este corect pt.un asemenea aparat?

3.Are zoom, adica pot face poze mai in departare si are reglarea luminozitatii?

4.daca raspunsurile sunt negative la primele unde mai gasesc un aparat la fel de simpatic ca asta?

Share this post


Link to post

Auzi da' pe tine te intereseaza sa fie simpatic sau sa faca poze bune? :scarpin:

Ce, ii faci lui poze si tre sa "dea bine" in ele? :roll:

Share this post


Link to post

Daca nu vrei sa-ti para rau dupa bani, la ora asta cea mai buna investitie este un Canon A75. Pentru 13-14 milioane cu tot cu TVA poti avea un aparat de 3.3Mp (arhisuficienti chiar si pentru a lista dupa aceea pozele pe format A4), zoom optic 3x (iarasi destul pentru mediul casnic), un ecran LCD de 1.8", si ce este cel mai important: controlul manual al diafragmei si a timpului de expunere. Poti controla si focalizarea dar e pacat (e foarte buna cea implicita). De asemenea poti face mici filmulete cu sonor (dar iarasi e pacat, pentru asta sunt camerele video).

In concluzie, sunt firme foarte mari (gen Canon, Olympus, Nicon) care se respecta si aduc tehnologie din zona aparatelor semiprofesionale, si pentru aparatele de consum. Canon a reusit asta chiar si pentru un aparat de citiva dolari (cum este Canon seria A - sa nu crezi ca cumperi cine stie ce avion).

Share this post


Link to post
la ora asta cea mai buna investitie este un Canon A75. Pentru 13-14 milioane cu tot cu TVA poti avea un aparat de 3.3Mp

YESSS! D-asta am eu... pot sa confirm ce zice mai proaspatul nostru coleg... mai putin faza cu 3.3 MP ... de fapt sunt 3.2!

In plus as adauga ca are 13 moduri (13, parca) pre-setate in care poti sa faci o poza (including: noapte, portret, din miscare sau la obiecte in miscare, artificii, panorama, movie cu sunet).

De asemenea poate fi conectata la TV sau la calculator.

Merge cu 4 acumulatori AA size, NiMH recommended.

Teoretic daca folosesti display-ul, accumulatorii te tin vreo suta si ceva de poze, fara display bate spre 400!

Are 4 tipuri de rezolutie 2600 cu nu stiu cit, 1600x1200, 1024x768, 800x600. + postcard (care e de fapt 1600x1200 da-ti pune si data pe poza). Poti sa faci pozele pe normal, fine sau superfine ... ocazie cu care o sa ocupe mai mult sau mai putin.

Daca nu are bateriile bagate, e chiar usurica! :)

Share this post


Link to post

Mda va multumesc de informatii si de solutii.cert este ca toata lumea mi-a vorbit de alte aparate, in loc sa-mi raspunda pe subpuncte asa cum as fi vrut.Cert este ca aparatuele de care spuneti voi sunt 13-14.000.000 iar asta al meu(care in final nu stiu ce stie sa faca pt. ca nu mi-a explicat nimeni)e 4.700.000.Inseamna ca o fi bun la banii astia.

Multumesc oricum de sfaturi.

Share this post


Link to post

Ideea generala e ca aia nu e camera foto, e o strutocamila. Daca dai 4.7 mil pe ea, nu merita atataia bani. Mai bine mai strangi si iti iei ceva mai dichisit. Nu o as poti face poze mai de doamne ajuta, dar o sa iti para si rau ca ai dat banii pe ea.

Share this post


Link to post

Frate la 640/480 nici nu te uita la ea. Un mobil mai nou scoate poze mai bune de atat.

 

Dar n-ai pe nimeni sa-ti aduca de afara (sau de la Otopeni) ca la noi mai au si 25% accize?

Share this post


Link to post
Asa am gasit eu GP-ul si am luat d'acolo cu cca 40% fatza de digitalworld

 

Bafta la cumparaturi!

 

Sunt interesat de acumulatori GP NiMh si un incarcator rapid pentru ei...poti sa faci publice coordonatele importatorilor? E un subiect d einteres pentru multa lume cu sau fara aparate foto. Daca nu se poate, un mp sau pe e-mail.

10x

 

Despre aparat destept, ieftin, usor, mic, super de utilizat (mie imi place mai mult decat Canon A75 si e mai ieftin) : Nikon Coopix 2200 sau 2100 (2100 e mai vechi si poate mai ieftin, diferenta intre ele e minora, au schimbat suportul de memorie). Are el 2MP dar este SUBLIM pentru poze 10/15 (eu nu stiu care sunt facute de pe film sau de pe el). Zomm optic 3x ok, functii presetate decent (alea de pe A75 sunt cam prea multe). Ok pentru 99% din utilizatori. Recomand calduros si am un pic de experienta!!!

Share this post


Link to post

La adresa http://www.steves-digicams.com/ gasesti review-uri super bazate despre aparate foto digitale. Omu care are site-ul se pricepe si are niste pareri foarte pertinente. (zic eu)

 

Sfatul meu in legatura cu aparatul foto. Daca vrei sa ai doar niste poze sa le pui pe un CD si sa le ai ca amintire 640x480 este de ajuns. Daca in schimb vrei sa le scoti si pe foaie indiferent daca este o imprimanta personala sau la un centru specializat nici sa nu te gindesti la o rezolutie mai mica de 1024. Restul de dotari (blitz, inregistrare video cu sunet - fara sunet... cum arata aparatul foto...) sunt lucruri pe care singur ti le alegi. Vorbeai de zoom... pai ca sa iasa un zoom fain la cine stie ce departare (munti, peisaje) deja trebuie sa te gindesti la accesorii gen lentile de focus.

 

Eu personal am un Canon A40 (... tine minte nu A75 cum ti se recomanda pe aici...) si sint FOARTE multumit de el. Isi face treaba din toate punctele de vedere.

 

Bafta la cumparaturi.

Share this post


Link to post
Sunt interesat de acumulatori GP NiMh si un incarcator rapid pentru ei...poti sa faci publice coordonatele importatorilor? E un subiect d einteres pentru multa lume cu sau fara aparate foto.  Daca nu se poate, un mp sau pe e-mail.  

10x

 

Eu le fac publice ;) da tu poti sa-ti completezi locatia :?: :?:

Daca esti in cellat capat al tari degeba...

Daca le comnzi tot la banii aia ajungi. Mergi acolo daca poti ca

te intelegi mai bine cu nenea d'acolo.

 

http://www.gpbatteries.ro/other/contact.php

Share this post


Link to post

Shefu, dar vreo firma cu preturi mai bune, pt camere digitale...gen importator sau ce ziceai tu, ne poti spune?...sa nu mai cautam ca berbeciii...

 

 

edit1: sar'na dragosh...

Share this post


Link to post

Nu uitati la SPOT sa cititi jos: FACTORY REFURBISHED! Desi de ai probleme sunt de treaba!

Share this post


Link to post

Corect! O parte (destul de mica) din ele sint produse :REFURBISHED

Share this post


Link to post

Salutare !

Uite eu iti recomand ceea ce am eu !

Un Olympus 350 care are urmatoarele performante:

Zoom optic x3;

Zoom digital 30

16 mb memorie standard

O carca de facilitati

3,2 megapixelli

Nu stiu cat e pe aici eu am luat-o din Kuwait pe oferta 248 de dolari.Nu uita ca acolo nu sunt taxe deci sigur aici e mai scumpa.

Bafta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...