Jump to content
Sign in to follow this  
CMG

Cielo Exe 2005

Recommended Posts

Buna seara,

 

O sa va prezint un Cielo si as vrea parerile voastre despre masina. mentionez ca am cumparat masina in urma unui pariu ca se poate face un Cielo aratos, am incercat, sper ca am reusit, momentan e la vanzare deoarece doresc sa imi iau o skoda octavia2 RS sau un Hyundai Tucson inca ma gandesc :) deoarece eu consider ca am schimbat masina in masura in care s-a putut avand in vedere ca a fost cumparata de noua si am castigat pariul :)

 

Cielo executive august 2005. Dotarile din fabrica probabil ca le cunoasteti. Ceea ce am mai adaugat la ea va spun in continuare:

 

1) Am schimbat sistemul audio :

- HUD Pionner 5730 MP3

- Boxe fata Pioneer 2 cai 2x20w nominal

- Boxe spate JBL 3 cai 2x60w nominal

- Statie amplificare X-treme 2x60w nominal

- Tun de bass JBL - 1x125w nominal

2) Am adaugat imediat sistemul video:

- DVD/MP3 player

- 2x monitor TFT 7" high-resolution, include boxe

- cablu IP-BUS legatura cu HUD

3) Ma incomoda volanul (prea mare in opinia mea) si am schimbat volanul original cu unul sport insa elegant (parere subiectiva desigur) din piele marca Type-R la care am adaugat comenzile audio pe volan.

4) Am achizitionat tapiterie imitatie piele (Correa - special pentru Cielo) culoare gri in ton cu masina.

5) Jantele desi noi le-am schimbat cu cele de aliaj 14" (masina fiind noua e in garantie)

6) Am pus o finala la evacuare BORLA care mi s-a parut ca se potriveste cu masina

7) Am cautat o cotiera draguta si de calitate, am schimbat 3 modele insa de ultima sunt foarte multumit.

8) Presurile sunt Michael Shumaher - cu dungi rosii care se asorteaza cu lumina rosie a casetofonului.

9) Mici cochetarii precum ornament frana de mana cromat in ton cu volanul, folii aluminiu pe praguri, pedale sport, ornamente cauciuc pentru releu de semnalizare si stergator, etc

10) Intr-un final am adaugat si sistem de navigatie Garmin C320 si harta rutabila a Romaniei pentru a-mi usura deplasarea pe drum.

11) Am schimbat motorasele de la geamurile electrice cu unele mai puternice

12) Inchidere centralizata +imobilizator electronic motor

13) De cand am achizitionat-o a fost utilizata doar cu benzina Super100 - tratament duralube la revizia de 10.000km. Viteza maxima 192km (cel putin conform ceasului) undeva dinspre Bacau spre Iasi (in panta).

 

Valoarea imbunatatirilor - 96 milioane fara harta rutabila a romaniei - 7,3 milioane.

Nu am facut schimbari la exterior sau la motor datorita garantiei. Daca cel care o va cumpara va avea aceeasi ambitie si grija de masina probabil ca va fi o masina intr-adevar deosebita.

post-3037-1141677646_thumb.jpg

post-3037-1141677865_thumb.jpg

post-3037-1141678270_thumb.jpg

post-3037-1141678293_thumb.jpg

post-3037-1141678312_thumb.jpg

post-3037-1141678370_thumb.jpg

Edited by CMG

Share this post


Link to post

Las-o aia cu volanul :)

De ce ai sters-o?

 

Gata l-am vazut, nu-i rau volanul :)

 

Poti spune de unde l-ai luat si cat te-a costat?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Buna seara, volanul este luat dintr-un magazin de tunning - eu l-am vazut prima oara pe net intr-un hammer si mi-a fost adus la comanda. pretul 110 euro. Flansa e de opel originala - aproximativ 900.000 lei vechi

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Mersi de raspuns, felicitari pentru pariul castigat, si bafta la vanzare!

Share this post


Link to post

Felicitari de alegere. E cel mai aratos volan sport pe care l-am vazut pana acum. Daca nu ar fi fost scris "type R" pe el, ar fi fost perfect.

Share this post


Link to post

IoI! arata frumos masina. Mie personal nu-mi place tapiteria aia dar ma rog, e ok.

Sper ca iti dai seama ca valoarea imbunatatirilor nu ti-o vei scoate la o eventuala revanzare, nu?

Share this post


Link to post

Buna dimineata! Multumesc frumos. Nu se pune problema sa scot banii investiti in totalitate. Am facut-o de placere si cine o va cumpara consider eu ca va face o afacere buna. Eu din tot ce am vazut la interior body-stylingul pentru Cielo era mereu sarac. Asa ca am cautat elemente de buna calitate (in opinia mea) si am vrut atat timp cat merg cu masina sa ma simt cat mai bine. imi pare rau ca datorita faptului ca traim in romania nu am putut integra monitoarele in tetiere direct (ma expuneam furtului prea mult). Cat priveste tapiteria dintre cei care au vazut-o le-a placut in mod special mai ales ca e croita pentru masina direct din Coreea de la fabrica. Volanul imi place si mie intr-adevar foarte mult - cred ca am vazut 200 de modele pana l-am gasit. Daca voi mai aveti ceva sugestii, idei va rog sa mi le comunicati. In functie de ce mi se ofera pentru masina decid daca merita vanduta sau o las sotiei :) si dau un avans mai mic la urmatoarea masina. (vand matizul sotiei- ea nu stie :) )

Share this post


Link to post

volanul ala este o copie(si as putea spune una nasola) ala momo millenium evo( http://www.shopmomo.com/momievostwh.html ), si la 110 e mi se pare scump.

in rest destul de reusita masina pt gustul meu, cu mentiunea ca nu vad rostul sistemului video pt locurile din spate.

Share this post


Link to post

Nu vezi ca nu ai familie, Peste, dar si eu o sa imi pun in spate!

Masina arata OK, nu e stridenta si asta e bine.

 

Pareri personale: volanul nu-mi place deloc... Apoi, comenzile mi se par butucanoase si cred ca m-ar incurca...

Share this post


Link to post
volanul ala este o copie(si as putea spune una nasola) ala momo millenium evo( http://www.shopmomo.com/momievostwh.html ), si la 110 e mi se pare scump.

in rest destul de reusita masina pt gustul meu, cu mentiunea ca nu vad rostul sistemului video pt locurile din spate.

 

 

Multumesc de linkul cu volanul. Cand o sa ai copii (daca ai, toate cele bune) o sa intelegi de ce sistem video in spate.

Edited by CMG

Share this post


Link to post

nu am copii (cam greu la 20 de ani), si sincer nici nu planuiesc sa am in viitorul apropiat, si nu imi place cum ai prins monitoarele; se putea face ceva mult mai frumos in aceeasi bani daca stiai unde sa intrebi ( ma refer la sistemul de sunet+video)

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

Volanul ala Type-R il gasiti in Vitan!!! De acolo l-am luat si eu pe-al meu (tot Type-r) si pot sa va recomand sa nu luati asa ceva deoarece sunt destul de proaste!!! Eu am facut rost de un Momo dar mi-e lene sa-l montez :D

Share this post


Link to post

Si cat costa in Vitan?

Share this post


Link to post
nu am copii (cam greu la 20 de ani), si sincer nici nu planuiesc sa am in viitorul apropiat, si nu imi place cum ai prins monitoarele; se putea face ceva mult mai frumos in aceeasi bani daca stiai unde sa intrebi ( ma refer la sistemul de sunet+video)

 

daca stateai sa citesti cu atentie stiai de ce nu le-a integrat in tetiere!

@CMG - ai o masina destul de reusita ! presupun ca ai castigat pariul ;)

Share this post


Link to post

cat te-au costat monitoarele? Arata bine mashina per total :P :lavolan:

Share this post


Link to post

parerea mea e ca nu ai castigat nimica

Topser, nu le-a integrat intetiere pt ca alea nu sutn monitoare pt integrat in tetiere, si pt ca nu sunt multi la noi care stiu ce si cum se face.

va mai spun odata, un cielo special era cel verde kawa care avea cateva modificari dragute, un cielo special este cel al lui vald, asta e un cielo mediocru din toate pctele de vedere

Share this post


Link to post

O sugestie: Incearca sa plasezi mai jos aparatul GPS, si ascunde firul pe sub bord.

Share this post


Link to post
parerea mea e ca nu ai castigat nimica

Topser, nu le-a integrat intetiere pt ca alea nu sutn monitoare pt integrat in tetiere, si pt ca nu sunt multi la noi care stiu ce si cum se face.

va mai spun odata, un cielo special era cel verde kawa care avea cateva modificari dragute, un cielo special este cel al lui vald, asta e un cielo mediocru din toate pctele de vedere

 

Multumesc pentru comentarii. Despre monitoare si despre integrat in tetiere iti pot spune doua lucruri : 1) monitoarele vin cu doua cadrane care se monteaza in tetiere si se clipseaza monitoarele. 2)De asemenea vin si cu cele doua huse care sunt prezente in imagine. Iti imaginezi ca si mie mi-ar fi placut sa fie integrate in tetiere, insa deoarece nu am garaj montarea direct in tetiere reprezinta un risc prea mare. Solutia cu husele speciale este mult mai convenabila la acest moment deoarece sunt oarecum "plug and play" si le pot lua acasa oricand. E adevarat ca si daca le-as fi prins in clipsuri ar fi fost la fel, doar ca estetic as fi ramas cu niste cadre goale in tetiere. In plus pentru a pune cadrele trebuia sa ma orientez pe o noua pereche de tetiere, cele de la Cielo fiind destul de mici si prea moi. O precizare se impune: nu port monitoarele toata ziua cu mine si mai ales deschise cand sunt singur in masina pentru ca nu sunt genul. Monitoarele le port cand am masina este plina si la drumuri lungi.

 

 

bravo, felicitari

arata frumos cu bun gust

da la cat te-a dus in total te puteai incadra lejer la un opel :)

 

Multumesc frumos. Cielo a fost o alternativa a mea din doua puncte de vedere : o folosesc si in interes de serviciu - si o consider inca o solutie buna la drumurile noastre desfundate si incet-incet o sa se transforme intr-o masina reusita, sper. Momentan sunt in tratative pentru climatronic, nu cred ca mai are cineva in romania asa ceva, sper sa fiu primul.

 

O sugestie: Incearca sa plasezi mai jos aparatul GPS, si ascunde firul pe sub bord.

 

Multumesc de sugestie. Sunt pe cale sa maschez totul frumos, insa stau foarte prost cu timpul, din cauza serviciului. Inca o data multumesc. intentionez deasemenea sa montez alimentarea direct pe contact si sa maschez firul.

 

 

Volanul ala Type-R il gasiti in Vitan!!! De acolo l-am luat si eu pe-al meu (tot Type-r) si pot sa va recomand sa nu luati asa ceva deoarece sunt destul de proaste!!! Eu am facut rost de un Momo dar mi-e lene sa-l montez :D

 

Referitor la volan, am vazut ca sunt mai multe pareri impotriva acestui volan. Exact acelasi volan care il am pus pe masina l-am gasit la randul meu in bazar (cand cautam o flansa pentru al meu, deoarece parea ca nu gasesc nicaieri si am incercat si in bazar). Acelasi Type-R, aceeasi structura, aceleasi culori. Diferentele insa erau majore si le dau dreptate celor de aici care spun ca volanul acela este de proasta calitate. Pretul sau (pentru cine voia sa stie - ce e drept nu e pret de vitan deoarece eu sunt din iasi - 1,5 milioane) Volanul Type-R pe care il am montat pe masina este din piele, insertiile cromate sunt metalice si nu plastic vopsit, si dupa comentariile voastre am fost la magazinul de unde l-am cumparat si am vazut ca este importat din germania. Eu de obicei nu cumpar obiecte contrafacute deoarece pot spune ca inca imi permit. Daca intr-adevar este o imitatie pe mine m-a cucerit prin calitate. Si pot spune acelasi lucru si despre cei care l-au vazut si au tinut mainile pe el.

 

 

parerea mea e ca nu ai castigat nimica

Topser, nu le-a integrat intetiere pt ca alea nu sutn monitoare pt integrat in tetiere, si pt ca nu sunt multi la noi care stiu ce si cum se face.

va mai spun odata, un cielo special era cel verde kawa care avea cateva modificari dragute, un cielo special este cel al lui vald, asta e un cielo mediocru din toate pctele de vedere

 

 

Multumesc pentru apreciere. Eu am postat masina aici din doua motive : 1) fiind masina mea este posibil sa trec cu vederea unele lucruri care pot fi importante 2) consider forumul unul de oameni experimentati in aprecierea masinilor si care pot da sfaturi constructive la adresa masinilor pe care le vizualizeaza.

 

Nu am postat masina asteptand laude, ci doar comentarii constructive. De asemenea observati ca am raspuns la fiecare dintre posturi cu explicatiile pe care le consider eu ca au motivat alegerile facute de mine.

 

cat te-au costat monitoarele? Arata bine mashina per total :P :lavolan:

 

monitoarele si unitatea dvd mi le-a adus un prieten din Danemarca si sunt foarte multumit de ele deoarece au dot-pinch-ul destul de fin si o calitate foarte buna a imaginii. Pretul la care le-am luat nu este relevant pentru preturile de la noi. Un sistem asemanator aici (marca Valor - nu stiu ce marca este asta si nici daca produsele lor sunt de calitate sau nu) - unitate dvd - 8,5 milioane, 2x tft 7" ~ 21 milioane.

Share this post


Link to post

Ieri am schimbat ornamentul schimbatorului de viteza cu unul din crom si piele SIMONI RACING - cautam de mult un ornament de calitate - a costat 1,65 milioane dar consider ca isi merita banii. De asemenea am montat semnalizari pe oglinzi (16 leduri) - 1,55 milioane.

Share this post


Link to post

Şi ne laşi fără poze? Se poate?

Share this post


Link to post

Voi pune ceva mai tarziu, dupa-amiaza :)

 

Te rog nu mai cita mesajul anterior!

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Felicitari pentru ce ai montat pe masina...insa pe mine ma intereseaza de unde ai luat husele de pe scaune si bancheta si cat au costat ( spuneai ca sunt croite in corea)...as fi interesat. merci

Share this post


Link to post

Buna ziua, sunt luate dintr-un magazin de piese daewoo care e importator. Pretul era atunci cand le-am cumparat (august 2005 - 3.000.000 lei vechi).

Edited by CMG

Share this post


Link to post

Arata bine in comparatie cu ce am gasit eu...tot la magazine de piese insa costau cam 1,5 mil...sper sa gasesc si eu asa ceva...merci pentru rapidul raspuns

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...