Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am sunat din curiozitate la mine in service si am intrebat ce ulei baga in Renault-uri si Nissan-uri. Raspunsul : ELF. La Dacia baga ulei facut tot de Total Lubricants ( elf ) numai ca e imbuteliat cu sigla Dacia.

  • Like 1

Share this post


Link to post

la fel cum si eu ma indoiesc ca ar face depuneri in miile de motoare,care folosesc acest ulei in romania. nu tin partea niciunei marci,dar sunt convins ca motorasul va functiona bine cu orice marca de ulei care indeplineste normele specifice si sa fie schimbat la timp si binenteles sa nu fie vreun fake.

 

si cum recunosti un fake ? nu pun intrebarea asta aiurea-n tramvai. matizelul meu a mers initial cu aral, apoi cu daewoo 5w, 10w 30, il schimbam la 5000 de km (aproximativ, fct de timp si de finante) iar acum am decis sa schimb, sa trec la un ulei cotat ca fiind de calitate superioara si i-am luat mobil super 3000 5w 30, problema este ca nu scrie nicaieri unde este facut...asta poate fi un fake? a mai folosit careva?

Share this post


Link to post

(...) am luat mobil super 3000 5w 30, problema este ca nu scrie nicaieri unde este facut...asta poate fi un fake? a mai folosit careva?

 

 

Sigur in Turcia!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mobil se fabrica in Turcia

 

 

da am descoperit si eu, dar se zice k e ok...atata timp cat e cu licentza

  • Like 1

Share this post


Link to post

@florin > eu folosesc cel mai putin vascos ulei din gama 5w30, respectiv ELF SXR API SL, A5, dar la mine nu apuca 7,5k km in motor pentru ca eu nu urmez planuri de revizii, fiecare consumabil se schimba cand trebuie. Etichetele la uleiuri motor sunt precum cele de la vinuri: din cele mai renumite tipografii.

Intreb fara rautate: tu folosesti uleiul asta la Kalos sau il foloseai la Matiz ?

Daca il folosesti la Kalos ce ai recomanda pt. Matiz? Scuze daca ai mai raspuns si inainte dar nu am citit decit ultimile 10 pagini din topic.

Multumesc.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Valvoline, oricare din gama 5w30, Total-Elf Excellium, GM.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Are ceva daca nu sta uleiul la maxim? cand am facut schimbul acum cateva mii de km am pus ce ulei imi ramasese de la Espero, si era pe la jumate pe joja, azi mi-am adus aminte, nivelul tot asa era, nu a mancat pic, si am completat inca 500 ml pana la maxim. In carte scrie sa completezi daca scade sub minim, deduc ca motorul merge in parametrii cat timp e intre minim si maxim.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Regula spune ca: nu mai mult de maxim si nu mai putin de minim. Deci, la mijloc este locul ideal.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mobil se fabrica in Turcia

 

 

Mobil 1 ESP- Belgia

  • Like 1

Share this post


Link to post

Valvoline, oricare din gama 5w30, Total-Elf Excellium, GM.

 

de mobilul pus de mine ce parere ai? ( super 3000 5w-30 full synth). am citit pagina producatorului, indicatii etc etc etc si mi se pare ca fiind ok, oricum am observat imbunatatirile aduse: motor mai silentios, parca ceva mai nervos si foarte important : mult mai legat, cu vechiul meu ulei, in momentul in care schimab vitezele aparea un decalaj si se simtea un "hac" la accelerare...acum insa...schimb vitezele, accelerare in treapta urmatoare se face lin...momentan foarte satisfacut! :banana:

 

La faza cu service-urile, m-ai lamurit complet! Cand plec de la servici, drept la ei ma duc, sa ma lumineze! Cine si-a dat seama ce si cum n-a mai calcat prin service-urile Daewoo, asa de buni sunt mesterii de acolo..eu am renuntat la garantie numai sa scap de ei.

 

 

idem!

 

In service-uri se foloseste tot ce se primeste ieftin si se vinde scump, profitul cu orice pret este regula patronilor. Din acest motiv nu cumpara documentatie, n-au cele mai noi scanere si versiuni de update, nu trimit personalul la scolarizari, profita de perioada de garantie si de reparatiile pe asigurari. Utilizatorii n-au ce sa faca, sunt clienti captivi.

 

foarte corect! m-am convins de asta...de altfel mai stiu o chestie : suntem o societate de consum, nu mai are nimeni interes sa faca lucruri care sa dureze dimpotriva! interesul este sa se vanda cat mai mult, cu orice risc pt cat mai mult profit!

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mobil 1 stiu ca se fabrica in turcia, nu am gasit pan acum in belgia. Desfa eticheta lipita si ai sa vezi.

  • Like 1

Share this post


Link to post

In service-uri se foloseste tot ce se primeste ieftin si se vinde scump, profitul cu orice pret este regula patronilor. Din acest motiv nu cumpara documentatie, n-au cele mai noi scanere si versiuni de update, nu trimit personalul la scolarizari, profita de perioada de garantie si de reparatiile pe asigurari. Utilizatorii n-au ce sa faca, sunt clienti captivi.

 

Bascalie este in mintea ta pentru ca n-ai vazut motor de daewoo desfacut dupa ce toata viata a consumat doar ARAL.

 

 

foarte corect! m-am convins de asta...de altfel mai stiu o chestie : suntem o societate de consum, nu mai are nimeni interes sa faca lucruri care sa dureze dimpotriva! interesul este sa se vanda cat mai mult, cu orice risc pt cat mai mult profit!

  • Like 1

Share this post


Link to post

La mine cu Castrol 5w40 merge foarte bine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mobil 1 stiu ca se fabrica in turcia, nu am gasit pan acum in belgia. Desfa eticheta lipita si ai sa vezi.

 

 

Intamplator asta scrie pe eticheta. Nu exista ca la restul bidoanelor 2 etichete.

Scuze pentru calitatea pozelor, dar poti sa ma crezi pe cuvant, daca vrei, daca nu baga un ochi pe eticheta intr-un magazin

post-9557-081482000 1286714581_thumb.jpg

post-9557-089197000 1286714589_thumb.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

si nu inteleg de ce dai sfaturi daca nu ai un matiz in dotare ?

Eu inteleg de ce tu nu intelegi, fiind setat pe write only, universul tau se rezuma la ce ai scris.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Valvoline, oricare din gama 5w30, Total-Elf Excellium, GM.

 

 

Si uite asa dublezi valoarea masinii doar cu un schimb de ulei, scuze unchiule, dar uleiul asta ar merge uns la Skoda mea. :)

Eu pun GM 5W30 la 30 lei litrul si il schimb la an deoarece rulajul sotiei este sub 15 000 pe an. Vreo 8000 sa fiu mai exact . :wallbanger:

Tocmai am pregaiti Matizache de revizie si pe langa ulei vreu sa schimb si antigelul cu G12, Hepu. Crezi ca va fi o problema? Stiu trebuie sa spal bine instalatia sa nu ramana antigel vechi (albastru).

  • Like 1

Share this post


Link to post

La mine cu Castrol 5w40 merge foarte bine.

 

cam cati kilometri ai facut cu magnatec-ul,decand l-ai schimbat pina in prezent? merci

 

pentru cei care folositi SM-URI si A5 /B5 ,daca motorul nu are trecut indicativul ii va face mai mult rau decit bine,aici intervine TBN-ul cu cat e mai mare cu atat este de daunator.

eu zic sa nu depasiti la motorul matizului stadiul A3 /SL ,numai bine.

 

pentru unii curiosi ,daca aralul high tronic 5w 40 era prost ,imi punea motorul in cap dupa 1000 km ,poate nici nu apuca .mie imi pare rau ca unii au patito ,dar este eronat sa spui ca uleiurile aral nu sunt bune pentru matiz ;atunci elf ,mobil sau chiar mult falitul valvoline ?

 

vad ca pe forumul asta nu a inceput febra cu uleiurile motul,ele sunt la moda acum.

fiti seriosi nu va comportati ca niste copii.

Share this post


Link to post

cam 6-7000. E ACEA A3/B3/B4/C3 si SM, deci se poate si sa nu fie SL, apropos de ce zici mai sus. Poate consuma cu 50 ml in plus la suta benzina, dar vara merita, w30 mi se pare cam subtire, ceea ce conteaza e sa fie 5w.

Edited by argon

Share this post


Link to post

acum folosesc mobilul super 3000 5w-30 ACEA A1/B1

Share this post


Link to post

cam 6-7000. E ACEA A3/B3/B4/C3 si SM, deci se poate si sa nu fie SL, apropos de ce zici mai sus. Poate consuma cu 50 ml in plus la suta benzina, dar vara merita, w30 mi se pare cam subtire, ceea ce conteaza e sa fie 5w.

 

magnatecul 5w 40 are vascozitate 165 ,deci aproape de un 5w 30 ,iar consumul de benzina este influentat si de stilul de mers ,forje sau bara la bara ,ma rog. sunt de acord cu tine ca vara macar sa aiun 5w 40 in motor,mai ales daca mergi cu masina mai mult prin oras.

 

bodo ; norma A1/B1 este mai slabuta asa ca macarcel putin un A3/B4 .

Share this post


Link to post

Cat tam-tam pe o problema asa de simpla. Fratilor eu pun 5w30 GM ( ieftin si bun ) si merge masina mai bine ca sania lui Mos Craciun...

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
... norma A1/B1 este mai slabuta asa ca macarcel putin un A3/B4.

A5/B5 este cel mai bun ?

  • Like 2

Share this post


Link to post

S-ul se refera la bun, cu cat e litera de langa mai sus avansata, e mai bun, A/B-ul ala se refera la altceva din cunostintele mele.

 

Ce inseamna minus-ul ala cu rosu de langa post, nu se poate spune cu cuvinte cu ce nu ati fost de acord cu postul meu de mai sus, sau nu sunteti(unii) destul de barbati?

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

cam 6-7000. E ACEA A3/B3/B4/C3 si SM, deci se poate si sa nu fie SL, apropos de ce zici mai sus. Poate consuma cu 50 ml in plus la suta benzina, dar vara merita, w30 mi se pare cam subtire, ceea ce conteaza e sa fie 5w.

Pe sistemul asta, baga 5w50!

 

magnatecul 5w 40 are vascozitate 165 ,deci aproape de un 5w 30 ,iar consumul de benzina este influentat si de stilul de mers ,forje sau bara la bara ,ma rog. sunt de acord cu tine ca vara macar sa aiun 5w 40 in motor,mai ales daca mergi cu masina mai mult prin oras.

.

 

Ca altfel ce se intampla? Aaaa, stiu, merge bine.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...