Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Matiz - mai mult spatiu!

Recommended Posts

Desi la un moment dat s-a pomenit despre citeva posibile "imbunatatiri" care s-ar putea aduce supozitoarelor noastre, cum ar fi spatiul de depozitare pt diverse prostii... vad ca nu s-a mai zis nimic cam de multishor... asa incit imi permit sa ridic din nou mingea la fileu:

 

1. Capacul care acopera gauroiul in care ar trebui sa se afle airbag-ul.

Cu nitica imaginatie si indemanare, acolo s-ar putea face un al doilea torpedou!

 

2. Roata de rezerva! Daca ar fi intoarsa invers, in ea s-ar putea pune o tavitza cu scule (cum e la oltcit). Singura belea e urechea de prindere a rotii, care e mult prea inalta. De ce n-or fi conceput-o mai scurta ca sa pui roata invers, nu inteleg! Ar trebui taiata cu flexul (nu cu FLEX-ul :) ) si sudata din nou o bucatica mai scurta. Nasol e ca e pe rezervor! Iar daca nu mai prinzi roata in nimic, cred ca la hop-uri incepe sa se balangane pe acolo!

 

3. De buzunare la usi si la husele scaunelor din fata nu mai zic... alea sunt more or less la indemana oricui!

 

Eeee? Dintre matizisti... intereseaza pe careva? Ne punem mintile si indemanarea la contributie?

Share this post


Link to post

Eu am o idee, da' sa nu ma luati la bataie: SUPORT ROATA DE REZERVA !

matiz-track_139_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sau alta varianta (ca la autoturismele ARO): rabatabila în partea dreapta, cu 2 balamale. Sa nu ma credeti nebun, da' dupa ce ma voi redresa financiar o sa încerc, chit ca tabla este foarte-foarte subtire. Cred ca se poate întari peretele din drepta cu ceva (un cornier, o platbanda etc). Vopsit ca lumea nu cred ca se mai observa! Vezi si parerea neobositului FLEX în alte topicuri!

onmud3_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Florin, la treba asta cu suprtul te-ai gindit la:

- vibratii/batai datorate prinderii

- daca prinzi pe haion posibilitatea descentrarii etc.

- moment mare la ridicare, accesarea porbagajului se va face pe baza de mushki :)

 

Te-ai gindit la un sistem de prindere eficient?

Share this post


Link to post

Nu prind de haion ci de stâlpul din dreapta! Suportul se va rabata întâi lateral, iar apoi voi ridica hayonul. Trebuie sa ma mai chiorasc la un ARO sa vad care este tehnica de prindere si (eventual) de blocare antifurt a rotii. Discutam abia prin primavara despre asta, momentan ma pregatesc pentru licenta din toamna si nu-mi arde decât de vise... Mai atasez o poza.

aro10b_thumb.jpg

Share this post


Link to post

[color="red">Ca de obicei... o dati in balarii...

O sa fac un topic "Roata de rezerva off road style" si va mut acolo.

Se poate sa vorbim numai despre subiectul propus ?!?!?!?!?!?!?!?

Mersi![/color]

 

PS. Florinbad - Bafta la licentza! :)

Share this post


Link to post

Pt NFS: nu este vorba de "Roata de rezerva off road style" ci de mai mult spatiu în portbagaj... :( Daca sunt pe dinafara topicului poti sa ma :decapitat:

Pt. Shenck: momentul mare la ridicare îl contrabalansez cu chestia de la Matizul galben... O sa ma mai gândesc (Flex ar fi vrut sa puna roata de rezerva pe capota!)

katowice_02_178_thumb.jpg

Share this post


Link to post

mai e o problema: asigurarea anti furtaciune :(

din pacate sintem in .ro

 

Nu prea inteleg cum o sa contrabalansezi... la matizul ala galmen eu nu vad dectin fata un fel de bulbar atasat.

Share this post


Link to post

ehh, voi vorbiti- eu actionez!

va prezint in continuare "sistemul de marit spatiul in masina".

etape:

1. scost totul din portbagaj (placa, tableta, cric praf, jeg etc);

2. luat una bucata polizor unghiular (aka flex) shi taiat kestia aia inalta de tinut roata de la radacina);

3. dezdoit kestia taiata si finisat marginile;

4. cautat 2 shuruburi de 10 + burghiu aferent;

5. gaurit kestia si tabla din portbagaj;

6. gresat sanatos suruburile si pus si saibe din cauciuc pe dedesupt (sa nu intre apa);

7. taiat cu poliz... suruburile ce ies prea in relief (ale mele erau de 6 cm)

8. taiat surubu' ala mare de prins roata sa ramana vreo 3 cm.

9. adus sotia sa vada isprava (dupa ce0am facut curat, logic).

 

atasez poze... (vb aia- fapte, nu vorbe)

hopa, tre sa mai starg niste poze- nu mai am voie sa incarc nimic...

Share this post


Link to post

Pai oricum ziceam ca e foarte simplu. Da nu s-a platit inca rata reziduala la masina ca sa pot sa zic ca e a mea :roll: si sa o modific.

Share this post


Link to post

Nu s-ar putea adapta o scrumiera spate de Dacia la cotiera? As renunta bucuros la suportul de pahare pentru asta (intai sa mi-o cumpar). Pentru mine cel putin ar fi foarte practica, mie mi s-au rupt clamele de la scrumiera de cate ori am tot scos-o la drumuri lungi cand voiau sa fumeze cei din spate. Nu am mai gasit nici un loc unde as putea sa montez scrumiera in spate, pur si simplu nu am unde.

Share this post


Link to post

Asa e , nu ai unde sa montezi o scrumiera. Un loc ar fi in cartoanele care tin loc de fatza la usa... dar cind vrei s-o scuturi si tre s-o scoti din suport in mod sigur se foote sistemul de prindere.

O sa studiez sa vad daca intra acolo... aveam una ruginita de Dacie pe acasa...

Share this post


Link to post

Roata d rezerva nu e pusa invers pt k ar fi greu de scos d catre reprezentantele sexului frumos care oricum nu stiu k e ascunsa acolo! :) )

Share this post


Link to post

Greu pentru reprezentantele sexului frumos e si verificatul uleiului asa ca sa n-o treci degeaba la inconveniente. Daca ne-o trebuit fomei ce sa facem :roll: . Bine ca n-am treaba cu a mea, ca n-are carnet.

Daca nu ma insel pana si Ion Cristoiu a patit acum cativa ani la masina lui de teren o faza asemanatoare. Facuse pana si a stat vreo ora in sosea pana au venit cu depanarea intrucat nu s-a gandit ca s-ar putea ascunde cricul sub mocheta portbagajului. Si avea masina aia de 2 ani.

Share this post


Link to post

Au la Augsburg ce cautam eu la domnul ddanos, si anume suport de schiuri cu prindere magnetica. Asadar pentru cine intereseaza, pretul este de 65 EUR si ceva maruntis (TVA inclus). Super misto facut, cu o mica chestie din material care sa o bagi intre usa si caroserie astfel ca sa fie facut mai dificil furatul, bineinteles nu imposibil, dar cat sa te poti duce pana la colt sa-ti iei un suc.

Share this post


Link to post
. Vreau si eu CD player !!! :!:

 

pentru un cd player te poti duce in targul de masini din vitan si sa-ti iei un mp3, e adevarat ca-i DOMOTEC, dar la pretul de 3750000 lei cu montaj inclus in pret.

merita!!!!

Share this post


Link to post
Nu s-ar putea adapta o scrumiera spate de Dacia la cotiera?

 

Eu asa am facut prin bunavointza Undergroundului de a-mi dona scrumiera de Dacie... :lol: :oops:

 

Multam Sergiu...

Share this post


Link to post
Nu s-ar putea adapta o scrumiera spate de Dacia la cotiera?

Eu asa am facut prin bunavointza Undergroundului de a-mi dona scrumiera de Dacie... :lol: :oops:

Multam Sergiu...

Cu placere, da' puteai sa pui o poza...

Si cum o scuturi? Scoti usa? :)

Share this post


Link to post

da chiar asa

pune nishte poze

poate face shi eu! :lol:

Share this post


Link to post

Eu am urmatoarele accesorii pt. depozitare.

1. Suport pt. cd-uri (6 ron) montat pe parasolar. In asa fel nu mai trebuie sa-mi caut cd-urile pe sub scaune...

2. Geanta compartimentata (sau nici nu stiu cum s-o numesc :-? ) "agatzata" de tetiera scaunelor din fatza. In ea mi-am pus trusa medicala, o lanterna, triunghiul reflectorizant etc.

Si inca o imbunatatire. Locasul de sub cd-player l-am "imbracat" cu mocheta. In asa fel am scapat de zgomotele ce le faceau obiectele tinute acolo.

Daca mai sunt alte metode de "marire" al spatiului din matiz (sau alta masinuta) , va rog sa nu tineti numai pentru voi. :) >-

post-6491-1173632554_thumb.jpg

post-6491-1173632599_thumb.jpg

post-6491-1173632665_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Eu am pus invers suportul de cd-uri. E ceva mai estetic si nici nu bate soarele fix in ele cind dau parasolarul in jos!

Share this post


Link to post
E

Daca mai sunt alte metode de "marire" al spatiului din matiz (sau alta masinuta) , va rog sa nu tineti numai pentru voi. :) >-

 

 

Si o cotiera este foarte utila si confortabila. Anul trecut era vreo 50 de lei.

Share this post


Link to post

Scuze daca sunt putin offtopic. Legat de scrumiera spate. Sunt niste scrumiere mici de tabla, rotunde, care se potrivesc perfect in suportul de pahar al modelului de cotiera cum are nfs.

Share this post


Link to post

Salutari... Sa va arat ce am facut si eu la Buburuza mea ca sa am mai mult spatiu de depozitare. Am pus buzunare de Cielo. S-au potrivit bine, singura problema fiind cu maneta de ridicare/coborare a spatarului care atunci cand inchizi usa ajunge sub buzunar, deci nu se poate actiona cu usa inchisa. :) Pentru mine nu e nicio problema, iar spatiul de depozitare e foarte mare. Atasez 2-3 poze sa vedeti.

post-10994-1197560334_thumb.jpg

post-10994-1197560344_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...